Gość: rrr IP: *.unregistered.net.telenergo.pl 01.08.07, 22:45 Robi ogromne wrażenie, ile zabytków zniszczyli eh Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: rrr Re: Walbrzych IP: *.unregistered.net.telenergo.pl 01.08.07, 22:46 www.youtube.com/watch?v=WWbbZ3i2UZ8 tutaj daje link :) Odpowiedz Link Zgłoś
wielgus71 Re: Walbrzych 02.08.07, 17:17 Nie przesadzajmy i nie popadajmy w przesadna depresje. Walbrzych przed i po wojnie byl TYLKO I WYLACZNIE miastem robotniczym. Doskonale to widac na tych przepieknych, z cala pewnoscia, pocztowkach. Brudny, szary, smierdzacy - koksownia i istniejaca od ok polowy lat 20 kalkomania smrodzily niemilosiernie - koksownia zasmradzala siarkowodorem czy co tam sie produkuje przy koksowaniu wegla i produkcji benzolu (przypominam, ze byl to pierwszy chyba w Europie ciag technologiczny do produkcji benzolu i produktow ropopodobnych - w calosci zdemontowany i wywieziony na wschod po 45 roku), kalkomania dowalala cudownie farbami tlenkami olowiu ktore wytracaly sie z farb ceramicznych. Byly 4 kopalnie, ktore tez nie wzorami ochrony srodowiska. Do tego na poczatku wieku doszla gigantyczna elektrownia - to dopiero byl kolos smrodzacy. Wszystko to scisniete w promieniu mniej niz 10 km. Do tego pomniejsze "żuczki", jak np Karls Hute czyli Huta Karlo - dzisiejszy WAMAG i Huta Szkła. Od II polowy lat 20 faktycznie nastapil gigantyczny rozwoj miasta, a co za tym idzie i budownictwa. Ale popatrzmy na statystyki. W latach 30 na 1 mieszkanie w Walbrzychu przypadalo ok 7 mieszkancow, wiec scisk niemilosierny. Ozywione dwudziestolecie miedzywojenne wyglada wiec jak w Wałbrzychu mniej wiecej tak, ze w brudnym, zasyfionym miescie zyje duzo wiecej mieszkancow niz to miasto jest w stanie pomiecic. Wszedzie unosi sie pyl weglowy, cale centrum zasmradza miejscowa rzeznia (co starsi mieszkancy napewno pamietaja "cudowny" zapach z ulicy Malej), elektrownia i kopalnia, Stary Zdroj - niegdysiejszy kurort (co prawda drugorzedny i juz mocno podupadly) zalatwia Tielschowska Porcelana i Kalkomania. Na 3 mieszkania na jednym pietrze w nowowybudowanych kamienicach (czyli ok. 21 mieszkancow) przypada 1 sracz na polpietrze i 2 miednice wody. Co z domniemanymi zabytkami? Kino Kapitol (Gornik) i dom Handlowy Schockena (PDT) - sztandarowe przyklady niemieckiego modernizmu - dopiero sie buduja. Palac na zamkowej jest w rekach prywatnych i juz wtedy z wolna podupada w ruine. Jedyny zabytek to malenki kosciolek M.B. Bolesnej. Pozostaje Furstenstein - ale Ksiaz bardziej w owczas przynalezny jest Swiebodzicom niz Walbrzychowi. Podsumowujac. Walbrzych lat 20 i 30 (pokazany na widokowkach w tym sentymentalnym filmiku) to brudne, zasyfiale, zasrane miasto, z doskonalym PR- em, fantastycznymi wydawnictwami i wielkimi perspektywami. Kto wie, jak dzis wygladalby Sudecki Okreg Przemyslowy i sam Walbrzych gdyby nie II wojna swiatowa. Byc moze byloby to drugie zaglebie Ruhry... Napewno jednak nie bylby to drugi Paryz. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ed Re: Walbrzych IP: *.unregistered.net.telenergo.pl 02.08.07, 17:41 wielgus71 napisał: (...) Dobrze powiedziane. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: realista Re: Walbrzych IP: *.ssp.dialog.net.pl 02.08.07, 18:35 wielgus71 napisał: > Stary Zdroj - niegdysiejszy kurort (co prawda drugorzedny i juz mocno > podupadly) zalatwia Tielschowska Porcelana i Kalkomania. Stary Zdrój swego czasu był popularniejszym i większym uzdrowiskiem od Szczawna, a załatwiły go kopalnie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: waldenburger Re: Walbrzych IP: *.adsl.inetia.pl 02.08.07, 20:52 Kolejny mądry - Gutsbezirk Fuerstenstein w 1928 został włączony do Landgemeinde Liebichau, która podlegała pod Amtsbezirk Nieder Salzbrunn, więc gdzie tu Świebodzice, które na dodatek były w innym powiecie??? Owszem, część dóbr książańskich włączono do Landgemeinde Polsnitz, ale ta również była wówczas w Lankreis Waldenburg. Odpowiedz Link Zgłoś
wielgus71 Re: Walbrzych 02.08.07, 21:13 Kolejny co nie potrafi czytac ze zrozumieniem... Administracyjnie to Ksiaz mogl przynalezec i do Berlina... nie rzutuje nic. Chodzi o to, ze do centrum Walbrzycha z Ksiaza walilo sie 4 godziny konno, a do Swiebodzic bylo 10 minut z buta. Przestan sie czepiac slowek, tylko odnies sie do calosci tekstu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: waldenburger Re: Walbrzych IP: *.adsl.inetia.pl 03.08.07, 12:04 Jasne, to może zacznij wyrażać się precyzyjnie? Napisałeś: "Pozostaje Furstenstein - ale Ksiaz bardziej w owczas przynalezny jest Swiebodzicom niz Walbrzychowi." Nie wiem, co miałeś na myśli, ale napisałeś, coś napisał, a tutaj nie ma słowa o względach czysto komunikacyjnych, jest natomiast mowa o przynależności, a zgodzisz się, że odległość a przynależność są jednak od siebie niezależne. I czasami odległość nie ma nic wspólnego z przynależnością. Tak Wałbrzych jest bliżej Pragi niż Warszawy, a nikt jakoś nie mówi o przynależności Wałbrzycha do Republiki Czeskiej (za wyjątkiem grupki Czechów z II poł. lat 40. ub. stulecia). Bo odległość to nie wszystko i nie zawsze ona decyduje. Zatem Ty pisz rozumnie i staraj się wyrażać precyzyjnie to, co masz na myśli, a nie zarzucaj mi, że nie nie rozumiem, co piszesz. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: waldenburczyk Re: Walbrzych IP: *.ssp.dialog.net.pl 03.08.07, 18:56 A hydral nadal nie działa :( Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Heniek Re: Walbrzych IP: *.unregistered.net.telenergo.pl 08.08.07, 22:28 Wspaniały "filmik", przygnębiający ale daje do myślenia. Odpowiedz Link Zgłoś