Dodaj do ulubionych

Terapia psychoanalityczna

18.05.18, 12:41
Witam, jestem mamą 8 letniego już wcześniaka, urodzonego z wagą 845 gr po skończonym 28 tc. Mały strasznie dużo przeszedł, był w szpitalu na Karowej prawie cztery miesiące. Obecnie ma Zespół Aspergera, intelektualnie funkcjonuje bardzo dobrze, niestety mamy ogromne problemy emocjonalne. Synek ma skłonność do wpadania w ataki agresji, wtedy kopie, drapie, niszczy i przeklina. Poziom agresji u niego jest zdecydowanie za wysoki nawet jak na dziecko z ZA. Jesienią spędził półtora miesiąca na obserwacji na oddziale psychiatrycznym, gdzie usłyszeliśmy, że przyczyną może być wcześniactwo.
Synek jest od jakiegoś czasu w terapii behawioralnej, jest dużo lepiej, ale problemy z emocjami wciąż się utrzymują. Terapeutka behawioralna zasugerowała nam, że mały ma bardzo wysoki poziom lęku i powinniśmy iść na typową terapię psychologiczną. Jesteśmy po pierwszej konsultacji z psycholożką psychoanalityczną (na razie bez synka) i wg niej, powodem tej agresji i problemów emocjonalnych są przeżycia z okresu szpitalnego tuż po porodzie. On niczego nie pamięta, ale dla niego były to tortury i są zapisane w jego umyśle. Przeżył traumę i ta trauma jest z nim do dziś. Ataki agresji stanowią upust negatywnych emocji i gdyby nie one i Zespół Aspergera który też jest formą reakcji obronnej, synek mógłby być teraz w psychozie.
Zastanawiamy się nad podjęciem terapii psychoanalitycznej, ale: wyklucza się ona z terapią behawioralną, czyli musielibyśmy behawioralną przerwać i zaczynać od początku, poza tym jest długa, wieloletnia i musielibyśmy odbywać 3 spotkania w tyg. a to duże obciążenie dla dziecka, które i tak ma sporo zajęć dodatkowych z racji swojego zaburzenia. Byłyby to też koszty ok 1000 zł miesięcznie, ale to najmniej dla nas ważne. To czego się boimy, to żebyśmy nie zrobili dzieciakowi sieczki z mózgu. Zaczynanie od nowa, grzebanie się w psychice, nie wiem czy to dobra decyzja.
Jak Wasze wcześniaki i ich sfera emocjonalna po tym co przeszły? Czy ktoś tutaj korzysta z terapii psychoanalitycznej? Bardzo proszę o pomoc, bo jesteśmy w kropce sad(
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka