kicior99 10.05.03, 21:22 Pamietacie spekulanta? A kartkowe parowki na wolowine z koscia wystane w kolejce? Moze jeszcze jakies przyklady? Ach, lezka sie kreci w oku... Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
luzer Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 10.05.03, 22:17 "Zabezpieczanie" wszystkiego: potrzeb, apetytów, podaży, mięsa, owoców cytrusowych na Gwiazdkę, napojów... Wszystko było cholernie niebezpieczne i wymagało natychmiastowego "zabezpieczenia". Np.: "Zabezpieczyłem noclegi na wycieczkę" itp. Poza tym ogólnie - terminologia militarna: "fronty jedności", "ofensywy buraczane", "akcje żniwne", "ataki zimy na drogowców" itp. ) Odpowiedz Link
viking73 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 12.05.03, 11:08 Wyrób czekoladopodobny Odpowiedz Link
kicior99 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 12.05.03, 14:31 luzer napisał: > "Zabezpieczanie" wszystkiego: potrzeb, apetytów, podaży, mięsa, owoców > cytrusowych na Gwiazdkę, napojów... Wszystko było cholernie niebezpieczne i > wymagało natychmiastowego "zabezpieczenia". Np.: "Zabezpieczyłem noclegi na > wycieczkę" itp. Czy obywatel ma zabezpieczony pistolet? ( J. Fedorowicz) Odpowiedz Link
ja22ek Bony kupię 12.05.03, 13:35 W ogłoszeniach drobnych w znaczeniu "prowadzę kantor wymiany walut", albo przynajmniej "kupię walutę". Z tego typu także "korepetycje" w znaczeniu "agencja towarzyska". Odpowiedz Link
kicior99 Re: Bony kupię 12.05.03, 14:32 a o tym nie wiedzialem... Zwroc uwage na slowo "komercyjny" ktore odnosilo sie do sklepu... Odpowiedz Link
ja22ek Re: Bony kupię 12.05.03, 15:01 Racja. Sklep komercyjny, w odróznieniu od sklepu zwykłego, był to lokal handlowy, w którym znajdował się towar. Zniesienie sklepów, w których był towar, było jednym z postulatów strajków sierpnia '80. Faktycznie sklepy owe zniesiono i pozostały tylko te, w których towaru nie było. Wniosek post factum jest taki, że nawet strajkując warto myśleć. Kto ma cierpliwość, może w starych rocznikach 'Polityki' (rok ok. 1978) wyszukać artykuł, będacy teoretycznym uzasadnieniem podziału rynku mięsnego na ogólnoniedostępny po niskich cenach oraz komercyjny, czyli towarów luksusowych (szynka, krakowska sucha). A propos, znacie określenia kiełbasa strażacka i robotniczo-chłopska? Odpowiedz Link
kicior99 Kielbasa 12.05.03, 15:06 kielbasa strazacka - owszem, wczoraj taka mialem na kolacje i zmarnowalem najlepsza bluze. Aktualna niezaleznie od systemu. A ta druga??? Odpowiedz Link
brunosch Re: Bony kupię 12.05.03, 15:10 ja22ek napisał: > > A propos, znacie określenia kiełbasa strażacka i robotniczo-chłopska? Czerwona z wierzchu, zielona w środku? Odpowiedz Link
aankaa Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 12.05.03, 15:20 etykieta zastępcza - pamiętacie to ? Odpowiedz Link
gacus2 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 12.05.03, 16:32 aankaa napisała: > etykieta zastępcza - pamiętacie to ? Ja nie pamietam (urodzony misiac przed Stanem wojennym) A co to bylo? Odpowiedz Link
aankaa Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 12.05.03, 17:53 kawałek (prawie) białej kartki i na maszynie napisana nazwa produktu (więcej chyba na tym nie było, no, może skład i producent). a przyklejane to było chyba jakimś g... klejem, bo trzymało się kiepsko Odpowiedz Link
stefan4 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 12.05.03, 21:58 aankaa: > etykieta zastępcza - pamiętacie to ? gacus2: > Ja nie pamietam (urodzony misiac przed Stanem wojennym) A co to bylo? ,,A przede mną łosoś z drobiu w opakowaniu zastępczym'' Nie słyszałeś nigdy tego Młynarskiego? Czy słyszałeś ale nie jarzyłeś? - Stefan Odpowiedz Link
gacus2 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 13.05.03, 16:19 stefan4 napisał: > aankaa: > > etykieta zastępcza - pamiętacie to ? > gacus2: > > Ja nie pamietam (urodzony misiac przed Stanem wojennym) A co to bylo? > > ,,A przede mną łosoś z drobiu w opakowaniu zastępczym'' > > Nie słyszałeś nigdy tego Młynarskiego? Czy słyszałeś ale nie jarzyłeś? Slyszalem. Lubie Mlynarskiego, ale nie zajarzylem Odpowiedz Link
zbigniew_ Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 09:23 stefan4 napisał: > ,,A przede mną łosoś z drobiu w opakowaniu zastępczym'' > > Nie słyszałeś nigdy tego Młynarskiego? Czy słyszałeś ale nie jarzyłeś? > > - Stefan korekta U Młynarskiego był węgorz z drobiu A pamiętacie kto to był "stacz"? Odpowiedz Link
luzer Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 09:40 zbigniew_ napisał: > A pamiętacie kto to był "stacz"? "Stacz kolejkowy" - emeryt wynajmujący się do stania za kogoś w kolejkach, w tzw. "godzinach pracy". )) A - "trudności obiektywne" ??? )) Odpowiedz Link
gacus2 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 11:11 luzer napisał: > > A - "trudności obiektywne" ??? )) Obiektywne trudnosci w zabezpieczeniu na odcinku mleka....bnrrrr Odpowiedz Link
brunosch Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 13:10 Trudności były zawsze przejściowe Odpowiedz Link
kicior99 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 13.05.03, 16:52 Mnie na tyle papieru od papierosow popularnych wypisywano recepty =) Odpowiedz Link
luzer Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 13.05.03, 21:58 kicior99 napisał: > Mnie na tyle papieru od papierosow popularnych wypisywano recepty =) A "Popularne" (czy też jeszcze wtedy: "Sporty") sprzedawano, niepocięte, półmetrowej długości, w wielkich torbach nylonowych, spiętych u góry blaszką. Te niepocięte papierosy ( w wielu miejscach popękane, sypał się z nich tytoń...) tworzyły w owych torbach jakieś straszliwie monstrualne kłębowiska. Wygladąły jak jakiś cholerny makaron! Po zakupie należało odgiąć blaszkę, rozchylić worek, odnaleźć końcówkę papierosa (dla mniej cierpliwych - można było przeciąć w dowolnym miejscu) i odciąć stosowny do chęci kawałek. Nie przesadzam ani trochę - tak było!!! Odpowiedz Link
kicior99 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 14:00 Popularne przemianowaly sie ze Sportow w roku 1979, a ich jakosc pamietam dobrze, wlasnie wtedy zaczalem palic. A co do innych wyrazen, pamietam komitety kolejkowe. Odpowiedz Link
ja22ek Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 14:06 Kolega palacz powiedział mi kiedyś, że popularne nie miały tego smaku co sporty, więc pewnie przy okazji zmiany nazwy pogorszono jakość, a podwyższono cenę - jak to w owych czasach często bywało. Poza tym zwróćcie uwagę na popularnośc marki "Popularny" za czasów Jaruzelskiego. Zaczęło się od papierosów, ale potem były pasta do zębów (stosowana do szorowania zlewów, wybielania trampków), proszek do prania (dobry jako trutka na insekty) i pewnie jeszcze parę. Gdyby komunizm trwał dłużej, byłoby jeszcze popularniej (ludowo i demokratycznie Odpowiedz Link
kustosz.m Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 28.05.03, 11:00 > Zaczęło się od papierosów, ale potem były pasta do zębów > (stosowana do szorowania zlewów, wybielania trampków), proszek do prania (dobry > jako trutka na insekty) i pewnie jeszcze parę. byla jeszcze herbata *popularna*: najpierw w pudelku kartonowym potem zagrzewana w folii i w torebce papierowej z pieczatka (wiecej) skladala sie z ogonkow lisci cherbaty (wrywanych przy zwijaniu lisci na normalna cherbate) B-] Odpowiedz Link
tees1 buty wielosezonowe (na talon) 28.05.03, 17:42 Jak herbata "popularna" była, to w telewizji taki skecz pokazali (fragment): "Poczęstowałem gościa z zagranicy herbatą "popularna", zapytał co to jest, herbata popularna mówie, to mnie zapytał, w jakich okolicznościach ona zdobyła popularność." Z innych haseł buty wielosezonowe, sam je kupiłem na kartki. Była też gazeta w województwie warszawskim i ościennych - "nasza trybuna". W kiosku się mówiło: - Trybunę poproszę. - Naszą czy ludu? - Naszą. A jeszcze wcześniej była "Trybuna Mazowiecka". W kiosku też prosili "20 sport i zapałki". A tę stronę znacie? Tam dopiero jest kopalnia... www.podziemie.subnet.dk/naws.html Odpowiedz Link
viking73 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 14:08 kicior99 napisał: > Popularne przemianowaly sie ze Sportow w roku 1979, a ich jakosc pamietam > dobrze, wlasnie wtedy zaczalem palic. OOo. To chyba bardzo wcześnie zacząłeś Odpowiedz Link
kicior99 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 14:32 chyba jednak nie =))) Odpowiedz Link
brunosch Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 13:13 Popularne to betka, mnie się trafiły nierozcięte carmeny (z filtrem! białym!!) znalezienie końca nie było rzeczą prostą... Odpowiedz Link
mo.k Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 13.05.03, 22:48 Nie uwierzyłabym gdybym codziennie nie widziała - w moim rodzinnym mieście w tzw. centrum, w witrynie sklepu, który w latach 80-tych był obiektem westchnień i marzeń sennych wszystkich dziewczyn w mieście, do dzisiaj wisi TEN SAM szyld - TOWARY FIRM POLONIJNYCH A poza tym obowiązkowo - miesiąc maj (czerwiec, czy inny...), nazwisko przed imieniem i "przejściowe trudności na odcinku..." Odpowiedz Link
viking73 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 13:32 Pamiętam ogromny neon w pobliżu krakowskiego Dworca Głównego: KORZYSTAJ Z USŁUG KOLEI RADZIECKICH Odpowiedz Link
luzer Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 18:56 viking73 napisał: > Pamiętam ogromny neon w pobliżu krakowskiego Dworca Głównego: > KORZYSTAJ Z USŁUG KOLEI RADZIECKICH A ja pamiętam jeszcze wielki neon na którejś z hut, obok kórej, mniej więcej raz na tydzień przejeżdżałem nocnym pociągiem. Neonowy napis głosił: "CHWAŁA HUTNIKOM!", z tym, że bardzo często świeciło się: "CH AŁA HUTNIKOM!" lub wręcz: " WAŁA HUTNIKOM!". )))) Odpowiedz Link
kicior99 Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 14.05.03, 19:05 W szkole powstala gazetka z naglowkiem MO WYCHOWUJE nastepnego dnia zniknely litery OW Odpowiedz Link
sze Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 23.05.03, 21:54 > W szkole powstala gazetka z naglowkiem MO WYCHOWUJE > nastepnego dnia zniknely litery OW A w Poznaniu w kinie Bałtyk lecieli wtedy "Komandosi z Nawarony", co takimi wielkimi literami umieszczano nad wejściem. Którejś nocy kilka liter zniknęło i rano był napis KOMANDOSI NA WRONY Albo jak w neonie WSPÓLNYM WYSIŁKIEM BUDUJEMY POLSKĘ LUDOWĄ Odpowiedz Link
sze Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 23.05.03, 22:16 ... zgasło Ł Albo oficjalny nmapis propagandowy podobno na dworcu w Kutnie: TEZY XXVII PLENUM KC PZPR NASZYMI WYTYCZNYMI W OBRONIE CYWILNEJ Ech, czasy... Teraz, jak kto walnie logicznego byka w jakim publicznym napisie, to się najwyżej uśmiechniemy, ale gdzież te antyrządowe emocje...? Odpowiedz Link
brunosch Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 13:16 "Ćwicz oko i dłonie w powszechnej samoobronie" Hasło ze ściany huty Pokój w Chorzowie Odpowiedz Link
sqh Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 27.05.03, 12:48 viking73 napisał: > Pamiętam ogromny neon w pobliżu krakowskiego Dworca Głównego: > KORZYSTAJ Z USŁUG KOLEI RADZIECKICH Analogiczny wisiał w Warszawie na szczycie bloku przy Chmielnej (na tyłach Ikei i McDonalda) - był napis i jeździły neonowe wagoniki. Odpowiedz Link
kustosz.m Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 28.05.03, 10:56 viking73 napisał: > Pamiętam ogromny neon w pobliżu krakowskiego Dworca Głównego: > KORZYSTAJ Z USŁUG KOLEI RADZIECKICH > tak bylo na hotelu (bardziej poetycko) koleje radzieckie szybkie tanie bezpieczne Odpowiedz Link
millefiori Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 28.05.03, 12:07 A pamietacie... - jaja chlodnicze i aparaty do przeswietlania jaj? Byly takie, z instrukcja obslugi w sklepach mleczarskich, m.in. na Nowym Swiecie i na Starowce, na Piwnej, jeszcze w 1982 r... - babe miesna? Toz to kawal historii! - wol.ciel. z koscia? Kartkowego wolciela deklinowalismy przez wszystkie przypadki, - wyroby czekoladopodobne spoldzielni Nowe Jutro? Odpowiedz Link
millefiori Re: A moze slownik peerelowskiej nowomowy? 28.05.03, 12:15 Byl tez jeszcze upior dzienny (w bilansach pralni) Odpowiedz Link