Gość: AGUSIA IP: *.man.rsk.pl 05.06.04, 17:12 Witam Prosze o jakąś rade na temat gazu do Matiza. Ile wynosi moztaż w waszych miastach i czy ktoś już zamontował gaz do Matiza. Prosze o jakieś opinie. Z góry serdecznie dziekuję. Link Zgłoś Obserwuj wątek
Gość: borett Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? IP: *.hd.pl 05.06.04, 17:22 moim zdaniem nie waartooo... pasmo nieszczesc i klopotow. pozorna oszczednosc, konczaca sie remontem silnika. poza tym stale klopoty i uzeranie sie z gaziarzami - partaczami... nigdy nie mialem gazu, i nigdy nie zaloze. Link Zgłoś
lexus400 Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? 05.06.04, 18:00 Gość portalu: borett napisał(a): > moim zdaniem nie waartooo... pasmo nieszczesc i klopotow. pozorna oszczednosc, > konczaca sie remontem silnika. poza tym stale klopoty i uzeranie sie z > gaziarzami - partaczami... nigdy nie mialem gazu, i nigdy nie zaloze. .....a skąd u Ciebie taka opinia???? zamontowałem już chyba ze 20 parę Matizów i jakoś jeszcze żaden klient nie przyjechał niezadowolony a widuję się z użytkownikami przy okazji wymiany filtów i na obsłudze serwisowej. Z Matizami jest ZERO problemów, na gazie chodzą bardzo ładnie, instalacja zwykła II-giej generacji z zabezpieczeniem kolektora ssącego tzw. gwizdkami(po jednym na każdy cylinder)cena montażu (u mnie) 2200 PLN ze zbiornikiem w miejscu koła. Pzdr. Link Zgłoś
Gość: trug Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? IP: *.csk.pl 07.06.04, 18:42 Interesuje mnie opinia o gazie w f. focusie 1,6. Oczywiście sekwencja. Co jest takiego i o co chodzi z tymi fordami, że "gaziarze" boją się montować, po prostu mówią, że oni tego nie zrobią. Jeśli pan chcesz wymienić głowicę i wtryski po 20-30 tys. to proszę bardzo, ale on gwarancji na bezproblowe użytkowanie ni da zadnej. Nawet na 10 tys. kilometrów. Ile w tym prawdy, a ile niewiedzy? Link Zgłoś
lexus400 Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? 07.06.04, 21:44 Gość portalu: trug napisał(a): > Interesuje mnie opinia o gazie w f. focusie 1,6. > Oczywiście sekwencja. > Co jest takiego i o co chodzi z tymi fordami, że "gaziarze" boją się montować, > po prostu mówią, że oni tego nie zrobią. Jeśli pan chcesz wymienić głowicę i > wtryski po 20-30 tys. to proszę bardzo, ale on gwarancji na bezproblowe > użytkowanie ni da zadnej. Nawet na 10 tys. kilometrów. > Ile w tym prawdy, a ile niewiedzy? Problem tkwi w luzach zaworowych, robią się ciasne już po 5000 km i nie ma problemu jeżeli klient jest tego świadom i podjeżdża na regulację systematycznie ale w naszym cudownym kraju właściciele Fokusów chcą być cwansi od "zaworów" i myślą, że jak mają FORDA to nic nie muszą robić a w razie uszkodzenia głowicy każdy stara się zrzucić winę na gaziarza i argument jest tylko jeden "pan mi montował gaz i teraz mam uszkodzoną głowicę, wcześniej nic takiego się nie działo" na pytanie "kiedy silnik miał regulowane luzy" odpowiedź brzmi "nie wiem" albo "coś koło 20.000 km ale to nie jest wina zaworów" - bo oczywiście każdy facet w tym kraju jest "mechanikiem" i każdy wie lepiej. Dlatego gaziarze nie chcą montować w Fokusach. Pzdr. Link Zgłoś
Gość: Andrzej Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? IP: *.debniki.sdi.tpnet.pl 07.06.04, 22:25 Nie bardzo rozumiem, Mówisz o klasycznym luzie zaworowym na popychaczu ? Czyźby focus nie miał popychaczy hydraulicznych. Toż już nawet polonezy bodaj od 97 roku miały popychacze hydrauliczne i regulacja zaworów wypadła z programu serwisowania. Poza tym dlaczego są ciasne już po 5000. Cytowany FSO zaleca sprawdzenie co 10.0000 i to mając wałek w kadłubie. To chyba nie ten problem, a nawet jeśli to nie jest to wina zaniedbania ze strony użytkownika. Natomiast słyszałem, (wiadomość nie sprawdzona z drugiej ręki) że pęka ceramiczne wyłożenie gniazda zaworowego (tu regulacja nie pomoże) i ford przynajmniej oficjalnie zaleca wymianę głowicy przed montażem LPG. Link Zgłoś
lexus400 Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? 08.06.04, 08:10 Gość portalu: Andrzej napisał(a): > Nie bardzo rozumiem, Mówisz o klasycznym luzie zaworowym na popychaczu ? TAK - DOKŁADNIE Czyźby > focus nie miał popychaczy hydraulicznych. ZGADZA SIĘ NIE MA Toż już nawet polonezy bodaj od 97 > roku miały popychacze hydrauliczne i regulacja zaworów wypadła z programu > serwisowania. HYDRAULICZNE KASOWNIKI LUZÓW TO WCALE NIE JEST JAKAŚ SUPER SPRAWA NP.(LEXUS 400 ZAWORY REGULOWANE PŁYTKAMI) > Poza tym dlaczego są ciasne już po 5000. Cytowany FSO zaleca sprawdzenie co > 10.0000 i to mając wałek w kadłubie. NA GAZIE TEMPERATURA SPALANIA JEST WYŻSZA I GENERALNIE WE WSZYSTKICH SAMOCHODACH ZAWORY SZYBCIEJ SIĘ "ŚCIEŚNIAJĄ", NIE POTRAFIĘ WYTŁUMACZYĆ DLACZEGO W FOKUSIE JUŻ PO 5000 KM SĄ CIASNE, MOŻE ZASTOSOWANE MATERIAŁY MAJĄ TAKIE WŁAŚCIWOŚCI, ŻE NIE SPRZYJAJĄ WYŻSZEJ TEMPERATURZE? W KAŻDYM RAZIE JEST TO FAKT SPRAWDZONY OSOBIŚCIE NA DWÓCH FOKUSACH. > To chyba nie ten problem, a nawet jeśli to nie jest to wina zaniedbania ze > strony użytkownika. TYLKO I WYŁĄCZNIE ZE STRONY UŻYTKOWNIKA, GDYŻ TŁUMACZYSZ KLIENTOWI W CZYM RZECZ I CZYM TO GROZI ALE DO NICH TO NIE DOCIERA, PRZYJEŻDŻAJĄ REGULOWAĆ ZAWORY JAK JUŻ JEST PO FAKCIE I TRZEBA WYWALIĆ GŁOWICĘ. > Natomiast słyszałem, (wiadomość nie sprawdzona z drugiej ręki) że pęka > ceramiczne wyłożenie gniazda zaworowego (tu regulacja nie pomoże) i ford > przynajmniej oficjalnie zaleca wymianę głowicy przed montażem LPG. NIE MAM ZDANIA Pzdr. Link Zgłoś
Gość: Andrzej Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? IP: *.debniki.sdi.tpnet.pl 09.06.04, 21:15 "NA GAZIE TEMPERATURA SPALANIA JEST WYŻSZA ... Temperatura spalania z zaworami ma niewiele wspólnego. Natomiast temperatura robocza zaworów jest wyższa co wynika nie tyle z wyższej temperatury spalania co z faktu, że zawory i cała głowica NIE SĄ CHŁODZONE ODPAROWYJĄCYM PALIWEM. Zgodzisz sie ze mną, że gaz w przeciwienstwie do benzyny parującej bezpośrednio tuż przed zaworem do kolektora dochodzi już ciepły i w fazie gazowej? "Regulacja popychaczy hydraulicznych powinna być wykonywana jedynie w razie wymiany popychacza lub wymontowania głowicy" - to cytat z książki serwisowej fiata... CC 704 . Jak wspomniałem wątpie by focus nie miał popychaczy hydraulicznych ale może... A teraz do sedna. Jeżeli jest tak jak mówisz to znaczy że fabryczny luz jest za mały. Efekt po nagrzaniu silnika zawory będą się niedomykać i gniazda zostaną wypalone. Po 5000 jest już za póżno na regulacje. Trzeba bezpośrednio po założeniu instalacji zwiększyć luz zaworowy np o 0,05 mm i po problemie. Jeżeli tam są popychacze hydrauliczne to też można ustawić mniejsze wstępne obciążenie popychacza by zapewnić szczelne zamknięcie zaworu po nagrzaniu. Ale to człowiek któremu płacą za DOSTOSOWANIE AUTA DO ZASILANIA GAZEM powinien wiedzieć i zrobić a nie zwalać na klijenta. "I GENERALNIE WE WSZYSTKICH SAMOCHODACH ZAWORY SZYBCIEJ SIĘ "ŚCIEŚNIAJĄ" W trakcie eksploatacji luz zaworowy sam się nie skasuje, chyba ze występuje właśnie wypalanie gniazda w wyniku jego nieszczelnosci. Ja nie mam warsztatu więc moje doświadczenie sprowadza sie do tych aut które miałem i zarówno F126p jak i Polonez z klasycznymi popychaczami regulowanymi mechanicznie, zwiekszały luz zaworowy. To normalne bo ściera się popychacz, krzywka wałka rozrządu, klawiatura itd. Polonez przejechał na gazie 150 000 (nadal jeżdzi u sasiada) i nie zacieśnia zaworów (właśnie regulowalismy kilka dni temu). "SPRAWDZONY OSOBIŚCIE NA DWÓCH FOKUSACH" - tzn wypaliły gniazda, czy też były regulowane i jedziły OK ?. Link Zgłoś
Gość: borett Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? IP: *.hd.pl 05.06.04, 17:27 a montaz porzadnej instalacji - sekwencyjnego wtrysku gazu, w matizie mija sie z celem... Link Zgłoś
Gość: Andrzej Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? IP: *.debniki.sdi.tpnet.pl 05.06.04, 19:14 Ciekawe borett skąd wiesz o tych nieszczęściach skoro nie masz gazu ? A sekwencyjny wtrysk do matiza owszem można, można też wrzuciś mu silnik z autobusu czemu nie. A poważnie jest tylko jedno kryterium. Jak długo zamierzasz jeździć tym autem. Na kazde 100 km bedziesz do przodu ~ 7 zł jak widać z tego co napisał kolega "gaziarz" trzeba przejechać jakieś 25 - 30 tyś by wyjść na swoje. Tico jeżdza na gazie dość dobrze choć nie jest to auto "stworzone do gazu". I wiele zależy od instalatora. Link Zgłoś
Gość: Gosia Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? IP: 213.241.2.* 06.06.04, 13:39 > Na kazde 100 km bedziesz do przodu ~ 7 zł jak widać z tego co napisał kolega > "gaziarz" trzeba przejechać jakieś 25 - 30 tyś by wyjść na swoje. Różnica w cenie gazu i benzyny to ok 2 zł Przy spalaniu 6-7l/100km (5l to tylko na trasie i to z górki) wychodzi 12-14zł/100 km cena instalacji 2tys. zł zraca się po 16 tys. km (średnio rok czasu) Link Zgłoś
Gość: Andrzej Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? IP: *.debniki.sdi.tpnet.pl 06.06.04, 14:01 Nietety wiekszość aut w tym pewnie i Matiz spali więcej gazu niż benzyny. Jeśli pali średnio 6 Pb to gazu może być ~ 8. Do tego trzeba liczyć trochę benzyny na rozruch. W zimie to tak nawet do 1 km warto jechać na benzynie żeby silnik nie szarpał po przełaczeniu na gaz. Jeśli auto jeździ dużo w mieście to uzbiera się z 0,5 l/100 benzyny. Dlatego szacuję bardzo ostrożnie te 7 zł. Może być i 10 ale wątpie by 12 -14. Jest jednak inna sprawa. Jak bedziesz mieć gaz to będziesz jeździć dużo więcej bo zadziała efekt jeźdzenia też dla przyjemności i przebiegi się zwiększą (z własnego doświadczenia). Więc instalacja wróci się szybciej niż się skalkuluje. Można też smiało doliczyć sobie ~ 800 - 1000 zł przy odsprzedaży auta z tytułu instalacji gazowej. Krótko mówiąc tak czy tak się opłaci choć może nie tak od razu. Link Zgłoś
lexus400 Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? 06.06.04, 15:28 "Krótko mówiąc tak czy tak się opłaci choć może nie tak od razu." ....mało jest inwestycji, które zwracają się "od razu", podam przykład banków: - ulokuj w banku 2000 PLN na rok czasu - ile z tego wyciągniesz?? tyle wyciągniesz, że będziesz mógł rozpłakać się ze śmiechu:))) - potraktuj montaż instalacji jak inwestycję, wydając te przykładowe 2000 PLN po roku odzyskujęsz (w zależności od liczby przejechanych km) minimum 100 % "odsetek" a zainwestowany kapitał w dalszym ciągu procentuje. Efekt finansowy jest widoczny wówczas, gdy przy tankowaniu gazu za np.50 PLN taką samą kwotę wkładać do "skarbonki" tytułem nie tankowania jedynego słusznego paliwa:))) jakim jest benzyna. Pzdr. Link Zgłoś
akociak Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? 06.06.04, 19:54 czesc lexus 400 mam takie jedno pytanko jestem z rzeszowa i tu oferuja mi instalacje za 3500 zł jak przedstawia sie ta sprawa w innych miastach pzdrawiam Link Zgłoś
lexus400 Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? 07.06.04, 14:07 akociak napisała: > czesc lexus 400 mam takie jedno pytanko jestem z rzeszowa i tu oferuja mi > instalacje za 3500 zł jak przedstawia sie ta sprawa w innych miastach pzdrawiam ...jeżeli sekwencyjna to dobra cena, ale jeżeli nadal piszemy o Mitizie to nie ma sensu pakować mu takiej instalacji, wystarczy za 2200 PLN. Pzdr. Link Zgłoś
Gość: Piotrek Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.04, 19:25 Zgadzam się z opinią poprzedników - nie ma żadnych problemów. Swoim Matizkiem przejechałem na gazie około 40 tys. km i nie miałem z nim żadnych kłopotów. Od znajomych słyszałem czasem, że ich Matizki lubią czasem "prychać", ale mnie się to jeszcze nie zdarzyło ... chyba to kwestia regulrnej wymiany wszelkich filtrów, kabli, świec ... no i nie warto oszczędzać pary groszy na gazie i kupować "od pana Henia" po 1,50. Spala mi (bez rozróżnienia, czy to miasto, czy trasa) około 7 l gazu, aczkolwiek ostatnio jakby ciut mniej ... około 6,5 ... miło z jego strony :) Pozdrawiam Link Zgłoś
Gość: Rocco hehe :))) zydki,nawet do tego montuja gaz :))) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.04, 20:00 smiac mi sie z was chce , juz widze u was placz, jak autko by palilo ze 15 na 100 :)) Link Zgłoś
Gość: żydek Re: hehe :))) zydki,nawet do tego montuja gaz :)) IP: *.debniki.sdi.tpnet.pl 05.06.04, 20:07 Nie zaskoczyłeś mnie Rocco, ale spróbuj jeszcze raz wyrabiasz się !!! Link Zgłoś
Gość: Piotrek Re: hehe :))) zydki,nawet do tego montuja gaz :)) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.04, 21:19 taaa ... sorry, ale nie każdego stać, by płacić dużo za jazdę samochodem. Jeśli mam być szczery to przy moim zapotrzebowaniu na jazdę samochodem posiadanie samochodu, który pali 15 l byłoby idiotyzmem ... ale jeśli to Cię śmieszy i masz kasę by tak ją wywalać w błoto to gratuluję i życzę powodzenia Link Zgłoś
Gość: MARS Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? IP: 195.117.1.* 06.06.04, 04:52 Cześć AGUSIA ! Wejdź na naszą stronę : matiz.supermedia.pl . Po zalogowaniu się będziesz mogła popytać użytkowników Matiza na ten temat . Ja osobiście nie założyłem i nie założę gazu , ale użytkownicy " zagazowanych " Matizów narazie są zadowoleni . Do Matiza wystarczy instalacja II - ej generacji z " gwizdkami " w kolektorze ( plastikowym ) . P.S. Polacy nie są ludźmi dbającymi o środowisko naturalne . Zakładając " gaz " chodzi nam tylko i wyłącznie o oszczędność !!! A więc wystarczy , że zmniejszy się dość mocno różnica w cenie benzyny i gazu i ... sami dokończcie . Pozdrawiam ! Link Zgłoś
Gość: camel Re: Czy warto zamontować gaz do MATIZA ?????????? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.06.04, 19:12 Ja mam peugeota 1.9 i bez gazu na pewno jeździłbym mniej. Z doświadczenia - wcześniej miałem benzyniaka 1.6,teraz mam gaziaka 1.9 i za tą samą kwotę spokojnie objeżdżam 2 x większy dystans - na dłuższą metę o ile cena gazu nie wzrośnie drastycznie,zawsze się to opłaci. Jedyny minus to przy matizie spadek mocy jest już lekko odczuwalny. Link Zgłoś
blackmessiah Najlepiej Cyklon B 07.06.04, 21:47 A gdzie Ty dziecko potem będziesz ładować zakupy? Link Zgłoś
Gość: Agusia Re: Najlepiej Cyklon B IP: *.man.rsk.pl 09.06.04, 11:08 Butla z gazem ma byc zamontowana w miejscu gdzie jest koło zapasowe. Tak więc zostaje bagażnik wolny. Ale martwi mnie jeszcze jedna rzecz mianowicie, nie wiem jak to jest z przepisami dot. kół zapasowych. Czy nasze polskie prawo wymaga obowiązku posiadania koła zapasowego? I jeszcze jedno: czy po zainstalowaniu gazu muszę zmienić olej silnikowy na inny niż dotychczas? Link Zgłoś
Gość: Andrzej Re: Najlepiej Cyklon B IP: *.debniki.sdi.tpnet.pl 09.06.04, 12:00 Nie musisz mieć koła zapasowego a pewnie znając realia jak złapiesz gumę to przyjedzie mąż (chłopak) z kołem i wymieni. Oleju nie musisz zmieniać. Te oleje tzw zalecane do gazu to zwykle nabieranie ludzi. Warto wymienić świece jesli są jakieś wieloelektrodowe na zwykłe jednoelektrodowe (np. iskry z dopiskiem gaz) ale nie spiesz się jak bedzie ok. na starych to nie ruszaj. Powodzenia Link Zgłoś
blackmessiah Re: Najlepiej Cyklon B 09.06.04, 12:10 He he! Czyli na tej instalacji zasięg auta będzie się wahał między 100-200 km. A poza tym wyjmując koło zapasowe musisz je gdzieś umiejscowić, chyba że zamierzasz trzymać na kolanach albo w siatce reklamówce:). Bez koła zapasowego oczywiście można jeździć (jeśli masz do pracy np. 500 m), ale raczej nie polecam. Można jeździć także bez tylnych siedzeń, przedniego prawego siedzenia, obicia tapicerskiego, tłumika, tylnej szyby i pedału hamulca (przy odrobinie wprawy wystarczy ręczny). Hi hi. A poważnie: gaz w Matizie i wszystkich małych autach to poracha. Ten samochód spala i tak niedużo, a zmniejszanie jego i tak koszmarnie małej pojemności bagażnika nie wyjdzi Ci na dobre. Link Zgłoś
Gość: Swoboda_T Więcej logiki, mniej emocji! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.06.04, 15:54 Zamiast zapasu Aga może wozić uszczelniacz, kosztuje kilkanaście złotych, miejsca nie zajmuje, obsługa prościutka, a i oponiarze raczej już nie unikają napraw uszczelnionych gum, jak to dawniej bywało. Jeśli nie planuje rozrywania, lub rozcinania opon, to rozwiązanie jest optymalne. A co do zasięgu, gdyby butla miała pojemność netto 30 litrów, to przy spalaniu powiedzmy 7,5 litra, zasięg wyniesie...... No właśnie. A swoją drogą, może jest miejsce na butlę pod podłogą bagażnika,za kołami?? Może wtedy wejdzie większa. Instalatorzy,dajcie głos ;) Link Zgłoś
blackmessiah Re: Więcej logiki, mniej emocji! 09.06.04, 17:52 Ok, o uszczelniaczu też myślałem, bo sam jeżdżę motocyklem. Przy 30 litrowym zbiorniku na gaz zasięg faktycznie wyniesie około 400 km przy 7,5 L/100 km średnio. Co jednak z silnikiem? Ile pochodzi takie Badziewoo na gazie? Ile wytrzyma ten supersilniczek made by Korea? Link Zgłoś
Gość: kotek Re: Więcej logiki, mniej emocji! IP: *.plwaw.energis.pl 09.06.04, 18:33 Spokojnie, wytrzyma dużo. Przy regularnej zmianie oleju, świec, filtrów, regulacji zaworów itp, nie będzie róznicy z benzyną. Pozdrawiam Link Zgłoś