Dodaj do ulubionych

Książka dobrze zaprojektowana–zacznijmy od dzieci

11.07.08, 22:37
Konkurs na projekt ilustracji i książki dla dzieci
Termin nadsyłania prac - 9 października 2008
Główna nagroda - 3000 zł
Konkurs adresowany wyłącznie do studentów

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zaprasza wszystkich studentów szkół
artystycznych i kierunków projektowych do udziału w konkursie na projekt
ilustracji i książki dla dzieci "Książka Dobrze Zaprojektowana - zacznijmy od
dzieci".

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na potrzeby najmłodszych czytelników oraz
na stosowanie zasad projektowych, które powinny towarzyszyć tworzeniu książki
dla dzieci. Konkurs ma również promować młodych twórców na rynku wydawniczym.

W konkursie zostaną nagrodzone najlepsze projekty, w których indywidualność i
oryginalność plastyczna idą w parze z dostosowaniem formy do wieku czytelnika.

Współorganizatorami konkursu są:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie,
Galeria Rondo Sztuki w Katowicach,
Śląskie Targi Książki.

więcej na: www.asp.katowice.pl/?p=/pl/menu/1/08/index
Obserwuj wątek
    • abepe Re: Książka dobrze zaprojektowana–zacznijmy 12.07.08, 11:59
      Jakiś słaby ten regulamin - niezwykła wysokość nagrody (mam
      nadzieję, że fundatorzy się znajdą) i brak informacji co się dalej
      będzie działo z nagrodzonymi pracami. Ale warto pewnie tę inicjatywę
      śledzić, może się jakieś perły objawią:)
      • siostraheli Re: Książka dobrze zaprojektowana–zacznijmy 15.07.08, 12:41
        Myślę, że nic dalej nie będzie się działo. W Katowicach nie ma żadnego sensownego wydawnictwa. A już zwłaszcza takiego, które wydaje jakiekolwiek książki dla dzieci. Nie mówiąc już o dobrze zaprojektowanych.
        • i2h2 Re: Książka dobrze zaprojektowana–zacznijmy 15.07.08, 12:58
          Myślisz, że jeśli trafi im się odlotowe rozwiązanie, to nie pokuszą
          się o próbę dotarcia do wydawnictw z innych regionów? Szkoda.
          • siostraheli Re: Książka dobrze zaprojektowana–zacznijmy 15.07.08, 17:25
            Postaram się wybadać, jak to wygląda, na czym ten konkurs polega i czym skutkuje, poza niewątpliwie marną nagrodą. Na pewno pozytywem jest wystawa w Rondzie Sztuki, bo tam wystawiają tylko z górnej półki i druk niezłego katalogu.
    • siostraheli garść informacji po rozmowie z kuratorką 16.07.08, 13:09
      Kuratorka bardzo zachęca wszystkich studentów do udziału w konkursie. Ranga konkursu będzie taka, jaką uda się stworzyć, ponieważ jest to organizowane po raz pierwszy. Mają nadzieję na kontynuację co roku. Najpierw będą kwalifikacje. Zostały zaproszone wszystkie znaczące wydawnictwa zajmujące się książką dla dzieci z Polski i nie tylko. Kto odpowie, nie wiadomo. Na pewno Znak w tym uczestniczy. Jury będzie międzynarodowe. Mają ambicję, żeby imprezie nadac jakąś sensowną rangę, niezależnie od niewysokiej nagrody. Rozstrzygnięcie nastapi w czasie Śląskich Targów Książki. Wystawa pokonkursowa w Rondzie Sztuki, przewidziany katalog full color.
      • abepe Re: garść informacji po rozmowie z kuratorką 16.07.08, 13:14
        Aha, to ciekawy pomysł, mam nadzieję, że się studenci popiszą!
    • lunatica Wyniki 01.12.08, 19:53
      www.instytutksiazki.pl/pl,kd,site,29,0,21821.php
      Zdjęcia nagrodzonych prac www.asp.katowice.pl/?p=/pl/menu/1/08/4/index
      zapowiada się wysyp ciekawych ilustracji... jeszcze nie wybrałam faworyta, ale
      to co widzę - podoba mi się!

      Wystawa www.asp.katowice.pl/?p=/pl/menu/1/08/3/index
      • abepe Re: Wyniki 01.12.08, 22:57
        Mnie też, mnie też się podoba!A teraz proszę o głosy krytyki:)
      • i2h2 Re: Wyniki 02.12.08, 09:41
        Bardzo ciekawe i takie inne niektóre :-)
        Czy ktoś, kto miał okazję poznać wszystkie prace, mógłby napisać
        więcej o poziomie nadesłanych ilustracji? Ewentualnie czy widać
        jakieś trendy ilustratorskie? (w Bolonii po obejrzeniu wystawy
        doszłam do wniosku, że wiele prac było raczej kreacją twórców, a
        niekoniecznie nadawały się do użycia w książkach).
        • siostraheli Re: Wyniki 02.12.08, 20:34
          Nie wiem, czy jestem odpowiednią osobą, ale pewnie jedną z niewielu, które obejrzały wystawę. Imho poziom prac był bardzo wysoki. Wydaje mi sie, że większość to gotowe do druku produkty. Myślę, że na niedobór ilustratorów nie można narzekać. Oczywiście większość to ilustracje Brzechwy lub Tuwima. Tu raczej będzie problem, pozyskiwanie tekstów jest chyba trudniejsze. Jeśli chodzi o trendy, to prace głównie mieszczą się w trendzie: kocur mruży ślepia złote. Wiele jest świetnych. Ale... No właśnie. Może potrzeba czasem jednoznacznie określonej formy? Czy odciśnięta plama z domalowanymi oczkami to obowiązujący trend w polskiej ilustracji? No i typo. Czy nie da się juz zaprojektować książki bez gwałtu na literze? Komputer spowodował, że passe jest wstawienie w ilustrację bloczku tekstowego, który nie wije sie w konwulsjach. Szkoda. Bo tekst staje sie sprawą drugorzędną. Myślę, że nagroda dla pani Marszałek jest nagroda dla jednej z nielicznych osób, które po prostu rysują. Ale ogólnie bardzo na plus. A kapusta z wiersza Brzechwy to przejaw geniuszu.
          • uccello Re: Wyniki 02.12.08, 21:06
            Bardzo mi się podobają prace Aleksandry Woldańskiej z z warzywami.
            Takie świeże (jak na warzywa przystało:) i oryginalne. I dowcipne. I
            z czułą typografią. Brawa dla tej pani!
            • siostraheli Re: Wyniki 02.12.08, 21:31
              Mnie też. Jeszcze nigdy nie widziałam takiej pięknej kapusty.
              • i2h2 Re: Wyniki 03.12.08, 07:52
                Kapusta jak marzenie. Ale nie wiem, czy podoba mi się to, co piszesz
                o tekście (tzn. że z jednej skrajności przeszli w drugą).
                A jeśli chodzi o to, że głównie były to ilustracje do popularnych
                wierszy - czy nie jest tak, że przy znanym wszystkim tekście łatwiej
                ocenić kunszt ilustratora? Podoba mi się to, co widać w necie, więc
                będę ich bronić ;-)
                • siostraheli Re: Wyniki 03.12.08, 10:42
                  Ale to co w necie jest akurat bardzo tradycyjne jeśli chodzi o formę. Takie było moje wrażenie po obejrzeniu całości. Ogólnie to całość bardzo na plus. Co do popularnych tekstów, to może masz rację, że łatwiej ocenić kunszt ilustratora, a że można kreatywnie to widać chocby po kapuście. Takie było moje wrażenie po obejrzeniu
                  całej wystawy. Że sporo załatwione sposobem i sztuczkami komputerowymi, wijącym się tekstem i odciśniętą plamką. Brak tam na pewno było tego, co bardzo lubią dzieci, czyli rzetelnych ilustracji z dużą ilością szczegółów, które można odkrywać za każdym otwarciem książki, więcej efekciarstwa i impresjonizmu. Choć niektóre były świetne. Ale pytałaś o trendy, wydaje mi się, że to właśnie taki trend.
                  • i2h2 Re: Wyniki 03.12.08, 13:30
                    Czyli na naszego rodzimego Nordqvista jeszcze poczekamy.
          • cacko33 Re: Wyniki 05.12.08, 12:04
            Kapusta jest dobra, ale nie rozumiem, dlaczego nie doceniono Natalii
            Marszałek... Świetny rysunek, widać, że kobieta naprawdę potrafi
            rysować,a nie jak Siostraheli powiada, stawiać plamy.
            Dla mnie to ona przejawia geniusz w tych skromnych i wypracowanych
            rysunkach.
            Bardzo mi się marzą książki, które maja takie właśnie ilustracje:
            doskonałe formalnie, narracyjne,ale też skrótowe i aluzyjne...
            Cudo!
            • uccello Re: Wyniki 05.12.08, 12:28
              cacko33 napisała:

              >... nie rozumiem, dlaczego nie doceniono Natalii
              > Marszałek...

              Dostała przecież nagrodę- Wydawnictwa Debit.
              • cacko33 Re: Wyniki 05.12.08, 13:00
                dobre i to, ale szacowne jury jej nie wyróżniło. Ich kryteria zdajją
                się być zbyt jednolite (patrząc na nagrodzone prace).
    • lunatica Wystawa 08.12.08, 20:47
      Ponowne otwarcie wystawy pokonkursowej "Książka dobrze zaprojektowana –
      zacznijmy od dzieci" odbędzie się 12 grudnia 2008 roku w galerii ZPAP w
      Katowicach ArtNova2, przy ul. Dworcowej 13, o godzinie 17.00. Wystawę będzie
      można oglądać do 12 stycznia 2009.
      • i2h2 Re: Wystawa 08.12.08, 21:49
        Mogłaby pojechać dalej ta wystawa: do Krakowa, do Warszawy, do
        Poznania na targi...
    • zo_79 Re: Jakie dalsze losy? 29.06.09, 14:45
      zwycięskich prac. Ktoś coś wie? Z nadzieją czekam na wegetariański stragan. Są
      szanse, że ktoś to wyda?
      • uccello Re: Jakie dalsze losy? 30.06.09, 13:41
        Podpuszczona prez Siostręheli
        ( podstępny argument pro-bornowski!)
        forum.gazeta.pl/forum/w,16375,96135134,96135134,Cieszyn_Slaski_Zamek_Sztuki_i_Przedsiebiorczosci.html

        pojechałam do Cieszyna, żeby zobaczyć wystawę i tak dumałam nad
        Kapustą i Bergamutami czy mają szansę wyjść . Dziś, żadnej ksiażki
        Brzechwy poza siedmiorożnym paskudztwem , i starymi, fajnymi
        opracowaniami -Szancera i Butenko nie można kupić.
        Mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni- tzn, że spadkobiercy zmienią
        zdanie co do wyłączności praw wydawniczych.
        • zo_79 Re: Jakie dalsze losy? 30.06.09, 17:41
          A te kartonowe koszmarki, np. to cudo
          www.allegro.pl/item668654134_brzechwa_mrowka_wyd_sara.html. Ani to
          Szancer, ani Siedmioróg a istnieje. W takim razie są szanse i dojścia.
          • uccello Brzechwa dzieciom 01.07.09, 20:03
            >W takim razie są szanse i dojścia.

            Wiem, że inni wydawcy nie mogą, mimo zabiegów, uzyskać zgody na
            druk.
            Szkoda ,że wiersze Brzechwy -tak zabawne, śmiałe i pełne językowej
            finezji ubrane są w tak kuriozalną landrynę. Tuwim jest opowiadany
            różnymi językami graficznymi, każdy czytelnik znajdzie coś na miarę
            własnego gustu i temperamentu.
            • zf71 Re: Brzechwa dzieciom 01.07.09, 22:06
              O jakie to smutne, jaka szkoda dla nas wszystkich.
              Ludzie tak bardzo kochają pieniądze?
              No cóż nie jedyny to przykład, historia Kubusia Puchatka jest
              najbardziej wymowna.
              I jeszcze z naszego rodzimego podwórka - po zakończeniu procesów
              sądowych wysyp pozycji z Bolkiem i Lolkiem - zęby bolą.
              DLACZEGO????

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka