Dodaj do ulubionych

Dlaczego nie chce mówić

20.01.09, 23:22
Córeczka ma 19 mieś.i mówi tylko mama,tata,to, i (nie ma)ma.Nic więcej nie
chce mówić dużo jej czytamy,opowiadamy jej różne rzeczy ,pokazujemy zwierzątka
mówimy jak się nazywają i jakie dźwięki wydają.Ale córka nic więcej nie chce
powiedzieć.Trochę się martwię bo mam przyjaciółki, które mają dzieci w
podobnym wieku i one powtarzają już dużo więcej pojedynczych słów.Dodam
jeszcze, że córka często gdy się bawi wysuwa dolną szczękę do przodu i potrafi
tak siedzieć albo chodzić nawet godz.Mała dostaje smoczek do spania wieczorem
ale go zaraz wypluwa jak tylko uśnie.Czy to może być powodem problemów z mową?
Obserwuj wątek
    • sylwia23k Re: Dlaczego nie chce mówić 20.01.09, 23:31
      Dodam jeszcze,że mała potrafi pokazać przedmioty,i różne zwierzęta kiedy ją o to
      poprosimy ale nie chce wypowiedzieć żadnego słowa.
      • elzbieta_1983 Re: Dlaczego nie chce mówić 21.01.09, 09:03
        hej, jk dla mnie to mała ma jeszcze czas. Najważniejsze, że rozumie co do niej
        mówicie (skoro pokazuje itp.) Ze słownikiem czynnym (mówieniem)u dzieci bywa
        różnie, a to właśnie słownik bierny (rozumienie) jest u takiego malucha
        ważniejsze. Moim zdaniem nie ma powodu do niepokoju, nie wszyscy w jednym tempie
        zaczynają siadać, chodzić itd.. więc i mówić też:) pewnie niedługo buźka jej się
        nie będzie zamykała:) pozdrawiam
        • sylwia23k Re: Dlaczego nie chce mówić 21.01.09, 13:41
          Rozumie dużo, przynosi przedmiot o który ją poproszę,ale kiedy proszę powiedz
          dziadzia ,albo inne słowo to kiwa głową przecząco.A jak chce żeby jej coś podać
          to woła TO albo eeeeee.
          • besia28 Re: Dlaczego nie chce mówić 22.01.09, 09:10
            Moim zdaniem coreczka zacznie mowic wtedy, kiedy bedzie na to gotowa.
            Prosze mowic do niej duzo i wyraznie, opowiadac co robicie, co sie
            dzieje za oknem, na spacerze. Jednak przede wszystkim prosze
            przestac ja prosic o powtarzanie. Coreczka sama zacznie to robic,
            bez proszenia, tylko potrzebuje czasu. Wazne, ze sie miedzy soba
            dogadujecie, ze potrafi pokazac/powiedziec, czego chce albo czego
            nie chce.
            Moj syn ma prawie 20 m-cy i zaczal mowic niemal z dnia na dzien. Jak
            wrocilismy po przerwie swiateczno-noworocznej do zlobka, ciocie nie
            mogly sie nadziwic, ze przez dwa tygodnie taki postep. Teraz uczy
            sie nowych slow, zaczyna skladac zdania dwuwyrazowe oraz oczywiscie
            powtarza wszystko.
            Zycze cierpliwosci i radosci z drobnych sukcesow coreczki.
            • elzbieta_1983 Re: Dlaczego nie chce mówić 22.01.09, 13:53
              besia28 ładnie napisała:) wiem, ze się chce żeby to mówienie było już, ale to od
              dzieciaczka zależy, więc dajcie sobie czas, zagaduj do dzieciaczka, opowiadaj, a
              powtarzać zacznie pewnie niedługo choć na swoją chęć pewnie:) pozdrawiam
            • alpe Re: Dlaczego nie chce mówić 22.01.09, 15:30
              Mój brat zaczął mówić pięknie,całymi zdaniami na 3 latka;)Wczśniej praktycznie
              nic nie mówił.
              Nie masz powodów do obaw. To bardzo indywidualna sprawa.
              • oleczek555 Re: Dlaczego nie chce mówić 22.01.09, 16:11
                najważniejsze,że dużo rozumie.moja córka w tym wieku nie rozumiała prawie nic, o mówieniu do dziś nie ma mowy, a za chwile skończy 2 latka-ale za to zaczęła powtarzać i to sporo.czasem wymknie jej sie cos jakby wyraz, bywa nawet ze w znaczeniu.
                moja rada to ,że zamiast kazać swojej córce powtarzać po tobie,spróbuj powtarzać za nią.jeśli wypowie jakieś słowo lub choćby dzwięk, to ty natychmiast to samo.bądz przy tym zadowolona, to wtedy ona zorientuje się,że to jest fajne i bedzie próbować powtarzać po tobie.u mnie zadziałało, a polecił mi to psycholog dziecięcy.
    • pawel.zawitkowski Re: Dlaczego nie chce mówić 22.01.09, 18:30
      Witam,
      na potrzeby internetu mogę Pani odpowiedzieć, ze młoda ma jeszcze
      czas, ale nie o potrzeby internetu chodiz tylko o dziecko, zatem
      polecam Pani wizytę u swego pediatry, a następnie - jeżeli uzna to
      za zasadne - u logopedy.
      Pozdrawiam
      Paweł Z.
    • grazynarosa Re: Dlaczego nie chce mówić 24.01.09, 19:05
      Powiem ci kawal-maly powiedzmy-Jasio dlugo nie mowil-wszystko umial-jesc ,ubrac sie ale zero mowy-raz przy obiedzie nagle odezwal sie!-"a gdzie kompot??"" wszyscy na Jasia--to ty mowiisz??? umiesz??? a czemu do tej pory nic nie powiedzialae?--a Jas-"bo zawsze byl!(kompot-rzecz jasna!)"
      a tak poza tym-moj zaczal mowic jak skonczyl 3,5 roku.
    • net_gojkad Re: Dlaczego nie chce mówić 27.01.09, 21:38
      Mój synek też wszytsko pięknie pokazywał a mówił tak samo mało tak do 2 urodzin. Zdmuchnął świeczki i buzia mu sie nie zamyka :))) Juz zaczyna nawijać zdaniami a ma 2 latka i 3 miesiące :)))
      Także się martwiłam.
      Od urodzenia bardzo duzo mu czytam i generalnie należe do gaduł więc chcąc nie chcąc wiecznie do niego nawijam hehe a teraz to on mnie przegaduje :))
      Nie ma sensu niczego przyspieszac a i w tej kwestii presja działa odwrotnie.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka