Gość: olcia IP: *.kutno.mediaclub.pl 07.12.02, 20:30 jakie było pierwsze zdanie najlepszej waszym zdaniem książki? czy pierwsze zdanie o czymś mówi? a może znacie książki, które miały dobre tylko pierwsze zdania? w miarę możliwości proszę o cytaty Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: OLT Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.12.02, 16:56 "paragraf 22" cytat przy okazji, jak odzyskam ksiazke ;-) OLT Odpowiedz Link Zgłoś
homohedonistus Re: najlepsze rozpoczęcia 08.12.02, 17:08 "Była to miłość od pierwszego wejrzenia" a potem jest coraz lepiej... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: OLT Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.12.02, 17:19 homohedonistus napisał: > "Była to miłość od pierwszego wejrzenia" > > a potem jest coraz lepiej... o, widzisz ;-) dzieki! (a swoja droga, komu ja ta ksiazke pozyczylam???) pozdrawiam OLT Odpowiedz Link Zgłoś
homohedonistus Re: najlepsze rozpoczęcia 08.12.02, 17:36 mam wrażenie, że tej książki już nie ujrzysz...a to duża strata, nie ma to jak przeczytanie kilku stron na poprawienie humoru. pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: OLT odzysk ;-) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.12.02, 23:47 oj, mysle ze jednak ujrze. krag ludkow ktorym pozyczam swoje ksiazki zawezilam do jakichs 5 osob, najwyzej wykonam serie nalotow ;-) OLT Odpowiedz Link Zgłoś
ydorius Re: najlepsze rozpoczęcia 09.12.02, 10:39 O ile si nie myle, Lesio Chmielewskiej zaczyna sie: "Lesio postanowil, ze zamorduje personalna" :-)) a potem jest coraz lepiej :-)))) m, .y. P.S. Zazwyczaj nie zniechecam sie po lekturze pierwszych stron, gdyz od razu staja mi przed oczami ksiazki, ktore sobie bardzo cenie, a ktore wcale nie chwytaja za serce od razu... ---------------------------------- What is home without Plumtree's Potted Meat? Incomplete. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szcz Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.czes.gazeta.pl 09.12.02, 18:59 �Opowiadano później, że ten człowiek nadszedł od północy...� (lub jakoś bardzo podobnie, jestem teraz daleko od swojej biblioteczki i nie mogę sprawdzić) Zapewne nie brakuje osób, które wiedzą skąd ten cytat Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: OLT Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.12.02, 12:43 Gość portalu: szcz napisał(a): > ?Opowiadano później, że ten człowiek nadszedł od > północy...? (lub jakoś bardzo podobnie, jestem teraz > daleko od swojej biblioteczki i nie mogę sprawdzić) > > Zapewne nie brakuje osób, które wiedzą skąd ten cytat aha, musze tylko sprawdzic, czy dobrze mysle skad to. a moja biblioteczka tez nie tu :( OLT Odpowiedz Link Zgłoś
monikate Re: najlepsze rozpoczęcia 11.12.02, 09:13 1. początek "Anny Kareniny", mniej więcej (cytuję z pamięci): "Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne. Każda rodzina nieszczęśliwa jest nieszczęśliwa w inny sposób". 2. I początek "Mistrza i Małgorzaty". Na Patriarszych Prudach po jednym słowie wieje metafizyczną grozą! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: staruch Karenina IP: *.nowysacz.cvx.ppp.tpnet.pl 24.01.03, 19:37 Ja tez z pamieci, ale wydaje mi sie, ze Karenina zaczyna sie slowami:"W domu Oblonskich zapanowal wielki chaos" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ann1 Re: Karenina IP: *.opol.gazeta.pl 29.01.03, 18:07 Gość portalu: staruch napisał(a): > Ja tez z pamieci, ale wydaje mi sie, ze Karenina zaczyna sie slowami:"W domu Ob > lonskich zapanowal wielki chaos" a mnie się wydaje, że Obłońscy to z Wojny i pokoju"... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: staruch Re: Karenina IP: webcacheP* / 62.29.217.* 01.02.03, 20:04 Sprawdzilem, bo mi spokoju nie dawalo. Motto to "Mnie pomsta, ja oddam - mówi Pan". Tyz piyknie! A potem:"Wszystkie szczesliwe rodziny sa do siebie podobne, kazda nieszczesliwa rodzina jest nieszczesliwa na swoj sposob." Zwracam zatem honor. Nastepnie akapit i "W domu Oblonskich zapanowal calkowity zamet". W "W.& P." chyba raczej Bolkonscy? :v) Odpowiedz Link Zgłoś
reptar Re: najlepsze rozpoczęcia 24.01.03, 13:59 Zagadka szcz: „Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy...” - to „Wiedźmin” Sapkowskiego (ktoś to musiał wreszcie napisać). A ja od siebie dorzucę rozpoczęcie (niestety, poprzedzone prologiem, więc nie wiem, czy się liczy) „Slapsticku” Kurta Vonneguta: Do wszystkich zainteresowanych: Jest wiosna. Wczesne popołudnie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: N.C. Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.satkabel.com.pl 24.01.03, 11:38 Za nic nie mogę sobie przypomnieć skąd to, ale początek niezły: "Szczał wielkim łukiem..." Odpowiedz Link Zgłoś
agrafek Re: najlepsze rozpoczęcia 24.01.03, 12:10 "To będzie historia o potworach. Prawdziwych, nie takich o jakich opowiada się dzieciom" z "Daru" O'Learego . Te dwa zdania były lassem, na które złapała mnie ta powieść. Ale najcudniej zaczyna się "Kraina wód" Swifta. Z tym, że pozyczyłem właśnie tą książkę pewnej Poznaniance, a nie chce popsuć Mistrza, cytując z pamięci. Odpowiedz Link Zgłoś
agrafek PS 24.01.03, 12:18 I jeszcze jedno, które akurat miałem ze sobą w plecaku (za sprawą zwyczaju czytania w autobusach:)): "Pewnego czerwcowego dnia roku 19... młody mężczyzna szedł na północ, z wielkiego Miasta do osady zwanej Edgewood, o której słyszał niegdyś, ale której nigdy nie odwiedził. Nazywał się Smoky Barnable, a w Edgewood miał się odbyć jego ślub. Fakt, że szedł, a nie jechał, był jednym z warunków, które musiał spełnić." Może nie jest to jedno z najbardziej spektakularnych rozpoczęć, ale bardzo ładnie wprowadza klimat tajemniczości. A potem to już czysta magia:). "Małe duże" Crowleya. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Mema Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.gniezno.sdi.tpnet.pl 24.01.03, 18:43 "Rozdział pierwszy. Rozdział pierwszy nie pochodzi ode mnie - autor" A potem: "Był sobie ksiązę piękny jak dzień. Zywot pędził pomiędzy psem a koniem, na skraju lasu, w zamku o murach szarych i dachu w kolorze malwy (dach był pokryty mchem i wydawał się zielony)." Ale i tak najpiękniejsze jest na następnej stronie: "Rozdział trzeci Nieciekawy. Rozdział czwarty: a/ A zatem Józef cwałował (...) b/ Ten denerwujący styl mógł przeszkodzić w zrozumieniu istotnej partii dzieła" I jak tu nie przeczytać do końca TAKIEGO dzieła? ;) Cytaty za: Boris Vian: "BAjka na użytek osób w wieku średnim" mema Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cyncynat Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.01.03, 18:46 "W angieskim porcie wrzalo" - zagadka z czego to? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gava Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.dial.indiana.edu 24.01.03, 19:20 "Ogary poszly w las"--chyba najgenialniejsze pierwsze zdanie, jakie kiedykolwiek przeczytalam. Odpowiedz Link Zgłoś
farsa Re: najlepsze rozpoczęcia 30.01.03, 13:34 Gość portalu: gava napisał(a): > "Ogary poszly w las"--chyba najgenialniejsze pierwsze zdanie, jakie > kiedykolwiek przeczytalam. lepiej: "O! Gary poszły w las." :-))) Odpowiedz Link Zgłoś
znajoma_krolika Re: najlepsze rozpoczęcia 30.01.03, 23:35 Gość portalu: gava napisał(a): > "Ogary poszly w las"--chyba najgenialniejsze pierwsze zdanie, jakie > kiedykolwiek przeczytalam. i owszem. ale reszta fatalna... nudne, rozwlekłe romansidło plus naiwne dywagacje na tematy polityczne. A może po prostu nie przepadam za autorem? Jednak początek świetny. Co za rytm! Jaka to stopa rytmiczna? Jamb? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hcnik Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.math.uu.se 26.01.03, 11:41 "Otyly, statny Tur Mulligan se vynoril ze schodu, nesl misku s mydlinami..." Ulisses po czesku :))) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gava Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.dial.indiana.edu 26.01.03, 17:29 Jeszcze mi sie skojarzyly "Bramy raju" Andrzejewskiego. Jesli rozpoczeciem mialoby byc pierwsze zdanie, to cale opowiadanie prawie jest rozpoczeciem, gdyz sklada sie ono z dwoch zdan. Ostatnie, drugie, zdanie brzmi: "I szli cala noc". Odpowiedz Link Zgłoś
kicia7 Re: najlepsze rozpoczęcia 27.01.03, 12:24 Na jakimś "kryminalnym" wątku polecano książkę "Róże pani Cherington". Trafiłam na nią w antykwariacie, nabyłam za całe 2 złote i teraz zwijam sie ze śmiechu przy lekturze. Zaczyna się tak: "- Nie opowiadaj takich bredni — rzekł Archie Carstairs. – Mamusia nie mogła przecież zgubić dwudziestofuntowego indyka. - Nie mogła? – szyderczo spytała starsza siostra, Dina. – A kiedyś zgubiła fortepian!" A dalej jest jeszcze śmieszniej. Odpowiedz Link Zgłoś
choclo Re: najlepsze rozpoczęcia 27.01.03, 18:49 Piórko wyciagnał rękę z łóżka i zdziwił się bardzo, gdy nie natrafiła na ścianę. "Ciekawe-pomyślał-pewnie ją mrówki zjadły..."i zasnął. Czy poza "niejakim piórkiem" wyszły w Polsce jakieś książki H. Michaux??? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szcz Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.czes.gazeta.pl 27.01.03, 19:03 Chyba ukazał się wybór jego wierszy, m.in. w tłumaczeniu Stachury, albo była to jakaś antologia, gdzie było sporo HM, ale to dawno. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: rayoff 29.99 albo 29.90 IP: *.warszawa.tpnet.pl 28.01.03, 15:27 bo nie pamietam cyferek, ani autora - ale na pewno jakos tak. pierwsze trzy strony daly mi mocno po pysku. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: PABLO trójka IP: *.kamir.com.pl 28.01.03, 16:52 1)Longtemps je me suis couche de bonne heure... 2)Słońce juz zachodzilo kiedy na Patriarszych Prudach zjawiło sie dwóch obywateli... 3)Ogary poszły w las tylko te poczatkowe zdania zostały mi w pamięci Odpowiedz Link Zgłoś
ann1 Re: najlepsze rozpoczęcia 29.01.03, 18:09 o ile nie skaszanię: NOC BYŁA CIEMNA JAK SUMIENIE FASZYSTY, JAK ZAMIARY PANA WOBEC... to z "Zapisków oficera Armii Czerwonej" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jo Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.01.03, 20:57 Moze nie najlepszej, ale zachęcające: "Cnotę straciłam o piątej rano" :) Krystyna Nepomucka "Małżeństwo niedoskonałe". Książka, jak i jej kolejne części, doskonałe :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kazziz Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.bielsko.msk.pl 01.02.03, 14:03 Moje ulubione to: -Kadet Pirx ! Głos Oślej Łączki wyrwał go z głębi marzeń. Odpowiedz Link Zgłoś
kiryllov Re: najlepsze rozpocze˛cia 01.02.03, 15:07 kiedys (osma klasa podstawowki) powalilo mnie na kolana dzielo rozpoczynajace sie tak: Comment s'étaient-ils rencontrés? Par hasard, comme tout le monde. Comment s'appelaient-ils? Que vous importe? D'o? venaient-ils? Du lieu le plus prochain. O? allaient-ils? Est-ce que l'on sait o? l'on va? Que disaient-ils? Le maître ne disait rien; et Jacques disait que son capitaine disait que tout ce qui nous arrive de bien et de mal ici-bas était écrit l?-haut. tym sposobem Diderot oswoil mnie z literatura fr. Odpowiedz Link Zgłoś
kiryllov ps. , wersja bez znakow fr. 01.02.03, 15:09 Comment s'étaient-ils rencontrés? Par hasard, comme tout le monde. Comment s'appelaient-ils? Que vous importe? D'ou venaient-ils? Du lieu le plus prochain. Ou allaient-ils? Est-ce que l'on sait ou l'on va? Que disaient-ils? Le maitre ne disait rien; et Jacques disait que son capitaine disait que tout ce qui nous arrive de bien et de mal ici-bas était écrit la-haut. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ryża małpa Re: najlepsze rozpoczęcia IP: 4.2.* / *.lublin.mm.pl 01.02.03, 15:07 " Wiel lat póxniej , stojąc naprzeciw plutonu egzekucyjnego , pułkownik Aureliano Buendia miał przypomniec sobie to dalekie popłudnie , kiedy ojciec zabrał go ze soba do obozu Cyganów , zeby mu pokazac lód. Macondo było wówczas niewielka osadą - dwadzieścia chat z trzciny oblepionej glina , zbudowaną na brzegi rzeki , której przezroczyste wody bystro toczyły się po gładkich , białych kamieniach koryta, wielkich jak jaja przedhistorycznych ptaków. Swiat był jeszcze tak młody , że wiele rzeczy nie miało nazwy i mówiąc o nich trzeba było wskazywac palcem." 100 lat samotności. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lubczyk Re: najlepsze rozpoczęcia IP: 195.116.43.* 01.02.03, 19:43 "Trójka brudnych kruczych braci krąży, dziób do ogona, wycinając koło w posinaczonym i utrudzonym niebie, zataczając szybkie ciemne kręgi poprzez gęste dmy dymu." Tak rozpoczyna się prolog książki Nicka Cave'a "Gdy oślica ujrzała anioła" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sofia Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.244.87.141.Dial1.Washington2.Level3.net 04.02.03, 15:15 Dla mnie bezwarunkkowo najpiekniejszy jest poczatek Lolity - nie umiem zacytowac z pamieci, tylko kawalek: "Light of my life, fire of my loins" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jms Re: najlepsze rozpoczęcia IP: *.chello.pl 04.02.03, 18:08 "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię." Odpowiedz Link Zgłoś