19.04.21, 12:13
-idiota wprowadzil nowa dyscypline naukowa w Polsce - biblistyke.

Nie o taka Polske walczyli Zydzi w powstaniu w Warszawie. A ja ze swoj strony pomodle sie na nastepnej mszy by wladza idiotow w moim kraju rodzinnym sie skonczyla.

Co za duzo to niezdrowo.

PF
Obserwuj wątek
   • polski_francuz O co walcza Zydzi? 21.04.21, 08:20
    sz0k napisał:

    "A o jaką?"

    Kolega Hartman wyrazil swoje zdanie

    Wpierw cos o definicji biblistyka vs. teologia

    Nie wystarczą już „nauki teologiczne”, będące dziś dziedziną i dyscypliną jednocześnie. Owe „nauki” zostaną zróżnicowane, a pierwszą wyodrębnioną dyscypliną stanie się biblistyka.

    Jak nie wiesz o co chodzi?

    Zapewne biblistyka nie będzie sierotką i wyodrębnione zostaną jeszcze inne „nauki teologiczne” w ramach wielkiej dziedziny „nauki teologiczne”. Może będzie „teologia dogmatyczna”? A może „homiletyka”? A może „teologia apostolatu”, wymyślona przez ks. Rydzyka? Tak czy inaczej, chodzi o to, aby więcej „nauk” przekładało się na więcej pieniędzy. Bo skoro dana dyscyplina (w ramach dziedziny) jest wyodrębniona, to jej udział w torcie, jakim jest ogólny budżet nauki, musi zostać zwiększony. I w taki to sposób biedna polska nauka będzie jeszcze głębiej drenowana przez Stolicę Apostolską, którą zapewniliśmy w konkordacie o naszej jak najlepszej woli zwiększania dotacji na katolickie uczelnie. Bibliści z różnych wydziałów teologicznych mogą być pewni, że otrzymają nowe granty i inne dotacje. A nauka polska znowu straci kilka czy kilkanaście milionów, które mogłyby zostać przeznaczone na prawdziwe badania.

    Co to jest nauka?

    Faktycznie teologia jest nauki zaprzeczeniem, zakładając „objawiony charakter Pisma Świętego”, czyli przyjmując skrajnie antyracjonalne założenie, że każde słowo Biblii i innych pism uznawanych przez Watykan jest czystą prawdą i mądrością, niepodlegającą krytyce ani polemice.

    Delegacje do Izraela?

    Nawet gdyby przejść do porządku dziennego nad tym żenującym uzależnieniem polskich biblistów od Kościoła i jego ideologii, to pozostaje jeszcze kwestia kompetencji badawczych. Owszem, owszem, niektórzy polscy księża bibliści są w stanie czytać tekst Biblii w oryginale, lecz nie ma mowy o profesjonalnej znajomości biblijnej hebrajszczyzny (i aramejskiego na dobitkę). Gdy taki polski ksiądz pojedzie do Izraela na kurs biblijnego hebrajskiego, to już naprawdę jest coś. Tylko że profesjonalne zajmowanie się starożytnymi tekstami wymaga o wiele więcej nauki niż roczny lub dwuletni pobyt w jednej ze szkół w Jerozolimie czy Nowym Jorku. To robota na długie lata, i to robota polegająca na tym, że studiuje się u Żydów. Więcej, studiuje się z pokorą, słuchając żydowskich objaśnień. Niestety, innej drogi nie ma.


    Podkreslilem o co chodzi. Chodzi o forse. Czy Polska ma rzeczywiscie potrzebe inwestowac w nauki teologiczne? Nie sadze. Sadze, ze dobrobyt narodu i jego pozycja w swiecie zalezy glownie od dobr materialnych. A w R&D w badaniach nad wirusami, nad bakteriami (oh pardon bateriami) slonecznymi, nad akumulatorami, nad zrodlami energii bez emisji dwutlenku wegla itd.

    Walenie glowa w dywan w kierunku Watykanu duzo Polsce nie pomoze.

    PF
    • sz0k Re: O co walcza Zydzi? 21.04.21, 10:31
     polski_francuz napisał:

     > sz0k napisał:
     >
     > "A o jaką?"
     >
     > Kolega Hartman wyrazil swoje zdanie [url=https://www.polityka.pl/tygodnikpolity
     > ka/spoleczenstwo/2113923,1,biblistyka-czyli-sposob-na-dosypanie-do-koscielnej-s
     > akwy.read]

     Ale ja pytałem o Twoje zdanie, a nie Twoich kolegów. Posiadasz takowe?

     > Wpierw cos o definicji biblistyka vs. teologia

     [cut]
     Przykro mi, ale to są wynurzenia wariata. Takich "profesorów" się doczekaliśmy aktualnie. Filozof bredzący, że "teologia jest zaprzeczeniem nauki" jest regularnym świrem nie mającym pojęcia o czym mówi (choć podejrzewam, że akurat ma, tylko bezczelnie i cynicznie mąci ludzim we łbach). Jego krotochwile o "profesjonalnej znajomości hebrajszczyzny" nadają się do cyrku w najlepszym wypadku.
     No i nigdzie nie doczytałem się tam odpowiedzi na moje pytanie. O jaką Polskę walczyli Żydzi w Powstaniu w gettcie warszawskim? Czy mam rozumieć, że kolejny Pan profesor, tym razem na obczyźnie, kłapie sobie od tak jęzorem, nie zastanawiając się nawet nad tym co pisze?

     > Podkreslilem o co chodzi. Chodzi o forse. Czy Polska ma rzeczywiscie potrzebe i
     > nwestowac w nauki teologiczne? Nie sadze. Sadze, ze dobrobyt narodu i jego pozy
     > cja w swiecie zalezy glownie od dobr materialnych. A w R&D w badaniach nad wiru
     > sami, nad bakteriami (oh pardon bateriami) slonecznymi, nad akumulatorami, nad
     > zrodlami energii bez emisji dwutlenku wegla itd.
     >
     > Walenie glowa w dywan w kierunku Watykanu duzo Polsce nie pomoze.

     No właśnie Panie profesorze. Forsa. To Wam zryło łby niestety doszczętnie i sprowadziło "naukę" do roli dziewki do wynajęcia. Efekt jest taki, że za forsę "naukowo" jesteście wstanie dowieść każdej bzdury. Ba, jak dobrze posmarują i zapewnią sowite granty to i kompletne brednie podciągnie się do miana nauki (vide gender). Przy jednoczesnym deprecjonowaniu tej prawdziwej z królowych nauk jaką jest teologia, zakrawa po prostu na kabaret. Czego zresztą sami jesteście smutnym dowodem, profersorze. Polski ojkofob na obczyźnie we Francji, próbujący zgrywać bardziej oświeconego, postępowego, zlaicyzowanego i materialistycznego od francuskiego masona. I jeszcze stręczący nam to gówno jako niby najlepszy wzorzec. Chcesz zobaczyć walących głową w dywan to otwórz okno i wyjrzyj na ulicę.
     • pikrat Re: O co walcza Zydzi? 21.04.21, 17:32
      Dogmat w "królowej nauk" - teologii czyli nauka o urojeniach i przywidzeniach zarówno tych, którzy maszerują na klęczkach jak i tych "walących głową w dywan".
      Okazuje się, że wszystko może by nauką smile
      Byle kasa się zgadzała a i apetyt na władzę był zaspokojony.
      • czuk1 Re: O co walcza Zydzi? 21.04.21, 22:51
       pikrat napisał:
       > Dogmat w "królowej nauk" - teologii czyli nauka o urojeniach i przywidzeniach z
       > arówno tych, którzy maszerują na klęczkach jak i tych "walących głową w dywan".
       > Okazuje się, że wszystko może by nauką smile
       > Byle kasa się zgadzała a i apetyt na władzę był zaspokojony.


       Zgadzam się z Tobą. Z takiego zlepka baśni napisanych w formie Biblii ; z rzekomo boskich , rozproszonych w "Nowym Testamencie" bajań "świętych" proroków ; pisanych w niewiarygodnych datach; z galimatiasu trudnych do potwierdzenia wydarzeń i cudów - niewierzący w ustalenia naukowców o wszechświecie i pochodzeniu człowieka - zabetonowali rozwój duchowy i zatrudnili się jako hamulcowi ziemskiego postępu.. Wszystko dlatego, że starzy ludzie - szczególnie pod koniec swojego życia (w głównych religiach) , zwracają się do swoich bogów o spełnienie dawanych im nadziei na przedłużenie życia. Administrujący i promujący te religie
       mają z głoszenia wyznań mają bowiem niezły dobrostan .
       Cieszy jednak to, że dopiero po wielu wiekach, kolejne pokolenia Ziemian zauważyły te kłamstwa , obłudny marketing religijny i stopniowo odchodzą od wiary ojców.


       --Sygnaturka
       1."Szczepienia populacyjne to właściwie jedyna znana ludzkości metoda kontroli rozprzestrzeniania i mutowania/szczególnie groźnych odmian wirusów/ oraz zbudowania systemu prewencji."
       ---
       • institoris2 to powiadacie czuk1, ze autorzy 22.04.21, 00:05
        Biblii pryncypialnie odrzucili odkrycia Darwina, Einsteina, genderyzm, ba, nawet i poprawnosc polityczna, celem zahamowania postepu i dojenia ludzi z kasy, ze szczegolnym uwzglednieniem staruszkow?

        czuk1 napisał:

        > Zgadzam się z Tobą. Z takiego zlepka baśni napisanych w formie Biblii ; z rzek
        > omo boskich , rozproszonych w "Nowym Testamencie" bajań "świętych" proroków ;
        > pisanych w niewiarygodnych datach; z galimatiasu trudnych do potwierdzenia wyd
        > arzeń i cudów - niewierzący w ustalenia naukowców o wszechświecie i pochodzeniu
        > człowieka - zabetonowali rozwój duchowy i zatrudnili się jako hamulcowi ziemsk
        > iego postępu..


        > Cieszy jednak to, że dopiero po wielu wiekach, kolejne pokolenia Ziemian zauwa
        > żyły te kłamstwa , obłudny marketing religijny i stopniowo odchodzą od wiary o
        > jców.

        przeczytajcie sobie czuk 1 jeszcze raz co nagryzmoliliscie powyzej; jest to doskonale potwierdzenie biblijnej sentencji, ze jedno slowo za duzo moze z cwiercinteligenta zrobic debila.
       • boomerang Re: O co walcza Zydzi? 22.04.21, 00:30
        Zgadzam się z Tobą. Z takiego zlepka baśni napisanych w formie Biblii ;

        Zgadzam się z Czukczem. O ileż bardziej istotny dla ludzkości jest zbiór baśni Czukczów spisanych na wygarbowanych skórach morsa.
       • polski_francuz Nowy Testament 22.04.21, 08:32
        czuk1 napisał:


        "Zgadzam się z Tobą. Z takiego zlepka baśni napisanych w formie Biblii ; z rzekomo boskich , rozproszonych w "Nowym Testamencie" bajań "świętych" proroków ; pisanych w niewiarygodnych datach; z galimatiasu trudnych do potwierdzenia wydarzeń i cudów - niewierzący w ustalenia naukowców o wszechświecie i pochodzeniu człowieka - zabetonowali rozwój duchowy i zatrudnili się jako hamulcowi ziemskiego postępu..."

        Witaj czuku i milo Cie widziec na moim watku. Co do Nowego Testamentu to widze go troche jak swiadectwo historii - jak kiedys ludzie mysleli i co nam z dawnych czasow zostalo. Czyli, i tu sie z Toba zgadzam, trzeba troche dystansu i troche "zimnego oka" by go czytac.

        Co powiedziawszy, mam szczescie moja Zona nie czyta forum, boby mi sie niezle dostalosmile

        Pozdro

        PF
  • oleg3 Re: Minister 19.04.21, 13:03
   Profesor został pospolitym internetowym trollem!

   Parę pytań pomocniczych:
   - W Izraelu są bibliści?
   - We Francji są bibliści?
   - W Niemczech są bibliści?

   I pytanie zasadnicze. Dlaczego to uznanie biblistyki za dyscyplinę naukową (co jest procedurą administracyjną, nie b. wiem po co minister ma ustalać listę dyscyplin) miałoby uwłaczać powstańcom z warszwskiego getta? Prof. mniema, że biblistyka jest antysemicka?
   • xiazeluka Re: Minister 19.04.21, 13:13
    E tam, olegu, pseudoprofesor do ojkofobii i antypisizmu dorzucił w pakiecie wojujący ateizm udrapowany antyreligijnym filosemityzmem (on jest jak Marks: Żyd-Żydożerca).
   • sz0k Re: Minister 19.04.21, 13:17
    oleg3 napisał:

    > I pytanie zasadnicze. Dlaczego to uznanie biblistyki za dyscyplinę naukową (co
    > jest procedurą administracyjną, nie b. wiem po co minister ma ustalać listę dys
    > cyplin)

    Ja powiem szczerze do dziś byłem przekonany, że biblistyka jest normalną dyscypliną naukową istniejącą od wieków. Na szczęście dzięki GWnie dowiedziałem się, że to minister Czarnek jest jej twórcą.
    • oleg3 Re: Minister 19.04.21, 14:22
     sz0k napisał:

     > Ja powiem szczerze do dziś byłem przekonany, że biblistyka jest normalną dyscyp
     > liną naukową istniejącą od wieków. Na szczęście dzięki GWnie dowiedziałem się,
     > że to minister Czarnek jest jej twórcą.


     To było w dziale "edziecko". Co prawda "starsze". Tylko pPF potraktował to poważnie.

     www.edziecko.pl/starsze_dziecko/7,79351,26993635,minister-czarnek-oglosil-nowa-dyscypline-naukowa-biblistyke.html#s=BoxOpImg3
   • polski_francuz Re: Minister 19.04.21, 19:23
    boomerang napisał:

    "a na jakiej podstawie twierdzisz że piśmiennictwo starożytne niegodne jest badań naukowych?"

    Czy Ty naprawde popierasz ministra MEN rozwijacego nauki religijne?

    PF
    • boomerang Re: Minister 20.04.21, 00:01
     Biblia to niekoniecznie nauki religijne, nawet i dla żydów, bo żydzi mają od tego Talmud. Biblia to dokument ze starożytności, który należy badać, a w pierwszym rzędzie ustalić kiedy te zapiski powstały, bo jak na dzień dzisiejszy najstarszy kompletny manuskrypt Biblii po hebrajsku znajduje się w St.Petersburgu, t.zw. Codex Leningradensis, i ma zaledwie nieco ponad 1000 lat. Putin mając taki dokument na podorędziu mógłby się leciutko doktoryzować z judaizmu, a może nawet już to po kryjomu zrobił. Biblia spisana w Aleksandrii po grecku, t.zw. Septuaginta, jest starsza bo pochodzi z czasu 250-150 BC. W "Zwojach znad Morza Martwego" ("Rękopisach z Kumran") znajdują się fragmenty Septuaginty właśnie. Septuagintę biją na głowę takie zabytki piśmiennictwa jak "Iliada" Homera, a nawet "Dzieje" Herodota. To stan na dzień dzisiejszy, bo żydzi oraz Żydzi ciągle kopią.
     • polski_francuz Re: Minister 20.04.21, 08:51
      Wybacz Osik, ale pieprzysz trzy po trzy. Mowiac w skrocie, ja mialem wyklady z marksizmu-leninizmu podczas studiow. I dzisiejsi idioci u wladzy chca wprowadzic religie. W kazdym razie na to wyglada.

      Polska w obronie katolicyzmu i na podlodze jak Rejtan z podarta koszula. Tylko, ze pedofilizm ksiezy i ich milosc pieniedzy, jakos do obrazu nie pasuja.

      Mam nadzieje, ze w nastepnym zyciu urodze sie Szwajcarem. Bycie Polakiem jest zbyt stresujace...

      PF
      • andrzejg Re: Minister 20.04.21, 10:02
       Rozumiem Twoje obawy.
       Pisowcy z pewnością zrobią z tego orędzie do walki ideologicznej.
       Jeszcze trochę, a religia będzie obowiązkowa na maturze. Potem przyjdzie czas na studentów z biblistyką.
       • oleg3 Re: Minister 20.04.21, 12:46
        Nie wiem co zrobią pisowcy. Wiadomo już, co zrobili antypisowcy. Ano zrobili -jak napisałeś- "orędzie do walki ideologicznej'. Pocieszę cię: wśród biblistów roi się od ateistów. Samo kopanie (jak to ujął bumerang) jest racją stanu państwa Izrael. Dla PF to antysemityzm. Jest taki główny problem. Nie ma archeologicznych dowodów na istnienie potężnego i bogatego królestwa Salomona.


        andrzejg napisał:

        > Rozumiem Twoje obawy.
        > Pisowcy z pewnością zrobią z tego orędzie do walki ideologicznej.
        > Jeszcze trochę, a religia będzie obowiązkowa na maturze. Potem przyjdzie czas n
        > a studentów z biblistyką.
        • perla_roztocza Re: Minister 20.04.21, 13:04
         oleg3 napisał:

         > Pocieszę cię: wśród biblistów roi się od ateistów.

         kiedyś istniało forum Religia (być może nadal jest).
         Otóż tam byli sami ateiści i na dodatek wojujący.
         Prowadzili ożywione dyskusje nt religii właśnie.
         • sz0k Re: Minister 20.04.21, 13:20
          perla_roztocza napisał:

          > oleg3 napisał:
          >
          > > Pocieszę cię: wśród biblistów roi się od ateistów.
          >
          > kiedyś istniało forum Religia (być może nadal jest).
          > Otóż tam byli sami ateiści i na dodatek wojujący.
          > Prowadzili ożywione dyskusje nt religii właśnie.

          Ciekawe co tam u arcykapłana kościoła atolskiego, niejakiego Kagana.
          • qwardian Re: Minister 20.04.21, 14:49
           sz0k napisał:

           > Ciekawe co tam u arcykapłana kościoła atolskiego, niejakiego Kagana.


           To było w innej epoce, gość był faktycznie pieprznięty zdrowo, ale w przeciwieństwie do innych miał odwagę być wszędzie. Ja nie traktuję ateistów z wrogością, tylko jak okazy w zoologu, albo cyrku. Uważam, ze trzeba się z nimi zapoznać dla przestrogi, że i nam mogło się to przydarzyć..
           • sz0k Re: Minister 20.04.21, 14:56
            qwardian napisał:

            > sz0k napisał:
            >
            > > Ciekawe co tam u arcykapłana kościoła atolskiego, niejakiego Kagana.

            >
            > To było w innej epoce, gość był faktycznie pieprznięty zdrowo, ale w przeciwień
            > stwie do innych miał odwagę być wszędzie. Ja nie traktuję ateistów z wrogością,
            > tylko jak okazy w zoologu, albo cyrku. Uważam, ze trzeba się z nimi zapoznać d
            > la przestrogi, że i nam mogło się to przydarzyć..

            Nom smile I dziękować, że się uchowaliśmy.
            • boomerang Re: Minister 23.04.21, 12:41
             > > Ciekawe co tam u arcykapłana kościoła atolskiego, niejakiego Kagana.
             >
             > To było w innej epoce, gość był faktycznie pieprznięty zdrowo, ale


             ech to były czasy, panie... mylono mnie wtedy z Kaganem, bo mieliśmy podobne adresy IP, tyle że ja z NSW a on z Victorii (w tamtych czasach pokazywano jeszcze fragmenty adresów IP). Miałem wtedy inny nick, nie pamiętam jaki. Zmieniałem nicki dość często, z powodu tak błahego, że przestawały mi się po jakimś czasie podobać.
       • pikrat Re: Minister 21.04.21, 17:37
        andrzejg napisał:

        > Rozumiem Twoje obawy.
        > Pisowcy z pewnością zrobią z tego orędzie do walki ideologicznej.
        > Jeszcze trochę, a religia będzie obowiązkowa na maturze. Potem przyjdzie czas n
        > a studentów z biblistyką.
        ================
        Andrzeju, to już przerabiano. We Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Irlandii. Wszędzie padło. Padnie i u nas ale broń Boże walczyć z tym orężem. Wtedy męczenników będzie na pęczki. Tylko spokój i obojętność.
      • xiazeluka Re: Minister 20.04.21, 10:41
       "I dzisiejsi idioci u wladzy chca wprowadzic religie. "

       Pseudoprofesor nie zna znaczenia słowa "biblistyka": sjp.pwn.pl/doroszewski/biblistyka;5413183.html
       • oleg3 Re: Minister 20.04.21, 12:40
        To oczywiste!

        xiazeluka napisała:

        > Pseudoprofesor nie zna znaczenia słowa "biblistyka": sjp.pwn.pl/doroszewski/biblistyka;5413183.html
      • ada08 Re: Minister 20.04.21, 12:38
       polski_francuz napisał:

       >
       > Mam nadzieje, ze w nastepnym zyciu urodze sie Szwajcarem. Bycie Polakiem jest z
       > byt stresujace...
       >
       Lepiej wybierz sobie inną narodowość, radzę życzliwie. Bo szwajcarska biblistyka ma się dobrze. Podobnie, jak niemiecka, amerykańska i francuska. W internecie o tym piszą. Może Mongołem się urodzisz? Albo Czeczenem? Wśród nich chyba nie ma czających się biblistów?
       a.
       • polski_francuz Syntetyczna odpowiedz 20.04.21, 16:54
        ada08 napisała:


        Lepiej wybierz sobie inną narodowość, radzę życzliwie. Bo szwajcarska biblistyka ma się dobrze. Podobnie, jak niemiecka, amerykańska i francuska. W internecie o tym piszą. Może Mongołem się urodzisz? Albo Czeczenem? Wśród nich chyba nie ma czających się biblistów?

        Widze, ze nikomu nie przeszkadza, wrecz przeciwnie, ze minister podnosi biblistyke do rangi nauki. Dla upewnienia przyjrzalem dyscypliny naukowe we Francji i biblistyki nie znalazlem. Pozostaje zatem przy moim zdaniu, ze minister jest nie na swoim miejscu. I ze polskiej nauce nie sluzy.

        Co do reszty, wazna sprawa jest by oddzielic forumowicza, jego narodowosc, inteligencje itd. od wpisu. Wpisuje sie liczac od opinii n/t tematu, ktory mnie interesuje/porusza. Nie interesuja mnie opinie na moj temat. Ja tematem nie jestem.

        PF

          • boomerang Re: Syntetyczna odpowiedz 20.04.21, 23:26
           Biblistyka zawiera w sobie teologię, profesorze. Podaję za Wiki:
           Biblistyka – grupa dyscyplin naukowych zajmujących się badaniem Biblii. W ich skład wchodzi: introdukcja biblijna, egzegeza biblijna (Starego i Nowego Testamentu) oraz teologia biblijna.
           Nic nie poradzę na to że Francja ograniczyła się do nauczania teologii - najmniej naukowej części biblistyki.
        • oleg3 Re: Syntetyczna odpowiedz 20.04.21, 17:22
         polski_francuz napisał:


         > Widze, ze nikomu nie przeszkadza, wrecz przeciwnie, ze minister podnosi biblistyke do rangi nauki.

         Napij się wody! Biblistyka jest nauką cokolwiek o tym sądzi pPF, GW i Der Spiegel. Ośmieszaj się dalej.
        • xiazeluka Re: Syntetyczna odpowiedz 20.04.21, 23:12
         "Widze, ze nikomu nie przeszkadza, wrecz przeciwnie, ze minister podnosi biblistyke do rangi nauki."

         A Mła widzi, że pseudoprofesor nadal nie zna znaczenia słowa "biblistyka".

         Mła miał na UW zajęcia z biblistyki - jedne z najciekawszych w toku całych studiów. Biblia, pseudoprofesorku, to cenne źródło historyczne, wiele mówiące o jej twórcach, ich mentalności, a nawet starożytnej geografii, ekonomii, biologii czy astronomii.
  • felusiak1 Re: Minister 19.04.21, 18:43
   Kolega polski francuz powodowany jest szczerą nienawiścią do prezesa zwanego tez szefunciem i wszystkich kaczoraków. Zatem w przyplywie silnych emocji krytykuje wszystko, jak leci bez przebierania. Wszystko jest zle.
   Dopiero dojście do wladzy antykaczystow ukoi jego duszę i pozwoli rozumowi na powrot do głowy z doopy gdzie obecnie przebywa.
   • polski_francuz Re: Minister 20.04.21, 08:52
    felusiak1 napisał:

    " Kolega polski francuz powodowany jest szczerą nienawiścią do prezesa zwanego tez szefunciem i wszystkich kaczoraków."

    Jaka nienawisc? We mnie jest samo dobro!

    PF
    • sz0k Re: Minister 20.04.21, 09:47
     polski_francuz napisał:

     > felusiak1 napisał:
     >
     > " Kolega polski francuz powodowany jest szczerą nienawiścią do prezesa zwanego
     > tez szefunciem i wszystkich kaczoraków."
     >
     > Jaka nienawisc? We mnie jest samo dobro!

     Dowiem się o jaką Polskę walczyli Żydzi w Powstaniu w Warszawie, czy jak oleg zauważył, zamieniłeś się już w regularnego trolla?
    • institoris2 Re: Minister 20.04.21, 13:53
     polski_francuz napisał:

     > Jaka nienawisc? We mnie jest samo dobro!
     >
     > PF

     zgadza sie, w Niemczech ukuto nawet termin na okreslenie osobnikow twojego formatu: "Gutmensch"
     • institoris2 jeszcze definicja 20.04.21, 13:58
      z wikipedii:
      "Gutmensch to termin, który jest często używany jako ironiczne lub pogardliwe zdyskredytowanie jednostek, grup lub środowisk („czyniących dobro”). Z punktu widzenia użytkowników słowa zakłada się przesadne pragnienie „bycia dobrym”, wymagające zewnętrznego uznania w związku z moralizatorskim i misyjnym zachowaniem oraz dogmatycznym, absolutnym, nie dopuszczającym innych poglądów na dobro."


  • calamity_miriam Re: Minister 24.04.21, 04:32
   Badanie tekstów kultury,, nie jest nowym pomysłem czy kierunkiem. Antropologia kulturowa, wiedza o człowieku etc., Biblistyka, dziedzina łącząca introdukcję, egzegezę i teologię biblijną - to nie są nowe dziedziny nauki.
   Do kompletu należy dopisać: badanie tekstów starożytnych, a niewątpliwie Biblia takowym jest, filologia aramejska, hebrajska i grecka, archeologia biblijna czyli badanie materialnych pozostałości indywiduum ludzkiego smile
   To już dawno jest w kanonie działań naukowych świata. Może o jakimś nowym, forumowym kontekście nie wiem?

   I co mają z tym wspólnego z tym Zydzi walczący w Powstaniu - (w getcie czy warszawskim?) - nie-naiwnie dopytamwink - nie widzę związku.
   Poproszę o wytłumaczenie tekstu, o egzegezę właśnie.
   Studiowanie tekstu Pięcioksięgu czyli Tory i tekstów, które składają się na Torę, księgi itd należy - oprócz religijnego obyczaju do dziedzin nauki. Talmud jest zbiorem interpretacji tekstu zwanego Torą. Studiowanie Talmudu czyli Daf Yomi - jedna strona tekstu talmudycznego dziennie, to tradycja, autorstwa rabina Szapiro z Lublina, tego, który zbudował, rzec można, jesziwę Chachmej Lublin. Studiowanie Talmudu ma podwójne konotacje - badanie tekstu kultury i religijne. Ten ostatni gustom trwa siedem lat, cykl, i jest czasem dość ciekawym spędzeniem czasu.
   Metodologia badania tekstu kłania się.


   • boomerang Re: Minister 24.04.21, 07:45
    Jako 4-latek mieszkałem w Lublinie przy ulicy Wieniawskiej. Nasz sąsiad z którym się lubiliśmy nazywał się Bussel, czy jakoś tak. Nie wiedziałem wtedy o Żydach.
   • polski_francuz Re: Minister 24.04.21, 10:02
    calamity_miriam napisała:

    " Badanie tekstów kultury,, nie jest nowym pomysłem czy kierunkiem. "

    Dam porownanie. To tak, jakby fizyk nuklearny zostal ministrem i dodal specjalnosc naukowa: reaktory nuklearne.

    " I co mają z tym wspólnego z tym Zydzi walczący w Powstaniu - (w getcie czy warszawskim?) - nie-naiwnie dopytamwink - nie widzę związku. Poproszę o wytłumaczenie tekstu, o egzegezę właśnie."

    I Zydzi i Polacy wiary katolickiej walczyli o wolna Polske. W tym wolna od naciskow religijnych.

    PF
    • xiazeluka Re: Minister 24.04.21, 10:12
     Żydzi podczas powstania w getcie walczyli o Polskę wolną od nacisków religijnych. To Mła podchodzi pod rewizjonizm holokaustu, antysemityzm, głupotę i pranie własnych brudów w cudzej balii.
     • sz0k Re: Minister 24.04.21, 11:32
      xiazeluka napisała:

      > Żydzi podczas powstania w getcie walczyli o Polskę wolną od nacisków religijnyc
      > h. To Mła podchodzi pod rewizjonizm holokaustu, antysemityzm, głupotę i pranie
      > własnych brudów w cudzej balii.

      Nom, a jak już sobie wywalczyli to wolne państwo to jest ono wręcz modelowym przykładem państwa "wolnego od nacisków religijnych". Prawie jak Arabia Saudyjska.
     • qwardian Re: Minister 24.04.21, 11:54
      xiazeluka napisała:

      > Żydzi podczas powstania w getcie walczyli o Polskę wolną od nacisków religijnyc
      > h. To Mła podchodzi pod rewizjonizm holokaustu, antysemityzm, głupotę i pranie
      > własnych brudów w cudzej balii.


      Penguin/Random House nie opublikował wielkiego dzieła na cały świat. Pozostańcie towarzyszu Xiąże Luka gdzie jesteście, narodowy robotnik, ani biskupi nie przygarną ludzi bez pokory..
       • qwardian Re: Minister 24.04.21, 23:39
        Musieli przegrać, żeby przekonać najbardziej wąsko-myślące łby, że alternatywa okaże się katastrofą. Stąd towarzyszu przestańcie tańczyć na ich grobach, bo dokonali najwyższej ofiary w intencji takich jak Wy..
    • qwardian Re: Minister 24.04.21, 11:44
     polski_francuz napisał:

     > I Zydzi i Polacy wiary katolickiej walczyli o wolna Polske. W tym wolna od naciskow religijnych.


     Zgadzam się, ratowaliśmy Polskę z objęć belzebuba, bez słowa wdzięczności do dnia dzisiejszego. Zero pokory
  • calamity_miriam Re: dla rozluźnienia pf 24.04.21, 04:47
   Polski Francuz, masz konkurencję: nie dosyć, że Francuz Polski, dodaj pochodzenie : Żyd i mieszkający w Polsce.

   www.centrepompidou.fr/en/program/calendar/event/DJLGX5r
   A poza wszystkim naprawdę b, interesujące. "Film jest najważniejszą ze sztuk" jak twierdzono smile


   polski_francuz napisał:

   > -idiota wprowadzil nowa dyscypline naukowa w Polsce - biblistyke.
   >
   > Nie o taka Polske walczyli Zydzi w powstaniu w Warszawie. A ja ze swoj strony p
   > omodle sie na nastepnej mszy by wladza idiotow w moim kraju rodzinnym sie skonc
   > zyla.
   >
   > Co za duzo to niezdrowo.
   >
   > PF
   • polski_francuz Re: dla rozluźnienia pf 24.04.21, 09:49
    calamity_miriam napisała:

    "Polski Francuz, masz konkurencję: nie dosyć, że Francuz Polski, dodaj pochodzenie : Żyd i mieszkający w Polsce."

    No dobrze juz rozluziony, oddywaguje Ci kilkoma anegdotami z mego zycia (juz troche dlugawegosmile). Pamietam, za studenckich czasow poznalem dziewczyne, ktora podczas rozmowy mi wyznala (troche niepewna mojej reakcji) "Jestem Zydowka". Na co jej odpowiedzialem "A ja Litwinem" by sie rozluznilasmile. Dzisiaj dosc podobnie, jak ktos mi mowi np. ze "je suis Breton" to mu odpowiadam "personne est parfait et moi je suis Polonais".

    Co do centrum Pompidou. Kolezanka malzonka, juz kilka lat na emeryturze, wziela roczny abonament i zabierala mnie na wystawy. Widzialem m.in. obrazy Kandinskiego, ktory tak mi sie podobal, ze kopie ogladam codziennie na scianie w kuchni.

    PFNie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka