Dodaj do ulubionych

Koronawirus cz. 10

10.06.21, 14:48
bo dobieglismy juz znow setki a kunca zawieruchy nie widac.
Obserwuj wątek
    • xurek powtorka z rozrywki 10.06.21, 14:54
      Ertest napisal: Jak ktos chce szukac problemow to je znajdzie. Nie obraz sie na mnie Xurek

ja to bym raczej powiedziala, ze jak ktos chce szukac informacji, to znajdzie. tutaj link do artykulu z 2016 roku. Po polsku tylko taki dosc malo poparty faktami do znalezienia, ale wierze, ze jak ktos bedzie chcial szukac... itd. 2009 zaszczepiono a w 2014 zaczeto mowic otwarcie o skutkach ubocznych. 5 lat potrzebowano na ich "skatalogizowanie". Co w sumie jest normalka, jezeli wziac na serio slowo "dlugoterminowe".

Poza tym artykul zupelnie przypomina dzisiejsza sytuacje - potwierdza sie powiedzenie, ze ludzie ucza sie z historii tego, ze niczego sie z historii nie ucza.

historia szczepionki na swinska grype
      • ertes Re: powtorka z rozrywki 10.06.21, 17:33
        wiesz co? szkoda slow, pisanych slow, po 6 miesiacach szczepien na tego typu antyszczepionkowe glupoty jakie ty wypisujesz. Podejrzewam ze niedlugo zaczniesz latac z magnesem i przyklejac do ludzi.
        Troche szczerze mowiac mi szczeka opadla bo zawsze uwazalem ciebie za inteligentna, nowoczesna osobe atu takie jakies dziwactwo.
        • xurek Re: powtorka z rozrywki 10.06.21, 18:10
          dlaczego mialabym przyklejac magnes do ludzi? mnie jest absolutnie wsio ryba, jezeli ktos sie zaszczepi. i zupelnie mi nie przeszkadza, ze o tym mowi (oprocz dosc niesmacznych zdjec golych szczepionych ramion na facebooku). ani go nie wysmiewam, ani sie "nie dziwie", ani nie nazywam glupim.

natomiast wkurwia mnie na maksa neoficka gorliwosc Tobie podobnych w zwalczaniu kazdej alternatywnej opinii. dla mnie to kompletne zaslepienie. to co napisalam to nie glupoty, tylko FAKTY. dla ciebie byc moze zbyt mala grupa nieodwolanie chorych po szczepionce, by sie tym przejmowac, dla mnie wystaraczajaca, by sie nie szczepic na chorobe, ktorej nie uwazam za zagrazajaca mojemu zyciu. wszystko OK, po to mamy demokracje i wolnosc slowa, by kazdy mogl powiedziec, co o tym mysli.

natomiast te nagonki, probowanie nalozenia inaczej myslacym kaganca milczenia, ten owczy ped do publikowania "zaszczepiony" w socjanych mediach i ten caly cyrk jest rownie wnerwiajacy co niepokojacy. i tez nie myslalam, ze staniesz sie takim gorliwym wyznawca tej nowej religii. i tez mi szczeka opadla. czlowiek, ktorego cala rodzina przeszla kowida bez szwanku zachowuje sie jakbymy ja nie chciala sie zaszcepic na polaczenie dzumy z ospa i jeszcze miala zamiar zarazic tym innych. dla mnie odjazd jakis kompletny.
          • ertes Re: powtorka z rozrywki 10.06.21, 18:44
            Miejmy nadzieje ze takich jak ty jest mniejszosc i dzieki wiekszosci nie bedzie kolejnej fali zachorowan a przede wszystkim smierci.
            Choc juz przestrzegaja ze Europa jest zagrozona ze wzgledu na niska liczbe szczepien.

Czas pokaze.
            • xurek Re: powtorka z rozrywki 10.06.21, 21:19
              biorac pod uwage doswiadczenia moich realnych znajomych oraz wirtualnych, ktorym ufam, nie obawiam sie ani tych zachorowan ani "fali smierci". Szansa umarcia na chorobe o smiertelnosci ok 2% wynosi.... 2%. Zawal, udar, rak & Co sa w moim konkretnym przypadku znacznie bardziej prawdopodobne, ale tez nie spedzaja mi snu z powiek. Choroby sa czescia ludzkiego zycia, kazde jedno zas konczy sie smiercia.

NIe musisz miec nadziei, ze takich jak ja jest mniejszosc, mozesz miec calkowita pewnosc. Wg. statystycznego rozkladu wszelkich zachowan populacji ludzkich wiekszosc zawsze podaza za tym, co akurat jest "na fali".
              • akawill Re: powtorka z rozrywki 11.06.21, 16:36
                A ja Cię Xurek doskonale rozumiem, sam będąc z obozu "zdecydowanie za" szczepieniami. W tym co piszesz po raz kolejny zaskakuje mnie że Szwajcarzy trochę kiepsko z tą organizacją włączając w to nie tylko konkretne rozwiązania, ale też przekaz informacyjny. No ale w Jusa przecież nie jest lepiej, może ze szczepieniami tak, ale ogólnie pisząc to nie.

Uważam, że ludzie jak najbardziej mają prawo wyrażać opinie i sprzeciw. Idzie za tym też wręcz obowiązek uczestniczenia w życiu publicznym, aby wpływać na decyzje rządzących. Wiem, że to robisz. To co mnie najbardziej nurtuje to granice kiedy rządzący podejmują decyzje, które naruszają wolność ludzi. Piszesz o 2% śmiertelności i ta wydaje się niska; mimo to rządzący działają nadmiernie "gorliwie" w ograniczeniach oraz w przekazach informacyjnych. Jaki % pasowałby do tych zarządzeń? (Nie pytam Ciebie - tak sobie gdybam). Jaki %, albo jaka transmisja choroby dawałyby przyzwolenie na prawdziwy "zamordyzm" państwa? Czy nasza wolność nie jest słabością w obliżu prawdziwego zagrożenia? Oraz: nie słyszałem jeszcze o żadnych procesach sądowych, ale wyobrażam sobie że można sądzić o bardzo wiele spraw. O spowodowanie śmierci przez zaniedbanie, także polityczne, o de facto zmuszanie do zaszczepienia przez pracodawcę, o zmuszanie do przychodzenia do pracy i narażenie na kontakt z wirusem itp itd. (o stratach materialnych nie zapominając)
                • xurek Re: powtorka z rozrywki 11.06.21, 22:02
                  Jaki % pasowałby do tych zarządzeń? (Nie pytam Ciebie - tak sobie gdybam). Jaki %, albo jaka transmisja choroby dawałyby przyzwolenie na prawdziwy "zamordyzm" państwa?

Oh, ja nie boje sie liczb :). Mysle, ze choroba zabijajaca w szybkim tempie 20% lub wiecej sklonila by mnie zarowno do zaszczepienia sie mimo mozliwych skutkow ubocznych jak rowniez do zaglosowania na "tak" w ustawie any-kowidowej.

Piszesz o 2% śmiertelności i ta wydaje się niska; mimo to rządzący działają nadmiernie "gorliwie" w ograniczeniach oraz w przekazach informacyjnych.

I to mi daje do myslenia i mnie niepokoi. Reakcje zarowno medialne jak i "realne" sa niewspolmierne do tych w wypadku np. HIVa badz chorob co prawda nie zakaznych ale zbierajacych obfite zniwo i latwych do ograniczenia poprzez wprowadzenie odpowiednich restrykcji (cukrzyca, rak pluc etc). Dlaczego akurat teraz, dlaczego akurat tak? Jako anylityk ze skrzywieniem zawodowym przygladam sie uwaznie wszystkiemu, co odbiega od "srodkowego przedzialu krzyweje Gaussa" :)

Czy nasza wolność nie jest słabością w obliżu prawdziwego zagrożenia?

Z cala pewnoscia jest. Ale, przynajmniej dla mnie, jest rowniez jedna z najwyzszych spolecznych wartosci. Cos, co jest wiele warte, ma zazwyczaj wysoka cene :)

nie słyszałem jeszcze o żadnych procesach sądowych, ale wyobrażam sobie że można sądzić o bardzo wiele spraw.

poczytaj o tej nekrolepsji wywolanej szczepionka na swinska grype w Szwecji, ktora Ertes wysmial, bo naprawde warto. Byly i oskarzenia i procesy i milionowe odszkodowania oparte o probie "numeryzacji" ludzkiego nieszczescia. Dla mnie ta historia jest jedna z glownych przyczyn tego, ze Szwecja zachowuje sie w tej pandemii tak roznie od innych krajow zachodnioeuropejskich.
                  Sadze rowniez, ze wlasnie z powodu mozliwych oskarzen i procesow SwissMedic jest tak ostrozny z wydawaniem pozwolen a rzad Szwajcarski tak sie miota w sprawie wprowadzenia obowiazku szczepienia albo "antyszczepionkowej dyskryminacji".

Nie sa to proste decyzjie i cokolwiek rzad by nie zdecydowal, i tak nie uniknie bledow. Co jest zrozumiale i wybaczalne. Niewybaczalne jest zbijanie fortun na pandemii, polityczne naciski kierowane prywatnymi interesami farmy badz innych ogranizacji, hipokryzja i propagandowa nagonka na "niewygodne grupy" niszczaca wolnosc, demokracje i umiejetnosc oraz chec krytycznego i niezaleznego myslenia.
                  • maria421 Re: powtorka z rozrywki 12.06.21, 15:29
                    Nie mozna porownywac wirusa HIV, przenoszonego droga plciowa lub przez transfuzje zakazonej krwi, do wirusa SarsCov2 przenoszonego droga kropelkowa jako aerozol, a tym bardziej do chorob niezakaznych, takich jak cukrzyca czy rak.

• ertes Re: powtorka z rozrywki 12.06.21, 15:54
                      Mario antyszczepionkowcy wymyślają i porównują wszystko co się da żeby tylko wykazać że mają rację.
                      Prawda jest taka że dzięki tym co się zaszczepili i zaszczepia wrócą do normalności i będą jeszcze więcej się darli jaka to głupota się szczepic.
                      To jest wszystko Facebook science.
                      Albo YouTube science...
                      • xurek Re: powtorka z rozrywki 12.06.21, 18:14
                        Sorry Ertes, ale teraz to juz sie znizyles do poziomu Frakcji Moherowych Beretow z zaplotkow Pcimia Gornego.

Facebook Science oraz "wykazywanie ze maja racje" przez "frakcje antyszczepionkowa"?

Masz konto na facebooku, jestes na nim dosc aktywny i nie zauwalyles, ze przytlaczajaca wiekszosc kowidowych wypowiedzi to "proszczepionkowe" nagonki na tych wyimaginowanych "antyszcepionkowcow"? Sprobuj napisac na swoim koncie cos "antykowidowego" i sprawdz, co sie z tym stanie. Zapytaj swoich znajomych, kto w ogole widzi Twoj wpis, zobacz, co facebook do tego wpisu zalinkuje oraz przesledz swoja "ogladalnosc" na facebooku przez kilka tygodni po takim wpisie. A potem wypisuj te swoje "mundrosci". No ale jestem pewna, ze tego nie zrobis, bo bys sobie zszargal swoja "me too w pierwszym rzedzie" opinie.

Prawda jest taka że dzięki tym co się zaszczepili i zaszczepia wrócą do normalności i będą jeszcze więcej się darli jaka to głupota się szczepic.

Podaj mi linki do tych wypowiedzi, w ktorych ktokolwiek sie "drze" ze szczepienie sie jest glupota? A jezeli nie potrafisz, to przestan tutaj kolportowac te slogany z partyjnego wiecu rodem. A prawd jest wiecej niz ta "Twoja jedyna", prawda jest rowniez, ze sa kraje, ktore nigdy nie przestaly normalnie dzialac a zaszczepionych jest w nich minimalna ilosc.

To nie jest dyskusja, czyli wymiana zdan, w ktorych ARGUMENTUJE sie przeciwno innym ARG£UMENTOM. To jest krucjata jakas niepojeta z krzyzem, wiencem z czonsku, kadzidlem i swiecona woda. Ja sie w cos takiego juz jako dziecko przstalam bawic, wiec nie bede wiecej odpowiadac na twoje propagandowe wpisy.
                        • ertes Re: powtorka z rozrywki 12.06.21, 18:52

Sorry Ertes, ale teraz to juz sie znizyles do poziomu Frakcji Moherowych Beretow z zaplotkow Pcimia Gornego.

Popatrz jak role sie zmienily Xurek. Kiedys ja bym tobie odpowiadal w taki sposob a teraz Ty... Taki ertes circa 2003...
                    • xurek Re: powtorka z rozrywki 12.06.21, 18:01
                      chyba bardzo nieuwaznie przeczytalas moj wpis. ja nie porownuje do siebie chorob, tylko reakcje rzadow na szkody i zagrozenie spowodowane tymi chorobami, te akurat podalam jako "random" przyklad, ktory jako pierwszy przyszedl mi do glowy.

abstrahujac od tego konkretnego niezrozumienia mojego wpisu, porownywac mozna ze soba wszystko, aczkolwiek sens i wynik bardzo sie beda od siebie roznic. to wlasnie niestandardowe myslenie posuwa nauke / technologie / filozofie itd do przodu. oczywiscie nie linearnie, ale tendencyjnie.

A wracajac do mojej wypowiedzi: reakcje rzadu na kowid majacy smiertelnosc 2% w porownaniu do cukrzycy czy HIV o smiertelnosci grubo powyzej 15% obrazuja dla mnie jasno, ze glownym motywem dzialan rzadu rozpatrywanym w tym swietle nie jest ani zdrowie ani dobro spoleczenstwa. Co jest tym motywem nie wiem, i byc moze nigdy sie nie dowiem, ale jezeli wazny aspekt zycia mojego kraju zaczyna nagle przebiegac zupelnie inaczej niz nalezalo by sie tego w historycznym kontekscie spodziewac, to uwazam, ze powinnam zwiekszyc moje zainteresowanie tematem, wyrobic sobie spojna dla mnie opinie i starac wplynac na na temat zgodnie z moimi przekonaniami na tyle, na ile jest to w ramach prawa i dyspozycyjnego czasu i srodkow mozliwe.

Ale to jest tylko i wylacznie moje indywidualne podejscie do zycia, kazdy ma prawo traktowac temat inaczej.
                      • maria421 Re: powtorka z rozrywki 12.06.21, 20:06
                        Xurku, zrozumialam ze skoncentrowalas sie na smiertelnosci CoviD19 w porownaniu ze smiertelnoscia AIDS i innych chorob niezakaznych. Zadaniem rzadow nie jest reagowanie na szkody , lecz zapobieganie szkodom , w zaleznosci od zagrozenia. W odniesieniu do AIDS byla to kampania informacyjna w mediach i w przestrzeni publicznej. Zakaz palenia w miejscach publicznych tudziez wszelkie ostrzezenia na paczkach papierosow maja zmiejszyc to zagrozenie, propagowanie zdrowej zywnosci ma zmiejszyc ryzyko cukrzycy typu II itp.itd.
                        Pandemia koronawirusa wymagala innych przedsiewiec (czy one wszystkie byly sluszne czy nie, czy byly niedostateczne czy przesadzone, nad tym mozna dyskutowac), bo w tym przypadku liczyl sie wskaznik zachorowalnosci. W Niemczech, przy wszystkich srodkach ostroznosci, przez 15 miesiecy koronawirusem zarazilo sie ponad 3 mln 700 tys osob. Dla porownania, w Niemczech zyje 90 tys osob zakazonych wirusem HIV, w 2019 zarazilo sie 2600 osob.

• xurek Re: powtorka z rozrywki 12.06.21, 21:18
                          porownywanie HIV 2019 do corony 2020 to troche demagogia, bo HIV ma za soba ponad 20 lat historii.

Pandemia koronawirusa wymagala innych przedsiewiec (czy one wszystkie byly sluszne czy nie, czy byly niedostateczne czy przesadzone, nad tym mozna dyskutowac),

Ja wlasnie o tym usiluje dyskutowac, ale adwersarze wciaz usiluja mi wcisnac, ze chodzi mi o cos zupelnie innego. Ja ani nie neguje, ze jest corona, ani ze ludzie na nia choruja ani ze umieraja ani ze ilosc zachorowan kwalifikuje sie do nazwy pandemii. Do tej nazwy kwalifikuje sie jednak corocznie rowniez katar. Uwazam jedynie, ze srodki zwalczania tej pandemii sa przesadzone, gorliwosc w ich egzekucji niezrozumiala a skutki uboczne "zwalczania skutow" bardziej szkodliwe od przyczyny.

Nazywanie mnie glupia, antysczepionkowcem "facebook scientist" etc. nie jest dyskusja, tylko napascia propagandowa na bardzo slabym poziomie.
                          • maria421 Re: powtorka z rozrywki 13.06.21, 13:05
                            xurek napisała:

> porownywanie HIV 2019 do corony 2020 to troche demagogia, bo HIV ma za soba pon
                            > ad 20 lat historii.

Ty sama przytoczylas HIVa w jednym poscie.

> Pandemia koronawirusa wymagala innych przedsiewiec (czy one wszystkie byl
                            > y sluszne czy nie, czy byly niedostateczne czy przesadzone, nad tym mozna dysku
                            > towac),

>
                            > Ja wlasnie o tym usiluje dyskutowac,

Ja osobiscie uwazam za bezsensowna godzine policyjna , jak tez kompletne zamkniecie branzy hotelarskiej w Niemczech, w czasie kiedy juz mozna bylo leciec na wakacje na Majorke.
                            Za rownie bezsensowne uwazam zamkniecie sklepow innych niz "pierwszej potrzeby". Taka sama szansa na zakazenie sie jest w sklepie spozywczym jak w kazdym innym sklepie. Funkcjonowanie sklepow innych niz "pierwszej potrzeby" na zasadzie "click and meet" skutecznie odstraszalo klientow.

Ale- jak juz chyba mowilam- w 2020 roku spadla na swiat zupelnie nowa sytuacja , wymagajaca dzialan, ktore nigdy wczesniej nie byly w takim zasiegu stosowane. Nie chcialabym byc kims, na kim w takiej sytuacji spoczywa ciezar decyzji. Latwo jest oceniac, krytykowac, trudniej byloby podjac jakakolwiek decyzje.

• xurek Re: powtorka z rozrywki 14.06.21, 22:21
                              Zgadzam sie i pewnych decyzji mozna bylo uniknac, bo sa po prostu nielogiczne i nie trzeba byc Einsteinem, by to zauwazyc. Wiec musza stac za tym jakies inne przemyslenia i powody decyzji.

W Szwajcarii przeszglosowano na "tak" "Covid - Gesetz" dajacy rzadowi federalnemu uprawnienia w stosunku do kantonow, jakich nie mial nigdy przedtem. Nawet IIWS nie byla w stanie doprowadzic ludzi do takiej decyzji. Jestem niesamowicie smutna.

Aaale, jak tylko przeszlo prawo kowidowe, to nagle nie trzeba juz nosic masek w biurach, ponoc podwyzsza kowidowe odszkodowania, zwiekszono ilosc osob mogacyc sie razem spotykac, ma zostac zredukowana drastycznie lista krajow z kwarantanna itd itp. Ciekawe w jaki sposob wynik wyborow tak drastycznie zmniejszyl zagroszenie ta straszna choroba, ze mozna z dnia na dzien zmniejszyc obostrzenia.

Lud zachowal sie poslusznie i dostal w nagrode "leckerli". Najwiekszymi ofiarami tej pandemii sa wolnosc obywatelska, tolerancja i zdrowy rozsadek. Wiele aspektow naszego zycia juz nigdy nie wroci do "stanu sprzed". Niektore zmiany sa perspektywiczne dobre, aczkolwiek w pierwszeje chwili bolesne, wiekszosc jest negatywnych, przynajmniej z mojego punktu widzenia.
    • xurek Mc Vac Drive In 10.06.21, 15:09
      Let me proudly present zobaczone dzisiaj we wsi w czasie obiadowego spaceru: Drive In do kowidowej szczepionki. Mozna zadzwonic do gminy, umowic termin, podjechac, otworzyc okno i dostac szczepionke.

Nasza wies ma 4000 mieszkancow. Jest oddalona od sasiedniego miasta o 5 km. W tym miescie sa 4 ogromiaste centralne punkty szczepien swiecace puchami plus szczepia niektore apteki i prawie wszyscy lekarze domowi. Jak ktos ma samochod, to moze w 10 minut dojechac do owego miasta, wysadzic d..pe z samochodu i isc sie zaszczepic, miast marnowac moje pieniadze podatkowe na nastepny kowidowy idiotyzm.

Jak juz mamy wydawac pieniadze na kompletny bezsens, to ja poprosze o basen olimpijski i kilka jaccuzi.

Jezeli ktos mi jeszcze powie, ze to nie jest pandemoja, to.... nie uwierze.

Moim zdaniem to juz tylko kwestia czasu, az "pod drzwiami stana i noca kolbami w drzwi zalomoca" i majac w nosie wolnosci obywatelskie zaszczepia czleka, kota i psa na sile.
      • roseanne Re: Mc Vac Drive In 10.06.21, 16:19
        zjadlo mi dlugi wpis = klpoty z forum trwaja nadal...

mnie wkurza glupota , brak pomyslunku , kontyuacji i brak rownosci...

od tygodnia mamy ogrodki restauracyjne, super
        od wczoraj resto indoor, jeszcze lepiej

od poniedzialku maja byc bary - yuppie

rowniez pozwolenie na domowki, indoor, ale tylko dwa domostwa

rownoczesnie pelne otwarcie na imprezy typu bale maturalne itp itd bez jakichkolwiek obostrzen

w klasach ma byc od poniedzialku bez maseczek w klasach, z maseczkami na korytazu

nie, nie chce ograniczen dla mlodziezy, ale chce bez problemu spotkach sie z wieksza iloscia znajomych, niekoniecznie tylko w parku

ot..
      • maria421 Re: Mc Vac Drive In 10.06.21, 16:55
        Nie wiem jak to mozliwe, zeby podjechac , otworzyc okno samochodu i dostac szczepionke.

Ja musialam wypelnic przerozne formularze i zabrac mase dokumentow, m.inn. wydrukowana date i godzine szczepienia. Na szczescie polozylam te dokumenty na siedzeniu obok, bo przy wjezdzie na parking Impfzentrum straznik sprawdzal date i godzine, wiec wjechac mogli tylko ci, ktorzy mieli zaproszenie na szczepienie.

W recepcji w centrum sprawdzono mi te dokumenty, zapisano moja legitymacje ubezpieczenia i skierowano do kabiny. W kabinie byl lekarz i pielegniarka , tam ponownie sprawdzono dokumenty, dostalam zastrzyk i wpis do ksiazeczki szczepien (z kodem QR) , oraz kartke z wyznaczona godzina o ktorej moglam opuscic centrum, bo musialam przymusowo odczekac 15 minut po szczepieniu. Przy wyjsciu wszystkie dokumenty zostaly zeskanowane.

Czuje sie dobrze.

• ertes Re: Mc Vac Drive In 10.06.21, 17:48
          Nie wiem jak to mozliwe, zeby podjechac , otworzyc okno samochodu i dostac szczepionke.

W taki sposob wiekszosc z nas tutaj byla szczepiona.
          Jesli chodzi o dokumenty to prawo jazdy, appointment w telefonie z QR plus kwestionariusz wypelniony online. Sprawdzane dwa razy, potem 15 minut trzeba odczekac i jazda do domu.
          • ania_2000 Re: Mc Vac Drive In 10.06.21, 20:19
            Ja rowniez, jak Ertes - wlasnie bralam w takim systemie drive thru - bardzo sprawnie i szybko zoorganizowane. Wczesniej trzeba bylo sie online zapisac, wypelnic dane etc - i sie dostawalo dzien i godzine kiedy pojechac.
            Samochodem podjezdzasz na stanowisko, gdzie pokazujesz w telefonie swoja rejstracje - potem pod stanowisko gdzie szczepia. Wystawiasz reke przez okno i juz. Daja ci tam tez te kartke potwierdzajaca.
            A potem na parking na 15 minut gdzie siedzisz i czekasz czy nie ma efektow ubocznych.
            Mario - czyli w sumie to samo jak ty, tylko nie angazowano w to pielegniarek/lekarza/kabiny.

U nas te masowe drive thru sie juz skonczyly, szczepionki sa ogolnie dostepne w przychodniach, aptekach - gdzie tez mozna je otrzymac.

• ertes Koniec obostrzeń w Kalifornii 12.06.21, 15:00

15 June rząd stanu zrzucamy wszelkie ograniczenia. Koniec masek. Maski tylko ci co sami chcą.
      Nie ma żadnych ograniczeń. Testy nie będą od nikogo wymagane, szczepienia równiez.

That is it. Covid się skończył.
    • ertes Taaaa, caly swiat sie zmowil 14.06.21, 19:07
      zeby ten nic nie szkoadzacy wirus zniszczyc szczepionka...
      Taka zwykla grypka.

badanie opublikowane w "Pediatrics" wynika, że powikłania z powodu COVID-19 u dzieci są znacznie poważniejsze, niż te występujące po zwykłej grypie. Do tematu dolegliwości, które mogą dokuczać najmłodszym, odniósł się także polski ekspert. Okazuje się, że dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny PIMS jest tylko jedną z nich.
      • jutka1 Re: Taaaa, caly swiat sie zmowil 14.06.21, 22:59
        ertes napisał:

> zeby ten nic nie szkoadzacy wirus zniszczyc szczepionka...
        > Taka zwykla grypka.
        >
        > badanie opublikowane w "Pediatrics" wynika, że powikłania z powodu COVID-19 u d
        > zieci są znacznie poważniejsze, niż te występujące po zwykłej grypie. Do tematu
        > dolegliwości, które mogą dokuczać najmłodszym, odniósł się także polski ekspert.
        > Okazuje się, że dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny PIMS jest tylko jedną
        > z nich.

Bajmi.

Jakie są długotrwałe skutki choroby, siłą rzeczy czas pokaże. I u dzieci, u nastolatków, i u dorosłych.

Również bajmi: to, że choruje XY procent populacji, a umiera ZŻ procent, to nie znaczy, że COVID to choroba "podobna do grypy" i szlus.
        W PL umarło prawie 80 tysięcy ludzi.
        Wiele więcej będzie mieć następstwa infekcji.
        Problemy z układem oddechowym, z krążeniem, z układem nerwowym.
        "Mental fog" - już stwierdzona.

Tak więc dla mnie, szczepienie jest drogą uniknięcia nie tylko ciężkiego przebiegu choroby, ale i jej następstw.

Moje personalne zdanie.
        • ertes Re: Taaaa, caly swiat sie zmowil 15.06.21, 01:06
          Co to znaczy "bajmi" ?

>Tak więc dla mnie, szczepienie jest drogą uniknięcia nie tylko ciężkiego przebiegu choroby, ale i jej następstw.

Oczywista. Dlatego tez ja sie zaszczepilem. Jesli mam miec lepsze albo trwalsze immunity jak tylko po przejsciu choroby to tylko moja wygrana .
          U nas wyglada tak ze w tych stanach gdzie jest duzy procent szczepien jest zdecydowanie mniej zachorowan niz tam gdzie procent jest stosunkowo niewielki.

Ale, 29% Republikanow i 20% Demokratow nie bedzie sie szczepic. Podejrzewam ze to dosc podobny rozklad w innych krajach.
    • luiza-w-ogrodzie Pierwsza dawka 16.06.21, 15:16
      Pierwsza dawka AZ dzisiaj, następna za 12 tygodni.
      Mam nadzieję że się będę jutro dobrze czuła bo planuję dużo pracy w ogrodzie.

Luiza-w-Ogrodzie
      Mówił Kon Fu Tse: Chcesz być szczęśliwy kilka chwil? Upij się. Kilka lat? Ożeń się. Całe życie? Załóż ogród...
      • ertes Re: Pierwsza dawka 16.06.21, 15:31
        12 tygodni???

Ło matko. To w Polsce szybciej. Ale tak to jest jak się pozwala firmom farmaceutycznym wynieść z kraju. Nie mówiąc o klimacie gospodarczym.
        Kanada na przykład nie wyprodukowała ani jednej szczepionki. Dlaczego? Farma się wyniosła...
        • luiza-w-ogrodzie Re: Pierwsza dawka 17.06.21, 00:05
          ertes napisał:

> 12 tygodni???

Takie są tu zalecenia lekarskie. Szczepionki są, tylko ludzie się nie spieszą do szczepienia, bo jak pisalam, u nas COVID nie przebiegał tak dramatycznie jak gdzie indziej.

Xurek, wstawiam zdjęcie na media społecznościowe żeby propagować szczepienie. A tutaj bo to wszystko co mam do powiedzenia na temat koronawirusa 🙂

Dawaj te zdjęcia plwocin, zapewniam Cię że mnie nie ruszą, byłby to pikuś w porównaniu ze świeżym fermentującym kompostem czy kurzą sraczką.

Właśnie obudziłam, na razie czuję się dobrze, nawet ramię mnie nie boli

Luiza-w-Ogrodzie
          Forum AUSTRALIA
          • luiza-w-ogrodzie 24 godziny później... 17.06.21, 13:09
            W 24 godziny po szczepieniu zaczęłam mieć dreszcze i zawroty głowy. Teraz, czyli cztery godziny później czuję się jakbym miała grypę - bolą mnie mięśnie i stawy, i mam temperaturę 38.4 stopni.

Opiłam się napotnej herbatki z kwiatów czarnego bzu i o dziewiątej poszłam do łóżka. Zobaczymy co będzie jutro.

W sumie to dobrze że mam silną reakcję, to znaćzy że organizm aktywnie walczy. I na tej optymistycznej nucie życzę wszystkim miłego czwartku!

Luiza-w-Ogrodzie
            Mówił Kon Fu Tse: Chcesz być szczęśliwy kilka chwil? Upij się. Kilka lat? Ożeń się. Całe życie? Załóż ogród...
        • xurek Re: Pierwsza dawka 16.06.21, 15:48
          jak sobie inni nie odmawiaja zlosliwosci, to czemu ja mialabym?

wiec pytanie: czy jak sie wklei w media socjalne zdjecie z informacja, ze jest sie teraz zaszczepionym (potwierdzenie, plaster na ramieniu, szczykawa w ramieniu i maska na gebie, palec jedej reki w gore a w drugiej "kowidowy paszport" itd ) to szczepionka zadziala lepiej? a jezeli nie, to jaki jest powod dzielenia sie ta "nowina" z calym swiatem? mysle, ze wszyscy tutaj sa zaszczepieni na ospe, gruzlice, tezec, yellow fever (jezeli jada w tropy) itd itp a jakos sobie nie przypominam, by sie dzielili z nami tutaj czy gdzie indziej ta informacja podkreslona zdjeciem?

czy to teraz bedzie taki nowy trend? I czy przy kazdym zrobionym tescie bedzie rowniez wklejany w media zuzyty wacik z nosa? ja mam od przyszlego tygodnia robic testy "slinowe", by moc chodzic do biura. czy forum zyczy sobie zdjec mojej plwociny? raz tylko czy co tydzien?
          • ertes Re: Pierwsza dawka 16.06.21, 15:56
            Wybacz żurek, tak jak częściej zgadzam się z tym co piszesz i ogólnie uważam że masz zdrowe poglądy to tym akurat mylisz się totalnie.
            Moje zdanie jest zupełnie niezależne od twoich poglądów. Moim znajomym którzy również się nie szczepią mówię dokładnie to samo.
            Obyś nie musiała się przekonać na skarbowej skórze że covid to nieprzelewki.
            Atoco napisałaś powyżej to takie... dziecinne.
          • roseanne Re: Pierwsza dawka 16.06.21, 16:29
            my sie po prostu chwalimy, ze sie udalo i informujemy znajomych i rodzine
            proste, za jesnym zamachem
            jak pisalam wczesniej, Kanada zaczela szczepienie dosc pozno i nawet tym co naprewde chieli ciezko bylo dostac
            teraz wciaz, mimo nowych dostaw czekanie na druga dawke do 4 miesiecy..

z drugiej strony nikt do niczego nie zmusza, mam w otoczeniu osoby, co sie szczepic nie chca
            i tez ok

zupelnie poza tematem - bezpieczniej podobno wlasnie ramie pokazac, bo informacje ze swizstku o szczepieniu moga byc wykorzystane do falszywyc dokumentow

leosze ramie, niz bambuch piwny :))
            • xurek Re: Pierwsza dawka 16.06.21, 18:28
              lepsze ramie, niz bambuch piwny

pelna zgoda, az strach sie bac tych fot co by zalaly facebook gdyby szczepili w babuch. z drugiej strony szkoda, ze nie szczepia w pupe, bo przynajmniej by czlek jako widz cos z tego mial :)
              • maria421 Re: Pierwsza dawka 16.06.21, 18:51
                Mamy mutacje Delta we Wloszech.

www.italy24news.com/News/86055.html

Mam nadzieje ze kwarantanna tych 10 nosicieli wirusa poskutkuje i zatrzyma mutanta zanim ten sie rozleje, ale co dalej? Co dalej w sytuacji kiedy strumien nielegalnych imigrantow plynie i plynie i plynie.... I nie zawsze zostaje przychwycony przez straz przybrzezna?
    • xurek yeeessss :) 24.06.21, 13:23
      superwymysly milosciwiepanujacych w sprawach testowania i masek w biurach doprowadzily do tego, ze np. w naszym biurze miast 15 dusz dziennie pojawialy sie gora 3. podejrzewam, ze bylo tak w wiekszosci miejsc. ja np. zbojkotowalam zupelnie.

no i prosze, od poniedzialku nie trzeba w biurze ani testu ani maseczki, wiec ominelo mnie kompletnie plukanie ust chemia i plucie do pojemnika. szkoda tylko wydanych na ten kompletny bezsens pieniedzy podatnikow.

nowy superpomysl milosciwiepanujacych: otworzyc moga bez ograniczen te kluby, ktore sie zobowiaza do wpuszczania tylko i wylacznie osob z "Covid - Zertifikat", czyli zaszczepionych i ozdrowiencow. Biorac pod uwage, ze wiekszosc klubowiczow to mlodziez, glownie niezaszczepiona daje im gore miesciac az odszczekaja ten bezsens. ja poczekam, nie pali mi sie az tak do klubu.

ah, i odwolano testy PCR jako warunek niezbedny do podrozy samolotem: teraz wystarcza testy antygenowe, kto wie, moze zanim polece we wrzesniu do Gdanska wystarczy rejestracja?

zaszczepione 23% narodu, szczepienia dostepne dla wszystkich od ponad miesiaca. milosciwiepanujacy twierdza, ze do konca lipca zaszczepionych bedzie 50%. mysle, ze jest to bardzo optymistyczny szacunek, gdyz opieszalosc w postepie nie wynika z braku mozliwosci zaszczepienia sie. juz zaczeli wprowadzac dodatkowe "goodies" dla zaszczepionych: waznosc szczepionki i zwiazanego z nia certyfikatu przdedluzono z 6 na 12 miesiecy. jak widac wirus zlitowal sie nad potrzebami rzadu i postanowil zwiekszyc okres bycia nieaktywnym u zaszcepionych. oczywiscie tylko i wylacznie "sluszna" szczepionka: jakiestam sputniki czy inne chinskie wylysly nie otrzymaja rzecz jasna szwajcarskiego certyfikatu. ach i jeszcze podjeto rozmowy w ramach Szengen majace "ujednolicic" ten certyfikat: jak im pojda rownie sprawnie co te na temat ujednolicenia VAT-u tudziez innych narodowo - indywidualnych przepisow, to mysle ze portwa z dekade.
    • luiza-w-ogrodzie W Sydney od dzisiaj 2 tygodnie lockdown 26.06.21, 12:12
      Po wykryciu 29 przypadkow wariantu Delta w ostatnich 24 godzinach, dwie godziny temu wprowadzono w Sydney dwutygodniowy lockdown wolno wychodzic z domu tylko na konieczne zakupy i wizyty lekarskie, do konecznej pracy i na cwiczenia w grupach do 10 osob oraz do pracy, jesli jest niezbedna. Pol godziny przed rozpoczeciem lockdownu skoczylam do sklepu, polki byly mocno przetrzebione i WSZYSCY oprocz malych dzieci nosili maski.

Wspolczuje ludziom z dziecmi, bo dzisiaj zaczely sie dwutygodniowe ferie zimowe ale nigdzie nie mozna wyjechac. Miejscowosci wypoczynkowe i hotele mocno oberwa finansowo, szczegolnie Gory Sniezne (to jest wysoki sezon narciarski) oraz Wielka Rafa Barierowa (dokad Sydnejczycy uciekaja przed zima; jest to jedyny okres roku gdy w strefie subtropikalnej mozna bezpiecznie wejsc do oceanu, bo krokodyle hibernuja i nie ma smiertelnie parzacych meduz). Nie ma juz koronawirusowych zasilkow, znowu ludzie w nisko platnych zawodach, kontraktorzy itp dostana po kieszeni :(

Prawie kupilam bilety lotnicze do Melbourne, zeby pozwiedzac to miasto i zajrzec do syna, dobrze ze to nie doszlo do skutku. Moj fitnesklub zostal zamkniety razem z basenem, instruktorka jogi wlasnie przyslala mi email ze zrobi 4 klasy tygodniowo na Zoomie, wiec sie zaraz zapisalam.

Moze ta (mala) fala zarazen spowoduje ze ludzie sie wystrasza i zaszczepia. Dzisiejsze statystyki mowia ze w proporcji do calej populacji tylko 2.8% dostalo dwa szczepienia a 23.9% pierwsza dawke.

A na razie mam 2 tygodnie wakacji (z jednym warsztatem na Zoomie w przyszla sobote) i bede ogrodkowac, zaprawiac, odgruzowywac chate i generalnie niczego nie bede musiala robic! Czego i wszystkim zycze (tzn. niemuszenia).

Luiza-w-Ogrodzie
      Forum AUSTRALIA
        • luiza-w-ogrodzie Re: W Sydney od dzisiaj 2 tygodnie lockdown 29.06.21, 03:10
          ertes napisał:

> Cos 4% fully vaccinated to jest nowy lockdown.

Malo Australijczykow jest zaszczepionych z kilku powodow:
          * narod sie nie boi - u nas wirus nie zabil tylu ludzi co gdzie indziej, zmarly glownie starsze osoby, ktore zazwyczaj umieraja na grype (w tym roku nikt nie umarl na grype a w zeszlym 37 osob zamiast 800)
          * rzad federalny po raz kolejny dal ciala i nie potrafil zorganizowac porzadnej kampanii reklamowej oraz sieci dystrybucji szczepionek. No ale czego sie spodziewac po rzadzie, ktory do dzis nie potrafil zrobic porzadnych osrodkow kwarantanny...
          * rzad federalny nie umial jasno przekazac wiadomosci o dzialaniu szczepionek a gdy media wszczely panike ze szczepionka AstraZeneca moze wywolywac zakrzepy (w kilka razy mniejszym procencie niz tabletki antykoncepcyjne) to nie potrafili wytlumaczyc ludziom i wycofali sie ze szczepienia AZ ludzi ponizej 50 roku zycia.

Reasumujac, mamy konserwatywny rzad, ktorego glowa jest gorliwy wyznawca "religii sukcesu", Zielonoswiatkowiec, uwazajacy ze jesli ktos jest chory/biedny/zle mu sie powodzi to znaczy ze sobie na taki los zasluzyl. Rzad zaszczepil sie "lepsza" szczepionka Pfizera a reszte narodu maja w glebokim otworze zadnim. Rzyg.

Jedyni politycy, ktorzy naprawde przyczyniaja sie do sukcesu w walce z koronawirusem to stanowi premierzy nalezacy do partii Labour. W moim stanie niestety premier stanowa jest konserwatywna :(

Luiza-w-Ogrodzie
        • luiza-w-ogrodzie Re: W Sydney od dzisiaj 2 tygodnie lockdown 29.06.21, 04:05
          Wlasnie zobaczylam ten artykul na temat zwiazku miedzy szczepieniem a zredukowana smiertelnoscia.
          I oczywiscie, glupi komentarz naszego premiera... osoby winnej spieprzenia akcji szczepienia w Australii.

Luiza-w-Ogrodzie

Despite all our accomplishments we owe our existence to a six-inch layer of topsoil and the fact it rains.
          • ertes Re: W Sydney od dzisiaj 2 tygodnie lockdown 29.06.21, 04:13
            Public Health England now believes the AstraZeneca, Pfizer and Moderna vaccines have prevented 7 million people from getting COVID-19. This is a remarkable outcome given the primary purpose of the jabs was to cut serious disease and death, not reduce transmission.

Taka prawda.
    • ertes Szczepienia 28.06.21, 20:44
      - Prawie wszystkie zgony związane z COVID-19 w Stanach Zjednoczonych dotyczą osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione - podała agencja Associated Press, powołując się na swoją analizę opartą na danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
      • xurek Re: Szczepienia 28.06.21, 21:21
        sorry Ertes, ale nie jest to ani odkrywcze ani zaskakujace :) :) :): gdyby kowidowe zgony dotyczyly zaszczepionych, to chyba ta cala akcja przestalaby miec jakikolwiek sens :) :) :). by dojsc do takich wnioskow nie trzeba ani naukowych danych, ani bycia wyrocznia - wystarczy zdrowy rozsadek.
      • xurek ryzyko smierci na covid 28.06.21, 21:38
        w Szwajcarii liczacej 8.545 Mio mieszkancow zarazilo sie do dzisiaj 703'000 osob i zmarlo 10'882. Szansa zarazenia sie kowidem wynosi wiec 8.23%. Szansa zgonu jezeli czlowiek sie zarazil wynosi 1.6%. Szansa zgonu w stosunku do ilosci mieszkancow wynosi 0.1%.

niebezpieczenstwo zgonu z powodu zawalu, udaru oraz wypadku / przestepstwa jest w kazdej kategorii 5 razy wyzsze.

Jak na moj gust reakcje sa grubo przesadzone i zupelnie nie rozumiem powodu.

Teraz brzeczy wszedzie jak w ulu na temat "wariantu delta". nawet co do tego, skad on sie wzial media nie sa zgodne: jedne twierdza ze z WB, inne ze z Indii. Trabia o tym, ze wiekszosc obecnych zarazen to teraz delta. Na temat tego, czy owa bardziej zarazliwa odmiana jest rowniez bardziej niebezpieczna w naszych mediach ani slowa. na temat tego, ktora szczepionka na owa delte jest skuteczna a ktora nie panuje takie zamieszanie, ze wnioskow nie mozna wyciagnac zadnych. caly swiat sie podnieca wariantami, szczepionkami, lockdownomi itd oprocz.... Chin :) :) :)

Krotko mowiac: przestalam liczyc na to, ze swiat powroci do rozsadku i jedyne nad czym sie jeszcze zastanawiam to jak zostanie nazwana ta wersja wirusa, ktora nastapi po omedze.
        • jutka1 Re: ryzyko smierci na covid 28.06.21, 21:47
          xurek napisała:

> Krotko mowiac: przestalam liczyc na to, ze swiat powroci do rozsadku i jedyne n
          > ad czym sie jeszcze zastanawiam to jak zostanie nazwana ta wersja wirusa, ktora
          > nastapi po omedze.

No jak to jak? Alfa oczywiście. :-)))
          • xurek Re: ryzyko smierci na covid 29.06.21, 08:43
            gdzies cos pisalam o spisku? cos sie nie zgadza w podanych przeze mnie danych? gdzies napisalam, ze nie ma wirusa? czy po prostu fakty Cie wkurzaja i wolalbys, by nikt ich nie przytaczal, nikt nie patrzyl na sytuacje z humorem i wszyscy w glebokiej powadze trzesli sie ze strachu?

sorry, Winnetou, but without me. Mam nadzieje, ze zdrowy rozsadek i umiejetnosc krytycznego spojrzenia nie opusci mnie do konca dni moich. i ze choc troche poczucia humoru tez mi pozostanie.
            • ertes Re: ryzyko smierci na covid 29.06.21, 16:33
              Xurek nie jestes centrum swiata, nie kazdy tekst odnosi sie do ciebie.
              Zauwaz ze jestes osamotnina w swoich pogladach. Miej sobie zdrowy rozsadek wedlug ciebie, wiekszosc ma inny zdrowy rozsadek (rowniez na forum)
              Nie musisz sie wkurzac bo wiekszosc ma inne zdanie niz ty.
              • xurek Re: ryzyko smierci na covid 03.07.21, 22:26
                Xurek nie jestes centrum swiata, nie kazdy tekst odnosi sie do ciebie.

jezeli nie odnosi sie do mojego tekstu, to dlaczego umieszczacz go strukturalnie jako odpowiedz na moj wpis?

Zauwaz ze jestes osamotnina w swoich pogladach. Miej sobie zdrowy rozsadek wedlug ciebie, wiekszosc ma inny zdrowy rozsadek (rowniez na forum) Nie musisz sie wkurzac bo wiekszosc ma inne zdanie niz ty.

osamotniona powiadasz? 62'000 ludzi o takim samym "zrowym rozsadku" jak moj w moim kraju zupelnie mi wystarcza jako towarzystwo. jest ich rowniez gdzie indziej wielu, ale ich nie zauwazasz, poniewaz kowidowo-krytyczne wpisy sa blokowane w socjalnych mediach, o czym przekonalam sie na wlasnej skorze. juz sam ten fakt powinien kazdemu posiadajacemu zdrowy rozsadek dac do myslenia :).
    • ania_2000 Re: Koronawirus cz. 10 28.06.21, 22:41
      Wyglada na to, ze ten chip co nam wszczepili jest OK na forever - nie trzeba brac nowych :)

"Both the Pfizer-BioNTech and Moderna vaccines may provide lifetime protection against COVID-19, a new study suggests.

Researchers found that people who received either of the two-dose shots, which use new messenger RNA (mRNA) technology, had strong and 'persistent' immune responses.

What's more, the vaccines produced high levels of neutralizing antibodies against two variants of the virus.

This could mean that Pfizer and Moderna recipients could have long-lasting immunity - for years or potentially the rest of their lives - and may not even need boosters, reported first by The New York Times.

'It's a good sign for how durable our immunity is from this vaccine,' lead author Dr Ali Ellebedy, an immunologist at Washington University in St Louis told the newspaper"
        • roseanne Re: Koronawirus cz. 10 28.06.21, 22:52
          my od dzis strefa zielona
          strasznie skomplikowane zasady - ogolnie zaszczepieni calkowicie nie musza maseczek, poza duzymi zgrupowaniami w obiekcie zamnietm, chyba ze wola miec maseczke - do wygoru

nie zaszczepienie maseczki wszedzie i niewskazane zgrupowania na wiecej niz 10 osob lub 3 domostwa

po 1 dawce moga sobie wybrac
          mam termin na druga dawke 2-07 - przeniesiona z konca sierpnia
                  • ertes Re: Koronawirus cz. 10 29.06.21, 19:16
                    Giving a dose of the Pfizer/BioNTech COVID-19 vaccine four weeks after an AstraZeneca shot produces better immune responses than a second dose of AstraZeneca's, Oxford University researchers said on Monday. In a study of 830 older adults, mixed two-dose schedules of AstraZeneca and Pfizer vaccines produced higher concentrations of antibodies against the coronavirus that a full schedule of the AstraZeneca shot. The most effective approach – two doses of Pfizer/BioNTech mRNA vaccine - produced levels of antibodies about 10 times higher than two doses of the AstraZeneca vaccine, the researchers reported on Friday in a Lancet preprint. However, the AstraZeneca shot followed by a Pfizer jab induced antibody levels about as high as two Pfizer/BioNTech doses. Giving the Pfizer shot first, followed by AstraZeneca's, was not as successful.
                    • luiza-w-ogrodzie Re: Koronawirus cz. 10 30.06.21, 00:30
                      ertes napisał:

> Giving a dose of the Pfizer/BioNTech COVID-19 vaccine four weeks after an AstraZeneca shot produces better immune responses than a second dose of AstraZeneca'

Dasz linka do źródła?

Luiza-w-Ogrodzie

Despite all our accomplishments we owe our existence to a six-inch layer of topsoil and the fact it rains.
                      • ertes Re: Koronawirus cz. 10 30.06.21, 00:38
                        Nie pamietam skad to wzialem ale jest juz sporo na ten temat:
                        www.reuters.com/world/uk/immune-response-astrazeneca-shot-boosted-by-mixing-dose-schedule-with-pfizer-2021-06-28/

khn.org/morning-breakout/mixing-astrazeneca-pfizer-vaccines-delivers-stronger-immune-response/
                        • ertes Re: Koronawirus cz. 10 30.06.21, 00:42
                          Receiving an initial dose of the Pfizer vaccine followed four weeks later by a dose of the AstraZeneca vaccine, or vice-versa, produced a higher level of antibodies against SARS-CoV-2, the virus the causes COVID-19, than simply administering two doses of the AstraZeneca vaccine with the same four-week time gap.

But the mixed dosing results were best, the researchers said, when the AstraZeneca vaccine was given first followed by the Pfizer vaccine. In that case, the antibody levels were about nine times higher than with two AstraZeneca doses.

fortune.com/2021/06/28/mixing-covid-19-vaccine-doses-produces-potentially-better-immunity-study-finds-astrazeneca-pfizer/
    • xurek reakcja na "Covid - Zertifikat" 01.07.21, 12:10
      Der Kerngehalt der Grundrechte ist unantastbar (Art. 36 Bundesverfassung). Die persönliche Freiheit darf nicht davon abhängen, ob ein Mensch gegen Covid-19 geimpft ist. Das Covid-Zertifikat und ein umfassendes Contract-Tracing sind Experimente am Menschen mit sensiblen Daten, welche Stigmatisierung und
      Diskriminierung ermöglichen.

to jest oryginalny tekst platformy nawolujacej do zbierania podpisow koniecznych do ponowneno przeglosowania jesienia ustawy covidowej, ktora przeszla minimanla wiekszoscia glosow w glosowaniu sprzed miesiaca.

po przyjeciu ustawy rzad zapowiedzial wprowadzenie "covid - zertifikat" dla zaszczepionych oraz zniosl szereg obostrzen robiac wyrazne roznice miedzy zaszczepionymi i niezaszczepionymi. reakcja byla natychmiastowa: w ciagu mniej niz miesiaca zmontowano te inicjatywe laczaca wiele spolecznych organizacji i zdolano nazbierac do dzisiaj ponad 60'000 podpisow, mimo iz trzeba bylo zamowic odpowiedni formularz poczta, wypisac go, skopiowac dowod osobisty i wyslac calosc na wlasny koszt.

do rewizji wynikow i ponownego glosowania nad ustawa w listopadzie potrzebne bylo 60'000 podpisow, stan na dzis 62'000 podpisow. jest to najszybsza akcja zebrania podpisow w historri szwajcarskich referendow. brawo Freude der Verfassung, brawo Stiller Protest. akcja, w ktorej wzielo udzial wiele zaszczepionych osob, przywrocila mi czesc wiary w Szwajcarska demokracje i byc moze "znosne jutro".
    • ertes Re: Koronawirus cz. 10 15.07.21, 15:43
      Covid wraca. A dlaczego? Dzieki niezaszczepionym.
      Dwa stany o najwiekszej ilosci zachorowan i hospitalizacji?
      Arkansas i Missisippi .
      Jakie dwa stany w USA maja najnizsza ilosc szczepien?

No tak, ale zapomnialem. To tylko grypa.

news.yahoo.com/24-year-old-who-needed-double-lung-transplant-wishes-hed-been-vaccinated-for-covid-19-180810400.html
      • xurek Re: Koronawirus cz. 10 16.07.21, 17:42
        Ertes, rzuc jakiegos linka do tych wypowiedzi, w ktorych ktos mowi, ze Covid to grypa, bo powtarzasz to juz tutaj po raz setny a ja jakos nie spotykam w necie takich wypowiedzi, wiec sie dziwie.

I mam tez pytanie z czystej ciekawosci: otoz w Szwajcu (nie wiem jak w innych krajach) zadna szczepionka nie jest obowiazkowa, ale mamy tzw. "plan szczepionek", w ktorych jest katalog zalecanych szczepien oraz dane na temat % zasczepionych w latach 2015 - 2019. Np. na taki tezec, mim iz nie jest obowiazkowy, zaszczepione jest 97% osob, ktore sie szczepic moga. Na Covida zas 45% oraz 12% po pierwszej dawce i prognoza, ze zaszczepi sie 60%.

I moje pytanie: dlaczego Twoim zdaniem na tezec szczepi sie prawie kazdy a na covida "tylko" 60%? Pytam zupelnie powaznie, bo w kontekscie Twoich wypowiedzi na tym watku naprawde interesuje mnie Twoja opinia na temat tego, dlaczego 37% ludzi w Szwajcarii bez szemrania szczepi sie na tezca a odmawia szczepionki na Covida. (Tezec to tylko przyklad, szczepia sie rowniez na wiele innych chorob z tego katalogu)
        • ertes Re: Koronawirus cz. 10 16.07.21, 18:18
          To chyba dosc proste Xurek i dziwie sie ze wogole zadajesz takie pytanie.
          Gdyby szczepienia na tezec wymyslono rok temu to facebook i youtube universities znalazly by tyle samo negatywnych opinii co teraz.
          Kiedys n ie bylo madrali na internecie bo nie bylo internetu i kazdy sie szczepil jak mu powiedziano ze ma sie szczepic a ze ludzie, moze nie wszyscy, ale duza czesc wietrzy wszedzie spisek to takie wydziwianie jak Twoje pada na podatny grunt.

Tak jak Ania napisala: ponad 3 miliardy szczepien od 9 miesiecy, kilkaset tysiecy naukowcow, tych prawdziwych, nie z fejsbuka, prowadzi badania. Podejrzewam ze nawet jak bedzie zaszczpionych 6 milardow to i tak nadal bedziecie twierdzic ze wszczepiaja czipy.
          • xurek Re: Koronawirus cz. 10 16.07.21, 19:08
            ja nie biore moich informacji z facebooka. nawet 8 bilionow zaszczepionych w ciagu 8 miesiecy nie wykazaloby dlugoterminowych skutkow ubocznych, bo jak sama nazwa wskazuje dlugoterminowosc to cos znacznie dluzszego niz 8 miesiecy i w zaden sposob nie da sie jej ocenic po takim czasie. wydaje mi sie to proste jak budowa cepa, ale najwyrazniej na tym forum tylko mnie. caly ten dlugasny wywod Ani jak i wszystkie inne przytoczone tutaj linki omijaja to pytanie / ten problem jak smierdzace guano i udaja, ze on nie istnieje. tym czasem ewaluacja skutkow ubocznych szczepionki w Szwecji o ktorej tutaj pisalam trwala kilka lat. Wiec jak za kilka lat nie bedzie zadnch skutkow ubocznych covidowych szczepionek to sie zgodze, ze takowe nie istnieja.
            • ertes Re: Koronawirus cz. 10 16.07.21, 20:25
              "This is becoming a pandemic of the unvaccinated," US Centers for Disease Control and Prevention Dr. Rochelle Walensky said during Friday's White House Covid-19 briefing.

US is 'losing time' in vaccination race as Delta variant becomes more pervasive, expert says
              "We are seeing outbreaks of cases in parts of the country that have low vaccination coverage because unvaccinated people are at risk," Walensky said. Meantime, "communities that are fully vaccinated are generally faring well."
    • ania_2000 Re: Koronawirus cz. 10 15.07.21, 21:28
      “8 grudnia 2020 podano pierwszej osobie szczepionkę przeciw Covid poza badaniami klinicznymi. Przyjęła ją Margaret Keenan w Anglii o 6:31 lokalnego czasu. Była to szczepionka mRNA firmy Pfizer. Mamy już więc na świecie 8 miesiąc masowych szczepień.
      Od tego czasu podano już 3 miliardy 460 milionów dawek kilkunastu różnych szczepionek. Wszystkie używane u nas szczepionki – Astrazeneca, Pfizer, Moderna i Johnson podano w liczbie co najmniej kilkuset milionów dawek każdej ze szczepionek osobno, a każde ewentualne, nawet ultrarzadkie powikłanie są badane skrupulatnie przez EMA w UE i FDA w USA.

8 miesięcy i kilkaset milionów podanych dawek danej szczepionki to zdecydowanie wystarczający czas i liczba dawek, aby dowiedzieć się czy są jakieś rzadkie poważne skutki uboczne szczepionek, które nie wyszły w badaniach klinicznych. Jak coś nie wyszło do tej pory w grupach wiekowych w których podaje się daną szczepionkę, to nic nowego nie wyjdzie na masową skalę. 8 miesięcy to bardzo długi okres czasu, aby coś zaobserwować na tak licznej próbie.

Żadna z podawanych u nas szczepionek, zresztą jak żadna z podawanych na świecie nie spowodowała masowych problemów zdrowotnych u osób je przyjmujących. Nigdzie nie widać wzrostu hospitalizacji i zgonów z tego powodu. Nie ma tego nigdzie. Szczepionki można więc uznać za bardzo bezpieczne.
      Dowiedzieliśmy się jedynie, że Johnson i Astrazeneca mogą powodować problemy zakrzepowe w liczbie 1 na 50 tys dawek Astrazeneca, a Johnson 1 na 200 tys.
      Jednak większość tych problemów nie jest poważna, tylko część kończy się hospitalizacją. Masowe szczepienia tymi szczepionkami nie spowodowały masowych problemów u ludzi.

W przypadku szczepionki Johnson jest tez podejrzenie o jeszcze rzadszym skutku ubocznym syndromie Guillain Barré. Jednak dzieje się to jeden na kilkaset tysięcy dawek i w większości jest wyleczalne. Ryzyko wiec jest także ultra małe. Samo powikłanie zdarza się po infekcjach, w tym Covid.

Z kolei wśród szczepionek mRNA stwierdzono przypadki zazwyczaj łagodnego zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia głównie u młodych (poniżej 30 lat) mężczyzn. Przypadki to 1 na 80-100 tys. Jednak prawie wszystkie z tych przypadków były łagodne i samoustepujące.
      Te wszystkie powikłania są o skali mniejszej lub podobnej jak ma większość leków, w tym wydawany bez recepty nurofen czy aspiryna, na receptę statyny czy tabletki antykoncepcyjne. Używamy tych leków jak potrzeba i nie ma co czynić dla szczepionek przeciw Covid wyjątku. Zarówno EMA w UE jak i FDA w USA uznały te szczepionki za bezpieczne, zezwalają i zalecają ich użycie.

Oprócz tego nic więcej się nie ukazało i 8 miesięcy i kilkaset milionów podanych dawek danej szczepionki to wystarczający czas i liczba, aby uznać, że nic więcej w masowej skali się nie pojawi. Mogą się jeszcze pojawić bardzo rzadkie skutki uboczne zdarzające się raz na kilkaset-kilka milionów przypadków, bo takie skutki uboczne można wykryć tylko przy ultra dokładnych analizach po wielu miesiącach. Na takie częstsze nie mamy jednak szans, bo już zbyt długo czasu upłynęło i zbyt dużo dawek podano, aby to umknęło. Cieszmy się że żyjemy w świecie gdzie każde nawet bardzo, bardzo rzadkie powikłanie się skrupulatnie bada i nie ukrywa przed opinia publiczną.

Takie masowe powikłania nie są też możliwe z tego powodu, że badania kliniczne używanych u nas szczepionek zaczęły się w kwietniu 2020, czyli ponad 15 miesięcy temu i nie ma żadnych niepokojących sygnałów płynących od uczestników tych badań.
      Dlatego banie się używanych u nas szczepionek i straszeni masowymi powikłaniami w ich wyniku jest zwyczajnie nieadekwatną i destrukcyjną postawą. Jeśli się boisz szczepionek uległeś lub uległaś dezinformacji i cierpisz z tego powodu na zaburzenia lękowe z tym związane.

Już teraz szczepionki przeciw Covid ocaliły co najmniej kilkaset tysięcy osób na świecie od śmierci (w samym UK to już ponad 30 tys osób, niestety mało który kraj robi takie wyliczenia), a od hospitalizacji liczby idą już w miliony (zazwyczaj około 6-7 razy więcej osób jest hospitalizowanych niż umiera).
      Porównując te liczby ocalonych w wyniku szczepień z liczbami osób z powikłaniami po szczepieniach nie można nie dojść do wniosku, że działania zniechęcające do szczepień są działaniami na korzyść kolejnych milionów zgonów i kilkudziesięciu milionów hospitalizacji. Osoby to robiące powinny więc być za to surowo karane, bo ich działalność jest niezwykle destrukcyjna i stwarza zagrożenie dla konkretnych osób jak i całych społeczności.
      Dodatkowo biorąc pod uwagę udowodnione już wysokie bezpieczeństwo używanych u nas szczepionek i wysokie ryzyko powikłań, hospitalizacji i zgonów w wyniku Covid nie widać racjonalnych powodów, aby szczepienia przeciw Covid nie szły w kierunku jakiejś formy obowiązkowości, a w najłagodniejszej wersji w kierunku ograniczeń dla niezaszczepionych.

Skutki społeczne wynikłe z dużej grupy osób niezaszczepionych są na tyle poważne, że nie może to pozostać bez odpowiedzi.
      Tak jak mamy zabronioną jazdę po pijaku i odbiera się pijanym kierowcom prawo jazdy, tak samo niezaszczepionym osobom powinno się odbierać prawo do masowych wydarzeń, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach. Wolność ma swoje ograniczenia w postaci szkodliwości danego zachowania dla innych lub całej społeczności. Jeśli tego nie robimy pozwalamy zagościć destrukcyjnym, egoistycznym postawom społecznym.”

Zrodlo
    • xurek szczep sie czy nie szczep, oto jest pytanie :) 16.07.21, 17:53
      moj lekarz skapitulowal i po dwoch latach prob leczenia farmakologicznego jelit stwierdzil, ze konieczna jest operacja. z jednej strony "sie az tak nie spieszy", ale z drugiej wieczne bolesci i "trawienne przygody" nie naleza do przyjemnosci. najblizszy mozliwy termin operacji 27 wrzsnia, bo wszystkie inne terminy "juz zajete", nastepny wolny u tego chirurga w styczniu.

ja mam wylot do Polski 2 wrzesnia i powrot 20. Testy covidowe musze zrobic przed i po lotach oraz ostatni 24 h przed operacja. Jezeli test bedzie pozytywny, no to oczywiscie i operacja i caly szereg potrzebnych do niej badan, ktore nie moga byc starsze niz 3 miesiace, diabli wezma a kasa chorych obciazny mnie kosztami, bo moja wizna ze sie nie zaszczepilam i pojechalam za granice. jezeli nie pojade za granice i test bedzie pozytywny to z operacji rowniez nici, ale kasa chorych pokrywa koszty badan. jezeli zas sie zaszczepie, to w ogole nie beda robic testu: ani przed wylotem do Polski, ani po, ani przed operacja, odbedzie sie i juz.

z jednej strony jestem kompletnie wsciekla na taki szantaz, z drugiej strony zgadzam sie ze zgrzytem zebow, ze maja racje, bo skoro to ja podejmuje ryzyko to czemu ubezpieczalnia mialaby za nie placic.

ale reasumujac mam dwa wyjscia: albo sie zaszczepic albo nie pojechac do Polski. na dzien dzisiejszy jedno i drugie rozwiazanie wydaje mi sie nieakceptowalne. mam dwa tygodnie czasu na podjecie decyzuji o szczepieniu, bo potem juz bedzie za pozno by sie zmiescic w terminach przed wyjazdem. bede informowac foruma, co postanowie :)
    • ertes Side effects 19.07.21, 23:38
      "If there were going to (be) problems ... they would become apparent within two months of people getting vaccinated," he said. "That's what the FDA waited for."
      The most serious vaccine side effects in history have all been caught within six weeks, said Dr. Paul Offit, director of the Vaccine Education Center at the Children's Hospital in Philadelphia and a member of the FDA's Vaccines and Related Biological Products Advisory Committee.
      "I would say, please tell me what vaccine has ever been shown to cause a long-term side effect that was not picked up in the first two months," said Offit, a co-creator of the rotavirus vaccine who has studied vaccinology for more than four decades.
      "The smallpox vaccine could cause inflammation of the heart muscle. The oral polio vaccine was a rare cause of polio
      • jutka1 Re: Side effects 19.07.21, 23:50
        Postawię się po tej samej stronie, co Ertes.
        Xurku, szansa, że będziesz mieć poważne skutki uboczne po szczepieniu Pfizerem czy Moderną jest nikła, vs. zaszczepienie i zmniejszenie tym samym rozprzestrzeniania wirusa, dla mnie bez pytań.
      • ertes Re: Side effects 20.07.21, 00:37
        wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,27345318,wloski-raport-dot-szczepien-naukowcy-prawie-100-proc-ochrony.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=287&do_a=287&s=BoxNewsMT

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka