Dodaj do ulubionych

Ropa i zachod

31.03.16, 05:45
Siedze w domu, bo mam pare dni wolnych. Wczoraj wieczorem (juz dosyc poznym) ukazala sie w calej naszej prasie pierwsza z serii artykulow o korupcji w biznesie zwiazanym z wydobyciem ropy oraz biznesow spokrewnionych. Mysle, ze to nadaje sie na osobny watek, zeby Jutce nie psuc pierdoluna. Nie wiem nawet czy mi sie obecnie chce komentowac, bo czytam nowe odcinki.

Jest tego bardzo duzo. Rozmiar jest mega-gigantyczny. Nie sadze aby nawet dalo sie strescic dlatego podaje tylko link. Gazety drukujace to "The Age", "Brisbane Times", SMH, The Huffington Post. Rozumiem , ze gdzies tez jest zangazowana francuska "Le Figaro"?

Jest to rezultat ponad 3 letniego dochodzenia dziennikarzy, ujawnajacych tysiace maili, koresponedncji siegajacej politykow Iraku, Iranu, Syrii, Libii, Kuwejtu, Omanu, Kazachstanu, Azerbejdzanu...jest mowa o Europie Wschodniej oraz firmach Europejskich, US, ogromnych muli-national aktywnie zaangazowanych w lapowkarstwo lub posrednio poprzez posiadanie wiedzy o takowym, i ogolnym akpeptowaniu kultury. Opisy kantraktow, ktore zostaly sprzedane z wymienianiem, kto stracil i ile.

Jest to material na najwieksza rozpierduche swiatowa moim zdaniem ze wzgledu na ilosc faktow, nazw, nazwisk, kwot podanych z precyzja komputerowa, z polaczeniem z bankami zachodnimi jako pralniami brudnych pieniedzy. Szanowanego Samsung, Rolls-Royce, Petrofac and Clyde Pumps, US gigant Weatherford, Cameron/Natco, FMC Technologies, Europejskie firmy jak Saipem, Niemiecki SBM Offshore a& MAN Turbo, jako klienci skompromitowanego Unaoil. (to tylko czesc)

Link po angielsku, chyba zajmie troche zanim reszta prasy podchwyci???
Wyglada mi to na ogolny szok, gdzie inne gazety milcza...??? no, chyba, ze Ozzie stracili glowe.??

www.brisbanetimes.com.au/interactive/2016/the-bribe-factory/day-1/iraq-feature.html
Obserwuj wątek
    • kan_z_oz Poczatek 31.03.16, 06:39
      Ok, wyglada, ze jest to nasza australijska ekskluzywna produkcja...wlepie wiec pierwszy odcinek; ten wyzej to juz chyba 3 lub 4.

www.huffingtonpost.com.au/entry/unaoil-injunction-bribery_us_56fc4357e4b0daf53aeea143?section=australia
      • jutka1 Re: Poczatek 31.03.16, 08:49
        Wczoraj zobaczyłam newsa na facebooku i przeczytałam.
        W sumie mnie to nie zdziwiło, bo wiadome jest, że przemysł wydobywczy (szczególnie ropa, choć nie tylko) jest jednym z najbardziej korupcjogennych.

Czapki z głów dla dziennikarzy i wydawców, którzy to opublikowali. :-)
        • kan_z_oz Re: Poczatek 31.03.16, 10:33
          Wlasnie wydawca jest zaskakujacy. Fairfax Media to najwieksza gazeta Au i NZ, ktorej The Huffington Post jest czescia. Nie jest to wiec jakis maly 'brukowiec'.

Mnie zaskakuje szczegolowosc informacji, ktora wykracza poza ogolnie znane, ze "w ropie jest korupcja" (jesli komus sie chce czytac).

"In 2010 and 2011, Al Jarah agreed to pay more than $20 million in bribes to Jibouri to influence Shahristani and Luaibi. In return, Unaoil wanted their support for Leighton Offshore, which was bidding for a slice of a $2 billion oil pipeline project.

Shahristani to byly deputy PM Iraku, ktory mial pseudonym "teacher", a Luaibi chyba wciaz obecny minister do spraw ropy w Iraku (pseudonym M). Byli reprezentowani przez posrednika Jibouri, ktory dla nich negocjowal wysokosci lapowek od 'fixera' (Jarah) czyli czlowieka z Unaoil.
          Shahristani to tez obecny minister edukacji w Iraku i jakis niemalze 'swiety' dla Arabow, bo wieziony za Hussaina.

Wszystko dla ramienia australijskiej firmy Leighton Offshore za wiedza Peter Cox, David Savage, Russell Waugh. (wysoko postawieni menadzerowie), ktorzy sfalszowali papiery wystawiajac pokwitowania za fikcyjne serwisy...

Jestem ciekawa co nasz rzad z tym zrobi? I respectively, kazdy inny idac wedle listy, ktora jest spora i szczegolowa, i rownie pikantna.

www.brisbanetimes.com.au/interactive/2016/the-bribe-factory/players/players.html
    • maria421 Re: Ropa i zachod 31.03.16, 09:37
      Juz dawno temu wszyscy mowili ze FIFA jest skorumpowana do szpiku kosci, ze rozdaje mistrzostwa (np. takiemu "potentatowi" pilki noznej jak Katar) za lapowki. Sprawa wyszla dopiero na jaw rok temu, pare glow polecialo, ale czy proceder sie skonczyl- watpie.

FIFA to jest jednak jedna organizacja, w przypadku przemyslu naftowego jest to cala swiatowa siec powiazan Zachodu z krajami arabskimi gdzie panuja inne zwyczaje niz u nas. Jak to ogarnac i kto mialby sie tym zajac zeby to ukrocic?

Dla mnie najwiekszym skandalem jest lapowka wysokosci 6 miliardow Euro jaka Merkel obiecala Erdoganowi w ramach paktu dotyczacego uchodzcow. Temu Erdoganowi ktorego syn importuje rope od Panstwa Islamskiego...
      • ania_2000 Re: Ropa i zachod 31.03.16, 17:40
        Ze nie wspomne o bankach.. To jest chyba najgorsze g..wno. Przelewanie z pustego w prozne i nabijanie sobie licznika kosztem setek milionow ciezko pracujacych ludzi ( np tyrajacej Jutki!)
        Prosze bardzo link z NYTimes
        www.nytimes.com/2016/03/24/business/dealbook/judge-orders-extradition-to-us-in-flash-crash-case.html?_r=5
        Brytyjski makler giełdowy został oskarzony o to samo, co robia banki: high frequency trading.
        Oficjalnie oskarżono go o tzw. ?spoofing? ? działanie polegające na składaniu wielkich zamówien, będących w stanie manipulować cenami na giełdzie, a potem anulowaniu lub modyfikowaniu tychże i zarabianiu na tym kasy. Dokładnie to samo robią banki takie jak Goldman Sachs ? i pilnie strzega swoich algorytmów. Oprócz tego sadowią swoje data centers w najliższej fizycznej odległości od centr światowych giełd. Ale oni sa nietykalni:) to big to fail..Normlany czlowiek nie ma szans - bierze tylko kredyty i placi placi.
        Dzisiaj rano pokazywali na tutejszych news zlote samochody w Londyie. Arabi przyjechali na wycieczke?;) Jedni nie maja juz co wymyslac z kasa gdy 99% ledwo wiaze koniec z koncem.
        Skorumpowany swiat. Caly.
        • maria421 Re: Ropa i zachod 31.03.16, 18:19
          A propos bankow... Wczoraj bylam na milym spotkaniu z moim doradca w banku, ktory mi powiedzial ze wprowadzenie odsetek negatywnych to wlasciwie kwestia czasu...
          Nie bedzie to dotyczylo drobnych ciulaczy bo ci wycofaliby swoje pieniadze z bankow i trzymali pod poduszka, ale najpierw przedsiebiorstw a potem moze wiekszych sum na kontach prywatnych. Czyli, nie tylko bank nie da nic za to ze operuje naszymi pieniedzmi, to jeszcze bedzie trzeba placic bankowi za to, ze przechowuje nasze pieniadze.

Tymczasem ceny nieruchomosci szybuja, bo kazdy w nich widzi jedyna lokate...

• kan_z_oz Re: Ropa i zachod 01.04.16, 01:42
            Odsetki negatywne sa juz wprowadzone od dawna. Ostatnio wprowadzila je tez Japonia.

Niemniej 'fusy' zaczynaja juz byc wylawiane; trzech z AU bedzie przez komisja juz 18-go kwietnia. Wystarczy, ze twarze zostaly pokazane w calej prasie i mediach. Teraz sasiedzi beda pluc na widok przez lewie ramie na psa urok. Utrata respektu i brak ochrony ze strony multi-nationals, ktore natychmistowo kolesiow wywalily bedzie dobrym ostrzezeniem dla innych. W koncu wykonuja tylko prace i jakby cos to ten pracodawca ma ich w dupie...haha

Myslenie wiec, ze jest sie w egalitarnym klubie miliarderow jest iluzja oraz bredzeniem spowodowanym, ze chlopki wyskoczyly dwa cm pond tlum golodupkow, czyli 99.99% populacji. Cala ta otoczka musi sie wiec rozpasc.

Mysle, ze to poczatek. Gielda bedzie na koncu...hlehle...ale mam nadzieje, ze wciaz w tym roku.

Aniu; wdech - wydech. Cierpliwosci.
            • kan_z_oz Unaoil & Leighton; dirty deals & double crosses 01.04.16, 02:14
              Czesc 2

Mam nadzieje, ze inne gazety juz zaczynaja publikowac??
              Ponizej jest cala historia australijskiej skorumpowanej firmy. Dla anglo-jezycznych tylko, niestety. Enjoy, czyta sie jak Bonda.

www.brisbanetimes.com.au/interactive/2016/the-bribe-factory/day-2/leighton-feature.html
              • maria421 Re: Unaoil & Leighton; dirty deals & double cross 01.04.16, 16:03
                Niedawno odkryto ogromne zloza ropy i gazu w Adriatyku.
                17 kwietnia we Wloszech odbedzie sie referendum w sprawie zezwolenia na wydobycie tych bogactw w odleglosci mniejszej niz 12 mil od brzegu.
                Wlosi maja do wyboru- albo ochrone natury i przemyslu turystycznego, albo uzaleznienie sie od surowcow z Libii....
                Wlosi wybieraja, ale sprawa dotyczy tez Europy.
                • kan_z_oz Panama Papers 04.04.16, 13:12
                  Haha - Aniu, chyba sie Twoje zyczenie spelnilo i klatwa zawisla teraz nad bankami.
                  Szybko to idzie.
                  800 australijczykow tlumaczy sie przed skarbowka a nazwa banku ANZ padajaca dosyc czesto zaczyna go ustawiac w kolejce do przepytywania.
                  Ciekawy rok, nie mowiac o innych krajach.
    • blues28 Re: Ropa i zachod 05.04.16, 14:41
      Czy znacie jakas dziedzine zycia wolna od korupcji? Ja chwilowo nie moge sobie przypomniec zadnej :-(
      Czasami mam wrazenie, ze mieszkam w jakiejs Górnej Volcie, bo nie ma dnia zeby nowy przypadek skorumpowania nie trafil na lamy. Stalo sie to tak codzienne, ze nawet na miano skandalu nie zasluguje.
      I odwieczna prawda, ze wladza korumpuje. Mamy kilka miast i okregów, w których wygrala marksistowsko-lenionowska Podemos. Ot, taka nasza Syriza. Ludowi wlodarze juz po paru dniach u wladzy zagustowali mocno w przywilejach, które uprzednio krytykowali: nie umieja obejsc sie bez limuzyny z szoferem (mieli jezdzic metrem), krewni i znajomi królika najlepiej nadaja sie na zaistniale lub stworzone wakaty, podniesli sobie ochoczo pensje (natychmiast król i rodzina króla podniosla sobie asygnacje) itp. itd.
      Mailam napisac o bankach, ale to juz bardzo dobrze zrobila Ania.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka