IP: *.unregistered.net.telenergo.pl 01.08.07, 22:45
Robi ogromne wrażenie, ile zabytków zniszczyli eh
Obserwuj wątek
    • Gość: rrr Re: Walbrzych IP: *.unregistered.net.telenergo.pl 01.08.07, 22:46
      www.youtube.com/watch?v=WWbbZ3i2UZ8 tutaj daje link :)
    • wielgus71 Re: Walbrzych 02.08.07, 17:17
      Nie przesadzajmy i nie popadajmy w przesadna depresje. Walbrzych przed i po
      wojnie byl TYLKO I WYLACZNIE miastem robotniczym. Doskonale to widac na tych
      przepieknych, z cala pewnoscia, pocztowkach. Brudny, szary, smierdzacy -
      koksownia i istniejaca od ok polowy lat 20 kalkomania smrodzily niemilosiernie -
      koksownia zasmradzala siarkowodorem czy co tam sie produkuje przy koksowaniu
      wegla i produkcji benzolu (przypominam, ze byl to pierwszy chyba w Europie ciag
      technologiczny do produkcji benzolu i produktow ropopodobnych - w calosci
      zdemontowany i wywieziony na wschod po 45 roku), kalkomania dowalala cudownie
      farbami tlenkami olowiu ktore wytracaly sie z farb ceramicznych. Byly 4
      kopalnie, ktore tez nie wzorami ochrony srodowiska. Do tego na poczatku wieku
      doszla gigantyczna elektrownia - to dopiero byl kolos smrodzacy. Wszystko to
      scisniete w promieniu mniej niz 10 km. Do tego pomniejsze "żuczki", jak np
      Karls Hute czyli Huta Karlo - dzisiejszy WAMAG i Huta Szkła.

      Od II polowy lat 20 faktycznie nastapil gigantyczny rozwoj miasta, a co za tym
      idzie i budownictwa. Ale popatrzmy na statystyki. W latach 30 na 1 mieszkanie w
      Walbrzychu przypadalo ok 7 mieszkancow, wiec scisk niemilosierny.

      Ozywione dwudziestolecie miedzywojenne wyglada wiec jak w Wałbrzychu mniej
      wiecej tak, ze w brudnym, zasyfionym miescie zyje duzo wiecej mieszkancow niz
      to miasto jest w stanie pomiecic. Wszedzie unosi sie pyl weglowy, cale centrum
      zasmradza miejscowa rzeznia (co starsi mieszkancy napewno pamietaja "cudowny"
      zapach z ulicy Malej), elektrownia i kopalnia, Stary Zdroj - niegdysiejszy
      kurort (co prawda drugorzedny i juz mocno podupadly) zalatwia Tielschowska
      Porcelana i Kalkomania. Na 3 mieszkania na jednym pietrze w nowowybudowanych
      kamienicach (czyli ok. 21 mieszkancow) przypada 1 sracz na polpietrze i 2
      miednice wody.

      Co z domniemanymi zabytkami? Kino Kapitol (Gornik) i dom Handlowy Schockena
      (PDT) - sztandarowe przyklady niemieckiego modernizmu - dopiero sie buduja.
      Palac na zamkowej jest w rekach prywatnych i juz wtedy z wolna podupada w
      ruine. Jedyny zabytek to malenki kosciolek M.B. Bolesnej. Pozostaje
      Furstenstein - ale Ksiaz bardziej w owczas przynalezny jest Swiebodzicom niz
      Walbrzychowi.

      Podsumowujac. Walbrzych lat 20 i 30 (pokazany na widokowkach w tym
      sentymentalnym filmiku) to brudne, zasyfiale, zasrane miasto, z doskonalym PR-
      em, fantastycznymi wydawnictwami i wielkimi perspektywami. Kto wie, jak dzis
      wygladalby Sudecki Okreg Przemyslowy i sam Walbrzych gdyby nie II wojna
      swiatowa. Byc moze byloby to drugie zaglebie Ruhry... Napewno jednak nie bylby
      to drugi Paryz.
      • Gość: ed Re: Walbrzych IP: *.unregistered.net.telenergo.pl 02.08.07, 17:41
        wielgus71 napisał:

        (...)

        Dobrze powiedziane.
      • Gość: realista Re: Walbrzych IP: *.ssp.dialog.net.pl 02.08.07, 18:35
        wielgus71 napisał:

        > Stary Zdroj - niegdysiejszy kurort (co prawda drugorzedny i juz mocno
        > podupadly) zalatwia Tielschowska Porcelana i Kalkomania.

        Stary Zdrój swego czasu był popularniejszym i większym uzdrowiskiem od
        Szczawna, a załatwiły go kopalnie.
      • Gość: waldenburger Re: Walbrzych IP: *.adsl.inetia.pl 02.08.07, 20:52
        Kolejny mądry - Gutsbezirk Fuerstenstein w 1928 został włączony do Landgemeinde
        Liebichau, która podlegała pod Amtsbezirk Nieder Salzbrunn, więc gdzie tu
        Świebodzice, które na dodatek były w innym powiecie??? Owszem, część dóbr
        książańskich włączono do Landgemeinde Polsnitz, ale ta również była wówczas w
        Lankreis Waldenburg.
        • wielgus71 Re: Walbrzych 02.08.07, 21:13
          Kolejny co nie potrafi czytac ze zrozumieniem... Administracyjnie to Ksiaz mogl
          przynalezec i do Berlina... nie rzutuje nic. Chodzi o to, ze do centrum
          Walbrzycha z Ksiaza walilo sie 4 godziny konno, a do Swiebodzic bylo 10 minut z
          buta. Przestan sie czepiac slowek, tylko odnies sie do calosci tekstu.
          • Gość: waldenburger Re: Walbrzych IP: *.adsl.inetia.pl 03.08.07, 12:04
            Jasne, to może zacznij wyrażać się precyzyjnie?
            Napisałeś:
            "Pozostaje
            Furstenstein - ale Ksiaz bardziej w owczas przynalezny jest Swiebodzicom niz
            Walbrzychowi."
            Nie wiem, co miałeś na myśli, ale napisałeś, coś napisał, a tutaj nie ma słowa o
            względach czysto komunikacyjnych, jest natomiast mowa o przynależności, a
            zgodzisz się, że odległość a przynależność są jednak od siebie niezależne. I
            czasami odległość nie ma nic wspólnego z przynależnością. Tak Wałbrzych jest
            bliżej Pragi niż Warszawy, a nikt jakoś nie mówi o przynależności Wałbrzycha do
            Republiki Czeskiej (za wyjątkiem grupki Czechów z II poł. lat 40. ub. stulecia).
            Bo odległość to nie wszystko i nie zawsze ona decyduje.
            Zatem Ty pisz rozumnie i staraj się wyrażać precyzyjnie to, co masz na myśli, a
            nie zarzucaj mi, że nie nie rozumiem, co piszesz.
            • Gość: waldenburczyk Re: Walbrzych IP: *.ssp.dialog.net.pl 03.08.07, 18:56
              A hydral nadal nie działa :(
    • Gość: Heniek Re: Walbrzych IP: *.unregistered.net.telenergo.pl 08.08.07, 22:28
      Wspaniały "filmik", przygnębiający ale daje do myślenia.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka