joa33 09.05.10, 12:44 dobreszczepionki.pl/ Podpiszcie apel,jesli chcecie Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
maadzik3 Re: dobre szczepionki przeczytajcie! 09.05.10, 15:39 A jakis link do tych rewelacji? Wiekszosc wirusow hoduje sie na komorkach kurzych jaj (tanie i skuteczne). Linie komorkowe w laboratoriach owszem, powiela sie, ale linia komorkowa tez nie zachowuje bez wzgledu na okolicznosci zdolnosci nieskonczonych podzialow i po kilku/ kilkunastu cyklach dalej sie z niej nie korzysta. Jest jeden wyjatek: praktycznie niezniszczalne i niesmiertelne sa tkanki i linie komorkowe pochodzace z nowotworow - im bardziej agresywny tym lepszy. I na tej zasadzie owszem, wciaz w laboratoriach uzywa sie tkanek pochodzacych od pani Helen (nazwiska zapomnialam) ktora zmarla na bardzo agresywny nowotwor pluc w latach 50-ych. Linie komorkowe z jej pluc (liczone juz w tonach) wciaz sa w uzyciu. Jednak nienowotworowa tkanaka z 64 r. nie mialaby szans byc w uzyciu. Ponadto tkanki w tej chwili czesto sie hoduje jako tkanki (a nie pobiera). Wiekszosc wirusow radzi sobie dobrze. Jezeli chodzi o zywe polio (to doustne) to odradzam o tyle (zwlaszcza u dzieci z obnizona odpornoscia lub problemami neurologicznymi) ze moze w ekstremalnie rzadkich wypadkach wywolac pelnoobjawowa chorobe. Szczepionka zabita (w zastrzyku) nie ma zadnego ryzyka przejscia w polio. Stad w kilku krajach wrocono do szczepien wylacznie wczesnbiejsza szczepionka Salka (zabita) a wycofano sie z zywej Sabina (doustnej) ktora wprawdzie chronila populacje a nie tylko szczepionego, ale po polwieczu szczepien na polio mozna ten czynnik w rozwinietych krajach pominac. Odpowiedz Link
maadzik3 Re: dobre szczepionki przeczytajcie! 09.05.10, 15:40 Piszac o linku mialam na mysli naukowa publikacje z ktorej ma to wynikac. Odpowiedz Link
verdana Re: dobre szczepionki przeczytajcie! 09.05.10, 15:53 Mam wrażenie, ze jest to kolejna "legenda miejska" mająca zniechęcić ludzi do szczepień. Denerwuje mnie to wyjątkowo, bo ktoś uznał, ze urodzone dzieci nie są już wazne - a jeśli nie będzie się szczepić, to epidemie wróca i śmiertelność dzieci wzrosnie niewyobrazalnie. Odpowiedz Link
capriglione Re: dobre szczepionki przeczytajcie! 09.05.10, 16:04 Też irytują mnie te "rewelacje". Odpowiedz Link
capriglione Re: dobre szczepionki przeczytajcie! 09.05.10, 16:02 maadzik3 napisała: tkanek > pochodzacych od pani Helen (nazwiska zapomnialam) Chodzi o linię komórkową HeLa (Henrietta Lacks). Odpowiedz Link
mary_ann Re: dobre szczepionki przeczytajcie! 09.05.10, 16:46 Zanim cokolwiek podpiszę, niewątpliwie poczekam na opinie fachowców w tej materii, bo coś mi się te informacje mało wiarygodne wydają. Odpowiedz Link
katriel Do wątpiących 09.05.10, 22:49 Ten temat (nieetycznych szczepionek) na forum już był: forum.gazeta.pl/forum/w,16182,52788892,,Szczepionki_a_aborcja.html?v=2 Przeszukiwałam wtedy trochę anglojęzyczny internet i podałam kilka linków. Kto chce, moze sobie tam zajrzeć. Nie wiem, czy wszystkie są jeszcze aktualne, nie mam czasu sprawdzać. Ja w każdym razie wtedy nabrałam przekonania, że pochodzenie tych kultur komórkowych z abortowanych płodów jest raczej bezdyskusyjne. I chyba nie tylko ja. Apel jest nowy - wtedy go nie było. Firmuje go Andrzej Nagórko, którego znam osobiście (choć raczej jako naukowca). Już bym go podpisała, tylko irytuje mnie fakt, że znalazłabym się wtedy na jednej liście z osobami piszącym komentarze w rodzaju "Brakuje wspomnienia a rtęci w szczepionkach. Uszkadza ona mózg dziecka więc zdrowotnie jest jeszcze bardziej nieetyczna." A sprawa obchodzi mnie bardzo, szczepienie MMR czeka nas w ciągu miesiąca - Tomek za 10 dni kończy roczek. Odpowiedz Link
sulla Re: Do wątpiących 09.05.10, 23:40 Cóż, od znajomej, która jest biologiem, mam informację, że rzeczywiście niektóre szczepionki przygotowuje się na komórkach pobranych (kiedyś) z abortowanych płodów ludzkich. W dyskusji, którą zalinkowała Katriel, znajduję taką informację: "Dwa różne szczepy ludzkich komórek diploidalnych pobranych od płodów są szeroko stosowane do produkcji szczepionek od dziesięcioleci. Jeden został stworzony w Stanach Zjednoczonych w 1961 roku (nazywany jest WI-38), a drugi w Wielkiej Brytanii w 1966 roku (MRC-5). WI-38 pochodzi z komórek płuc trzymiesięcznego płodu żeńskiego, a MRC-5 Odpowiedz Link
sulla Re: Do wątpiących 09.05.10, 23:42 Chciałabym jeszcze poznać źródło tej informacji: "Nowe linie komórkowe przygotowuje się jednak takimi samymi metodami, jak WI-38 i MRC-5. Ostatnio powstała linia PER C6 (komórki pobrano z gałki ocznej 18-tygodniowego dziecka) na którą licencję wykupiło już kilkadziesiąt firm farmaceutycznych." Odpowiedz Link
maadzik3 Re: Do wątpiących 10.05.10, 10:20 Ale w 61 r. aborcja w USA (poza ratowaniem zycia kobiety) byla nielegalna (a na pewno nic nie pobiera sie do badan z nielegalnych aborcji). Dopiero po sprawie Roe v. Wade w 1973 r. Sad Najwyzszy zalegalizowal aborcje. Odpowiedz Link
sulla Re: Do wątpiących 10.05.10, 10:33 No tak, ale nie bardzo rozumiem, jak wniosek ma stąd płynąć? Że takie komórek pobranie byłoby niemożliwe, bo nielegalne? Odpowiedz Link
maadzik3 Re: Do wątpiących 10.05.10, 10:40 A wyobrazasz sobie pobranie komorek w nielegalnym gabinecie i legalne hodowle komorkowe sprzedawane do produkcji legalnych i finansowanych z budzetow panstwowych szczepionek? Bo ja nie. A wiekszosc wirusow naprawde hoduje sie na kurzych jajach. Albo wiec aborcja w 61 r. byla w gruncie rzeczy usunieciem martwego juz plodu (bo jesli bylo to ratowanie zycia matki to nikt chyba przed przymusowym, nieplanowanym zabiegiem nie dzwonil po ekipe biologow molekularnych?) albo to jednak jest bujda. Poza tym watpie czy nienowotworowe linie komorkowe moglyby przetrwac 50 lat - patrz wyzej. Odpowiedz Link
verdana Re: Do wątpiących 10.05.10, 12:01 Niezaleznie od tego, czy to prawda (watpię) czy nie - już chyba wiem, jaki jest tu błąd w rozumowaniu. Przyjmijmy na chwilę, ze komorki pochodza nie od abortowanego plodu, ale od zamordowanego dziecka. Czy pobranie takich komorek, pobranie narzadów takiego dziecka jest niedopuszczalne moralnie? Czy szczepionki wytwiorzone z jego komórek byłyby nieetyczne? Sądzę, ze nikt z tym się nie zgodzi. Sytuacja jest tu dokładnie taka sama, jesli ktos uznaje aborcję za morderstwo. Niedopuszczalne moralnie byłoby dokonywanie aborcji, aby pobrać komorki, ale o tym, jak rozumiem, nie ma mowy. Medycyna w ogóle nie jest etyczna. Jesli już o tym mowimy, to cała endokrynologia opiera się na badaniach niemieckich lekarzy, ktorzy pracowali w obozach koncentracyjnych. Oni wrecz mordowali dla swoich badań, okaleczali - a nie korzystali z trupów. Czy oznacza to, ze leczenie u edokrynologa jest nieetyczne? Wiekszość lekarstw jest testowana na bardzo biednych ludziach z trzeciego świata. Czy to usprawiedliwia nas, gdy nie podamy lekarstwa dziecku? życie nie jest, niestety, czarno-białe. Odpowiedz Link
maadzik3 Re: Do wątpiących 10.05.10, 16:38 Zgadzam sie Verdano. Niestety mnostwo dzialan, nie tylko medycznych, jest nieetycznych. Niemniej medycyna jest szczegolnie wrazliwym polem. Sledzac kiedys szczegoly afery z thalidomidem i biorac pod uwage: szczatkowe (nawet jak na tamte czasy) badania leku, niemiecka firme, szybki patent i duze tempo prac przy opracowywaniu go zastanawialam sie skad mieli te dane... I mialam mnostwo bardzo zlych podejrzen. A teraz czytam opinie Sadu Najwyzszego Irlandii w kwestii realizacji prawa do samodecydowania o sobie (w tym wypadku zaprzestania uporczywej terapii - czytaj sztucznego karmienia) pacjentki o ograniczonych funkcjach kognitywnych (jak to sad stwierdzil - prawie PVS choc dla mnie brzmi jak jajeczko czesciowo nieswieze) i szczerze mowiac wlos mi sie jezy na glowie, a sprawa nie jest sprzed polwiecza. Niemniej wracajac do tkanek - przed chwila rozmawialam z mezem siedzacym w tym profesjonalnie (nie w medycynie, ale w hodowlach tkankowych juz tak). Potwierdzil ze utrzymanie przez polwiecze nierakowych komorek nawet macierzystych w stanie ciaglych podzialow jest wlasciwie niemozliwe. Odpowiedz Link
sulla Re: Do wątpiących 10.05.10, 12:29 Powiem tak - mam zaufanie do koleżanki, która jest naukowcem pracującym w USA, mam też informacje ze strony, do której link podałam wcześnie, więc sądzę, że jest to jednak prawda, iż część szczepionek jest hodowana na komórkach pobranych z ludzkich płodów. Dlatego pytam, bo znajduję dwie rożne odpowiedzi, czy było to pobranie od płodów żywych, czy martwych. Skłaniam się raczej ku tej pierwszej odpowiedzi. Teraz pytanie jeszcze, czy to była aborcja, czy właśnie usunięcie martwej ciąży. No i pytanie, jakie stawia Verdana, jest tu istotne. Odpowiedz Link
maadzik3 Re: Do wątpiących 10.05.10, 16:42 Zycie i smierc w odniesieniu do tkanki sa pojeciem wzglednym. Smierc jest procesem. O ile obecnie wiemy ze tkanki kory mozgowej u czlowieka przetrwaja bez tlenu okolo 8 minut (przy czym po 4 nastepuje trwale uszkodzenie) o tyle pewne tkanki sa w stanie przezyc 48-72 godziny. Co nie znaczy ze ich dawca jest zywy. Z prawnego punktu widzenia smierc pnia mozgu (nie kory mozgowej) uwaza sie obecnie za moment smierci, choc i tu jest sporo problemow, ale to temat na inna dyskusje. Pobranie tkanek moze tu byc takie jak organow od zmarlego. Pobiera sie zywe serce, zywa watrobe i zywe nerki od... zmarlego czlowieka. Odpowiedz Link
moniowiec Re: Do wątpiących 20.05.10, 09:21 więc chodzi o problem aborcji czy problem pobrania materiału od płodu? bo nie wiem o czym rozmawiamy... a jeśli pobrano by materiał od dziecka, które zmarło przy porodzie to już ok? troche hipokryzją to mi wszystko pachnie... jak ktoś pisał - cała medycyna jest trochę na bakier z etyką itd. więc albo leczymy się ziółkami i nie korzystamy z procederu lekarzy śmierci którzy wiedzę czerpią i z badań w obozach zagłady, albo bierzmey udział w tym procederze. wg mnie to tak jakby zabronić pobierania organów od zmarłemu, któremu już i tak wszystko jedno... tego dziecka nie wyskrobano na badanie tylko aby wyskrobać... Odpowiedz Link