Dodaj do ulubionych

-- mam pytania --

01.04.22, 14:14
jak to jest w Polsce?
- od kiedy do emerytury doliczaja dodatek pielegnacyjny?

- bilety w komunikacji miejskiej od ilu lat sa darmowe?

- emeryt musi miec legitymacje emeryta?

i w calym kraju w kazdym miescie te same przepisy?

Dziekuje za zainteresowanie......
Obserwuj wątek
    • maria88 Re: -- mam pytania -- 01.04.22, 17:42
      Legitymacja emeryta nie jest konieczna. Mozna po nia wystapic lub nie.
      Odnosnie komunikacji miejeskiej to sa lokalne rozporzadzenia, od jakiego wieku
      emeryt korzysta za bez opłat. W wiekszości to chyba od 60 lat ale wtedy okazuje
      gdyby była kontrola legitymację. Na dodatkach sie nie znam.
      • jaga_22 Re: -- mam pytania -- 01.04.22, 19:53
        Dodatek oraz zasiłek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia.

Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany z urzędu wszystkim osobom, które ukończyły 75. rok życia. Takie osoby nie muszą składać żadnych wniosków czy dokumentów. Po przekroczeniu tego wieku kwota dodatku pielęgnacyjnego będzie doliczana do przysługującej emerytury lub renty.
        U nas jest to 215zł.

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie, które ma pokryć część wydatków na zapewnienie opieki oraz pomocy osobie, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji oraz potrzebuje pomocy innych osób.

Co do darmowych przejazdów to tak jak mówi Maria,to są lokalne rozporządzenia jeżeli miasto na to stać.U mnie korzystam od ukończenia 60 lat na wszystkie komunikacje.Wystarczy dowód.
        Legitymację też mam, ,bo raz w roku jest zniżka
        na przejazd pociągiem w kraju i chyba tylko w jedną stronę.
        Raz tylko skorzystałam,bo nigdzie nie jeżdżę.
      • kallisto Re: -- mam pytania -- 01.04.22, 19:54
        Mario, darmowe przejazdy są od 65 roku życia bez względu na samorząt, obowiązuje tak samo w całym kraju "Najlepszą wiadomość mamy dla osób, które ukończyły 65. rok życia – wszystkimi miejskimi tramwajami i autobusami jeździć możecie za darmo, okazując dowód osobisty lub inny dokument urzędowy potwierdzający wiek."
        emerycka legitymacja jest potrzebna wówczas gdy nie osiągnęło się 65 roku życia a chce się jeździć na bilet zniżkowy.
        Dodatek pielęgnacyjny należy się osobie, która chyba spełnia kryteria "choroby". Więcej będzie widziała Jaga? Mój tato ma dodatek.
        • jaga_22 Re: -- mam pytania -- 01.04.22, 20:03
          Jednak u mnie od 65 lat,jak to dawno było big_grin

"Bezpłatne przejazdy to przywilej, którym mogą się cieszyć niektórzy z emerytów. W tej materii nie ma jednej uniwersalnej zasady, bo państwowe MPK to już przeszłość. Stąd też teraz w każdym większym mieście obowiązują zupełnie inne reguły. Ustalają je Rady Miasta i później są one wprowadzane w życie w poszczególnych oddziałach komunikacji miejskiej."
                        • kendo Re: -- mam pytania -- 05.04.22, 15:37
                          moim zdaniem,mogi ta informacje oglosci 1 kwietnia ,jak zart...

tez mi sie to nie podoba,

bo jezeli juz chca cos takiego zrobic,to musza zmienic prawo do kozystania z tych informacji przez poszczegulne instytucje z gwarancja,ze zadne dane nie "wyciekna " do niepozadanych ciekawskich...

tu mamy podobny system moze w polowie,
                          bo szukajac pozyczki,
                          jestesmy sprawdzani,czy jestesmy wyplacalni,
                          do domu dostajemy list,ze ten np sklep z elektronika sprawdzal "nas"
                          sa wypisane nasze dochody
                          czy bylimy kiedys zajeci przez komornika
                          czy mamy jakies dlugi
                          czy malzenstwiem sie jest
                          oczywiscie dokladny adres i miescie pracy i ile zarabiamy miesiecznie i rocznie...

natomiast w sluzbie zdrowia jest tez podobny register,
                          gdzie lekarz moze wejsc na moj zurnal do innego lekarza u ktorego leczylam inna przypadlosc,
                          tez pacjet moze to sam jakos sparawdzic,
                          bo sprawdzajacy lekarz nasz historie choroby musie sie podpisac i napisac w jakim celu wszedl do innego lekarza i danego pacjeta..
                          • lusia_janusia Re: -- mam pytania -- 05.04.22, 17:30
                            Mario to nic dziwnego dla mnie;
                            bo u nas jest wszystko do sprawdzenia o tobie, jakiego jestes wyznania,
                            do jakiej parafi nalezysz, rozwodka-samotna-mezatka,w jakier krainie mieszkasz
                            itp., nie mowiac juz o lekarzach jak wczesniej Kendo wspomniala,
                                  • lusia_janusia Re: -- mam pytania -- 06.04.22, 09:28
                                    Zalecana do spożycia dzienna porcja
                                    1-2 tabletki 1 raz dziennie, przed posiłkiem.
                                    Skład
                                    Składniki Zawartość w 1 tabletce:

Wyciąg z młodego jęczmienia

w przeliczeniu na suszony jęczmień

250 mg
                                    6250 mg

Wyciąg z liści zielonej herbaty w przeliczeniu na suszoną herbatę
                                    25 mg, 125 mg

Wyciąg z owoców gorzkiej pomarańczy w przeliczeniu na susz. gorzką pomarańczę
                                    w tym synefryna 6%, 25 mg
                                    125 mg
                                    1,5 mg

Spirulina
                                    50 mg, Chrom. 20 µg (50% RWS*)
                                    • lusia_janusia Re: -- tabletki z jeczmienia -- 06.04.22, 09:32
                                      lusia_janusia napisała:

> Zalecana do spożycia dzienna porcja
                                      > 1-2 tabletki 1 raz dziennie, przed posiłkiem.
                                      > Skład
                                      > Składniki Zawartość w 1 tabletce:

> Wyciąg z młodego jęczmienia w przeliczeniu na suszony jęczmień
                                      > 250 m,> 6250 mg
                                      >
                                      > Wyciąg z liści zielonej herbaty w przeliczeniu na suszoną herbatę
                                      > 25 mg, 125 mg

> Wyciąg z owoców gorzkiej pomarańczy w przeliczeniu na susz. gorzką pomarańczę
                                      > w tym synefryna 6%, 25 mg
                                      > 125 mg
                                      > 1,5 mg

> Spirulina
                                      50 mg, Chrom. 20 µg (50% RWS*)

Zastanawiam sie po ilu sztukach, czy zuzytych opakowania, zauwazy sie jakas
                                      zmiane w oczekiwanych wartosciach swoich wynikow?.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka