stephen_s 03.05.08, 18:34 Dawno nie było testów na forum. Tak więc, linkuję całkiem niezły test na poglądy polityczne: mojapolityka.pl/testpolityczny.php Ktoś się skusi? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
hiperrealizm liberalizm demokratyczny 03.05.08, 19:30 Moje wyniki: Tradycjonalizm +28% Wolność gospodarcza +58% Wolności obywatelskie +6% liberalizm demokratyczny Odpowiedz Link Zgłoś
a000000 Re: liberalizm demokratyczny 03.05.08, 20:26 Przykro nam, ale Twoje poglądy nie odpowiadają żadnej istniejącej doktrynie politycznej. Sprawdź czy Twoje odpowiedzi byly spójne i nie podważaly się nawzajem. hehehe, do tego nie potrzebowałam testu wypełniać... ta naga prawda najbardziej jest widoczna nad urną... Odpowiedz Link Zgłoś
isma Re: liberalizm demokratyczny 03.05.08, 22:22 Tez tak mam ;-))). To jakis uprzedzony ukladal. Odpowiedz Link Zgłoś
lynx.rufus Re: liberalizm demokratyczny 04.05.08, 02:09 Doktryna polityczna utworzona na gruncie liberalizmu arystokratycznego Monteskiusza, koncepcji Alexisa de Tocqueville`a, myśli konserwatywnej Edmunda Burke`a oraz tradycji partii wigów. Liberalizm konserwatywny powstał w opozycji do nurtu demoliberalnego i z równą siłą krytykował zarówno absolutyzm władzy jednostki jak i demokrację, przez Emile`a Fagueta nazywaną "kultem niekompetencji". Konserwatywni liberałowie ochronę wolności jednostki przed absolutyzmem władzy (zarówno w monarchii jak i demokracji) widzą w ograniczeniu funkcji państwa wyłącznie do tych związanych z bezpieczeństwem. Pogląd ten oznacza odwrót od kompromisowej polityki demoliberalizmu i powrót do korzeni myśli liberalnej. Jednocześnie konserwatywni liberałowie czerpią z konserwatyzmu rozumienie pojęcia wspólnoty, niechęć do zmian rewolucyjnych, a także tradycyjne pojmowanie obyczajowości. gente Ruthenus natione Polonus Lynx Rufus Odpowiedz Link Zgłoś
stephen_s Socjal-liberalizm 03.05.08, 21:13 Ha, nawet nei wiedziałem, że taka nazwa istnieje :) Odpowiedz Link Zgłoś
grzespelc Re: Socjal-liberalizm 04.05.08, 09:56 Tradycjonalizm -22% (kto da mniej :)?) Wolność gospodarcza +20% Wolności obywatelskie +24% (kto da więcej?) Doktryna polityczna wyrosła z demoliberalizmu. Za ojców liberalizmu socjalnego uważa się Leonarda T. Hobbhouse`a i Thomasa Hilla Grena. Socjalliberałowie postrzegając w dotychczasowych koncepcjach liberalnych niebezpieczeństwo atomizacji społeczeństwa zaczęli adaptować rozwiązania, które stały w sprzeczności z zasadami liberalizmu gospodarczego. Socjalliberałowie głoszą poglądy ekonomiczne wykraczające poza ramy zarówno tradycyjnego liberalizmu jak również demoliberalizmu Milla. Według socjalliberałów państwo powinno ograniczyć swobodę zawierania umów by w sposób aktywny wspierać tych obywateli, których pozycja jest słabsza (tj. pracowników). Ponadto państwo socjalliberalne prowadzić ma aktywną politykę socjalną oraz ingerować w procesy gospodarcze poprzez należące do państwa przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Od socjaldemokratów odróżnia socjalliberałów głównie kwestia proporcji oraz stopnia zaangażowania państwa w procesy gospodarcze. Dla socjalliberałów zaangażowanie to nie jest bezwarunkowe, winno pełnić raczej rolę "korygującą" w stosunku do naturalnych procesów rynkowych. Obecnie idee socjalliberalne znajdują pewne odzwierciedlenie w koncepcjach państwa dobrobytu (welfare state) oraz teoriach tzw. "trzeciej drogi" pomiędzy socjalizmem a kapitalizmem adaptowanych przez partie nowoczesnej centro-lewicy. Ze względu na odmienne od tradycyjnego postrzeganie wolności, a także odejście od tradycyjnego liberalizmu gospodarczego niektórzy uważają, iż socjalliberalizm nie może być traktowany jako nurt myśli liberalnej. Typowe postulaty socjalliberałów: * prywatyzacja, ale z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z potrzeby utrzymania przez państwo możliwości ingerowania w niektóre procesy gospodarcze * elastyczna polityka podatkowa (w zależności od potrzeb budżetu, ale starająca się uwzględnić konieczność stymulowania gospodarki poprzez pozostawienie pieniędzy w rękach obywateli) * zastępowanie podatków bezpośrednich pośrednimi * troska o zapewnienie przez państwo równych szans dla wszystkich obywateli (m.in. poprzez system szkół publicznych) * laickość państwa * wspieranie mniejszości etnicznych, wyznaniowych i seksualnych. Polityka antydyskryminacyjna Zbliżone doktryny polityczne: * Demoliberalizm * Socjaldemokracja Partie socjalliberalne: Partia Demokratyczna – demokraci.pl Stronnictwo Demokratyczne Partie polityczne posiadające frakcje socjalliberalne: Platforma Obywatelska RP [??] Odpowiedz Link Zgłoś
gumpel Re: Socjal-liberalizm 06.05.08, 22:54 grzespelc napisał: > Wolności obywatelskie +24% (kto da więcej?) Ja. 43 % :-) G. Odpowiedz Link Zgłoś
kohei Re: Socjal-liberalizm 07.05.08, 09:43 > > Wolności obywatelskie +24% (kto da więcej?) > Ja. 43 % 49% :P Odpowiedz Link Zgłoś
grzespelc Re: Socjal-liberalizm 07.05.08, 17:42 > > Ja. 43 % > 49% :P Brawo, brawo. Odpowiedz Link Zgłoś
herbarium Hue, hue,hue 07.05.08, 13:35 Dam wiecej! Od Grzesia, znaczy. Mnie tez w kilku pytaniach bylo blisko do dwoch roznych opcji, wiec zrobilam sobie wersje z drugim wariantem odpowiedzi, wyniki przesunely mi sie o kilkanascie procent w skali wolnosci obywatelskich, i autor nie przewidzial ich w swoich widelkach, bo tez stwierdzil, ze nie odpowiadam istniejacym doktrynom... Druga wersja: Tradycjonalizm 22% Wolnosc gospodarcza -58% Wolnosci obywatelskie 29% Odpowiedz Link Zgłoś
herbarium Jak test... 04.05.08, 18:50 ...to ja zawsze jestem chętna, nawet zaglądając na forum raz na ruski rok. Test mi się nie podoba: pytania mają za mało możliwości, jak na tak szerokie spektrum uwzględnionych doktryn, no i ździebko nieścisłe tych doktryn opisy. Niemniej wynik wyszedł w miarę zgodny ze stanem faktycznym i sygnaturką: socjalizm chrześcijański. Tradycjonalizm +22% Wolność gospodarcza -58% Wolności obywatelskie +12% Ale za zaliczenie do powyższego "Samoobrony" autor ma w zęby. Odpowiedz Link Zgłoś
grzespelc Re: Jak test... 04.05.08, 20:36 > Ale za zaliczenie do powyższego "Samoobrony" autor ma w zęby. :))) No jak się ma za wolność gospodarczą -58, to pewne skojarzenia się nasuwają.... Odpowiedz Link Zgłoś
isma Re: Jak test... 04.05.08, 22:01 No, popatrz. To mnie za wolnosc gospodarcza wyszlo minus siedem czy minus dwa. Odpowiedz Link Zgłoś
herbarium Re: Jak test... 05.05.08, 14:45 Grzesiu, ten test ukladal ultraliberal lub libertarianin, co widac po opisach, tzn. zarowno ich tresci, no i po wariantach odpowiedzi... No bo jak kto do socjalliberalizmu zalicza PO... Odpowiedz Link Zgłoś
hiperrealizm Re: Jak test... 05.05.08, 15:48 herbarium napisała: No bo jak kto do > socjalliberalizmu zalicza PO... ======================================== PiS Odpowiedz Link Zgłoś
kohei Re: Kolejny test na poglądy... 05.05.08, 10:10 Szlag! Robiłem ten test jakiś rok temu i byłem demoliberałem (zgodnie z własnym mniemaniem). Teraz zostałem chadekiem... T: 19%, WG: 20%, WO: 49% Nurt w myśli politycznej i społecznej, który pojawił się pod koniec XIX wieku jako odpowiedź myśli katolickiej na rosnące wpływy socjalizmu. Myśliciele katoliccy poczęli zdawać sobie sprawę, że Kościół katolicki może utracić wpływ na robotników, jeżeli nie zaproponuje atrakcyjnej i jednocześnie konkurencyjnej doktryny politycznej wobec socjalistycznej wizji porządku społecznego. Tworząc doktrynę chrześcijańskiej demokracji czerpano z dwóch źródeł: społecznej nauki Kościoła katolickiego oraz kierunku filozoficznego zwanego personalizmem. Po drugiej wojnie światowej nastąpiła istotna zmiana programowa partii chadeckich, przeobrażająca doktrynę chrześcijańskiej demokracji. Chrześcijańska demokracja oddaliła się od katolickich korzeni (choć często podkreśla inspirację etyką chrześcijańską), dopuszcza też w niektórych wypadkach postulaty programowe sprzeczne z nauką Kościoła (częściowa legalizacja aborcji, rozwody, rejestracja związków osób tej samej płci). Typowe postulaty chrześcijańskich demokratów: utrzymywanie organizowanej przez państwo pomocy dla najuboższych decentralizacja państwa utrzymywanie dobrych stosunków pomiędzy władzami państwowymi a kościelnymi polityka prorodzinna (ulgi podatkowe dla rodzin, etc...) Odpowiedz Link Zgłoś
kochanica-francuza Steph, linkowałeś dwa testy i oba mi wyszły 05.05.08, 16:41 zupełnie inaczej! Odpowiedz Link Zgłoś
kochanica-francuza Nie mogę wybrać 2 odpowiedzi na pytanie 05.05.08, 16:41 kiedy pasują mi 2. test jest niemiarodajny i do dupy. Odpowiedz Link Zgłoś
gumpel Re: Kolejny test na poglądy... 06.05.08, 23:18 kohei napisał: > Szlag! > Robiłem ten test jakiś rok temu i byłem demoliberałem (zgodnie z > własnym mniemaniem). Teraz zostałem chadekiem... > T: 19%, WG: 20%, WO: 49% Ciekawe. Mi tradycjonalizm wyszedł na 29% a zaszufladkowało mnie na demoliberała. Chyba autor stosuje dość oryginalne kryteria klasyfikacji poglądów politycznych. To co nas różni to wolność gospodarcza (u mnie + 69 %). Widać autor traktuje chadecję jako bardziej socjalną wersję demoliberalizmu, przy tym wcale nie koniecznie bardziej tradycjonalistyczną. Odpowiedz Link Zgłoś
kohei Re: Kolejny test na poglądy... 07.05.08, 09:46 > autor traktuje chadecję jako bardziej socjalną wersję > demoliberalizmu, przy tym wcale nie koniecznie bardziej > tradycjonalistyczną. To całkiem możliwe. Jedyna zmiana, której jestem pewien, to podatek - tym razem opowiedziałem się za umiarkowaną progresją, nie za liniowym. I mnie przesunęło do chadeków. Swoją drogą, jeśli platynowo-irydowym wzorcem chadecji jest CDU, to oni jakoś szczególnie tradycjonalistyczni nie są... Odpowiedz Link Zgłoś
gumpel Re: Kolejny test na poglądy... 07.05.08, 14:54 kohei napisał: > Swoją drogą, jeśli platynowo-irydowym wzorcem chadecji jest CDU, to > oni jakoś szczególnie tradycjonalistyczni nie są... No. Jakiś czas temu czytałem, że nawet rozważali zmianę nazwy by się pozbyć kwalifikatora "chrześcijańsko" G. Odpowiedz Link Zgłoś
kohei Re: Kolejny test na poglądy... 07.05.08, 15:32 I zostałaby 'Unia Demokratyczna' ;) Odpowiedz Link Zgłoś
gumpel Liberalizm demokratyczny (?) 06.05.08, 23:05 Dziwne. Bo na pytanie o to kto powinien rządzić opowiedziałem się za cenzusami. Niespecjalnie to ... demokratyczne :-) Wolałbym po prostu liberalizm. Bardziej od łatki podobają mi się wyniki szczegółowe: Tradycjonalizm: + 29% Wolność gospodarcza: + 69 % Wolności obywatelskie: + 43 % Jeśli skala jest od minus 100 % do plus 100 % to to mniej więcej oddaje moje poglądy. G. Odpowiedz Link Zgłoś
grzespelc Re: Liberalizm demokratyczny (?) 06.05.08, 23:10 > Wolność gospodarcza: + 69 % Łaaał.... Odpowiedz Link Zgłoś
lynx.rufus Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 12:24 grzespelc napisał: > > Wolność gospodarcza: + 69 % > > Łaaał.... Ja miałem + 94% :P gente Ruthenus natione Polonus Lynx Rufus Odpowiedz Link Zgłoś
kohei Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 12:26 O rany... Z czego ustąpiłeś w tych 6%? Odpowiedz Link Zgłoś
lynx.rufus Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 13:04 kohei napisał: > O rany... > Z czego ustąpiłeś w tych 6%? Haha, przypuszczalnie chodziło o to, że nie zadowoliłem się dobrowolnymi składkami na państwo :) gente Ruthenus natione Polonus Lynx Rufus Odpowiedz Link Zgłoś
gumpel Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 14:58 A ile dostałeś z tradycjonalizmu ? Zastanawiam się od ilu procent autor daje przymiotnik "konserwatywny". G. Odpowiedz Link Zgłoś
lynx.rufus Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 15:04 gumpel napisał: > A ile dostałeś z tradycjonalizmu ? Zastanawiam się od ilu procent autor daje > przymiotnik "konserwatywny". > > G. Obawiam się, że mój wynik nie na wiele Ci się zda: 91 % :) gente Ruthenus natione Polonus Lynx Rufus Odpowiedz Link Zgłoś
kohei Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 15:36 A tak właściwie jak Cię sklasyfikowali? Jako konserwatywnego liberała? Odpowiedz Link Zgłoś
lynx.rufus Re: Liberalizm demokratyczny (?) 07.05.08, 17:59 kohei napisał: > A tak właściwie jak Cię sklasyfikowali? Jako konserwatywnego > liberała? forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=25822&w=79104225&a=79115888 gente Ruthenus natione Polonus Lynx Rufus Odpowiedz Link Zgłoś