30.03.07, 11:42
tydzień temu, w Szczecinie koleżanka zaobserwowała ( jak się jej wydaje )
wilgę. Z opisu wyglądu i po przesłuchaniu nagrania głosu stwierdziła, że to
napewno wilga. Czy to możliwe,żeby juz przyleciały? pozdr.
Obserwuj wątek
    • mirek113 Re: wilga? 30.03.07, 14:12
      W książce "Awifauna Polski" (2003) jest podana pojedyncza, najwcześniejsza
      obserwacja z 3 kwietnia. Normalny przylot tego gatunku następuje jednak dopiero
      w trzeciej dekadzie tego miesiąca. Obserwacja wcześniejsza jest oczywiście
      możliwa. Jeżeli obserwator umie odróżniać gatunki i twierdzi ze to wilga to
      widoczne tak było.

na marginesie:
      Obecnie przy obserwacjach coraz większą rolę ma ich dokumentowanie (foto,
      nagrania, itd.) ale dalej podstawą jest wiedza i bardzo duża doza samokrytycyzmu
      u obserwatora.
      • cereusfoto Re: wilga? 30.03.07, 16:40
        Tak - mój kolega - totalny laik ornitologiczny - zarzekał się kiedyś, że
        widział i słyszał kraski. Jak się potem okazało były to ... sójki.
        • niwela.zj Re: wilga? 30.03.07, 20:38
          Tak, mogła przypadkiem zaplątać się do Szczecina gdzieś z zachodniej Europy.
          Jeśli są już liście na drzewach to już może przebywać /larwy owadów/.
          U mnie /Lublin/ może pokazać się ok. połowy maja. Na osiedlu gniazduje chyba już
          dwa lata, odchowuje młode. Jak się pokaże to dam info.

Pozdr.
              • miostatyna Re: wilga? 01.04.07, 14:48
                Sam zajmuję się ornitologią od ponad 30 lat i wiem jak podejść do laika i
                jego "widziałem kosa " a to był szpak.Koleżanka w opisie ptaka W LOCIE
                powiedziała,że widziała dużego ptaka czarnożółtego, czarne miał skrzydła a
                żółty tułów i lecąc skrzeczał, więc puściłem koleżance płytę z głosem wilgi ,po
                którym potwierdziła mi ten skrzek (głos w locie był głosem nawoływania a nie
                śpiewem godowym ).Cereusfoto skłaniam się ku Twojemu stwierdzeniu. Rozmawiałem
                z dyr. PN Ujście Warty i potwierdził On ,że w tym sezonie ptaki i wogle natura
                dziiiiwnie się zachowuje.Żurawie które widziałem 23 stycznia nie wiadomo czy
                były już przylotnymi czy jeszcze nie odleciały. Podobnie ze skowronkami. Pozdr
                wiosennie Mirek
                • jussicolubimaliny Re: wilga? 07.05.07, 15:17
                  wilga jest bardzo charakterystyczna. z tego co wnioskuje, to byl to samiec,
                  wiec to juz w ogole. niech kolezanka teraz zajmie sie obsewacja, moze to, co
                  zobaczy pozwoli jej potwierdzic wczesniejsze przypuszczenia, bo wilgi raczej
                  juz przylecialy wink
                  • niwela.zj Re: wilga? 11.05.07, 19:03
                    > bo wilgi raczej
                    > juz przylecialy wink

Dzisiaj po raz pierwszy w tym roku słyszałem, a później widziałem wilgę. Gniazduje
                    u mnie na osiedlu od ok.2-3 lat./Lublin/

Pozdr.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka