Dodaj do ulubionych

Państwa-efemerydy

24.05.22, 20:15
W nawiązaniu do wątku Nowe państwo? chciałbym zwrócić uwagę forumowiczów ma istnienie państw... których już nie ma.

To, że państwa powstają i giną jest truizmem. Tworzą się imperia i znikają imperia. Można, co najwyżej, wyrazić zdumienie, że podbój jednego państwa przez inne, wchłonięcie, podział, zjednoczenie itp. wzbudzają tyle emocji... To, że przy okazji toczone są wojny, w których giną tysiące i miliony ludzi a dorobek pokoleń lub cała cywilizacja ulega zniszczeniu, to już inna rzecz. Nic nie może przecież wiecznie trwać...

Zdecydowana większość przypadków dotyczy państw, które utrzymywały swą państwowość w dotychczasowych (bądź niewiele zmienionych granicach. Przykładowo, na naszych oczach upadło Królestwo Nepalu (które odwiedziłem w 2007 roku), dziś jeździmy do Federalnej Demokratycznej Republiki Nepalu :)

Ciekawsze są przypadki podziału państwa (ostatni przypadek to, jak wiadomo, wydzielenie Sudanu Południowego). Są również podziały nieuznawane powszechnie np Południowa Osetia, Naddniestrze, a ostatnio DNR i ŁNR.

Ten wątek chciałbym jednak poświęcić państwo, które na naszych oczach powstały i... znikły. Jak wiadomo, Czeczenia ogłosiła niepodległość w 1991 i została wchłonięta przez Federację Rosyjską w 2000 roku. Mniej znanym przypadkiem jest... Tatarstan a dokładniej Islamska Republika Tatarstanu. Po rozpadzie ZSRR Tatarstan ogłosił niepodległość jak podaje Wiki w 1990, a w 1992 jako jedna z dwóch republik (obok Czeczenii) nie podpisał umowy federacyjnej z Rosją. W 1994 zawarł porozumienie z Rosją, na mocy którego Tatarstan stawał się „niepodległym państwem stowarzyszonym z Federacją Rosyjską”. Sformułowanie to zostało uznane przez obie strony, więc formalnie Tatarstan nie był częścią Rosji (miał z nią wspólną strefę ekonomiczno-walutową, armię i politykę zagraniczną), a faktycznie nią był. W rewizji Konstytucji Tatarstanu dokonanej w 2000 Republika uznała się za część Federacji.

I tyle było "wolnego" Tatarstanu...

Starsi forumowicze mogą pamiętać Tuwę (Tuwińska Republika Ludowa), która jako wolne państwo istniała w latach 1921-1944. Pamiętam moje zaskoczenie i wzburzenie, gdy w klaserze u wuja oglądałem przedwojenne znaczki z Tuwy...

Żałuję, że nie udało mi się zwiedzić Tatarstanu (i sąsiedniej Baszkirii) - poza oglądaniem kraju z okiem pociągu transsyberyjskiego. Obawiam się, że w najbliższym czasie taki wyjazd nie będzie możliwy.

Kornel
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka