Dodaj do ulubionych

Kolejny test na poglądy...

03.05.08, 18:34
Dawno nie było testów na forum. Tak więc, linkuję całkiem niezły test na
poglądy polityczne:

mojapolityka.pl/testpolityczny.php

Ktoś się skusi?
Obserwuj wątek
    • hiperrealizm liberalizm demokratyczny 03.05.08, 19:30
      Moje wyniki:
      Tradycjonalizm +28%
      Wolność gospodarcza +58%
      Wolności obywatelskie +6%

      liberalizm demokratyczny
      • a000000 Re: liberalizm demokratyczny 03.05.08, 20:26
        Przykro nam, ale Twoje poglądy nie odpowiadają żadnej istniejącej doktrynie
        politycznej. Sprawdź czy Twoje odpowiedzi byly spójne i nie podważaly się nawzajem.


        hehehe, do tego nie potrzebowałam testu wypełniać... ta naga prawda najbardziej
        jest widoczna nad urną...
        • isma Re: liberalizm demokratyczny 03.05.08, 22:22
          Tez tak mam ;-))). To jakis uprzedzony ukladal.
      • lynx.rufus Re: liberalizm demokratyczny 04.05.08, 02:09
        Doktryna polityczna utworzona na gruncie liberalizmu arystokratycznego
        Monteskiusza, koncepcji Alexisa de Tocqueville`a, myśli konserwatywnej Edmunda
        Burke`a oraz tradycji partii wigów. Liberalizm konserwatywny powstał w opozycji
        do nurtu demoliberalnego i z równą siłą krytykował zarówno absolutyzm władzy
        jednostki jak i demokrację, przez Emile`a Fagueta nazywaną "kultem niekompetencji".

        Konserwatywni liberałowie ochronę wolności jednostki przed absolutyzmem władzy
        (zarówno w monarchii jak i demokracji) widzą w ograniczeniu funkcji państwa
        wyłącznie do tych związanych z bezpieczeństwem. Pogląd ten oznacza odwrót od
        kompromisowej polityki demoliberalizmu i powrót do korzeni myśli liberalnej.
        Jednocześnie konserwatywni liberałowie czerpią z konserwatyzmu rozumienie
        pojęcia wspólnoty, niechęć do zmian rewolucyjnych, a także tradycyjne pojmowanie
        obyczajowości.

        gente Ruthenus natione Polonus Lynx Rufus
    • stephen_s Socjal-liberalizm 03.05.08, 21:13
      Ha, nawet nei wiedziałem, że taka nazwa istnieje :)
      • hiperrealizm zalinkuj to coś n/t 04.05.08, 06:55

      • grzespelc Re: Socjal-liberalizm 04.05.08, 09:56
        Tradycjonalizm -22% (kto da mniej :)?)
        Wolność gospodarcza +20%
        Wolności obywatelskie +24% (kto da więcej?)


        Doktryna polityczna wyrosła z demoliberalizmu. Za ojców liberalizmu socjalnego
        uważa się Leonarda T. Hobbhouse`a i Thomasa Hilla Grena.
        Socjalliberałowie postrzegając w dotychczasowych koncepcjach liberalnych
        niebezpieczeństwo atomizacji społeczeństwa zaczęli adaptować rozwiązania, które
        stały w sprzeczności z zasadami liberalizmu gospodarczego. Socjalliberałowie
        głoszą poglądy ekonomiczne wykraczające poza ramy zarówno tradycyjnego
        liberalizmu jak również demoliberalizmu Milla. Według socjalliberałów państwo
        powinno ograniczyć swobodę zawierania umów by w sposób aktywny wspierać tych
        obywateli, których pozycja jest słabsza (tj. pracowników). Ponadto państwo
        socjalliberalne prowadzić ma aktywną politykę socjalną oraz ingerować w procesy
        gospodarcze poprzez należące do państwa przedsiębiorstwa użyteczności
        publicznej. Od socjaldemokratów odróżnia socjalliberałów głównie kwestia
        proporcji oraz stopnia zaangażowania państwa w procesy gospodarcze. Dla
        socjalliberałów zaangażowanie to nie jest bezwarunkowe, winno pełnić raczej rolę
        "korygującą" w stosunku do naturalnych procesów rynkowych.
        Obecnie idee socjalliberalne znajdują pewne odzwierciedlenie w koncepcjach
        państwa dobrobytu (welfare state) oraz teoriach tzw. "trzeciej drogi" pomiędzy
        socjalizmem a kapitalizmem adaptowanych przez partie nowoczesnej centro-lewicy.
        Ze względu na odmienne od tradycyjnego postrzeganie wolności, a także odejście
        od tradycyjnego liberalizmu gospodarczego niektórzy uważają, iż socjalliberalizm
        nie może być traktowany jako nurt myśli liberalnej.

        Typowe postulaty socjalliberałów:
        * prywatyzacja, ale z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z potrzeby
        utrzymania przez państwo możliwości ingerowania w niektóre procesy gospodarcze
        * elastyczna polityka podatkowa (w zależności od potrzeb budżetu, ale
        starająca się uwzględnić konieczność stymulowania gospodarki poprzez
        pozostawienie pieniędzy w rękach obywateli)
        * zastępowanie podatków bezpośrednich pośrednimi
        * troska o zapewnienie przez państwo równych szans dla wszystkich obywateli
        (m.in. poprzez system szkół publicznych)
        * laickość państwa
        * wspieranie mniejszości etnicznych, wyznaniowych i seksualnych. Polityka
        antydyskryminacyjna

        Zbliżone doktryny polityczne:

        * Demoliberalizm
        * Socjaldemokracja

        Partie socjalliberalne: Partia Demokratyczna – demokraci.pl Stronnictwo
        Demokratyczne

        Partie polityczne posiadające frakcje socjalliberalne: Platforma Obywatelska RP [??]
        • gumpel Re: Socjal-liberalizm 06.05.08, 22:54
          grzespelc napisał:
          > Wolności obywatelskie +24% (kto da więcej?)

          Ja. 43 %
          :-)

          G.
          • kohei Re: Socjal-liberalizm 07.05.08, 09:43
            > > Wolności obywatelskie +24% (kto da więcej?)
            > Ja. 43 %
            49% :P
            • grzespelc Re: Socjal-liberalizm 07.05.08, 17:42
              > > Ja. 43 %
              > 49% :P

              Brawo, brawo.
        • herbarium Hue, hue,hue 07.05.08, 13:35
          Dam wiecej! Od Grzesia, znaczy.
          Mnie tez w kilku pytaniach bylo blisko do dwoch roznych opcji, wiec zrobilam
          sobie wersje z drugim wariantem odpowiedzi, wyniki przesunely mi sie o
          kilkanascie procent w skali wolnosci obywatelskich, i autor nie przewidzial ich
          w swoich widelkach, bo tez stwierdzil, ze nie odpowiadam istniejacym doktrynom...

          Druga wersja:
          Tradycjonalizm 22%
          Wolnosc gospodarcza -58%
          Wolnosci obywatelskie 29%
    • herbarium Jak test... 04.05.08, 18:50
      ...to ja zawsze jestem chętna, nawet zaglądając na forum raz na ruski rok. Test
      mi się nie podoba: pytania mają za mało możliwości, jak na tak szerokie spektrum
      uwzględnionych doktryn, no i ździebko nieścisłe tych doktryn opisy.
      Niemniej wynik wyszedł w miarę zgodny ze stanem faktycznym i sygnaturką:
      socjalizm chrześcijański.
      Tradycjonalizm +22%
      Wolność gospodarcza -58%
      Wolności obywatelskie +12%
      Ale za zaliczenie do powyższego "Samoobrony" autor ma w zęby.
      • grzespelc Re: Jak test... 04.05.08, 20:36
        > Ale za zaliczenie do powyższego "Samoobrony" autor ma w zęby.

        :)))

        No jak się ma za wolność gospodarczą -58, to pewne skojarzenia się nasuwają....
        • isma Re: Jak test... 04.05.08, 22:01
          No, popatrz. To mnie za wolnosc gospodarcza wyszlo minus siedem czy
          minus dwa.
        • herbarium Re: Jak test... 05.05.08, 14:45
          Grzesiu, ten test ukladal ultraliberal lub libertarianin, co widac po opisach,
          tzn. zarowno ich tresci, no i po wariantach odpowiedzi... No bo jak kto do
          socjalliberalizmu zalicza PO...
          • hiperrealizm Re: Jak test... 05.05.08, 15:48
            herbarium napisała:
            No bo jak kto do
            > socjalliberalizmu zalicza PO...
            ========================================
            PiS
    • kohei Re: Kolejny test na poglądy... 05.05.08, 10:10
      Szlag!
      Robiłem ten test jakiś rok temu i byłem demoliberałem (zgodnie z
      własnym mniemaniem). Teraz zostałem chadekiem...
      T: 19%, WG: 20%, WO: 49%

      Nurt w myśli politycznej i społecznej, który pojawił się pod koniec
      XIX wieku jako odpowiedź myśli katolickiej na rosnące wpływy
      socjalizmu. Myśliciele katoliccy poczęli zdawać sobie sprawę, że
      Kościół katolicki może utracić wpływ na robotników, jeżeli nie
      zaproponuje atrakcyjnej i jednocześnie konkurencyjnej doktryny
      politycznej wobec socjalistycznej wizji porządku społecznego.
      Tworząc doktrynę chrześcijańskiej demokracji czerpano z dwóch
      źródeł: społecznej nauki Kościoła katolickiego oraz kierunku
      filozoficznego zwanego personalizmem.

      Po drugiej wojnie światowej nastąpiła istotna zmiana programowa
      partii chadeckich, przeobrażająca doktrynę chrześcijańskiej
      demokracji. Chrześcijańska demokracja oddaliła się od katolickich
      korzeni (choć często podkreśla inspirację etyką chrześcijańską),
      dopuszcza też w niektórych wypadkach postulaty programowe sprzeczne
      z nauką Kościoła (częściowa legalizacja aborcji, rozwody,
      rejestracja związków osób tej samej płci).

      Typowe postulaty chrześcijańskich demokratów:

      utrzymywanie organizowanej przez państwo pomocy dla najuboższych
      decentralizacja państwa
      utrzymywanie dobrych stosunków pomiędzy władzami państwowymi a
      kościelnymi
      polityka prorodzinna (ulgi podatkowe dla rodzin, etc...)
      • kochanica-francuza Steph, linkowałeś dwa testy i oba mi wyszły 05.05.08, 16:41
        zupełnie inaczej!
      • kochanica-francuza Nie mogę wybrać 2 odpowiedzi na pytanie 05.05.08, 16:41
        kiedy pasują mi 2. test jest niemiarodajny i do dupy.
      • gumpel Re: Kolejny test na poglądy... 06.05.08, 23:18
        kohei napisał:
        > Szlag!
        > Robiłem ten test jakiś rok temu i byłem demoliberałem (zgodnie z
        > własnym mniemaniem). Teraz zostałem chadekiem...
        > T: 19%, WG: 20%, WO: 49%

        Ciekawe. Mi tradycjonalizm wyszedł na 29% a zaszufladkowało mnie na
        demoliberała. Chyba autor stosuje dość oryginalne kryteria klasyfikacji poglądów
        politycznych. To co nas różni to wolność gospodarcza (u mnie + 69 %). Widać
        autor traktuje chadecję jako bardziej socjalną wersję demoliberalizmu, przy tym
        wcale nie koniecznie bardziej tradycjonalistyczną.
        • kohei Re: Kolejny test na poglądy... 07.05.08, 09:46
          > autor traktuje chadecję jako bardziej socjalną wersję
          > demoliberalizmu, przy tym wcale nie koniecznie bardziej
          > tradycjonalistyczną.

          To całkiem możliwe. Jedyna zmiana, której jestem pewien, to podatek -
          tym razem opowiedziałem się za umiarkowaną progresją, nie za
          liniowym. I mnie przesunęło do chadeków.
          Swoją drogą, jeśli platynowo-irydowym wzorcem chadecji jest CDU, to
          oni jakoś szczególnie tradycjonalistyczni nie są...
          • gumpel Re: Kolejny test na poglądy... 07.05.08, 14:54
            kohei napisał:
            > Swoją drogą, jeśli platynowo-irydowym wzorcem chadecji jest CDU, to
            > oni jakoś szczególnie tradycjonalistyczni nie są...

            No. Jakiś czas temu czytałem, że nawet rozważali zmianę nazwy by się pozbyć
            kwalifikatora "chrześcijańsko"

            G.
            • kohei Re: Kolejny test na poglądy... 07.05.08, 15:32
              I zostałaby 'Unia Demokratyczna' ;)
    • gumpel Liberalizm demokratyczny (?) 06.05.08, 23:05
      Dziwne. Bo na pytanie o to kto powinien rządzić opowiedziałem się za cenzusami.
      Niespecjalnie to ... demokratyczne :-) Wolałbym po prostu liberalizm.

      Bardziej od łatki podobają mi się wyniki szczegółowe:
      Tradycjonalizm: + 29%
      Wolność gospodarcza: + 69 %
      Wolności obywatelskie: + 43 %
      Jeśli skala jest od minus 100 % do plus 100 % to to mniej więcej oddaje moje
      poglądy.

      G.
      • grzespelc Re: Liberalizm demokratyczny (?) 06.05.08, 23:10
        > Wolność gospodarcza: + 69 %

        Łaaał....
        • lynx.rufus Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 12:24
          grzespelc napisał:

          > > Wolność gospodarcza: + 69 %
          >
          > Łaaał....

          Ja miałem + 94% :P

          gente Ruthenus natione Polonus Lynx Rufus
          • kohei Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 12:26
            O rany...
            Z czego ustąpiłeś w tych 6%?
            • lynx.rufus Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 13:04
              kohei napisał:

              > O rany...
              > Z czego ustąpiłeś w tych 6%?

              Haha, przypuszczalnie chodziło o to, że nie zadowoliłem się dobrowolnymi
              składkami na państwo :)

              gente Ruthenus natione Polonus Lynx Rufus
              • gumpel Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 14:58
                A ile dostałeś z tradycjonalizmu ? Zastanawiam się od ilu procent autor daje
                przymiotnik "konserwatywny".

                G.
                • lynx.rufus Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 15:04
                  gumpel napisał:

                  > A ile dostałeś z tradycjonalizmu ? Zastanawiam się od ilu procent autor daje
                  > przymiotnik "konserwatywny".
                  >
                  > G.

                  Obawiam się, że mój wynik nie na wiele Ci się zda: 91 % :)

                  gente Ruthenus natione Polonus Lynx Rufus
                  • kohei Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 15:36
                    A tak właściwie jak Cię sklasyfikowali? Jako konserwatywnego
                    liberała?
                    • lynx.rufus Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 17:59
                      kohei napisał:

                      > A tak właściwie jak Cię sklasyfikowali? Jako konserwatywnego
                      > liberała?

                      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=25822&w=79104225&a=79115888
                      gente Ruthenus natione Polonus Lynx Rufus
                      • kohei Thx. Co ślepemu po oczach. n/t 08.05.08, 09:58

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka