playgoer 12.03.11, 13:33 Jakie imiona w stylu retro, podobają się Wam najbardziej? Wiem, że był już podobny temat ale został już dawno zarchiwizowany i nie do końca odnosił się do mojego pytania. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
dalenia Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.03.11, 13:59 U-WIEL-BIAM imiona retro! Większość imion na mojej liście jest właśnie w takim stylu. Ulubione to zdecydowanie Józefina i Wincenty. A tak poza tym : Adelajda, Aurelia, Apolonia, Albina, Cecylia, Eugenia, Eleonora, Faustyna, Felicja, Franciszka, Gertruda, Ignacja, Jadwiga, Janina, Konstancja, Leokadia, Ludwika, Marianna, Marcjanna, Pelagia, Rozalia, Stefania, Teodozja, Waleria, Wanda Aleksy, Anatol, Albin, Alojzy, Benedykt, Bronimir/Bronisław, Dionizy, Edmund, Edward, Feliks, Fryderyk, Gustaw, Hieronim, Hilary, Henryk, Ignacy, Józef, Kazimierz, Klemens, Konstanty, Ksawery, Leopold, Lucjan, Ludwik, Maurycy, Ryszard, Stefan, Tadeusz, Teodor, Włodzimierz Jest ich jeszcze więcej, ale te wydają mi się takie najbardziej "retro" i najbardziej je lubię Odpowiedz Link Zgłoś
juta.malcolm Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 12:38 Same moje ulubione imiona haha Odpowiedz Link Zgłoś
dalenia Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 14:02 Po 10 (sic!) latach pewnie dokonałabym małych korekt, ale ogólnie gust mi się bardzo nie zmienił Odpowiedz Link Zgłoś
juta.malcolm Re: Najładniejsze imiona RETRO 01.10.21, 15:20 Wow, po 10 latach nadal tu jesteś haha. Nazwałaś swoje dzieci którymiś z tych imion? Odpowiedz Link Zgłoś
oliwiakleczekgmail.com Re: Najładniejsze imiona RETRO 05.10.21, 08:54 Ja bardzo podziwiam za bycie na tym samym forum tyle lat 😀😁 Mam nadzieję, że mi też się uda być tutaj chociaż połowę tego czasu, co Dalenia😂❤️ Chyba, że macie już dość baciarskich wpisów Poli i wolelibyście, żeby znikła? 😅 Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: Najładniejsze imiona RETRO 09.10.21, 18:41 Miło Cię czytać, każdy uczestnik forum jest ważny Odpowiedz Link Zgłoś
oliwiakleczekgmail.com Re: Najładniejsze imiona RETRO 09.10.21, 20:02 Ajj, aż mi się ciepło na serduszku zrobiło😊❤️ Przyznam, że na początku stresowałam się tutaj każdym moim wpisem, bo jednak jestem tutaj chyba jedną z najmłodszych osób i trochę bałam się tego, jak moje posty mogą zostać odebrane. Ale teraz, po tym pół roku piszę zupełnie na luzie i można nawet powiedzieć, że traktuje to forum jak mój taki drugi dom😂🙈 Dziewczyny wiedzcie, że wszystkie jesteście super i ogromnie was lubię! 😀💕 Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja OT 09.10.21, 20:04 Dziękujemy bardzo, i wzajemnie A forum bardzo zyskuje na różnorodności uczestników, także wiekowej. Jest dzięki temu weselej, milej i bardziej twórczo Odpowiedz Link Zgłoś
oliwiakleczekgmail.com Re: OT 09.10.21, 20:21 Tak, to prawda😀 Ja w ogóle przepraszam, że czasem używam słowa "baciarskie", który pewnie dla większości jest niezrozumiały, chociaż sama o sobie często mówię, że jestem taki baciar z Podkarpacia hahah 😂😁 A baciarka to taka impreza, zabawa, potocznie mówiąc gruba balanga🤣😅 Odpowiedz Link Zgłoś
emnilda.wolna Re: OT 09.10.21, 20:33 No ja rzeczywiście nie chwyciłam Twojej intencji, bo znam to określenie tylko z przedwojennej gwary lwowskiej: sjp.pwn.pl/sjp/baciar;2442382.html Ciekawa ewolucja znaczeniowa. Odpowiedz Link Zgłoś
oliwiakleczekgmail.com Re: OT 09.10.21, 22:09 Oo, a ja nawet nie znałam jeszcze takiej definicji tego słowa😀 Ja praktycznie przez znaczną większość swojego życia nie znałam tego określenia i dopiero, gdy poznałam moje przyjaciółki z Podhala zaczęłam używać tego słowa baciar, gdzie tam jest na porządku dziennym😄 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gość Re: Najładniejsze imiona RETRO IP: *.gdynia.mm.pl 12.03.11, 16:46 A ja nie lubię imion retro, chyba, że za takie można uznać np. Konrada czy Huberta. Od biedy podoba mi się Maurycy, z żeńskich Elżbiata, Urszula, Barbara. Odpowiedz Link Zgłoś
playgoer Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.03.11, 17:08 Ja Urszulę, Elżbietę i Barbarę zaliczyłabym do grupy vintage. Wydaje mi się, że retro oznacza coś jeszcze starszego niż vintage, przynajmniej takie definicje spotkałam na tym forum. Odpowiedz Link Zgłoś
olianka Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.03.11, 19:47 Naj naj to chyba Klara/Eleonora i Konstanty. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bati Re: Najładniejsze imiona RETRO IP: *.195.pxs.pl 12.03.11, 20:54 Nie lube imion retro, typu Maryśka, Zośka, Władek itd. Jedyne podoba mi się Gertruda i Fryderyk (moj i meza obecny typ na drugie imie dla synka jesli kiedys bedzie). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MARTA Re: Najładniejsze imiona RETRO IP: *.gl.digi.pl 12.03.11, 22:00 Antonina -uwielbiam Franciszek Odpowiedz Link Zgłoś
uwierz_mirando Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.03.11, 23:07 Aniela, Antonina, Bogumiła, Celestyna, Dobromiła, Felicja, Helena, Idalia, Józefina, Klara, Klementyna, Konstancja, Ludmiła, Łucja, Melania, Oktawia, Rozalia, Róża, Stefania, Waleria, Wanda Anatol, Augustyn, Cyprian, Edward, Feliks, Franciszek, Fryderyk, Gustaw, Henryk, Jeremi, Joachim, Konstanty, Ksawery, Leonard, Roch, Stefan, Wincenty, Witold, Władysław Odpowiedz Link Zgłoś
uwierz_mirando Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.03.11, 23:11 Florentynę dodaję. Odpowiedz Link Zgłoś
wyczyny Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.03.11, 10:40 Marianna, Aniela, Anastazja, Rozalia, Jagna, Stefania, Melania, Adamina Witold, Ksawery, Augustyn, Bogusz, Ignacy, Samuel, Jeremiasz Odpowiedz Link Zgłoś
donmari-2 Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.03.11, 12:44 Dioniz(j)a, Marcela, Konstancja, Idalia, Aurelia Leonard, Maurycy, Ludwik, Julian-na ten moment Odpowiedz Link Zgłoś
playgoer Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.03.11, 23:23 Ja bardzo lubię styl retro. Najwięcej imion jakie mi się podobają, są głównie z tego rodzaju imion. Jedne z nich lubię bardziej inne mniej ale i tak mają w sobie to coś Oto moje propozycje: Apolonia, Antonina, Antonia, Anastazja, Eleonora, Flora, Felicja (głownie pełna wersja) Klara, Klarysa, Konstancja (również pełna wersja), Wanda, Celina, Łucja (pełna wersja), Lidia (choć jest bardziej vintage), Lilian(n)a, Róża. Franciszek, Julian, Jan, Karol, Konrad, Antonii. Odpowiedz Link Zgłoś
paulajna87 Re: Najładniejsze imiona RETRO 15.03.11, 15:07 Jaka jest różnica między retro i vintage w sferze imion? Czy chodzi o to, że imię retro to takie, które pojawia się w pokoleniu mojej babci, a vintage to pokolenie mamy? Czy bardziej osądzamy "na wyczucie"? Proszę ewentuanie o jakiś link wyjaśniający sprawę. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
playgoer Re: Najładniejsze imiona RETRO 15.03.11, 15:54 Ja odbieram retro jako coś starszego niż vintage, czyli jak ten, przykład z czasami babci i mamy, który podałaś. Informacje te mam z tego forum. Np. forum.gazeta.pl/forum/w,12924,79509437,85728380,Re_Urok_retro_.html Odpowiedz Link Zgłoś
chayah Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.09.20, 20:04 playgoer napisała: > Ja bardzo lubię styl retro. Najwięcej imion jakie mi się podobają, są głównie z tego rodzaju imion. Fajnie, też bardzo lubię ten styl! <3 Odpowiedz Link Zgłoś
abiela Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.03.11, 23:25 Konstancja, Ludwika, Gustaw, Ludwik Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: @ Re: Najładniejsze imiona RETRO IP: *.4-2.cable.virginmedia.com 14.03.11, 02:36 Salomea, Józefina - te chyba najbardziej lubię. Odpowiedz Link Zgłoś
mama_amelii Re: Najładniejsze imiona RETRO 14.03.11, 07:30 Stefania-imię mojej córeczki Maria-drugie imię Klementyna Klara Felicja Antonina Michalina Fryderyk August Odpowiedz Link Zgłoś
aneladgam Re: Najładniejsze imiona RETRO 16.03.11, 20:21 zbyt płynne jest pojęcie retro i vintage, bym mogła Ci odpowiedzieć na pytanie Odpowiedz Link Zgłoś
reynevan_a Re: Najładniejsze imiona RETRO 20.03.11, 13:10 Uwielbiam imiona retro. Dla chłopca Stanisław, Franciszek, Konstanty Dla dziewczynki Maria, Zosia, Klara, Wanda Odpowiedz Link Zgłoś
florianne Re: Najładniejsze imiona RETRO 09.03.12, 16:12 Eleonora,Waleria,Teodora Bronisław,Wincenty Odpowiedz Link Zgłoś
vedderka Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.03.12, 10:35 Antonina, Marcelina Franciszek Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: flo Re: Najładniejsze imiona RETRO IP: 80.50.142.* 12.03.12, 11:41 Mój mały HENRYK ma niecałe 2 lata Za jakiś czas przyjdzie pora na rodzeństwo i też będzie imię z "tej bajki" Ale na razie ciiicho sza, bo mi ktoś zmałpuje Odpowiedz Link Zgłoś
matkawariatka1 Re: Najładniejsze imiona RETRO 14.03.12, 21:56 Cyprian, Gustaw, Antoni chciałabym chłopca, dlatego jeszcze nad imo=ionami dla dziewczynej się nie zastanawiałam Odpowiedz Link Zgłoś
klakla91 Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.03.13, 19:51 Rozalia, Florentyna, Faustyna, Klara. Konstanty, Ksawery. Odpowiedz Link Zgłoś
monaliss Re: Najładniejsze imiona RETRO 14.03.13, 10:16 Jeślibym miała nadać dziecku to: Anna, Maria, Jan, Franciszek. Odpowiedz Link Zgłoś
mebloscianka_dziadka_franka Re: Najładniejsze imiona RETRO 14.03.13, 10:37 Nie wiem czy to są imiona w stylu retro, ale podoba mi się: Marianna/Marcjanna (tak będzie miała na imię moja córka, jeśli kiedyś będę ją miała), Janina (a tak druga ), Zofia, Walentyna, Waleria, Antonina, Celina, Bogdana, Urszula (o ile to jest imię retro); a z męskich: Zygmunt, Jerzy, Ryszard, Eugeniusz, Józef, Wincenty, Witold, Lucjusz/Lucjan, Julian, August, Bogusz, Radosz. Odpowiedz Link Zgłoś
chayah Re: Najładniejsze imiona RETRO 23.09.19, 10:41 Stary wątek, ale wyciągam Wśród imion w stylu retro jest wiele takich, które lubię i mogłabym nadać Oto kilka z tych, które mi się podobają: - Ignacy - chyba wielu użytkowników tego forum pamięta moją fascynację tym imieniem Zakochałam się w nim pół roku temu, po przeczytaniu "Lalki". Skojarzenia pozytywne - bo i z Rzeckim, którego bardzo lubię, i ze śp. prezydentem Mościckim, i z Paderewskim, i z lubianym kolegą ze szkoły. To imię pojawia się także w tytule mojej ulubionej piosenki Z chęcią nadałabym je swojemu synkowi, o ile kiedyś się go doczekam - Stanisław - bardzo lubię to imię. Kojarzy mi się ono z moim ukochanym bohaterem literackim. Z chęcią nadałabym je swojemu synkowi - Leopold - imię mojego ulubionego kompozytora, który zmarł pół roku temu - Jerzy - tu przede wszystkim zasługa pozytywnych skojarzeń, dla mnie to imię kojarzy się przede wszystkim z Jerzym Kamasem, którego bardzo lubię, a także z Wasowskim a więc plusik - Fryderyk - bardzo ładne, skojarzenie z Chopinem na plus - Antonina - przepiękne imię, miałam w gimnazjum koleżankę Tosię. Niestety, robi się coraz popularniejsze. Poza tym zajęte w rodzinie. - Apolonia - śliczne, ale nie nadam, bo zajęte w moim otoczeniu. - Stefan/Stefania - skojarzenia bardzo pozytywne. Mam lalkę Stefanię, a w szkole mieliśmy papugę Stefana. Kiedyś spotkałam w parku kilkumiesięczną Stefcię <3 - Jeremi - skojarzenia z Przyborą (bardzo lubię Kabaret Starszych Panów) zrobiły swoje - Michalina - piękne. Do mojej podstawówki chodziła dziewczynka o tym imieniu - i choć była dla mnie niemiła, nie zepsuła mi skojarzeń z tym imieniem Nie nadam jednak, bo zajęte w moim otoczeniu. Odpowiedz Link Zgłoś
meggan79 Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.09.20, 00:24 Ostatnio słyszałam jak pani na ulicy(W-wa,zoo) mówi (z wyraźnym niesmakiem) do drugiej "te stare imiona nadają dzieciom- te Jadzie,Janinki".....podsłuchałam jak nazywał się synek tej pani (stawiałam na coś nowoczesnego),a tu .....Staś ......uśmiałam się. Czyli stara fala starych imion jest już tak długo nadawana,że ludziom pasują do dzieci(Antki,Franki itd.),zaś nowsza fala(Kaziki,Tadzie,Wandzie,Władzie)widać narazie jeszcze potrafi dziwić tychże samych ludzi(nawet tych,którzy sami nadali imiona ze "starej fali"). Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.09.20, 18:15 Myślę, że to nieuchronne zjawisko, choć trochę bawi... Były też i czasy, kiedy Agnieszka i Katarzyna były imionami "starymi", ale w moim pokoleniu były już najnowocześniejsze z nowoczesnych. Odpowiedz Link Zgłoś
sulimira Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.09.20, 06:38 Apolonie uwielbiam. Antonine tez uwielbialam, ale przy popularnosci Antoniego i obecnie rowniez Antosi moj zapal ochlonal. Odpowiedz Link Zgłoś
sulimira Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.09.20, 06:42 Lubie wiele imion retro szczegolnie tych slowianksich wiadomo, ale z obcych tez wiele mi sie podoba. Apolonia- dla mnie jest to zwiewne i powabne imie. Delfina- ma dla mnie swoj wlasny urok, kojarzy mi sie bardzo szlachecko. Hipolit- ciezko ze zdrobnieniami, ale brzmi zawadiacko Wincenty- imie pradziadka i kojarzy mi sie bardzo sredniowiecznie z Kadlubkiem. Odpowiedz Link Zgłoś
matyldzia9 Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.12.22, 14:20 Delfina to tytuł żony następcy tronu, więc adekwatnie się kojarzy ze szlacheckim imieniem. Mi się ono bardzo podoba a już skrót Dela lub Delcia jest przecudny. Nazwałabym tak córkę ale trochę boję się reakcji otoczenia. Co myślicie o tym imieniu lub o imieniu Pelagia skrót Pela, trochę nie na te czasy tak mi się wydaje Odpowiedz Link Zgłoś
n.ataleczk.aa Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.12.22, 15:33 Zarówno Delfina jak i Pelagia bardzo mi się podobają, na pewno bym się zachwycila, gdyby usłyszała je u kogoś. Odpowiedz Link Zgłoś
niii Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.12.22, 16:53 Delfina - bardzo ładna pełna forma jak i zdrobnienia, Dela, Deli, Del, Delia, Delka,, Delfi, Delfinka, Fina, Finka, Fia, Dena, etc. Pelagia - również urocze i niespotykane przez wiele dekad ( Pela, Peli, Pel, Pelka, Pegi, Peg, Pelasia, Pesia. Od końcówki - lagia to raczej tylko Lasia albo Laguna, Lagi unikałabym bo lagi w sieci albo laga Odpowiedz Link Zgłoś
matyldzia9 Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.12.22, 19:07 Patrząc na rankingi imion to nikt nie nadaje Pelagii a jest pięknym imieniem, a Delfina to w sumie tak jak dla chłopca Lew. Jeśli przyjęły się imiona kwiatowe to i może nawiązujące do fauny Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: Najładniejsze imiona RETRO 20.12.22, 23:14 Miałam w otoczeniu koleżanki, których siostra została Delfiną. Znam też ze słyszenia jedną Delfinę, moją mniej więcej równolatkę. Jestem pozytywnie nastawiona do tego imienia, podobnie jak do Pelagii, choć obie nie są na mojej liście. Za to Lew jest wschodniosłowiańskim, w tym rosyjskim odpowiednikiem Leona. Odpowiedz Link Zgłoś
matyldzia9 Re: Najładniejsze imiona RETRO 20.12.22, 23:53 Bardzo dziękuje za odpowiedź a mogłabyś napisać coś o charakterze Delfiny, którą znałaś? Kiedyś w mam talent była taka para Delfina i Bartek. Od tamtej pory jakoś mnie to imię zaciekawiło Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.12.22, 19:42 Delfina była mała i dużo płakała, jak każdy noworodek Więcej nic o niej nie mogę powiedzieć, znajomość z jej siostrami była wakacyjna i jakoś się rozmyła parę miesięcy po narodzinach Delfiny. Odpowiedz Link Zgłoś
sulimira Re: Najładniejsze imiona RETRO 20.12.22, 03:23 Wymienilam Delfine jako jedno z ulubionych imion wiec wiadomo, ze kibicuje. Pelagia pewnie sie znajdzie w rankingu poniewaz 2-3 rocznie sa nadawane. Szczerze mowiac to najwiekszym problemem wydaja mi sie nasze leki lub najblizsza rodzina. W szkole jest teraz wszedzie wiele obcych i egzotycznych imion. Pelagia i Tekla, ktora rowniez bardzo lubie sa nadawane, ale nie tak czesto jak nym chciala. Retro jest w modzie i coraz inne imiona wracaja np. Apolonia wiec na Pelagie czy Delfine tez moze przyjsc pora. Odpowiedz Link Zgłoś
sulimira Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.09.20, 13:21 Filomena i Tekla Nikifor i Kalikst Odpowiedz Link Zgłoś
decadent46 Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 12:43 Nikifor ❤️ uwielbiam to imię Odpowiedz Link Zgłoś
emnilda.wolna Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 15:54 Przeczytałam wątek i zastanowiły mnie dwa przewijające się imiona: Gustaw i Felicja. Gustaw wydaje mi się ponadczasowy, zawsze był rzadki, ale gdzieś tam obecny, nie kojarzył mi się z żadnym konkretnym pokoleniem. Felicja natomiast nie kojarzy mi się z żadnym pokoleniem, bo w ogóle jej nie ma. Wiem, że w populacji występuje, ale zawsze mnie zadziwiała jej pozycja, w moim otoczeniu niemal się nie spotyka. Odpowiedz Link Zgłoś
katarzynkaa Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 21:42 Felicja to dla mnie imię retro. Miałam w rodzinie dwie Fele - jedna urodzona w latach 30 (siostra dziadka), druga trochę młodsza. Odpowiedz Link Zgłoś
katarzynkaa Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 21:43 Gustaw to literackie imię, też mi się kojarzy ponadczasowo. Odpowiedz Link Zgłoś
sulimira Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 20:05 Stefania, Waleria, Walentyna, Bronisława, Celina, Wanda, Ludmiła Makary, Apolinary, Wincenty, Ireneusz, Bronisław, Kazimir Odpowiedz Link Zgłoś
juta.malcolm Re: Najładniejsze imiona RETRO 01.10.21, 15:18 Zapomniałam całkowicie o Walentynie, wow jakie śliczne imię. Odpowiedz Link Zgłoś
niii Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.12.22, 17:43 Bardzo miłe, zostawiłabym z męskich : Wincenty, Makary Kazimir ( czyta się przez zi jak w Kazimierzu, czy z_i po sobie?) Z damskich : Waleria, Wanda, Celina, Ludmiła, Stefania. Bronisławę zamieniłabym na współczesną polską niezależną formę ' Bronia' , 'Bronka' ( jak Bianka) albo ' umiędzynarodowienia' : np. Bronissa, Bronja, Bronsella, Bronxana,, Bronika, Bronetta, Brondi(c), Bronivia, Broneska, (c), BronIsla ( Isla to popularne imię ostatnio). Walentyna tylko jako ' Walentynka' , ew. '', Lenti', ' 'Lentynka', 'Tina', 'Wana' Wala, Walia, Walka, Wali, Walena - dyskusyjne. Odpowiedz Link Zgłoś
decadent46 Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 22:02 Ajjj, ile ja bym mogła napisać w tym wątku! Wśród imion w stylu retro jest dużo takich, które mi się podobają. Wymienię jednak tylko te, które najbardziej lubię: - żeńskie: Felicja, Flora, Florianna, Florentyna, Ida, Idalia, Marianna, Matylda, Rozalia, Róża, Stefania - męskie: Apolinary, Fryderyk, Ignacy, Jerzy, Leonard, Leopold, Maurycy, Nikifor, Stanisław, Stefan, Tadeusz W większości lista ta pokrywa się z listą moich najulubieńszych imion Odpowiedz Link Zgłoś