Dodaj do ulubionych

Strzelnica?

IP: *.dozamel.ssk.pl / *.ssk.pl 06.11.03, 09:36
Może ktoś wie do czego służyły ceglane budowle stojące w lesie na Dąbrowie,
kilkaset metrów od Wójcika (kierunek W lub NW - nie pamiętam dokładnie tak z
głowy, bez mapy). Wyglądają trochę jakby pozostałości po jakiejś
strzelnicy.
Pzdr,
Marek
Obserwuj wątek
        • tw53 Re: Strzelnica? 24.12.03, 14:11
          Gość portalu: MarX napisał(a):

> A wiesz może coś więcej o tym miejscu? Po wyglądzie sądząc, pochodzi zapewne z
          >
          > XIXw. Kiedy było używane? Ten teren po podziale Górnego Śląska znajdował się
          > już chyba w Polsce lub przy samej granicy, więc wtedy pewnie nikt już tam nie
          > strzelał.

Strzelnice są zaznaczone na mapach z XIX wieku więc już kilka latek mają. Po podziale Śląska granica biegla kilkaset metrów na północ od strzelnic (na strumyku), strzelnice pozostaly na terenie Niemiec. Nic wiecej mi nie wieadomo na ten temat.

Pozdr.
          Mariusz
    • leonidas55 Re: Strzelnica? 21.02.04, 18:19
      Masz rację. To była strzelnica jeśli dobrze wiem to Bytomskiego Bractwa
      Kurkowego,które miało swą siedzibę w obecnym Sląskim Teatrze Tańca w Bytomiu ul
      Lenartowicza. Na strzelnicy tej gościem honorowym był Wilhelm II Keiswrr i nie
      tylko.Strzelnica ra funkcjonowała gdzieś do roku 1960-go a potem została
      zgnojona jak i większość zabytków w Bytomiu.
      Leonidas.
      • tw53 Re: Strzelnica? 22.02.04, 17:57
        leonidas55 napisał:

> Masz rację. To była strzelnica jeśli dobrze wiem to Bytomskiego Bractwa
        > Kurkowego,które miało swą siedzibę w obecnym Sląskim Teatrze Tańca w Bytomiu ul
        >
        > Lenartowicza. Na strzelnicy tej gościem honorowym był Wilhelm II Keiswrr i nie
        > tylko.Strzelnica ra funkcjonowała gdzieś do roku 1960-go a potem została
        > zgnojona jak i większość zabytków w Bytomiu.

A nie wiesz kto tej strzelnicy używał po wojnie?

Pozdr.
        Mariusz
        • leonidas55 Re: Strzelnica? 23.02.04, 14:58
          Z tego co wiem w latach 50-60 strzelnica wyła wykorzystywana przez szkiły
          średnie do praktyczxnych zajęć przysposobienia wojskowego(póżniej nazywało się
          to PO<przysposobienie obronne>)Następnie były tam jakieś zajęcia bytomskich
          drużyn ZHP a póżniej cały obiekt diabli wzięli jak i wiele innych zabytków w
          Bytomiu.Pozdrawiam Cię Marku-Leonidas.
          • tw53 Re: Strzelnica? 23.02.04, 22:24
            leonidas55 napisał:

> Z tego co wiem w latach 50-60 strzelnica wyła wykorzystywana przez szkiły
            > średnie do praktyczxnych zajęć przysposobienia wojskowego

Nurtuje mnie jedna rzecz- w jednej czy tez dwóch strzelnicach są w kulochwycie ceglanym otwory jakby strzelano tam z "cięższego" kalibru, takie mniej więcej po pół metra jak mnie pamieć nie myli (dawno tam nie byłem)- ciekawe czy tak było faktycznie? Może w czasie wojny?

a póżniej cały obiekt diabli wzięli jak i wiele innych zabytków w
            > Bytomiu.

Może to nie zabytek, ale jeszcze kilka lat temu na jedej z tych strzelnic wystawała belka dwuteowa (teraz pewnie juz dawno sprywatyzowana przez złomiarzy)na ktorej był napis "Huta Król. NR 26"- jednym słowem wyprodukowana w obecnej Hucie Kościuszko- ciekawe jak tam się znalazła- czyżby stal np. na unowocześnienie strzelnic między dwoma wojnami kupowano w Polsce?

>Pozdrawiam Cię Marku-Leonidas.

Mariuszu, jeżeli już ;-) Ale dziekuję i również pozdrawiam
            Mariusz
      • emarx Re: Strzelnica? 28.02.04, 20:59
        leonidas55 napisał:
        ...
        > Kurkowego,które miało swą siedzibę w obecnym Sląskim Teatrze Tańca w Bytomiu ul
        ...
        ATPO: Budynek obecnego BCK prezentował się o wiele ciekawiej zanim nie wzięli
        się za niego "miłośnicy betonu artystycznego" :-(
        Zdjęcie wisi chyba w pizzerii "Pod Czaplą".
        Pzdr,
        Marek
        • leonidas55 Re: Strzelnica? 04.03.04, 17:45
          A czy wiecie,że jeśli mówimy już o strzelnicach to zakładowa strzelnica
          kop. "Centrum" jest nadal czynna mimo,że nie posiada dopuszczenia do używania
          ze względów BHP.Jest systematycznie (przynajmniej było tak w zeszłym roku}
          wykorzystywana na potrzeby bytomskiej Policji. Dodam jeszcze, że strzelnica ta
          zawsze była sportową i nigdy nie wolno było strzelać tam z broni o kalibrze
          ponad 5,6mm.
          Leonidas

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka