Dodaj do ulubionych

Najładniejsze imiona RETRO

12.03.11, 13:33
Jakie imiona w stylu retro, podobają się Wam najbardziej? Wiem, że był już podobny temat ale został już dawno zarchiwizowany i nie do końca odnosił się do mojego pytania.
Obserwuj wątek
    • dalenia Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.03.11, 13:59
      U-WIEL-BIAM imiona retro! smile Większość imion na mojej liście jest właśnie w takim stylu. Ulubione to zdecydowanie Józefina i Wincenty. A tak poza tym :

      Adelajda, Aurelia, Apolonia, Albina, Cecylia, Eugenia, Eleonora, Faustyna, Felicja, Franciszka, Gertruda, Ignacja, Jadwiga, Janina, Konstancja, Leokadia, Ludwika, Marianna, Marcjanna, Pelagia, Rozalia, Stefania, Teodozja, Waleria, Wanda

      Aleksy, Anatol, Albin, Alojzy, Benedykt, Bronimir/Bronisław, Dionizy, Edmund, Edward, Feliks, Fryderyk, Gustaw, Hieronim, Hilary, Henryk, Ignacy, Józef, Kazimierz, Klemens, Konstanty, Ksawery, Leopold, Lucjan, Ludwik, Maurycy, Ryszard, Stefan, Tadeusz, Teodor, Włodzimierz

      Jest ich jeszcze więcej, ale te wydają mi się takie najbardziej "retro" i najbardziej je lubię smile
      • juta.malcolm Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 12:38
        Same moje ulubione imiona haha
        • dalenia Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 14:02
          wink Po 10 (sic!) latach pewnie dokonałabym małych korekt, ale ogólnie gust mi się bardzo nie zmienił smile
          • juta.malcolm Re: Najładniejsze imiona RETRO 01.10.21, 15:20
            Wow, po 10 latach nadal tu jesteś haha. Nazwałaś swoje dzieci którymiś z tych imion?
            • oliwiakleczekgmail.com Re: Najładniejsze imiona RETRO 05.10.21, 08:54
              Ja bardzo podziwiam za bycie na tym samym forum tyle lat 😀😁 Mam nadzieję, że mi też się uda być tutaj chociaż połowę tego czasu, co Dalenia😂❤️ Chyba, że macie już dość baciarskich wpisów Poli i wolelibyście, żeby znikła? 😅
              • gaudencja Re: Najładniejsze imiona RETRO 09.10.21, 18:41
                Miło Cię czytać, każdy uczestnik forum jest ważny smile
                • oliwiakleczekgmail.com Re: Najładniejsze imiona RETRO 09.10.21, 20:02
                  Ajj, aż mi się ciepło na serduszku zrobiło😊❤️ Przyznam, że na początku stresowałam się tutaj każdym moim wpisem, bo jednak jestem tutaj chyba jedną z najmłodszych osób i trochę bałam się tego, jak moje posty mogą zostać odebrane. Ale teraz, po tym pół roku piszę zupełnie na luzie i można nawet powiedzieć, że traktuje to forum jak mój taki drugi dom😂🙈 Dziewczyny wiedzcie, że wszystkie jesteście super i ogromnie was lubię! 😀💕
                  • gaudencja OT 09.10.21, 20:04
                    Dziękujemy bardzo, i wzajemnie smile A forum bardzo zyskuje na różnorodności uczestników, także wiekowej. Jest dzięki temu weselej, milej i bardziej twórczo smile
                    • oliwiakleczekgmail.com Re: OT 09.10.21, 20:21
                      Tak, to prawda😀 Ja w ogóle przepraszam, że czasem używam słowa "baciarskie", który pewnie dla większości jest niezrozumiały, chociaż sama o sobie często mówię, że jestem taki baciar z Podkarpacia hahah 😂😁 A baciarka to taka impreza, zabawa, potocznie mówiąc gruba balanga🤣😅
                      • emnilda.wolna Re: OT 09.10.21, 20:33
                        No ja rzeczywiście nie chwyciłam Twojej intencji, bo znam to określenie tylko z przedwojennej gwary lwowskiej:
                        sjp.pwn.pl/sjp/baciar;2442382.html

                        Ciekawa ewolucja znaczeniowa. smile
                        • decadent46 Re: OT 09.10.21, 20:57
                          Też myślałam, że to coś związanego ze Lwowem tongue_out
                        • oliwiakleczekgmail.com Re: OT 09.10.21, 22:09
                          Oo, a ja nawet nie znałam jeszcze takiej definicji tego słowa😀 Ja praktycznie przez znaczną większość swojego życia nie znałam tego określenia i dopiero, gdy poznałam moje przyjaciółki z Podhala zaczęłam używać tego słowa baciar, gdzie tam jest na porządku dziennym😄
    • Gość: gość Re: Najładniejsze imiona RETRO IP: *.gdynia.mm.pl 12.03.11, 16:46
      A ja nie lubię imion retro, chyba, że za takie można uznać np. Konrada czy Huberta. Od biedy podoba mi się Maurycy, z żeńskich Elżbiata, Urszula, Barbara.
      • playgoer Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.03.11, 17:08
        Ja Urszulę, Elżbietę i Barbarę zaliczyłabym do grupy vintage. Wydaje mi się, że retro oznacza coś jeszcze starszego niż vintage, przynajmniej takie definicje spotkałam na tym forum.
    • olianka Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.03.11, 19:47
      Naj naj to chyba Klara/Eleonora i Konstanty.
    • Gość: bati Re: Najładniejsze imiona RETRO IP: *.195.pxs.pl 12.03.11, 20:54
      Nie lube imion retro, typu Maryśka, Zośka, Władek itd.
      Jedyne podoba mi się Gertruda i Fryderyk (moj i meza obecny typ na drugie imie dla synka jesli kiedys bedzie).
    • Gość: MARTA Re: Najładniejsze imiona RETRO IP: *.gl.digi.pl 12.03.11, 22:00
      Antonina -uwielbiam
      Franciszek
      • uwierz_mirando Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.03.11, 23:07
        Aniela, Antonina, Bogumiła, Celestyna, Dobromiła, Felicja, Helena, Idalia, Józefina, Klara, Klementyna, Konstancja, Ludmiła, Łucja, Melania, Oktawia, Rozalia, Róża, Stefania, Waleria, Wanda

        Anatol, Augustyn, Cyprian, Edward, Feliks, Franciszek, Fryderyk, Gustaw, Henryk, Jeremi, Joachim, Konstanty, Ksawery, Leonard, Roch, Stefan, Wincenty, Witold, Władysław
        • uwierz_mirando Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.03.11, 23:11
          Florentynę dodaję.
    • wyczyny Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.03.11, 10:40
      Marianna, Aniela, Anastazja, Rozalia, Jagna, Stefania, Melania, Adamina
      Witold, Ksawery, Augustyn, Bogusz, Ignacy, Samuel, Jeremiasz
      • donmari-2 Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.03.11, 12:44
        Dioniz(j)a, Marcela, Konstancja, Idalia, Aurelia
        Leonard, Maurycy, Ludwik, Julian-na ten moment
        • donmari-2 Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.03.11, 12:45
          I Anastazja jeszcze
    • playgoer Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.03.11, 23:23
      Ja bardzo lubię styl retro. Najwięcej imion jakie mi się podobają, są głównie z tego rodzaju imion. Jedne z nich lubię bardziej inne mniej ale i tak mają w sobie to coś smile
      Oto moje propozycje:
      Apolonia, Antonina, Antonia, Anastazja, Eleonora, Flora, Felicja (głownie pełna wersja) Klara, Klarysa, Konstancja (również pełna wersja), Wanda, Celina, Łucja (pełna wersja), Lidia (choć jest bardziej vintage), Lilian(n)a, Róża.
      Franciszek, Julian, Jan, Karol, Konrad, Antonii.
      • playgoer Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.03.11, 23:26
        Aleksy, Leon, Leonard
      • paulajna87 Re: Najładniejsze imiona RETRO 15.03.11, 15:07
        Jaka jest różnica między retro i vintage w sferze imion? Czy chodzi o to, że imię retro to takie, które pojawia się w pokoleniu mojej babci, a vintage to pokolenie mamy? Czy bardziej osądzamy "na wyczucie"? Proszę ewentuanie o jakiś link wyjaśniający sprawę. Pozdrawiam
        • playgoer Re: Najładniejsze imiona RETRO 15.03.11, 15:54
          Ja odbieram retro jako coś starszego niż vintage, czyli jak ten, przykład z czasami babci i mamy, który podałaś. Informacje te mam z tego forum. Np. forum.gazeta.pl/forum/w,12924,79509437,85728380,Re_Urok_retro_.html
      • chayah Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.09.20, 20:04
        playgoer napisała:

        > Ja bardzo lubię styl retro. Najwięcej imion jakie mi się podobają, są głównie z tego rodzaju imion.

        Fajnie, też bardzo lubię ten styl! <3
    • abiela Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.03.11, 23:25
      Konstancja, Ludwika, Gustaw, Ludwik
    • Gość: @ Re: Najładniejsze imiona RETRO IP: *.4-2.cable.virginmedia.com 14.03.11, 02:36
      Salomea, Józefina - te chyba najbardziej lubię.
    • mama_amelii Re: Najładniejsze imiona RETRO 14.03.11, 07:30
      Stefania-imię mojej córeczki
      Maria-drugie imię
      Klementyna
      Klara
      Felicja
      Antonina
      Michalina

      Fryderyk
      August
    • playgoer Re: Najładniejsze imiona RETRO 16.03.11, 16:22
      Lubię jeszcze Kornelię.
    • aneladgam Re: Najładniejsze imiona RETRO 16.03.11, 20:21
      zbyt płynne jest pojęcie retro i vintage, bym mogła Ci odpowiedzieć na pytanie
    • reynevan_a Re: Najładniejsze imiona RETRO 20.03.11, 13:10
      Uwielbiam imiona retro.
      Dla chłopca Stanisław, Franciszek, Konstanty
      Dla dziewczynki Maria, Zosia, Klara, Wanda
      • florianne Re: Najładniejsze imiona RETRO 09.03.12, 16:12
        Eleonora,Waleria,Teodora
        Bronisław,Wincenty
    • vedderka Re: Najładniejsze imiona RETRO 12.03.12, 10:35
      Antonina, Marcelina big_grin
      Franciszek
    • Gość: flo Re: Najładniejsze imiona RETRO IP: 80.50.142.* 12.03.12, 11:41
      Mój mały HENRYK ma niecałe 2 lata smile Za jakiś czas przyjdzie pora na rodzeństwo i też będzie imię z "tej bajki" smile Ale na razie ciiicho sza, bo mi ktoś zmałpuje big_grin
    • matkawariatka1 Re: Najładniejsze imiona RETRO 14.03.12, 21:56
      Cyprian, Gustaw, Antoni smile chciałabym chłopca, dlatego jeszcze nad imo=ionami dla dziewczynej się nie zastanawiałamsmile
    • klakla91 Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.03.13, 19:51
      Rozalia, Florentyna, Faustyna, Klara.
      Konstanty, Ksawery.
      • monaliss Re: Najładniejsze imiona RETRO 14.03.13, 10:16
        Jeślibym miała nadać dziecku to: Anna, Maria, Jan, Franciszek.
    • mebloscianka_dziadka_franka Re: Najładniejsze imiona RETRO 14.03.13, 10:37
      Nie wiem czy to są imiona w stylu retro, ale podoba mi się: Marianna/Marcjanna (tak będzie miała na imię moja córka, jeśli kiedyś będę ją miała), Janina (a tak druga wink), Zofia, Walentyna, Waleria, Antonina, Celina, Bogdana, Urszula (o ile to jest imię retro); a z męskich: Zygmunt, Jerzy, Ryszard, Eugeniusz, Józef, Wincenty, Witold, Lucjusz/Lucjan, Julian, August, Bogusz, Radosz.
    • chayah Re: Najładniejsze imiona RETRO 23.09.19, 10:41
      Stary wątek, ale wyciągam smile

      Wśród imion w stylu retro jest wiele takich, które lubię i mogłabym nadać wink Oto kilka z tych, które mi się podobają:
      - Ignacy - chyba wielu użytkowników tego forum pamięta moją fascynację tym imieniem wink Zakochałam się w nim pół roku temu, po przeczytaniu "Lalki". Skojarzenia pozytywne - bo i z Rzeckim, którego bardzo lubię, i ze śp. prezydentem Mościckim, i z Paderewskim, i z lubianym kolegą ze szkoły. To imię pojawia się także w tytule mojej ulubionej piosenki wink Z chęcią nadałabym je swojemu synkowi, o ile kiedyś się go doczekam wink
      - Stanisław - bardzo lubię to imię. Kojarzy mi się ono z moim ukochanym bohaterem literackim. Z chęcią nadałabym je swojemu synkowi wink
      - Leopold - imię mojego ulubionego kompozytora, który zmarł pół roku temu crying
      - Jerzy - tu przede wszystkim zasługa pozytywnych skojarzeń, dla mnie to imię kojarzy się przede wszystkim z Jerzym Kamasem, którego bardzo lubię, a także z Wasowskim smile a więc plusik wink
      - Fryderyk - bardzo ładne, skojarzenie z Chopinem na plus wink
      - Antonina - przepiękne imię, miałam w gimnazjum koleżankę Tosię. Niestety, robi się coraz popularniejsze. Poza tym zajęte w rodzinie.
      - Apolonia - śliczne, ale nie nadam, bo zajęte w moim otoczeniu.
      - Stefan/Stefania - skojarzenia bardzo pozytywne. Mam lalkę Stefanię, a w szkole mieliśmy papugę Stefana. Kiedyś spotkałam w parku kilkumiesięczną Stefcię <3
      - Jeremi - skojarzenia z Przyborą (bardzo lubię Kabaret Starszych Panów) zrobiły swoje wink
      - Michalina - piękne. Do mojej podstawówki chodziła dziewczynka o tym imieniu - i choć była dla mnie niemiła, nie zepsuła mi skojarzeń z tym imieniem wink Nie nadam jednak, bo zajęte w moim otoczeniu.
      • meggan79 Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.09.20, 00:24
        Ostatnio słyszałam jak pani na ulicy(W-wa,zoo) mówi (z wyraźnym niesmakiem) do drugiej "te stare imiona nadają dzieciom- te Jadzie,Janinki".....podsłuchałam jak nazywał się synek tej pani (stawiałam na coś nowoczesnego),a tu .....Staś ......uśmiałam się.
        Czyli stara fala starych imion jest już tak długo nadawana,że ludziom pasują do dzieci(Antki,Franki itd.),zaś nowsza fala(Kaziki,Tadzie,Wandzie,Władzie)widać narazie jeszcze potrafi dziwić tychże samych ludzi(nawet tych,którzy sami nadali imiona ze "starej fali").
        • sulimira Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.09.20, 06:37
          Dobre smile
        • gaudencja Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.09.20, 18:15
          Myślę, że to nieuchronne zjawisko, choć trochę bawi... Były też i czasy, kiedy Agnieszka i Katarzyna były imionami "starymi", ale w moim pokoleniu były już najnowocześniejsze z nowoczesnych.
        • sulika Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.09.20, 18:58
          Haha, świetne smile
      • sulimira Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.09.20, 06:38
        Apolonie uwielbiam. Antonine tez uwielbialam, ale przy popularnosci Antoniego i obecnie rowniez Antosi moj zapal ochlonal.
    • sulimira Re: Najładniejsze imiona RETRO 13.09.20, 06:42
      Lubie wiele imion retro szczegolnie tych slowianksich wiadomo, ale z obcych tez wiele mi sie podoba.
      Apolonia- dla mnie jest to zwiewne i powabne imie.
      Delfina- ma dla mnie swoj wlasny urok, kojarzy mi sie bardzo szlachecko.
      Hipolit- ciezko ze zdrobnieniami, ale brzmi zawadiacko
      Wincenty- imie pradziadka i kojarzy mi sie bardzo sredniowiecznie z Kadlubkiem.
      • matyldzia9 Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.12.22, 14:20
        Delfina to tytuł żony następcy tronu, więc adekwatnie się kojarzy ze szlacheckim imieniem. Mi się ono bardzo podoba a już skrót Dela lub Delcia jest przecudny. Nazwałabym tak córkę ale trochę boję się reakcji otoczenia. Co myślicie o tym imieniu lub o imieniu Pelagia skrót Pela, trochę nie na te czasy tak mi się wydaje
        • n.ataleczk.aa Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.12.22, 15:33
          Zarówno Delfina jak i Pelagia bardzo mi się podobają, na pewno bym się zachwycila, gdyby usłyszała je u kogoś.
        • niii Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.12.22, 16:53
          Delfina - bardzo ładna pełna forma jak i zdrobnienia, Dela, Deli, Del, Delia, Delka,, Delfi, Delfinka, Fina, Finka, Fia, Dena, etc.
          Pelagia - również urocze i niespotykane przez wiele dekad ( Pela, Peli, Pel, Pelka, Pegi, Peg, Pelasia, Pesia. Od końcówki - lagia to raczej tylko Lasia albo Laguna, Lagi unikałabym bo lagi w sieci albo laga wink
          • matyldzia9 Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.12.22, 19:07
            Patrząc na rankingi imion to nikt nie nadaje Pelagii a jest pięknym imieniem, a Delfina to w sumie tak jak dla chłopca Lew. Jeśli przyjęły się imiona kwiatowe to i może nawiązujące do fauny
            • gaudencja Re: Najładniejsze imiona RETRO 20.12.22, 23:14
              Miałam w otoczeniu koleżanki, których siostra została Delfiną. Znam też ze słyszenia jedną Delfinę, moją mniej więcej równolatkę. Jestem pozytywnie nastawiona do tego imienia, podobnie jak do Pelagii, choć obie nie są na mojej liście. Za to Lew jest wschodniosłowiańskim, w tym rosyjskim odpowiednikiem Leona.
              • matyldzia9 Re: Najładniejsze imiona RETRO 20.12.22, 23:53
                Bardzo dziękuje za odpowiedź big_grin a mogłabyś napisać coś o charakterze Delfiny, którą znałaś? Kiedyś w mam talent była taka para Delfina i Bartek. Od tamtej pory jakoś mnie to imię zaciekawiło
                • gaudencja Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.12.22, 19:42
                  Delfina była mała i dużo płakała, jak każdy noworodek smile Więcej nic o niej nie mogę powiedzieć, znajomość z jej siostrami była wakacyjna i jakoś się rozmyła parę miesięcy po narodzinach Delfiny.
        • sulimira Re: Najładniejsze imiona RETRO 20.12.22, 03:23
          Wymienilam Delfine jako jedno z ulubionych imion wiec wiadomo, ze kibicuje. Pelagia pewnie sie znajdzie w rankingu poniewaz 2-3 rocznie sa nadawane.
          Szczerze mowiac to najwiekszym problemem wydaja mi sie nasze leki lub najblizsza rodzina. W szkole jest teraz wszedzie wiele obcych i egzotycznych imion.
          Pelagia i Tekla, ktora rowniez bardzo lubie sa nadawane, ale nie tak czesto jak nym chciala. Retro jest w modzie i coraz inne imiona wracaja np. Apolonia wiec na Pelagie czy Delfine tez moze przyjsc pora.
    • sulimira Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.09.20, 13:21
      Filomena i Tekla
      Nikifor i Kalikst
      • decadent46 Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 12:43
        Nikifor ❤️ uwielbiam to imię
    • emnilda.wolna Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 15:54
      Przeczytałam wątek i zastanowiły mnie dwa przewijające się imiona: Gustaw i Felicja.

      Gustaw wydaje mi się ponadczasowy, zawsze był rzadki, ale gdzieś tam obecny, nie kojarzył mi się z żadnym konkretnym pokoleniem.

      Felicja natomiast nie kojarzy mi się z żadnym pokoleniem, bo w ogóle jej nie ma. Wiem, że w populacji występuje, ale zawsze mnie zadziwiała jej pozycja, w moim otoczeniu niemal się nie spotyka.
      • katarzynkaa Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 21:42
        Felicja to dla mnie imię retro. Miałam w rodzinie dwie Fele - jedna urodzona w latach 30 (siostra dziadka), druga trochę młodsza.
      • katarzynkaa Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 21:43
        Gustaw to literackie imię, też mi się kojarzy ponadczasowo.
    • sulimira Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 20:05
      Stefania, Waleria, Walentyna, Bronisława, Celina, Wanda, Ludmiła

      Makary, Apolinary, Wincenty, Ireneusz, Bronisław, Kazimir
      • juta.malcolm Re: Najładniejsze imiona RETRO 01.10.21, 15:18
        Zapomniałam całkowicie o Walentynie, wow jakie śliczne imię.
      • niii Re: Najładniejsze imiona RETRO 19.12.22, 17:43
        Bardzo miłe, zostawiłabym z męskich : Wincenty, Makary Kazimir ( czyta się przez zi jak w Kazimierzu, czy z_i po sobie?)
        Z damskich : Waleria, Wanda, Celina, Ludmiła, Stefania. Bronisławę zamieniłabym na współczesną polską niezależną formę ' Bronia' , 'Bronka' ( jak Bianka) albo ' umiędzynarodowienia' : np. Bronissa, Bronja, Bronsella, Bronxana,, Bronika, Bronetta, Brondi(c), Bronivia, Broneska, (c), BronIsla ( Isla to popularne imię ostatnio). Walentyna tylko jako ' Walentynka' , ew. '', Lenti', ' 'Lentynka', 'Tina', 'Wana' Wala, Walia, Walka, Wali, Walena - dyskusyjne.
    • decadent46 Re: Najładniejsze imiona RETRO 30.09.21, 22:02
      Ajjj, ile ja bym mogła napisać w tym wątku! big_grin

      Wśród imion w stylu retro jest dużo takich, które mi się podobają. Wymienię jednak tylko te, które najbardziej lubię:
      - żeńskie: Felicja, Flora, Florianna, Florentyna, Ida, Idalia, Marianna, Matylda, Rozalia, Róża, Stefania
      - męskie: Apolinary, Fryderyk, Ignacy, Jerzy, Leonard, Leopold, Maurycy, Nikifor, Stanisław, Stefan, Tadeusz

      W większości lista ta pokrywa się z listą moich najulubieńszych imion wink

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.