Forum Kuchnia Wino
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Jaki ser najlepszy do wina?

    IP: *.skierniewice.vectranet.pl 30.08.10, 13:44
    zaprosiłam znajomych na wieczór przy winku i wpadłam na pomysł, żeby
    podać do wina sery. jakie gatunki będą najlepsze?
    Obserwuj wątek
      • lodium coco 30.08.10, 14:55
        zalezy do jakiego wina?
        • Gość: Piotr Znalazłem kilka rad odnośnie doboru IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.09.10, 17:16
          Dokładnie, najpierw trzeba zapytać jakie wino i do jakiego sera: toż jest tyle serów i tyle win. W dodatku z takiej ilości krajów, że nie ma ogólnej reguły. Są ogólne wskazówki, które można znaleźć w internecie, ale poza tym trzeba jeszcze uwzględnić to, że co jednemu smakuje, dla drugiego niekoniecznie musi się wydać smaczne.
          Ale ogólne porady można zaklasyfikować tak:
          Jak dobrać wino do sera
          • dotka-dotka Re: Znalazłem kilka rad odnośnie doboru 09.09.10, 18:37
            Osobiście najczęściej do merlota podaję ser pleśniowy z krakersami, winogrona i/lub oliwki (czarne i/lub zielone + zioła prowansalskie+ czosnek +oliwa z oliwek - przygotowane kilka godz wcześniej) Każdy jednak musi znaleźć swoją kombinację na wina i sery.... Smacznego:)!
          • Gość: miu Re: Znalazłem kilka rad odnośnie doboru IP: *.acn.waw.pl 09.09.10, 22:48
            Dokladnie: wino dobiera sie do sera. Niektore wina nie pasuja w ogole do pewnych gatunkow sera, inne sie cudownie lacza, wzajemnie wzbogacaja i rozwijaja swoje smaki :)
            • Gość: fifi dobre wino podawaj przed serem... IP: *.cable.casema.nl 09.09.10, 23:39
              ...a złe po.
      • felinecaline Re: Jaki ser najlepszy do wina? 30.08.10, 17:31
        Wino czerwone, wytrawne oczywiscie a co do serow zasada jest taka: podaje sie
        po 1 lub kilka serow o silnym aromacie i smaku, tyle samo "srednich" i tyle
        samo lagodnych.Dobrze jest podac wszystkie asortymenty jesli chodzi o
        "producentki" tj sery krowie, mieszane, kozie i owcze.
        Mozna podac rownoczesnie winogrona i orzechy a w niektorych regionach Francji
        serom towarzyszy rowniez salata.

        • Gość: że co? Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: 188.33.47.* 30.08.10, 17:41
          felinecaline napisała:


          > Wino czerwone, wytrawne oczywiscie a co do serow zasada jest taka:
          podaje sie

          > po 1 lub kilka serow o silnym aromacie i smaku, tyle samo "srednich"
          i tyle

          > samo lagodnych.Dobrze jest podac wszystkie asortymenty jesli chodzi o

          > "producentki" tj sery krowie, mieszane, kozie i owcze.

          > Mozna podac rownoczesnie winogrona i orzechy a w niektorych
          regionach Francji

          > serom towarzyszy rowniez salata.

          Napisałaś w tym krótkim wpisie tyle zupełnych bzdur, że właściwie można
          śmiało stwierdzić że każda twoja rada skończy się smakowo-aromatyczną
          katastrofą.
          • felinecaline Re: Jaki ser najlepszy do wina? 30.08.10, 20:46
            No to napisz swoje prawdy absolutne.
            Ja pisze z wlasnego doswiadczenia, tak, jak jadam od lat we Francji tak u
            siebie w domu, jak i u Francuzow, ktorzy wiedza co, jak i z czym jadac.
          • Gość: coco Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: *.153.76-86.rev.gaoland.net 31.08.10, 11:56
            jak najbardziej zgadzam sie z felin, choc osobiscie czasem lubie
            wino biale z boursin, badz z reblochon'em.
            a najlepiej podaj wina z tego samego regionu co i sery;
            • felinecaline Re: Jaki ser najlepszy do wina? 31.08.10, 12:22
              Do tego zestawu polecam Ci wobec tego krztyne konfitury figowej albo galaretrki
              z granatu (moze byc porzeczka) lub jakiejkolwiek wg upodoban, recze, ze nie
              bedzie to katastrofa.
              A gdzie przepadl moj oponent - hiperrzeczoznawca?
              • felinecaline Re: Jaki ser najlepszy do wina? 31.08.10, 12:24
                A do zalozycielki watku jako Skierniewiczanki i drugiego watkowego mieszkanca
                tego uroczego miasta mialabym prosbe baaaaardzo prywatna.
                Napisze do Was na adresy gazetowe.
              • Gość: gp Najlepiej nie ryzykować, ale jak już to rozsądnie. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.08.10, 13:21
                felinecaline napisała:


                > jak i u Francuzow, ktorzy wiedza co, jak i z czym jadac.

                Nie wiem skąd pomysł, że jakakolwiek narodowość sama z siebie daje wiedzę na jakikolwiek temat (ja pewnie według Ciebie jestem ekspertem od serwowania różnych gatunków wódki z różnymi odmianami ziemniaka). Jako że Francja jest ojczyzną wielu znakomitych serów i win, to wydawać się mogłoby że jej mieszkańcy są dobrym źródłem wiedzy na temat serwowania tychże. Piszesz że jest inaczej a twoi znajomi i Ty psujecie sobie skutecznie przyjemność takiego połączenia. Ugruntowane przez lata schematy, kulinarny konserwatyzm i brak otwartości na wiedzę skutkuje poradami z cyklu "Wino czerwone, wytrawne oczywiście" co jest zwyczajną nieprawdą. Jest dokładnie odwrotnie: jak już dać najprostszą poradę to akurat zawsze bezpieczniej będzie podać do serów wino białe i to wcale niekoniecznie wytrawne!

                Nie chce mi się klepać o rzeczach tak powszechnie dostępnych w internecie, że nawet po polsku znajdziesz sensownie opisane zasady podawania serów do wina oparte na wiedzy a nie na notorycznie powielanych mitach (nie mówiąc o stronach francusko czy anglojęzycznych których są chyba tysiące).

                Więc podlinkuję do tekstu dzięki któremu pokażesz może swoim "Francuzom" jak może smakować wino którego smaku nie zrujnują serem:

                Kurdesz.com

                Miłej lektury.
                • felinecaline Re: Najlepiej nie ryzykować, ale jak już to rozsą 31.08.10, 13:28
                  Za link dziekuje, Francuzi przez wieki nie zrujnowali smakow ani swoich win anio
                  serow, kto chce i lubi jada zestawy tradycyjne, kto woli ,moze sobie
                  eksperymentowac i "unowoczesniac" ad libitum.
                  Jesli jednak ktos ma niewielkie rozeznanie tak w jednej jak i w drugiej
                  dziedzinie i pyta na forum to moze niech zacznie swoje doswiadczenia od
                  klasyki a na wszelkie odstepstwa bedzie mial cala mase czasu.
                  "Wina czerwone, wytrawne oczywiscie" napisalam zas tak a nie inaczej dlatego,
                  zeby nikomu nie przyszlo do glowy, ze jak czerwone to sobie poleje jakies "vin
                  cuit"albo inny "czerwony" ulipek.
                  • Gość: gp Re: Najlepiej nie ryzykować, ale jak już to rozsą IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.08.10, 13:44
                    felinecaline napisała:

                    > Francuzi przez wieki nie zrujnowali smakow ani swoich win ani
                    > serow, kto chce i lubi jada zestawy tradycyjne, kto woli ,moze
                    > sobie eksperymentowac i "unowoczesniac" ad libitum.

                    Oczywiście że nie zrujnowali smaków win ani serów. Nigdzie tego nie napisałem. Napisałem, że korzystając z twojej porady w większości wypadków popsujemy sobie w sposób drastyczny smak wina. I tu żadne "tradycja" tego nie zmieni. Nie jest to też przedmiotem "eksperymentowania", bo zdecydowana większość właśnie tradycyjnych połączeń jest taka jak w podesłanym przeze mnie artukule na kurdesz.com.

                    > Jesli jednak ktos ma niewielkie rozeznanie tak w jednej jak i w drugiej
                    > dziedzinie i pyta na forum to moze niech zacznie swoje doswiadczenia od
                    > klasyki a na wszelkie odstepstwa bedzie mial cala mase czasu.

                    Dokładnie odwrotnie. Po co ma zaczynać od czegoś co może być zwyczajnie niesmaczne i się zniechęcić. Niech zacznie od smacznych i sprawdzonych połączeń które nie wymagają żadnych "odstępstw". Odstępstwem od "klasyki" i brakiem elementarnej wiedzy o fizjologii smaku jest radzenie komuś czegoś tak absurdalnego jak "Wino czerwone, wytrawne oczywiście".

                    No więc powtarzam po raz kolejny, że oczywiście nie czerwone wytrawne, jeśli nie mamy dostatecznej wiedzy i doświadczenia żeby nie zrobić sobie z sera mydła z wina płynu hamulcowego.

                    PS. Prawda że wysłałaś tą odpowiedź zanim przeczytałaś ten artykuł linkowany? Prawda, co?
                    • marciasek Re: Najlepiej nie ryzykować, ale jak już to rozsą 06.09.10, 01:45
                      W ramach eksperymentu podałam wczoraj Tokaja Aszu z Bursztynem (dla tych, którzy
                      nie znają: Bursztyn to twardy, polski, długo dojrzewający ser ze Spomleka,
                      perełka wśród polskich serów). Bombowe zestawienie - ten ser w towarzystwie
                      Tokaja pachnie karmelizowanymi migdałami. Warto!

                      Poprę gorąco stronników białego, niekoniecznie wytrawnego wina; polecam również
                      spróbować jak wybrane przez Ciebie sery smakują z wybranym winem ZANIM podasz
                      gościom. Pewnie wymagać to będzie zakupu większej ilości sera i wina, ale cóż to
                      szkodzi ;-)
                      • bombastix Re: Najlepiej nie ryzykować, ale jak już to rozsą 07.09.10, 19:56
                        ja w ubiegły weekend miałem nieoczekiwaną wizytę znajomych. Zdążyłem tylko wyjść do pobliskiego sklepu po kilka przekąsek. Niestety serów z bardzo górnej półki nie dostałem, ale camembert z oliwkami i drugi z orzechami presidenta jako przekąska i do tego białe wino (oczywiście zaraz zostanę zjechany, bo to była półsłodka varna, która pewnie nie powinna być serwowania razem z serami) postarały się o uśmiechy gości.
                        • manonthemon Re: Najlepiej nie ryzykować, ale jak już to rozsą 07.09.10, 20:50
                          bombastix napisał:

                          (oczywiście zaraz zostanę zjechany, bo to była pół
                          > słodka varna, która pewnie nie powinna być serwowania razem z serami)

                          Jak widzisz, nie zostałeś zjechany. Zjechane zostają osoby, które pozując na ekspertów wciskają innym bzdury, jak masz sam ochotę na eksperymenty to świetnie - tylko tak się czegoś nauczymy.

                          pozdrawiam,

                          Maciek
                • Gość: Le.O.N. Re: Najlepiej nie ryzykować, ale jak już to rozsą IP: *.ip.netia.com.pl 09.09.10, 13:03
                  A moze ktos zna jakas stronke o winach węgierskich. Z jakimi potrawami je pić. Albo ktore wina dobierac do jakich potraw. Pzdr. Le.O.N.
        • Gość: ichi51e Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: *.acn.waw.pl 09.09.10, 11:35
          hmmm - zoskoczyla mnie to czerwone wino (i to wytrawne!) do serka.
          Jakos w ogole tego nie widze... Wino wytrawne sery wytrawne... po dwoch lykach masz zupelni morde znieczulona.
          Po pierwsze - ja bym na pewno dala do tego wszystkiego jakis leciusienki bialy chleb - moze nawet slodkie buleczki.
          po drugie chyba bym sie kierowala zasada im mocniejszy ser tym delikatniejsze winko - wlasnie ktos tu tokaja sugerowal - super pomysl - swietnie widze to slodycz jak sie przegryza nawet z najostrzejszym serem...
          a w ogole to nie nalezy sie spinac - sery jak najberdziej rozniaste i dedustowac powoli - jak czujesz ze juz sam kwas jesz - chlebek i przerwa!
          • Gość: Blend Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.09.10, 21:31
            Gość portalu: ichi51e napisał(a):
            po drugie chyba bym sie kierowala zasada im mocniejszy ser tym delikatniejsze w
            > inko

            Niestety przy takim zestawieniu wina nie poczujesz!
      • Gość: sstar Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: 83.238.44.* 30.08.10, 22:13
        Dobre jest gruyere, np. do Riojy, ale pewno nie tylko.
        Generalnie do czerwonych raczej twarde, niż pleśniowe.
        Pzdr, star@gazata.pl
        PS. Proszę o kontakt, rzadko kiedy można kogoś na Forum Wino z rodzinnego miasta
        spotkać:)
        • docg Re: Jaki ser najlepszy do wina? 31.08.10, 09:06
          Gość portalu: sstar napisał(a):
          > PS. Proszę o kontakt, rzadko kiedy można kogoś na Forum Wino z rodzinnego miasta spotkać:)


          chcesz się wkręcić na imprezę? :-P
        • joddlersclub Re: Jaki ser najlepszy do wina? 09.09.10, 11:37
          generalnie raczej odwrotnie, ale oczywiście jak kto lubi
      • tow.janwinnicki ser sPodlaski 09.09.10, 11:06

      • Gość: Le.O.N. Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: *.ip.netia.com.pl 09.09.10, 11:32
        No to po pierwsze powiedz jakie masz wino.
        No a wczesniej co do jedzenia podajesz?
        Czy tak zamierzacie od razu od wina z serem zaczac?
        Pzdr.Le.O.N.
      • joddlersclub Re: Jaki ser najlepszy do wina? 09.09.10, 11:35
        Ponoć (ja nie przestrzegam, ale ciekawe):

        do koziego - beaujolais albo sauvignon blanc, bardzo pasuje prawdziwy szampan
        do ostrego owczego sera - biały riesling mozelski albo słodki rivesalt,
        do pecorino - dojrzały burgunder albo syrah
        brie, camembert - ciężkie czerwone wina z Nowego Świata i Hiszpanii, ciekawa kombinacja z chardonnay niemieckim lub austriackim, ale nie z drewnianej beczki
        roquefort - sauternes
        gouda, edamer - niemiecki silvaner
        emmentaler - kalifornijski zinfandel
        parmezan - włoskie amarone

        :)
        • Gość: lucia Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: *.skierniewice.vectranet.pl 09.09.10, 13:48
          dzięki za wszystkie rady! impreza już się odbyła i wyszło całkiem fajnie, bo i towarzystwo międzynarodowe się zjawiło. koleżanka wróciła z kontraktu w Hiszpanii i przywiozła hiszpańskie czerwone wina - faktycznie ciężkawe, ale dobre. No i mieliśmy prawdziwe winko francuskie - leciutkie Coteaux du Layon - pycha. a sery podaliśmy różne, rodzime oczywiście: brie i camembert president (pokrojone w kawałeczki) w otoczeniu winogron, trochę koziego serka też się pojawiło no i zrobiłam founde z emmentalera.wyszło międzynarodowo, fajnie i smacznie :)
          • felinecaline Re: Jaki ser najlepszy do wina? 09.09.10, 16:09
            Ciesze sie, ze sie udalo a szczegolnie, ze mieliscie okazje oproznic butelke CÔteaux de Layon, bo to doskonale wino z mojej bliskiej okolicy (nie wszystkie one sa "leciutkie", oj, nie :D.
            Pamietam ktoregos lata towarzyszylam jako tlumacz polskiej grupie sportowcow, bylismy m.in zaproszeni do caveau jednego z tamtejszych producentow, byl czerwiec, upaly siegajace 35°.
            W piwniczce przyjemny chlodek, podano kilkanascie rodzajow wina, dawki byly bynajmniej nie "aptekarskie", towarzystwo popijalo podziwiajac wlasnie "lekkosc" owych win.
            I tak im bylo lekko na duszy i ciele dopoki sie z owej piwniczki nie wygramolili na wczesniej wspomniany upal. W autokarze nie mialam nadmiaru pracy, wszyscy spali dzwiecznie pochrapujac w roznych tonacjach.
            Na przyszlosc: bardzo smakowite "trio" to owe "côteaux de Layon" + ser plesniowy + gruszka "Conference".

          • antuanette1 Re: Jaki ser najlepszy do wina? 10.09.10, 19:17
            Coteaux du Layon - miałam okazję pić kiedyś, bardzo, bardzo mi smakowało :)
            ja do win podaję zazwyczaj pleśniowe sery, głównie brie, camemberta i lazura. innych moje towarzystwo raczej nie tyka ;) a te nam bardzo smakują, zwłaszcza z dodatkami, typu president - z oliwkami, pieprzem, orzechami włoskimi.
            mnie do serów najbardziej pasują białe wina, półsłodkie lub półwytrawne, ale ja się nie znam :) tak mi po prostu smakuje ;)
      • Gość: Ser Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: *.ip.netia.com.pl 09.09.10, 11:47
        Sauterne/Cote du Layon + roquefort (albo podobny bleu),
        Savoi + beaufort, abondance, cantal,
        Wódka + serek topiony,
        Piwo + wędzona rolada ustrzycka, oscypki,
        :)

      • Gość: szadoka Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: 212.160.172.* 09.09.10, 12:36
        Luciu i co ty bidoku zrobisz jak przyniosa wino chilijskie albo afrykanskie? Jakie sery dobrac? No jakie?
        Ja bym wybrala takie co wszystkim smakuja. Osobiscie w nosie mam czy do czerwonego wytrawnego wina pasuje camembert Turka czy nie. Ja lubie i mnie pasuje. I wg mnie taka powinna byc generalna zasada. Jedzmy to co nam smakuje a nie co jest modne.
        • Gość: Le.O.N. Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: *.ip.netia.com.pl 09.09.10, 12:55
          Zapytaj Francuzow jakie wino pic do czego. Najczestsza odpowiedz: "Takie jakie lubisz i jakie Ci smakuje" :) Pzdr.Le.O.N.
          PS. Aczkolwiek nalesniki z dzemem jakos niekoniecznie pasuja do piwka. A miód dwójniaczek do schabowego ;)
      • iceberg09 Re: Jaki ser najlepszy do wina? 09.09.10, 13:23
        Taki, który będzie smakował ;-)))) A tak poważniej - ilu gości, tyle podniebień. Nie utrafisz we wszystkie. Dlatego niezłym rozwiązaniem jest kilka różniących się mocno od siebie win - i kilka zróżnicowanych serów -niech tam sobie dobierają własne kombinacje podług osobistych upodobań. Orzechy i winogrona - żeby po każdej kombinacji oczyścić kubki smakowe - jak najbardziej.
        A tak swoją drogą, to nawet winiarze toczą w necie flame wars? Przecież de gustibus...
      • Gość: Wrecekrzepki Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: 195.205.221.* 09.09.10, 13:40
        Sprobuj Fourme d'Ambert - mozna dostac na stoiskach serowych w Carrefour i Auchan, oraz niektorych Tesco (sprzedawany jest w kawalkach na tackach). Swietny ser plesniowy ( to oczywiscie moje prywatne zdanie).
      • Gość: Piekna stronka Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: *.ip.netia.com.pl 09.09.10, 13:57
        www.terroir-france.com/wine/cheese.htm
      • Gość: jokey whiskey cola i czeski budweiser IP: 94.254.230.* 09.09.10, 15:38
        a nie będziesz katować gości jakims siarkowym kwasem i penicyliną..
      • Gość: . Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: 80.50.233.* 09.09.10, 18:12
        Do sera podaje się wyłącznie wino białe.
      • Gość: gość Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.09.10, 22:41
        ja pier...lę, nie masz poważniejszych problemów?
      • wiesenblum Re: Jaki ser najlepszy do wina? 09.09.10, 23:52
        Po pierwsze: jak masz dobre wino to nie zanieczyszcaj go serem
        Po drugie: sery plesniowe do polslodkiegi i slodkiego wina. Kto wpadl na pomysl laczenia bardzo wytrawnych win z ostrymi serami ? Leb bym mu chetnie urwal ! IM wytrawniesze wino tym lagodniejsze sery ! Zabawa smakow polega nie na poglebianiu a na kontrascie (czyli rownowazeniu)
      • Gość: Anirolka Re: Jaki ser najlepszy do wina? IP: *.jmdi.pl 11.10.13, 20:33
        Bursztyn cudowny polski ser wolno dojrzewający idealny do wina wytrawnego i półwytrawnego
    Inne wątki na temat:

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


    Nakarm Pajacyka