04.02.18, 00:16
Andrzej Stępień Jedwabne

Hermann Shaper-komando SS Zichenau Schrotterburg - to dowódca niemieckiego komanda Schutzstaffel(SS) o nazwie Zichenau Schrottersburg , które brało udział w mordowaniu Żydów na Podlasiu w roku 1941 . I nie tylko w Polsce bo również na terenie Soviet Union- jak napisano w anglojęzycznej wersji Wikipedii. Można sobie wejść na stronę Hermann Shaper i poczytać- jeśli ktoś zna trochę angielski. Hauptsturmfurer Herman Shaper nosił numer obozowy w Narodowo Socjalistycznej Partii Robotniczej Niemiec- 105 606. Urodził się w Strasburgu w roku 1911, mieście należącym wtedy do Niemiec..

Instytut Pamięci Narodowej zwrócił się do sądu w Gissen, w sprawie dokumentów dotyczących sprawy hauptsturmfurerea Hermana Shapera, ale okazało się, że dokumentów nie ma, bo zostały zniszczone. Nie znam prawa niemieckiego i nie wiem , jak długo dokumenty są przechowywane zanim zostaną zniszczone. W każdym razie sąd w Gissen skazał w roku 1976 dowódcę Einsatzgruppen, hauptsturmfurerea na 6 lat więzienia, a ten po krótkim osadzeniu wyszedł na wolność ze względu na zły stan zdrowia..

Za co został skazany Hermann Shaper? Ano za mordowanie ludzi przy pomocy komanda SS Zichenau Schrottersburg na terenie Podlasia. I tak mordowanie Żydów odbywało się w końcu czerwca w Wiznie

waldemar-rajca.blog.onet.pl
Jedwabne ciąg dalszy ...
Przeczytajcie WARTO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cytat wypowiedzi :
" Mowiac szczerze jako mieszkaniec RFN gdy uslyszalem ze prezydent Kwasniewski uznal zbrodnie w Jedwabnem za dzielo polskich antysemitow to oniemialem wprost z zaskoczenia .Albowiem sprawa ta oraz wszystkie inne jej podobne z powiatu lomzynskiego sa w Niemczech znane i udokumentowane juz w roku 1962! I wystarczyloby aby ktokolwiek z polskiego IPN zajrzal do archiwum w Ludwigsburgu aby mogl sie przekonac o tym ze Polacy z ta stodola w Jedwabnym nie maja nic wspolnego.I juz wowczas ,w latach 90 tych nadgorliwosc osob o ZNAMIONACH polskosci ktorzy obarczyli Narod Polski zbrodnia w Jedwabnym czy tez Pogromem Kieleckim wywolywaly w kregach niemieckich historykow mieszane uczucia tudziez ironiczny usmiech................"

przejdź do komentarza »
Pozwolisz, że uzupełnię Twoją wypowiedź o szczegóły. Za zbrodnię w Jedwabnem został skazany Hermann Schaper .Dowodził jako kapitan (Hauptsturmfuerer) Kommandem SS Płock - Ciechanów (kommando SS Zichenau-Schröttersburg).
Przeprowadził akcje likwidacji w takich wioskach jak Wizna (koniec czerwca), Wąsosz (5 lipca), Radziłów (7 lipca), Jedwabne (10 lipca), Łomża (wczesny sierpień), Tykocin (22–25 sierpnia), Rutki (4 września), Piątnica, Zambrów a także w innych miejscowościach.
Od 1960 roku oskarżany przez niemieckie prokuratury do sprawa zbrodni wojennych (Ludwigsburg), obciążony przez Komisarza okręgowego (Kreisskomissar) Łomży wymordowaniem tamtejszych Żydów, został też rozpoznany ze zdjęć przez dwóch świadków z Izraela - Chaję Finkelstein z Radziłowa oraz Izchak Felera z Tykocina - jako dowodzący pogromami w tych miejscowościach: 7 lipca 1941 w Radziłowie i 25 sierpnia w Tykocinie.
Metody stosowane przez Schapera i jego patrole śmierci w tych masakrach były identyczne
z przebiegiem mordów w Jedwabnem (zaledwie kilka kilometrów dalej) w kilka dni później.
Schaper nie przyznał się do zarzutów i Niemcy uznali dowody za niewystarczające do osądzenia go.
Kłamał przed sądem utrzymując, że w 1941 roku był kierowcą ciężarówki i posługiwał się
fałszywymi nazwiskami. Pomimo pozytywnego rozpoznania go przez świadków, sprawę przeciw 'Schaperowi' zamknięto 2 września 1965 roku. W 1974 sprawa Sharpera została ponownie otwarta a w 1976 Niemiecki sąd w Giessen ( Hessen ) ogłosił Sharpera winnym egzekucji POLAKÓW i Żydów we wcześnie wymienionych miejscach w tym w Jedwabnem i skazał Sharpera na 6 lat więzienia
ale wkrótce został zwolniony ze względu na zły stan zdrowia.
Dlaczego nie mówi się że był człowiek skazany za zbrodnie w Jedwabnym ?
: Żydzi w stodole nie zginęli jako Żydzi, lecz jako komuniści i rodziny tych komunistów - na podstawie wyroku wydanego przez Wehrmacht w Białymstoku i odczytanego im przed śmiercią przez Żyda-gestapowca.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka