Dodaj do ulubionych

A moze slownik peerelowskiej nowomowy?

10.05.03, 21:22
Pamietacie spekulanta? A kartkowe parowki na wolowine z koscia wystane w
kolejce? Moze jeszcze jakies przyklady? Ach, lezka sie kreci w oku...
Obserwuj wątek
    • luzer Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 10.05.03, 22:17
      "Zabezpieczanie" wszystkiego: potrzeb, apetytów, podaży, mięsa, owoców
      cytrusowych na Gwiazdkę, napojów... Wszystko było cholernie niebezpieczne i
      wymagało natychmiastowego "zabezpieczenia". Np.: "Zabezpieczyłem noclegi na
      wycieczkę" itp.
      Poza tym ogólnie - terminologia militarna: "fronty jedności",
      "ofensywy buraczane", "akcje żniwne", "ataki zimy na drogowców" itp. smile)
      • viking73 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 12.05.03, 11:08
        Wyrób czekoladopodobny
      • kicior99 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 12.05.03, 14:31
        luzer napisał:

        > "Zabezpieczanie" wszystkiego: potrzeb, apetytów, podaży, mięsa, owoców
        > cytrusowych na Gwiazdkę, napojów... Wszystko było cholernie niebezpieczne i
        > wymagało natychmiastowego "zabezpieczenia". Np.: "Zabezpieczyłem noclegi na
        > wycieczkę" itp.

        Czy obywatel ma zabezpieczony pistolet? ( J. Fedorowicz)
    • ja22ek Bony kupię 12.05.03, 13:35
      W ogłoszeniach drobnych w znaczeniu "prowadzę kantor wymiany walut", albo
      przynajmniej "kupię walutę".
      Z tego typu także "korepetycje" w znaczeniu "agencja towarzyska".
      • kicior99 Re: Bony kupię 12.05.03, 14:32
        a o tym nie wiedzialem... Zwroc uwage na slowo "komercyjny" ktore odnosilo sie
        do sklepu...
        • ja22ek Re: Bony kupię 12.05.03, 15:01
          Racja. Sklep komercyjny, w odróznieniu od sklepu zwykłego, był to lokal
          handlowy, w którym znajdował się towar. Zniesienie sklepów, w których był
          towar, było jednym z postulatów strajków sierpnia '80. Faktycznie sklepy owe
          zniesiono i pozostały tylko te, w których towaru nie było. Wniosek post factum
          jest taki, że nawet strajkując warto myśleć.
          Kto ma cierpliwość, może w starych rocznikach 'Polityki' (rok ok. 1978)
          wyszukać artykuł, będacy teoretycznym uzasadnieniem podziału rynku mięsnego na
          ogólnoniedostępny po niskich cenach oraz komercyjny, czyli towarów luksusowych
          (szynka, krakowska sucha).
          A propos, znacie określenia kiełbasa strażacka i robotniczo-chłopska?
          • kicior99 Kielbasa 12.05.03, 15:06
            kielbasa strazacka - owszem, wczoraj taka mialem na kolacje i zmarnowalem
            najlepsza bluze. Aktualna niezaleznie od systemu. A ta druga???
          • brunosch Re: Bony kupię 12.05.03, 15:10
            ja22ek napisał:

            > > A propos, znacie określenia kiełbasa strażacka i robotniczo-chłopska?

            Czerwona z wierzchu, zielona w środku?

            • ja22ek Re: Bony kupię 12.05.03, 15:28
              Nie, rano czerwona, wieczorem zielona smile
    • aankaa Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 12.05.03, 15:20
      etykieta zastępcza - pamiętacie to ? smile
      • gacus2 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 12.05.03, 16:32
        aankaa napisała:

        > etykieta zastępcza - pamiętacie to ? smile
        Ja nie pamietam (urodzony misiac przed Stanem wojennym) A co to bylo?
        • aankaa Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 12.05.03, 17:53
          kawałek (prawie) białej kartki i na maszynie napisana nazwa produktu
          (więcej chyba na tym nie było, no, może skład i producent).
          a przyklejane to było chyba jakimś g... klejem, bo trzymało się kiepsko
        • stefan4 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 12.05.03, 21:58
          aankaa:
          > etykieta zastępcza - pamiętacie to ? smile
          gacus2:
          > Ja nie pamietam (urodzony misiac przed Stanem wojennym) A co to bylo?

          ,,A przede mną łosoś z drobiu w opakowaniu zastępczym''

          Nie słyszałeś nigdy tego Młynarskiego? Czy słyszałeś ale nie jarzyłeś?

          - Stefan
          • gacus2 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 13.05.03, 16:19
            stefan4 napisał:

            > aankaa:
            > > etykieta zastępcza - pamiętacie to ? smile
            > gacus2:
            > > Ja nie pamietam (urodzony misiac przed Stanem wojennym) A co to bylo?
            >
            > ,,A przede mną łosoś z drobiu w opakowaniu zastępczym''
            >
            > Nie słyszałeś nigdy tego Młynarskiego? Czy słyszałeś ale nie jarzyłeś?

            Slyszalem. Lubie Mlynarskiego, ale nie zajarzylem sad
          • zbigniew_ Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 09:23
            stefan4 napisał:

            > ,,A przede mną łosoś z drobiu w opakowaniu zastępczym''
            >
            > Nie słyszałeś nigdy tego Młynarskiego? Czy słyszałeś ale nie jarzyłeś?
            >
            > - Stefan
            korekta
            U Młynarskiego był węgorz z drobiu
            A pamiętacie kto to był "stacz"?
            • luzer Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 09:40
              zbigniew_ napisał:

              > A pamiętacie kto to był "stacz"?

              "Stacz kolejkowy" - emeryt wynajmujący się do stania za kogoś w kolejkach, w
              tzw. "godzinach pracy". smile))

              A - "trudności obiektywne" ??? smile))
              • gacus2 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 11:11
                luzer napisał:

                >
                > A - "trudności obiektywne" ??? smile))
                Obiektywne trudnosci w zabezpieczeniu na odcinku mleka....bnrrrr
                • brunosch Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 13:10
                  Trudności były zawsze przejściowe
        • kicior99 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 13.05.03, 16:52
          Mnie na tyle papieru od papierosow popularnych wypisywano recepty =)
          • luzer Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 13.05.03, 21:58
            kicior99 napisał:

            > Mnie na tyle papieru od papierosow popularnych wypisywano recepty =)

            A "Popularne" (czy też jeszcze wtedy: "Sporty") sprzedawano, niepocięte,
            półmetrowej długości, w wielkich torbach nylonowych, spiętych u góry blaszką.
            Te niepocięte papierosy ( w wielu miejscach popękane, sypał się z nich
            tytoń...) tworzyły w owych torbach jakieś straszliwie monstrualne kłębowiska.
            Wygladąły jak jakiś cholerny makaron!
            Po zakupie należało odgiąć blaszkę, rozchylić worek, odnaleźć końcówkę
            papierosa (dla mniej cierpliwych - można było przeciąć w dowolnym miejscu) i
            odciąć stosowny do chęci kawałek.
            Nie przesadzam ani trochę - tak było!!!
            • kicior99 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 14:00
              Popularne przemianowaly sie ze Sportow w roku 1979, a ich jakosc pamietam
              dobrze, wlasnie wtedy zaczalem palic. A co do innych wyrazen, pamietam komitety
              kolejkowe.
              • ja22ek Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 14:06
                Kolega palacz powiedział mi kiedyś, że popularne nie miały tego smaku co
                sporty, więc pewnie przy okazji zmiany nazwy pogorszono jakość, a podwyższono
                cenę - jak to w owych czasach często bywało.
                Poza tym zwróćcie uwagę na popularnośc marki "Popularny" za czasów
                Jaruzelskiego. Zaczęło się od papierosów, ale potem były pasta do zębów
                (stosowana do szorowania zlewów, wybielania trampków), proszek do prania (dobry
                jako trutka na insekty) i pewnie jeszcze parę. Gdyby komunizm trwał dłużej,
                byłoby jeszcze popularniej (ludowo i demokratycznie smile
                • kustosz.m Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 28.05.03, 11:00
                  > Zaczęło się od papierosów, ale potem były pasta do zębów
                  > (stosowana do szorowania zlewów, wybielania trampków), proszek do prania
                  (dobry
                  > jako trutka na insekty) i pewnie jeszcze parę.

                  byla jeszcze herbata *popularna*:
                  najpierw w pudelku kartonowym
                  potem zagrzewana w folii
                  i w torebce papierowej z pieczatka (wiecej)

                  skladala sie z ogonkow lisci cherbaty
                  (wrywanych przy zwijaniu lisci na normalna cherbate)

                  B-]
                  • tees1 buty wielosezonowe (na talon) 28.05.03, 17:42
                    Jak herbata "popularna" była, to w telewizji taki skecz pokazali (fragment):
                    "Poczęstowałem gościa z zagranicy herbatą "popularna",
                    zapytał co to jest,
                    herbata popularna mówie,
                    to mnie zapytał, w jakich okolicznościach ona zdobyła popularność."

                    Z innych haseł buty wielosezonowe, sam je kupiłem na kartki. Była też gazeta w
                    województwie warszawskim i ościennych - "nasza trybuna". W kiosku się mówiło: -
                    Trybunę poproszę. - Naszą czy ludu? - Naszą. A jeszcze wcześniej była "Trybuna
                    Mazowiecka".
                    W kiosku też prosili "20 sport i zapałki".

                    A tę stronę znacie? Tam dopiero jest kopalnia...
                    www.podziemie.subnet.dk/naws.html
              • viking73 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 14:08
                kicior99 napisał:

                > Popularne przemianowaly sie ze Sportow w roku 1979, a ich jakosc pamietam
                > dobrze, wlasnie wtedy zaczalem palic.

                OOo. To chyba bardzo wcześnie zacząłeśwink
                • kicior99 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 14:32
                  chyba jednak nie =)))
            • brunosch Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 13:13
              Popularne to betka, mnie się trafiły nierozcięte carmeny (z filtrem! białym!!)
              znalezienie końca nie było rzeczą prostą...
    • mo.k Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 13.05.03, 22:48
      Nie uwierzyłabym gdybym codziennie nie widziała - w moim rodzinnym mieście w
      tzw. centrum, w witrynie sklepu, który w latach 80-tych był obiektem westchnień
      i marzeń sennych wszystkich dziewczyn w mieście, do dzisiaj wisi TEN SAM szyld -
      TOWARY FIRM POLONIJNYCH smile

      A poza tym obowiązkowo - miesiąc maj (czerwiec, czy inny...), nazwisko przed
      imieniem i "przejściowe trudności na odcinku..."
      smile
      • viking73 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 13:32
        Pamiętam ogromny neon w pobliżu krakowskiego Dworca Głównego:
        KORZYSTAJ Z USŁUG KOLEI RADZIECKICH

        • luzer Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 18:56
          viking73 napisał:

          > Pamiętam ogromny neon w pobliżu krakowskiego Dworca Głównego:
          > KORZYSTAJ Z USŁUG KOLEI RADZIECKICH

          A ja pamiętam jeszcze wielki neon na którejś z hut, obok kórej, mniej więcej
          raz na tydzień przejeżdżałem nocnym pociągiem. Neonowy napis głosił:
          "CHWAŁA HUTNIKOM!", z tym, że bardzo często świeciło się: "CH AŁA HUTNIKOM!"
          lub wręcz: " WAŁA HUTNIKOM!". smile))))
          • kicior99 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 19:05
            W szkole powstala gazetka z naglowkiem MO WYCHOWUJE
            nastepnego dnia zniknely litery OW
            • sze Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 23.05.03, 21:54
              > W szkole powstala gazetka z naglowkiem MO WYCHOWUJE
              > nastepnego dnia zniknely litery OW

              A w Poznaniu w kinie Bałtyk lecieli wtedy "Komandosi z Nawarony", co takimi
              wielkimi literami umieszczano nad wejściem. Którejś nocy kilka liter zniknęło i
              rano był napis

              KOMANDOSI NA WRONY

              Albo jak w neonie

              WSPÓLNYM WYSIŁKIEM BUDUJEMY POLSKĘ LUDOWĄ
              • sze Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 23.05.03, 22:16
                ...

                zgasło Ł

                Albo oficjalny nmapis propagandowy podobno na dworcu w Kutnie:

                TEZY XXVII PLENUM KC PZPR NASZYMI WYTYCZNYMI W OBRONIE CYWILNEJ

                Ech, czasy... Teraz, jak kto walnie logicznego byka w jakim publicznym napisie,
                to się najwyżej uśmiechniemy, ale gdzież te antyrządowe emocje...?
                • brunosch Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 13:16
                  "Ćwicz oko i dłonie w powszechnej samoobronie"
                  Hasło ze ściany huty Pokój w Chorzowie
        • sqh Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 12:48
          viking73 napisał:

          > Pamiętam ogromny neon w pobliżu krakowskiego Dworca Głównego:
          > KORZYSTAJ Z USŁUG KOLEI RADZIECKICH

          Analogiczny wisiał w Warszawie na szczycie bloku przy Chmielnej (na tyłach
          Ikei i McDonalda) - był napis i jeździły neonowe wagoniki.
        • kustosz.m Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 28.05.03, 10:56
          viking73 napisał:

          > Pamiętam ogromny neon w pobliżu krakowskiego Dworca Głównego:
          > KORZYSTAJ Z USŁUG KOLEI RADZIECKICH
          >
          tak bylo na hotelu
          (bardziej poetyckosmile)
          koleje radzieckie szybkie tanie bezpieczne
          • millefiori Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 28.05.03, 12:07
            A pamietacie...
            - jaja chlodnicze i aparaty do przeswietlania jaj? Byly takie, z instrukcja
            obslugi w sklepach mleczarskich, m.in. na Nowym Swiecie i na Starowce, na
            Piwnej, jeszcze w 1982 r...
            - babe miesna? Toz to kawal historii!
            - wol.ciel. z koscia? Kartkowego wolciela deklinowalismy przez wszystkie
            przypadki,
            - wyroby czekoladopodobne spoldzielni Nowe Jutro?
            • millefiori Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 28.05.03, 12:15
              Byl tez jeszcze upior dzienny (w bilansach pralni)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka