22.06.22, 17:44
Francuskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu nieplanowanych ćwiczeń formacji spadochronowych sił zbrojnych Francji. Żołnierze szkolili się w sąsiadującym z Rosją kraju nadbałtyckim.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: A NATO 23.06.22, 17:14
   NATO powinno zrobić wszystko, co w jego mocy, aby pomóc Ukrainie obronić się przed rosyjską agresją. Zdaniem eksperta, wygrana Ukraińców ma ścisły związek z bezpieczeństwem Polski w przyszłości. - Ryzyko, że będziemy następni, jeśli Rosja uzna, że wojna jest skutecznym instrumentem w polityce, niestety wzrośnie - powiedział
  • seremine Re: A NATO 26.06.22, 00:15
   W sobotę premier Szwecji Magdalena Andersson wyraziła przekonanie o możliwych postępach w rozmowach z władzami Turcji przed rozpoczynającym się we wtorek szczytem NATO. Negocjacje mają doprowadzić do akceptacji przez Turcję szwedzkiego i fińskiego wniosku w sprawie wejścia do NATO. Premier Szwecji podkreśliła, że "nie może doczekać się spotkania z prezydentem Erdoganem". Ten zaś wcześniej mówił, że "Szwecja nie podjęła jednak żadnych konkretnych działań
   • seremine Re: A NATO 27.06.22, 08:04
    NATO ma uzgodnić rewizję swoich planów zapewnienia lepszej ochrony wschodniej flanki sojuszu — donosi "Financial Times". Dotychczasowe założenia brały pod uwagę …..(sic!)oddanie państw bałtyckich Rosji, by z czasem je odbić. Ta opcja ma już nie wchodzić w grę.
  • seremine Re: A NATO 27.06.22, 08:06
   Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, powiedział "Financial Times", że plan wojskowy, który zostanie uzgodniony na rozpoczynającym się we wtorek w Madrycie dorocznym szczycie przywódców, radykalnie ulepszy wschodnią obronę sojuszu, przenosząc nacisk z odstraszania na pełną obronę sojuszników.

   Zaś Ukraina chce być bardziej doceniona przez NATO w strategicznym dokumencie

   Jak przypomina dziennik, premier Estonii twierdził, że zgodnie z obecną doktryną, państwa bałtyckie zostaną "wymazane z mapy" przez rosyjski atak, zanim NATO podejmie próbę wyzwolenia ich po 180 dniach.
  • seremine Re: A NATO 27.06.22, 08:07
   Teraz, jak twierdzi Stoltenberg, sojusz "znacznie wzmocni" swoją obronę w Europie Wschodniej, a Rosja nie będzie w stanie zdobyć stolicy Estonii. "Tak jak nie była w stanie przejąć miasta Kirkenes w północnej Norwegii lub Berlina Zachodniego podczas zimnej wojny" — stwierdził szef NATO, cytowany przez "Financial Times".
  • seremine Re: A NATO 27.06.22, 08:07
   Zmiana podejścia jest istotna także dla Polski. Inwazja Rosji na Ukrainę znów przypomniała o tym, że jeden z najbardziej newralgicznych punktów na mapie Europy leży na polsko-litewskim pograniczu. Przesmyk suwalski, bo o nim mowa to wąski jedyne połączenie lądowe państw bałtyckich z pozostałą częścią NATO i Unii Europejskiej.

   Wiele osób obawia się, że ten zaledwie 65-kilometrowy przesmyk pomiędzy rosyjską enklawą – Obwodem Kaliningradzkim – a Białorusią mógłby zostać zaatakowany w okresie rosnącego napięcia między Rosją a Sojuszem Północnoatlantyckim.
  • seremine Re: A NATO 27.06.22, 23:00
   NATO musi wyzbyć się demonów przeszłości z epoki Zimnej Wojny, które paraliżują procesy decyzyjne. Porzucić lęki przed groźbami Putina, których katalog jest niewyczerpany. I zacząć adekwatnie reagować na prowokacje Putina, bo to, co Rosjanie wyprawiają bezkarnie w przestrzeni powietrznej niektórych członków NATO, jest upokarzające dla całego sojuszu. Wyrazem słabości, którą z perfidią ośmiesza Rosja.
   Wydawać by się mogło, że w szeregach NATO po agresji Rosji na Ukrainę nastąpi wstrząs, z którego wyłoni się, jeżeli nie nowe, to chociaż inne oblicze Sojuszu. Pamiętamy, jakim szokiem dla Europy był najazd na Ukrainę w 2014 roku. Unia Europejska, wtedy zjednoczona, poparła Ukrainę i nałożyła na Rosję sankcję, które jednak okazały się mało skuteczne. W końcu zmusiła Ukrainę do upokarzającego pokoju i szeregu ustępstw na rzecz Rosji.
   Zarówno UE jak i NATO odetchnęły wtedy zapewne z ulgą, że tylko na tym się skończyło. Wielu ówczesnych polityków Zachodu przypisywało sobie jako sukces ten…
  • seremine Re: A NATO 28.06.22, 18:41
   Według dotychczasowej koncepcji Rosja była uznawana za "strategicznego partnera". Teraz organizacja ma uznać ją za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa i wartości NATO.
  • seremine Re: A NATO 04.07.22, 17:33
   seremine napisała:

   > Francuskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu nieplanowanych ć
   > wiczeń formacji spadochronowych sił zbrojnych Francji. Żołnierze szkolili się w
   > sąsiadującym z Rosją kraju nadbałtyckim.
   >
   >
   • seremine Re: A NATO 04.07.22, 17:33

    • We wtorek w Brukseli odbędzie się podpisanie protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji - przekazała rzeczniczka Sojuszu Północnoatlantyckiego Oana Lungescu. Ostatnim krokiem będzie ratyfikacja przez kraje członkowskie. To najprawdopodobniej zajmie kilka tygodni. Jest to i tak rekordowe tempo

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka