Dodaj do ulubionych

Hermann Hesse

10.08.05, 21:43
Witam!Co polecacie tego autora oprócz "Wilka stepowego" I "Demiana"?Warto
sięgnąć po "Grę szklanych paciorków"?"Narcyza i Złotoustego"?
Obserwuj wątek
      • Gość: zakładka Re: Hermann Hesse IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.08.05, 09:21
        Oczywiście, że warto wszystko (zwłaszcza, że każda jest inna)! Dorzuciłabym
        jeszcze Petera Camenzinda i Gertrude. Narcyz i Złotousty jest b. letni (słońce,
        Italia - tak mi się kojarzy), Gra szklanych paciorków na czas pracy/nauki,
        ważne jest skupienie, myślenie, fantazja, to jest taka książka o jakimś ładzie,
        porządku trochę.
      • Gość: zakładka Re: Hermann Hesse IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.08.05, 12:50
        O czym jest Peter Camenzind można przeczytać tu np.
        www.piw.pl/sklep/product_info.php?cPath=35&products_id=50 - w notce
        wydawniczej. Gertruda, na razie nie wznowiona, jest natomiast o środowisku
        muzyków, przyjażni muzyka rzemieślnika z geniuszem, talencie, miłosci bez
        zrozumienia i niekochaniu - chyba tak :)
        Jeśli chodzi o książki o Hessem moim nabytkiem na półkę, z którego jestem
        dumna :) jest "Hermann Hesse. Jego życie w obrazach i tekstach" wydawnictwa KR
        (2001) - klaser ze zdjęciami, fotokopie rekopisów, listów, biurka Hessego, nagi
        Hesse w górach (nawet :), przyjaciele, znajomi, obrazy Hessego i fragmenty jego
        pism, listów - to chyba największe i najciekawsze kompedium wiedzy o Hessem
        jakie znam i ma jeszcze tą zaletę, że mozna sobie wyrobic zdanie o nim
        samodzielnie, a nie poprzez biografa. Cudowna książka.
        Jest tez wydana w tej samej serii PIW-u co wznawiane ksiazki Hessego biografia
        autorstwa Bernharda Zellera (ale to już niestety jest zwykła książka).
    • another_story Re: Hermann Hesse 11.08.05, 12:55
      Oprócz "Wilka..." i "Demiana" czytałam jeszcze "Siddharthę". Wtedy bardzo mi
      się podobał, ale to było jakieś - bo ja wiem - pięć lat temu. Od tamtej pory
      Hesse stoi na półce, pewnie doń wrócę.
    • gomich Re: Hermann Hesse 11.08.05, 13:54
      "Pod kołami" kojarzy mi się źle, bo czytałem, gdy miałem potężną gorączkę,
      dlatego teraz jak pomyślę o tej książce, mam niemiłe uczucia.
      "Narcyz i Złotousty" bardzo nuży przy czytaniu, ale jest znakomity i na pewno
      warto się trochę pozmuszać.
      "Gra szklanych paciorków" jest wg mnie najlepszą ksiązką Hessego, ale - jak już
      ktoś napisał - wymaga skupienia i obejmowania myślą wielu dziedzin. Warto ją
      zestawić moim zdaniem z "Doktorem Faustusem" Manna, gdzie bohater również
      zajmuje się muzyką. Obie ksiązki powstawały w tym samym okresie, ale Hesse
      wydał wcześniej. Potem Mann wyraża wielkie zdziwienie, że dwaj różni pisarze
      sięgają po tak ważny motyw muzyki.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka