Dodaj do ulubionych

OT - grypa

05.02.20, 21:36
USA - 60-80 tys. zgonów na grypę rocznie.
Polska - aż 143 ofiary w ubiegłym roku, czyli gdyby było nas tylu co Amerykanów, to byłoby tych ofiar około tysiąca.
Nie ma to jak prywatna służba zdrowia
Obserwuj wątek
    • trypel Re: OT - grypa 05.02.20, 21:39
      Nie win służby zdrowia
      Może po prostu nie mieli pieniędzy i dlatego musieli umrzeć.
      A wtedy to oczywiście ich wina bo jakby chcieli to by mieli. I by dalej żyli.
      Taka logika korwinoidow

--
      Kobieto! Nigdy nie stawaj pomiędzy twoim mężczyzną, a jego kolegami. Pamiętaj, że on nie zastąpi swoich kolegów masturbacją. Ale ciebie tak.
      • nazimno wierszyk o grypce 10.02.20, 12:43

Jaś na święta miał wysypkę,
        Alleluja! Alleluja!
        Doktor stwierdził lekką grypkę,
        Alleluja! Alleluja!
        Potem rzekł: - Prima aprilis:
        Alleluja! Alleluja!
        To nie grypa, lecz syfilis!
        Alleluja! Alleluja!
    • pies_w_studni Re: OT - grypa 05.02.20, 22:35
      Po pierwsze CDC podaje mortality z powodu grypy w USA na 12 do 60 tys. a nie 60-80 tys.
      Po drugie podejrzewam że u nas po prostu się nie testuje na grypę, a zgony z powodu powikłań pogrypowych idą w statystyce jako "inne". Nie ma powodu żeby sądzić że USA ma kilkanaście czy kilkadziesiąt razy większą śmiertelność z powodu grypy niż Polska.
      • trypel Re: OT - grypa 06.02.20, 06:14
        Dlaczego nie ma skoro w przypadku śmiertelności niemowląt tak dokładnie jest ?

--
        Kobieto! Nigdy nie stawaj pomiędzy twoim mężczyzną, a jego kolegami. Pamiętaj, że on nie zastąpi swoich kolegów masturbacją. Ale ciebie tak.
          • qqbek Re: OT - grypa 06.02.20, 09:45
            Dane Banku Światowego za 2018:
            USA: 6,5; Polska: 4,4
            Różnica? Prawie 50% na niekorzyść USA

To może nie jest wielka różnica, ale 6,5 to Polska miała 20 lat temu.
            Biedna, tropikalna Kuba ma 5,0.

Na 35 krajów OECD gorsze wyniki notują tylko Chile, Turcja i Meksyk.

--
            Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
          • aron2004 Re: OT - grypa 06.02.20, 11:48
            To chodziło o umieralność okołoporodową kobiet.
            en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_maternal_mortality_ratio

Polska ma 3 na 100 tys., USA 18 na 100 tys.

Rosja ma 25, Iran 25, Chiny 27

Czyli faktycznie Wolny Rynek jest dobry, ale niekoniecznie dla kobiet w ciąży.

Pewnie dlatego młode kobiety w USA głosują masowo na Sandersa.

--
            Umcyk bum, umcyk bam. Jadę busem jestem pan.
            • qqbek Re: OT - grypa 06.02.20, 13:13
              Trypel wyraźnie pisał o niemowlętach :)
              Co do kobiet to u nas to także pochodna tego, że istnieje nie tylko opieka okołoporodowa, ale też i poporodowa (i to w wariancie przymusowym). Weź tu nie pokaż się położnej w rejonie, to nawet karę są w stanie wlepić. Zdobycze socjalizmu w służbie kapitalizmu.

O obowiązkowych badaniach USG i badaniach przesiewowych noworodków już nie wspomnę.
              Przy Polsce USA to pod tym kątem trzeci świat.

--
              Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
                • qqbek Re: OT - grypa 07.02.20, 00:15
                  gzesiolek napisał:

> Już nie mówiąc, że w Polsce kobieta w ciąży jest na chorobowym, a w US siedzi w
                  > robocie dopóty jej wody nie odejdą...

A to akurat patologia systemu.
                  Znam takie, które ledwo pozytywny test ciążowy zrobiły, to już na L4 siedziały.
                  Nic nie stoi na przeszkodzie temu, by niewykonująca pracy fizycznej zdrowa baba nie popracowała do połowy trzeciego trymestru.
                  Moje lepsze pół pracowało co prawda tylko do 6-7 miesiąca, ale za to z cukrzycą ciążową (w obydwu przepadkach).

--
                    • qqbek Re: OT - grypa 07.02.20, 10:57
                      aron2004 napisał:

> Gdyby mężczyźni zachodzili w ciążę to L4 w ciąży byłoby wpisane do konstytucji
                      >

Mówią, że gdyby ministranci zachodzili w ciążę, to aborcja byłaby sakramentem :P

--
                    • engine8 Re: OT - grypa 07.02.20, 18:39
                      No zona mowi ze gdyby mezczyzn nie zagoniono do mycia garow i prania to by nie bylo ani zmywarek do naczyn ani pralek automatycznych..
                      A jak mezczyznom przyjdzie rodzic to wtedy na pweno dzieci beda produkowane na linach produkcyjnych albo bedzie sie zamawiac na internecie.

• yasiaq Re: OT - grypa 05.02.20, 22:59
      Kolejny sukces PISu? Faktem jest, że ogólnie cienko w tej Ameryce. Już jurek urban się kapnął, że nie jest tam zbyt kolorowo i biedaczkom śpiwory posłał w stosownym momencie..
      • waga170 Re: OT - grypa 05.02.20, 23:14
        A pamietasz "Jakby Urban wlozyl turban to zamiast swini bylby Chomeini"?
        Nie zebym pana Jureczka nie lubil, lubie wesolosc naszego narodu, kawal wymysla przy kazdej okazji.
    • engine8 Re: OT - grypa 05.02.20, 23:21
      Albo nie ma jak to manipulacja przyczyn zgonow...

A co takiego Polska sluzba zdrowia robi ze ma takie super wyniki?
      Prywatna sluzba zdrowia w ameryce np oferuje ogolnodostepne i w wiekszosci wypadkow darmowe szczepienia i szczepi sie ok 52% a w Polsce ? 2.5%..
      Wniosek? Szepionki na grype zabijaja amerykanow..
      Kurde zawsze tak czulem i dlatego od lat sie nie szczepie...
      • vogon.jeltz Re: OT - grypa 06.02.20, 10:57
        > Wniosek? Szepionki na grype zabijaja amerykanow..

Może chcą ukryć w statystykach te wszystkie zgony z przedawkowania opiatów i podciągają je pod grypę, bo tak najłatwiej i nikt nie sprawdzi?
        • engine8 Re: OT - grypa 06.02.20, 18:06
          No u nas tez naciagaja ale chyba dlatego aby sprzedawac jak najwiecej szczepionek... teraz tych co oferuja darmowe znajdziesz na kazdym rogu..

Wiesz ze jak jestes pod woda to juz zwykle malo wazne jak gleboko.
          Z opioids sa gleboko pod woda i naciagnie na razie nic im nie poprawi...
          Najgorsze to to ze ci co to robili i swiadomie na tym zarabialii wywijaja sie czy wykupuja sie spod reki "sprawiedliwosci" .
      • aron2004 Re: OT - grypa 06.02.20, 11:49
        To dzięki opiece Matki Boskiej nad Polską, szczególnie nad poradniami i oddziałami ginekologii.

--
    • jureek Re: OT - grypa 06.02.20, 00:08
      Myślę, że w tym przypadku poziom służby zdrowia ma mniejsze znaczenie niż chociażby istnienie takiego komunistycznego wynalazku jak L4 i groźba wywalenia z roboty, jak się parę dni z powodu choroby zostanie w domu
      • engine8 Re: OT - grypa 06.02.20, 00:25
        Wyglada ze jak pacjent umiera to nikt sie nie doszukuje zrodla - jak przyczyna smierci bylo zapaleni epluc to nikt nie bada skad ono sie wzielo.

"„Szpitale nie zawsze wykonują badania w kierunku grupy, gdy trafia do nich pacjent z zapaleniem płuc, które może być jej powikłaniem. Takie badania są bowiem dość kosztowne” – mówiła dr hab. Mastalerz-Migas. Dodała, że kiedy taki chory umiera, jako przyczynę wyjściową podaje się zapalenie płuc, a nie grypę, a bezpośrednią przyczyną zgonu w dokumentacji jest na ogół niewydolność krążeniowo-oddechowa.

Według specjalistki w systemie wykrywania grypy jest zaledwie 1,4 proc. lekarzy, a w minionym sezonie grypowym 2015/2016 przesłano zaledwie ponad 8,5 tys. próbek do zbadania w kierunku grypy. „W takiej sytuacji nie może być wiarygodnych danych epidemiologicznych dotyczących grypy w Polsce” – podkreśliła dr hab. Mastalerz-Migas.."
        .
        serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/975946,zakazenia-i-zgony-z-powodu-grypy-w-polsce-sa-niedoszacowane.html
        • vogon.jeltz Re: OT - grypa 06.02.20, 09:43
          > Wyglada ze jak pacjent umiera to nikt sie nie doszukuje zrodla - jak przyczyna
          > smierci bylo zapaleni epluc to nikt nie bada skad ono sie wzielo.

Wątpię, żeby u was w USA za każdym razem drobiazgowo dociekano, czym wywołane było zapalenie płuc. To kosztuje, a u was służba zdrowia jest kurewsko droga.
          • engine8 Re: OT - grypa 06.02.20, 18:10
            Sluzba zdrowia jest kurewsko droga - ale ubezpieczeni placa za wszytko wiec robi sie wszytkie badani jakie mozna - nie co potrzeba ale co mozna i tu jest polowa problemu.. powody sa 2:
            1- zeby zarobic 2- zeby miec dupokryjke
            Moze nie za kazdym razem ale w wiekoszasci - raz ze ja moga zarobic na testach to zarobia a po drugie boja sie zeby ich nikt nie sadzil ze czegos niedopatrzyli ...
            • vogon.jeltz Re: OT - grypa 07.02.20, 10:14
              > Sluzba zdrowia jest kurewsko droga - ale ubezpieczeni placa
              > za wszytko wiec robi sie wszytkie badani jakie mozna

Mówimy o zmarłych. Trup już raczej nie jest ubezpieczony i ubezpieczalnia nie zapłaci za wszystkie możliwe badania prowadzące do ustalenia pierwotnej przyczyny zgonu (czyli nie zapalenie płuc, ale grypa, której było powikłaniem), nieprawdaż?
              • engine8 Re: OT - grypa 07.02.20, 19:04
                Trup ne jest moze ubezpieczony ale wtedy wkracza prawnik...
                Wielu ludzi ma napisane prze prawnikow "advance health care directive" (dokument okreslajacy kto , co i jak ma sie zachwywac w przypadku gdy pacjent nie jest w stanie sam pdejmowac decyzjie) ktore wyraznie okreslaja i wymagaja ze po smierci automatycznie musi szpital zrobic sekcje i okreslic przyczyny smierci - bezposrednie i posrednie oraz idokumentowac ze np pacjena nie usmiercono bo podawano przed smiercia zbyt nsko kaloryczne kroplowki itp...
                A nawet jak szpital tego nie widzi (zwykle przy przyjecu na SOR i do szpitala pytaj czy masz i prosza o kopie) to dla pewnosci ze nikt ich nie bedzi sadzil bardzo czesto to robi..
    • frequenter.light Re: OT - grypa 06.02.20, 12:25
      Ameryka zadziwia - nie ma na powszechną bezpłatną służbę zdrowia i edukację, a są ciężkie pieniądze na wojsko, wojny i zbrojenia... albo na ratowanie prywatnych banków...
      • yasiaq Re: OT - grypa 06.02.20, 13:04
        Przy obecnym rządzie jest szansa ,że troszkę im pomożemy..oczywiście na miarę naszych skromnych możliwości. Bo fajnie jest mieć takiego wielkiego przyjaciela nieprawdaż?
      • engine8 Re: OT - grypa 06.02.20, 18:39
        Bo ja bylbym pierwszy ktory by glosowal przeciwko bezplatnej opiece... Powinni obnizyc koszty ale jak zrobia bezplatna to bedzie tak jak w Polsce...
        Jaqk ktos bardzo chce to moze miec opieke.. wiekoszsc tych co ne maj po prostu woleli wydac kase na co innego niz na ubezpieczenie.
        A tutaj nie wolno w szpitalu nawet pytac ani wspominac kosztow...
        Zona byla niedawno i probowalem cos napomknac to mnie poinfrmowano ze szpital i lekarz sie tym nie zajmuja - oni maj doproaawdzic pacjenta do porzadku a rachunek dostaniesz pozniej... Minal miesiac i jeszcze nie widze niczego... JA sie nie boje bo ma ubezpieczenie i wiem ile zaplace ale jakbym nie mial.. to nie.
        Placa i placza jedynie ci ktory majac nie kupowali ubezpieczen a potem jak dostali rachunki to ubezpieczenie mialo z czego ciagnac... i oni czuja sie oszukani...
        I m in dlatego ze ci co maj ubezpieczeni aw sumie placa za tych co ich nie maj a i tak ze sluzby zdrowia korzystaja. Teraz liberaly w Kaliforni dali prawo korzystania z opieki dla nielegalnych.
        Tak jakby sie ktos tobie na sile wprowadzil do domu a tym mu dales dostep do lodowki... i teraz narzekasz ze jedzenie cie za drogo kosztuje..
        • frequenter.light Re: OT - grypa 06.02.20, 23:47
          engine8 napisał(a):

> Jaqk ktos bardzo chce to moze miec opieke.. wiekoszsc tych co ne maj po prostu
          > woleli wydac kase na co innego niz na ubezpieczenie.
          > (....) Placa i placza jedynie ci ktory majac nie kupowali ubezpieczen a potem jak dost
          > ali rachunki to ubezpieczenie mialo z czego ciagnac... i oni czuja sie oszukani

A tych co pracują w kasie w Walmarcie czy jako kelnerka w McDonaldzie czy przydrożnym barze też stać na opłacanie sobie ubezpieczenia zdrowotnego? Meksykanki, które przyjechały tu nielegalnie i pracują jako opieka dla dzieci czy przy zbieraniu śmieci też stać i mogą sobie wykupić takie ubezpieczenie?
          • engine8 Re: OT - grypa 07.02.20, 19:09
            Walmart oferuje i kazdy moze wykupic poziom jaki potrzebuje. Oczywiscie nie ma przymusu wiec albo nie kupuja albo njnizsze - ktore najmmnije potem placa.... No bo zawsze sa inne potrzeby..
            Tak jakby ludzie starali sie placic jak najnizszy ZUS a potem placza ze maja male emrytury i nie maja za co zyc.
            Nielegalni sa nielgalni i nie maja praw... Jak osalme - w naglych wylapadkach i praktycznie zawsze moga isc na SOR a tam ich zawsze przyjma ,,, a jak nie maj z czego to nikt z nich nie bedzie sciagal wiec wystarczjaca doja system
            • frequenter.light Re: OT - grypa 09.02.20, 13:39
              No to czy ich stać czy nie stać? Wg mnie to jest durne, żeby w XXI wieku, w jednym z najbogatszych i najpotężniejszych państw na świecie nie było powszechnej, bezpłatnej służby zdrowia, utrzymywanej z podatków. Macie takie bogate światowe korporacje jak Coca-Cola, IBM, Microsoft, Google, Apple, to nie stać Was na utrzymanie służby zdrowia z podatków?
              • engine8 Re: OT - grypa 09.02.20, 18:18
                No bo w europie ustalono ze jedni maj ochote i zdolonsci do pracy a inni nie... ale ci co maj dadza tym co nie maj i wszyscy bedz miec super..
                A ci co sie im ni e podobalo poplyneli za kaluze i ustalili ze kazdy bedzie mial tyle na ile sobie zapracuje..
                no i teraz mozemy dyslkutowac co jest dobre dla kogo...

Widzisz to ze Coca Cola i amazon i IBM ii Apple sa bogate to maja rozdawwac na prawo i lewo tym co nic sie do tego sukcesu nie dolozyli?
                Ja w nich zainwestowalem (pozyczylem im kase) wiec im pomoglem i oczekuje ze mi sowicie to odrobia i odplaca wiec maja w stosunku do mnie obligacje a w stosunku to reszty nie maja zadnych...
                Wiesz mnie i ciebie tez stac na utrzymanie kilu uchdzcow z Afryki - i co? Ilu utrzymujesz?
                Zadnego? Dalczego nie?
                • aron2004 Re: OT - grypa 11.02.20, 06:50
                  Przecież Coca-Cola, Amazon, IBM i Apple korzystają z lewackich państwowych dróg, z lewackich państwowych wodociągów, z lewackich państwowych lotnisk itp. itd.

Jeżeli nie chcą płacić podatków to niech sobie zbudują własne Coca-Cola Highway czy coś.

--
                  • frequenter.light Re: OT - grypa 11.02.20, 11:46
                    No właśnie, jeśli Amazon nie płaci podatków, to niech nie korzysta z państwowych dróg tylko sobie zamówi na Amazonie własne drogi! Niech zbuduje własne szkoły i uczelnie gdzie sobie będzie kształcił pracowników. Według Engine8 to jest w porządku, że nie płaci podatków. To dlaczego korzysta z państwa? No i gdyby nie był w Stanach to by nie był w stanie tak zdominować handlu w Internecie.
                    • engine8 Re: OT - grypa 11.02.20, 19:03
                      Ale on z tych nieplaconych podaktow nie robi koszonki - wydaje je - zatrudniajc wiecej ludzi a oni placa podatki..
                      A ludzi maj prace, wiecej moga zarabiac i oni zdecyduje w duzej mierze gdzie te podatki zaplacic. Rzad jak dostanie podateki to wiadomo - najpierw zaplaci sobie, potem wyda na wojsko i na wszytko co im poprawi szanse na utrzymaniu si ena stolkach.. Ludzie i ich potrzeby sa na szarym koncu prirytetow rzadowych...
                      Dlaczego weic oddawac prao decydowania o moich pienidzach zlodziejom?
              • vogon.jeltz Re: OT - grypa 10.02.20, 12:38
                > Macie takie bogate światowe korporacje jak Coca-Cola, IBM, Microsoft, Google, Apple,
                > to nie stać Was na utrzymanie służby zdrowia z podatków?

Nie stać, bo te korporacje płacą w USA jakieś groszowe podatki, jeśli w ogóle. Nie chce mi się sprawdząc po kolei wyżej wymienionych, ale np. Amazon od 11 mld dolarów zysku (nie przychodu!) w 2018 zapłacił federalnego podatku dochodowego dokładnie... zero.
                  • qqbek Re: OT - grypa 10.02.20, 22:44
                    Korzystają!
                    Z dróg, z wykształconych za publiczne pieniądze pracowników, z chuj wie ilu usług publicznych.
                    11 miliardów zysku, ani dolara podatku... to jest piękne.

--
                    • engine8 Re: OT - grypa 11.02.20, 00:06
                      No rozumieem ze wieleu tutaj rozumuje i probuje oceniac firmy amerykankie stosujac polskie zasady na jakich firmy, spolki czy korporcje pracuja...

A roznice sa i to duze.
                      No i na dodatek na kazdym kroku widac podejscie ze jak ktos zarabia wiecej niz wg mnie powinien to ma sie z reszta dzielic...
                      To ze firmy nie placa podatkow wcale nie musi byc negatyna cyfra w ogolnym budzecie poniewaz nie placa podatkow maja wiecej kasy ktora dziela sie z udzialowcami i pracownikami, wiecej zatrudniaj, wiecej placa a wiec jesli nie firma ale ich pieniadz generuje wiecej niz byloby z podatkow bo ten co zbiera podatki nie kradnie z tego wiekszej czesci..A ludzi najc wieksze dochody i tak placa wieksze podatki..
                      Ja pracowalem w wielu formach ktore mialy swoje ofocjlne biura gdzies na karibach i nie placili grosz podatkow ale dostawalem niezle opcje akcji plus moglem sobie brac 10% pensji w opcjach ktore byly tak wycenione ze zarobek byl nilimitowany kiedy akcje rosly na rynku ale zawsze - nawet jak spadaly to zarabiales nie mniej niz 15%.
                      Tak ze ogolnym rozrachunku roznzica jest tak ze placa podartki firma oodaje je rzaadowi ktory wiekoszsc trwoni a reszta wydaje jak mu sie podoba.. A ni eplacac daje opcje pracownikowi jak, ile i na co ma ta kase wydawac... Wiekoszsc i tak skonczy w biurze podatkowym ale nie wszytko...
                      Ja absolutnie popieram ta wersje gdzi mam wiecej w kieszeni i wieksz kontrole nad podatkami..
                      • aron2004 Re: OT - grypa 11.02.20, 06:48
                        Według tej logiki to najbogatszym krajem UE powinny być Węgry bo mają najniższe podatki.

--
                      • vogon.jeltz Re: OT - grypa 11.02.20, 12:30
                        > poniewaz nie placa podatkow maja wiecej kasy ktora dziela sie z [...]
                        > pracownikami, [...] wiecej placa

Engine, weź nas, kurwa, nie rozśmieszaj. Doskonale wiadomo, jak jest. Jest jedna grupa pracowników, którym płacą więcej - top management. Reszta od lat ma tyle samo lub gorzej.

> Tak ze ogolnym rozrachunku roznzica jest tak ze placa podartki firma
                        > oodaje je rzaadowi ktory wiekoszsc trwoni a reszta wydaje jak mu sie podoba

A skutek takiego pierdolenia, którym wyprano ci mózg, jest taki, że np. w całych Stanach sypie wam się infrastruktura.
                        • engine8 Re: OT - grypa 11.02.20, 18:56
                          No sypie sie i jak sie rozypie to zrepreuja....

Ale Ty widac masz podejscie socjalistyczne - zaplacmy podatki rzadowi a oni madre to lepiej wiedz jak je wydac
                          A oni ja je dostaj to najpierw placa sobie , potem wydaja tak aby ich znowu wybrano a potem to juz si emusz dogadac ..

A jak firma nie placi podatkow to ta kasa zostaje i jest albo wydana w formie wikszych plac albo powiekszania firmy itp... nikt pieniedzu nie kisi - z nich podtki zostan zaplacone tak czy inaczej. Co bedzie inaczej to to ze jak mi zaplaca wiecej to za je wydam lokalnie i zaplace podatki lokalne - nie tylko ale w wiekszym stopniu niz zrobilby to rzad... a czesc i tak pojdzie od gory i oni sobie wezma i podzilea ale im mniej maja na samej gorze tym lepiej dla mnie...
                            • engine8 Re: OT - grypa 11.02.20, 19:13
                              Wiesz co ,, mowilem waz 100X. Mnie to G obchodzi co Bezos robi ze SWOIMI pieniedzmi ktore zarobli legalnie. Moze sobie nimi dupe podcierac.
                              Kiedy Wy sie przestaniecie zachowywac jak komunisci i miec za cel zabieranie bogatym?

• frequenter.light Re: OT - grypa 11.02.20, 22:45
                                engine8 napisał(a):

> Wiesz co ,, mowilem waz 100X. Mnie to G obchodzi co Bezos robi ze SWOIMI pienie
                                > dzmi ktore zarobli legalnie. Moze sobie nimi dupe podcierac.
                                > Kiedy Wy sie przestaniecie zachowywac jak komunisci i miec za cel zabieranie bo
                                > gatym?
                                >

Ale mógłby więcej zapłacić swoim pracownikom a nie tylko top managementowi.
                                • engine8 Re: OT - grypa 11.02.20, 23:55
                                  Moglby ale po co skoro nie musi? Jak bedzie zmuszony to zaplaci...
                                  Pokaz mi kogos kto placi ludziom wiecej niz musi (no chyba ze ja ogrodnikowi :) )
                                  Kazdy palci jak najmniej podatkow i jak najmnije ludziom a glowne dlatego ze pieniac to POWER. Majec wicej - wiecej kontrolujesz - dlatego rzad chce jak najwiecej wyciagnac zeby miec jak najwiecej kotroli a prywatni obecnie robia to samo.
                                  Bo taki Bill Gates ma fundacje ktore kotroluja polulacje w Afryce - kontrulujac srodki anykoncepcyjne i presedury sterylizacyjne....
                                  Gdyby to oddal Rzdowi USA - ci wydaliby wiecje na zbrojecci ai swoje emrytury....
                                  Trudno oceniac co lepsze...
                                  Tak samo jakbym ja placil wieksze podatki to rzad by decydowal czy zbudowac lepsze drogi w albamie czy Luizjanie a tak ja mam wplyw na to aby lepsze dorgi byly bidowane w moje okolicy bo palce podatki tam gdzi wydaje kase i loklane podatki poprawija lokalne infrastruktury..lokalne szkoly itp.
                                  Oczywisci ejest argument ze w takich ukladach bogaci mieszklajcy w bogatych dzilenicach poprawija sobie zycie a biedni w biednych ni emaj za co... i to jest prawda... ale z dwojga zlego niestety to wole wydawac lokalanie
                  • vogon.jeltz Re: OT - grypa 11.02.20, 12:26
                    > No właśnie, a nie korzystają te korporacje z państwa USA?

Nie no, kurwa, wcale. Już kij z tą całą infrastrukturą, pracownikami i usługami publicznymi, bo to wiadomo. Ale przede wszystkim USA zapewnia amerykańskim gigantom ochronę instytucjonalną, dzięki czemu są w różnych miejscach na świecie nieomal wyjęte spod prawa - wystarczy, że ambasador Wuja Sama tupnie nóżką i już np. projekt nałożenia podatków na cyberkorpy rozwiewa się jak mgła w letni dzień - a w kwestiach prawnych ich dotyczących sądy w USA uzurpują sobie jurysdykcję nad dowolną sprawą ich dotyczącą na świecie.
                    • frequenter.light Re: OT - grypa 11.02.20, 12:29
                      O tym pisałem. Ale zapewne dane korporacje czy miliarderzy opłacają kampanię wyborczą poszczególnych polityków, którzy muszą się odwdzięczyć?? Czyli zamiast podatków do kasy państwa opłaca się do kasy polityka?
                      • vogon.jeltz Re: OT - grypa 11.02.20, 12:33
                        > Czyli zamiast podatków do kasy państwa opłaca się do kasy polityka?

21% od 11 miliardów to będzie prawie 2,5 miliarda. Politykowi wystarczy dać parę milionów.
                            • engine8 Re: OT - grypa 11.02.20, 18:59
                              No juz nie pierrnicz... Raje podatkowe robia to ze firma a nie rzad decyduje gdzie je wydac bo raj podatkowy polega na nieplaceniu podatkow... a wiec firma zdecyduje co z tymi pienidzmi robic czy dac ludziom aby wydali je lokalnie czy stworzyc nowe miejsca pracy .....
                              bo ja dasz radzowi to masz pewne ze zdecydowan wiekszosc pojdzie nie tam gdzi ty uwazasz ze poowinny..
        • aron2004 Re: OT - grypa 07.02.20, 06:37
          Czyli nie chciałbyś żeby tak jak w Polsce w USA umierały 3 kobiety na 100 tys. w okresie okołoporodowym zamiast 18?
          Wolisz mieć niskie podatki i tysiące kobiet które umierają przy porodzie?

--
          • engine8 Re: OT - grypa 07.02.20, 19:11
            Nie bede palcil za to ze ludzi podejmuja niewlasciwe decyzje - dlatego ze moga i wybieraj inne rzeczy.
            Tym sie rozni Polska od USA ze w Polsce placisz podatki i rzad decyduje za ciebie a tu placisz mniejsze i sam musisz zdecydowac...
            I ja zdecydowanie preferuja ta opcje....
            KAzdy dba o wlasna D od poczatku do konca.
              • engine8 Re: OT - grypa 10.02.20, 18:52
                Zdzieraja ze mnie gdzie tylko mozna i do tego tej kasy nie przeznaczaja na drogi tylko na inne cele typu wysokich emerytury dla pracownikow panstowych..
                A ze wiekoszsc podartkow na drogi jest w paliwie to ci co jezdza elektrycznymi podatkow na drogi nie placa tylko zeruja na tym co ja place... Bo lewactwo w rzdzie stanowym uwazz ze zileonym nalezy pomagac... A wiec daj sie im kredyty podatkowe i nie placa podatkow za drogi i jeszce maj wiele innych udogodnien - ale nikt nie krzyczy ze z tych udogodnien korzysta 10% najbogatszych bo biednych na auta elektryczne nie stac - a podatki placa...
                A taki nasz Gubernator doszedl do wniosku ze to co nazbierali na naprawe drog przeznaczy na porawe sieci kolejowej bo jak beda zle drogi to ludzi sie przestawia na kolej..... I jak takie lewackie Kurvy traktowac?
                  • engine8 Re: OT - grypa 10.02.20, 22:29
                    No ja jestem w 100% pewien ze zamieszkalem w najlepeszym stanie usa...
                    Lewactow na dobra sprawe moge miec w D.. bo oni mnie juz niewile moga zlego zrobic
                    Mieszkam w county gdzie jest prawactwo a wiec na codzien mnie to nie dotyczy, okilica czysta, zadbana, ludzi przyjazni, jest bezpiecznie, miasto rzadzi sie bardzo dobrze,, blisko do oceanu, blisko gor, wystarczajaco daleko od wielkich miast ale wystarczajaco blisko aby w godzine czy poltora byc tam.
                    Tego klimatu z cala reszta tego pakietu zadnym innym - lepszym byloby trudno zastapic.
                      • engine8 Re: OT - grypa 10.02.20, 23:05
                        A narzekac mam prawo i wrecz obowiazek bo jego zachwanie i rzadzenie sie moimi pieniedzmi mnie tez dotyczy wiec chce jak najlepiej dla siebie.. No i wkurz jak oszukuja ludzi w bialy dzien... a te ciolki demokratyczne ciagle na nich glosuja bo tak im TV powiedziala..

Ale czy to jest tragedia czy powod do wyprowadzki do innego stanu? Absolutnie nie.
                        Nigdzie nie ma idealnie i tu gdzie jezdze 90% zlego slowa nie moge powiedziec na jakosc drog..
                        • aron2004 Re: OT - grypa 11.02.20, 06:47
                          No ale te drogi w Kalifornii są lewackie państwowe więc powinieneś je bojkotować jako wolnorynkowiec.

--
                    • aron2004 Re: OT - grypa 11.02.20, 06:46
                      No tak ale masz te lewackie drogi wokół siebie - w Teksasie miałbyś polne prywatne drogi.

--
                            • aron2004 Re: OT - grypa 13.02.20, 06:35
                              No to dlaczego w Polsce gdzie porodówki są państwowe jest mniejsza szansa śmierci przy porodzie niż w USA gdzie porodówki są prywatne?

Przecież na logikę powinno być na odwrót.

--
                              • engine8 Re: OT - grypa 13.02.20, 18:53
                                Nie skad.... W Polsce kobieta idzie rodzic w niedzile o 8 rano i wraca do domu w sobote o 15
                                U nas idzie rodzic w niedziele o 8 rano i wraca w ten sam dzien o 15...
                                Ale te dzieci tak urodzone nie umieraja dlatego ze porodowki sa prywatne.. Pisalem tobie ze umierja bo sa poczete juz czesto z nalogiem, potem kobiety nie dbaja o ciaze i dzieci rodza sie niezdlone do zycia..
                                Dodatkowo - statystyki smiertelnosci obejmuje dziaci umierajce w czasie 2 rooku zycia i w USa nie ma wiekszej smerteloci przy samym porodzie ale potem. Walsnie dlatego ze dzieci radzo mlode dziwczyny , dzieci juz rodza sie sie w kieskiej kondycji, zwlaszcza w biedych okolicach rodzi sie ich duzo wsrod mlodych i biednych mam ktore o nie nie dbaja....nie odzywiaj wlasciwie, nie zajmuja sie nimi , nie pielgnuja....
                                • frequenter.light Re: OT - grypa 13.02.20, 23:12
                                  Ale to jest także zadanie dla Waszej ochrony zdrowia. U nas przychodzą położne i pielęgniarki środowiskowe i one zarówno sprawdzają stan życia wokół noworodka jak i uczą młode matki i doradzają w sprawach zdrowotnych. Macie kupę kasy to możecie o to zadbać z budzetu. A np nielegalne Meksykanki to gdzie rodzą dzieci?
                                  • engine8 Re: OT - grypa 13.02.20, 23:32
                                    Tu podobnie..

Obecnie wprowadzono prawo ze kobiety spedzja w szpitalu 48 godzin po urodzeniu.
                                    Tak bylo w przypadku mojej wnuczki... Po 48 godzinach - Mam i dziecko czuly sie dobrze, Mama zostal poinstruowana na temt pilegnacji, karmienia etc, wnuczka zbadana i zaszczepiona ..
                                    I kiedy wrocli do domy to pielgniarka przyszla nastepnego dnia sprawdzic warunki i poinstuowac, pomoc .. I za pare dni znow i po tygodniu znow.. Od chyba 2 go tygodnia mialy wizyty u pediatry.

Problerm nie jest w tym ze nie ma opcji a raczje w tym ze ludzi ich nie wykorzystuja.
                                    Nielgalne meksykanki rodza w szpitalu - molwile 100x za szpital przyjmuje pacjenot i nie pyta czy jestes legalnym czy nie i czy masz kase... Robi co potrzeba (min oczywiscie) zanim wypuszcza do domu..
                                    I dzieci tu nie umieraja czescie przy porodzie ale w ciagu roku po.... a przyczyny jak pisalem - kiepskie zdrowie noworodka przed urodzeniem i kiepska dbalosc po...
                                    • aron2004 Re: OT - grypa 14.02.20, 07:03
                                      I nie chciałbyś płacić np. 100 dolarów rocznie żeby te pielęgniarki chodziły do nielegalnych Meksykanek po porodzie?
                                      Wolisz zaoszczędzić 100 dolarów i niech te meksykańskie dzieci umierają?

--
                                      • engine8 Re: OT - grypa 14.02.20, 18:38
                                        A dlaczego ja mialbym chciec placic $100 na nielegalne meksykanki? Jak tak nielagalna przyjdzie dom sprzatac to jej przeciez place te $100... ale za darmo dlatego ze nielegalna?
                                • vogon.jeltz Re: OT - grypa 14.02.20, 10:23
                                  > Nie skad.... W Polsce kobieta idzie rodzic w niedzile o 8 rano
                                  > i wraca do domu w sobote o 15

Bredzisz. Wychodzi po 2 dniach.

> zwlaszcza w biedych okolicach rodzi sie ich duzo wsrod mlodych
                                  > i biednych mam ktore o nie nie dbaja

Skąd w takim bogatym kraju tyle biednych ludzi?
                                  • gzesiolek Re: OT - grypa 14.02.20, 10:58
                                    Przy obu córkach było to znacznie więcej niż dwa dni...
                                    2 dni tylko w idealnych sytuacjach, gdy dziecko jest zupełnie zdrowe, nie ma podejrzeń jakichkolwiek problemów, np. powszechnej żółtaczki poporodowej i gdy nie ma przy porodzie komplikacji/cesarki/nacinania...
                                    • samspade Re: OT - grypa 14.02.20, 11:14
                                      gzesiolek napisał:

> Przy obu córkach było to znacznie więcej niż dwa dni...
                                      > 2 dni tylko w idealnych sytuacjach, gdy dziecko jest zupełnie zdrowe, nie ma po
                                      > dejrzeń jakichkolwiek problemów, np. powszechnej żółtaczki poporodowej i gdy n
                                      > ie ma przy porodzie komplikacji/cesarki/nacinania...

W przypadku moich chłopaków raz 2 dni raz 3 dni. Obaj cesarki. Nie ma przeproś.
                                    • vogon.jeltz Re: OT - grypa 14.02.20, 11:21
                                      > 2 dni tylko w idealnych sytuacjach, gdy dziecko jest zupełnie zdrowe,
                                      > nie ma podejrzeń jakichkolwiek problemów,

U engine'a w jankesowie też chyba w takich przypadkach nie wypuszczają kobiety z noworodkiem tego samego dnia po południu? Chyba, że wypuszczają - i stąd ta umieralność.
                                      • engine8 Re: OT - grypa 14.02.20, 18:43
                                        No typoe i prawne jest 48 godzin....
                                        ale znam ludzi co wlasnie urodzila rano a wieczorem poszla do domu poniewaz mial ubezpieczenie z duzym udzilam wlasnym i nie chcila placic.
                                        Poza tym nelgalni moga rodzic darmowo jedynie zglaszjac sie na "SOR" a tam to roznie bywa - zwykle ocena kto jest zdrowy a kto chory zalezy od tego ile szpilat liczy ze dostanie z ubezpieczenia...
                                        Tak ze wyjscie w ten sam dzien - choc rzadkie nie jest az tak rzadkie wsrod biednych..i
                                        • frequenter.light Re: OT - grypa 14.02.20, 20:53
                                          No to mówisz ze przyjmują do porodu każdego i wypuszczają ze szpitala najwcześniej po 48 godzinach a potem sam sobie zaprzeczasz bo mówisz, ze wychodzą w ten sam dzień bo ich nie stać na koszty pobytu w szpitalu po porodzie. Trochę żenada w 21 wieku i w jednym z supermocarstw światowych, prawda?
                                          • engine8 Re: OT - grypa 14.02.20, 22:44
                                            Do wszytkiego probujejesz przykladac Polski szablon ?
                                            Typowym jest ze do porodu sie przygotowujesz i pracujesz ze swoim lekarzem itp i ubezpieczenia pokrywaja 48 godzin lbo wiecej jak potrzeba...
                                            Ale pobyt w szpitalu to kwestia tysiecy dolarow dziennie a pacjen tplaci w zaleznosci jakie sobie wykupil ubezpieczenie..
                                            Ale nie kazde ubezpieczenie takie samo i nie kazdy ma takie ktore pokrywa wszytkie koszty.
                                            A wiec ludzie "waza" ile chca i moga wydac i jedni siedz te swoje 48 godzin i doplacja $5tys a inni siedza dzien nie w szpitalu a na odzielnej porodowce - urodza i jak nie ma komplikacji to ida do domu... a przeznastpen pare dni przyjdzie pielgniarka .. W koncu w szpitalu i tak masz dziecko obok i meza obok i matka czesto tez...
                                            A nielegalni ida na SOR bo tam wszytkich przyjmuje i trzymaja nie wiem ile , w zaleznosci od potrzeb pare dni zanim sie nie polapia ze to nielgaalna i wtedy bardzo szybko Matka i dziecko jest w super formie i moze isc do domu...:)
                                            Tak trudno pojac ze tu nie ma sztywnych regul i nie wszytko jedna nitka szyte?
                                            Tak ze cokolwiek naapisze to bedzie prawda i nieprawda bo zawsze mozna pwiedziec "ale nie zawsze i nie wszedzie i nie w kazdym wypadku bo tak gdzies cos bylo inaczej" ..
                                            • frequenter.light Re: OT - grypa 15.02.20, 10:32
                                              To juz wole sobie przynieść piżamę i szczoteczkę do zębów do szpitala niż mieć to a płacić tysiące dolarów za dzień. Wasz system jest porąbany. Na Kubie maja lepsza opiekę zdrowotna mimo iż ja embargujecie od 70 lat.
                                              • engine8 Re: OT - grypa 15.02.20, 17:56
                                                No i jakos nie widac kolejki imigrantow aby se na ta Kube dostac?
                                                Widzisz.. pieniadze sa tylko srodkiem do celu.
                                                A jak policzylem niedawno z sisistro w Polsce ile oni wydaj z wlasnej kieszeni na wszytko zwiazne z medycyna i ile my to okazalo sie ze my mniej... A za to dostajemy wiecej.
                                                • frequenter.light Re: OT - grypa 15.02.20, 19:10
                                                  Może jakbyście nie embargowali tej Kuby tylko dlatego, że zrobiła rewolucję i wywaliła wasze interesy z wyspy, to by była bogatszym rozwiniętym krajem i ludzie by nie uciekali na tratwie do Key West. Zresztą - mało wyzyskiwaliście krajów Ameryki Środkowej i Południowej? Nie wspomniawszy o eksploatowaniu Murzynów na waszych plantacjach.
                                  • olivkah Re: OT - grypa 14.02.20, 11:04
                                    vogon.jeltz napisał:

>
                                    > Skąd w takim bogatym kraju tyle biednych ludzi?

Ostatnio się zdziwiłam, gdy trafiłam na statystyki, z których wynika, że w tych bogatych Stanach jest ok. 2% ludzi, którzy mają na życie poniżej 5,5 dolara dziennie, a to jest bardzo podobnie jak w Polsce (2,1%).

en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_percentage_of_population_living_in_poverty
                                      • engine8 Re: OT - grypa 14.02.20, 18:51
                                        Zalezy kogo z kim porownasz...
                                        Zebrajacy na ulicach nie ida do pracy bo on na rogu czy przed kosciolem za pare godzin zbierze $200... ale jest biedny jak mysz... I do tego po zakonczeniu pojdzie do koscielnego kantorka i wezmie sobie 5 toreb jedzenia.. srodkow do prania, ciuchow itp....
                                    • engine8 Re: OT - grypa 14.02.20, 18:48
                                      No tak sa tacy ale jak sie przyjrzysz to zyja za $50... Bo jedzenie i opieka medyczna i transport do lekarz i wiele innych rzeczy maja za darmo a jka maj wiecej to ukrywaja...
                                      Ja tez przez 2 lata zylem za $2/dziennie - na papierze :) Dochody mialem jedynie z tego co podalay konta oszczednisciwe i jakies tam inne devidendy bo zarobki na iwestycjach byly reinwestowane a te makle dochody zostaly zamniejszone przez odpisy podatkowe .... tak ze mialem problem bo mi nie chcilei sprzedac ubezpieczeni prywatnego - no ba nie mialem czym placic :)
                                    • qqbek Re: OT - grypa 15.02.20, 12:39
                                      engine8 napisał(a):

> Poniewaz pojecie "biedny" jest pijeciem relatywnym. Ten nasz biedny ciagle jezd
                                      > zi samochodem i chodzi do restauracji

Mam wrażenie, że żyjesz w złotej klatce.

--
                                      • frequenter.light Re: OT - grypa 15.02.20, 13:13
                                        Właśnie. Engine8 wykształcił się w Polsce za darmo. Dzięki temu znalazł prace w Dolinie Krzemowej i bardzo dobrze zarabiał w czasach kiedy nie było aż takich dysproporcji między prezesami a pracownikami a służba zdrowia nie była w szalonych cenach. Ciekawe czy jakby dziś przyjechał do Kalifornii ale bez studiów i opieki zdrowotnej to czy powiodłoby się równie dobrze?
                                        • engine8 Re: OT - grypa 15.02.20, 18:10
                                          To prawda ze czasu i uklady zawodowe wtedy byly lepsze i ja swoja praca utrzymywalem rodzine , wyksztalcilem dzieci i odlozylem na emryture...
                                          Teraz ciagle to mozliwe choc niestety trudniej..
                                          Obserwuje teraz dzieci - oni patrza na zycie ianczej poniewaz po pierwsze maj nas a wiec w razie czego bezpieczne ladowanie a po drugie pokolenie mniej wagi przywiazuje do oszczedzania a wiecej do "przezywania" wiec przlatuja im kasa przez palce i narzekaja ze im gorzej..

Kiedy przyjechaem to nie mialem ani grosza w kieszeni ani nie znalem jezyka....Tzn malem na tyle aby kupic auto aby dojechac na lekcje jezyka i koniec...na jedzenie juz trzeb blo sobie jakos zarobic
                                          No wiec jakbym w takim stanie pojawil sie teraz to byloby chyba troche trudniej ale ciagle bym to zrobil..
                                          A opieka zdrowotna to nie az taki luksus i taki wileki problem jaki robi z tego lewactow i ich medie. Trzeb porawic ale bez przesady - kazdy kto chce i mysli i glowkuje to nie ma problemow.. Ja zawsze mialem ubezpieczenie - nie zawsze t akie samo i niezawsze tak samo dorgie czy tanie ale zawsze w grancach potrzeb i mozliwosci...
                                          Placza ci co wykorzystuje opcje ze nie musisz placic jak jestes zdrowy a chialbys tez nie placic jak zachorujesz...
                                          • aron2004 Re: OT - grypa 16.02.20, 08:45
                                            Czyli uważasz że te kilka tysięcy kobiet umierających w USA przy porodzie to nie aż taki straszny problem i w ogóle lewactwo się czepia nie wiadomo po co?

Kobieta która nie myśli i nie główkuje powinna umrzeć?

--
                                            • engine8 Re: OT - grypa 16.02.20, 20:45
                                              Przesadzasz jak przekrecony socjalista...

zamieszczanie plików cookies, prosimy o zmianę ustawień w przeglądarce lub opuszczenie serwisu. Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację tych plików, co będzie skutkowało zapisywaniem ich na Państwa urządzeniach przez nasz serwis.
                                              Informacji z plików cookies używamy w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. Więcej na ten temat w naszej polityce prywatności.
                                              Polityka prywatności
                                              MAM PRZEGLĄDARKĘ USTAWIONĄ
                                              ZGODNIE Z MOIMI PREFERENCJAMI
                                              Zamyslenie.pl - Aforyzmy i cytaty - dla Ciebie

staram sie zyc wg tej modlitwy

"Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to, co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego."
                                              • engine8 Re: OT - grypa 16.02.20, 20:46
                                                Sorry, ten pierdolony Polski portal wpirdilil swoja 2 grosze bo pewnie EU mu tak nakazala

"Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to, co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego."
                                        • engine8 Re: OT - grypa 17.02.20, 18:33
                                          I jeszcze dodam ze ja nigdy nawet nie zastanawialem sie nad dysproporcjami zarobkowymi pomiedzy prezesami i pracownikami - one zawsze byly sa i beda.
                                          Prawda jest kiedys w pracy byly bardzje ludzkie stosunki pomiedzy gora i dolem...
                                          Ale to bylo kiedys kiedy SV sie bidzlo do zycia i firmy byly mnijesze..
                                          Ale opieka medyczna byla stosunkowo drozsz i mniej dostepna - tu sie poprawilo.
                                          Ale ciagle w pracy dystansow w kontaktach nie ma.... Ciagle mozna wlezc do biura prezesa bo drzwi otwarte i skekretaki nie bronia... powiedziec Hi Jim, do you have few minutes to talk?"... No a mnie to bylo latwo bo wielu tych na czubku to albo dawni koledzy albo znajomi z ktorymi pracowalem czy konkurowalem w ktoresj tam z firm po drodze..
                                          smeiszna bo pracowalem dawn w jedej formie , potem odszedlem i po 15 latach pod koniec kariery postanowilem pare lat [ppracowac wiec dzwonie do koleznaki i pytam czy cs dla mnie maja... Mowi oczywisce ale pytanie.... "Zansz tego Skurczybyka z przeslaosci i on teraz jest wysoko na gorze i niewile siezmienil - jak myslisz ze potrafisz go przynajmniej tolerowac to mozesz przychodzc do pracy od przyszlego tygodnia" hahahahaha... Oczywiscie ze moge bo mi skora zgrubiala...
                                          No i pwierwszy dzien pracy oczywiscie wlazlem do jego biura - spojrzali mowi
                                          "Czesc , O K jak to Ty jestes Ten co jam mysle ze jestes? Jak tak to kurna na starosc nawet mi nie dasz spokoju? " Usmialismy sie do rozpuku
                                          Ale pracowalo sie nam dobrze.... i po niecalych dwich latach ja sie poddalem i poszedlem na emryture - ilez mozna znosic :)
                                      • bwv1080 Re: OT - grypa 15.02.20, 13:44
                                        qqbek napisał:
                                        > Mam wrażenie, że żyjesz w złotej klatce.

Jak również cierpi na uwarunkowana wiekowo skostniałość światopoglądu.
                                        Pod względem trolling level i impregnacji zbliżył się niestety mocno do poziomu "misiaczek".
                                        • frequenter.light Re: OT - grypa 15.02.20, 19:07
                                          Nie, no, nie obrażaj Engine'a porównaniem do Misiaczka! Protestuję!!!
                                          Engine to doświadczony facet z krwi i kości a Misiaczek to internetowy troll.
                                          Owszem może przesiąknął amerykańskim "dreamem", ale przynajmniej jest w swoich poglądach wiarygodny a nie jak misiaczek trolluje by trollować i żywi się waszymi odpowiedziami.
                                        • qqbek Re: OT - grypa 15.02.20, 23:11
                                          bwv1080 napisała:

> Jak również cierpi na uwarunkowana wiekowo skostniałość światopoglądu.
                                          To pewnie tak.

> Pod względem trolling level i impregnacji zbliżył się niestety mocno do poziomu
                                          > "misiaczek".
                                          To raczej nie.

Nie będę mu tłumaczył tego, jak tracili domy ludzie, którzy zapożyczyli się na złodziejski procent... a potem nagle bank zażyczył sobie spłaty 1/2 ich pierwotnej wartości na raz... bo (dzięki szwindlom banków na instrumentach pochodnych) nagle ich wartość spadła o połowę.
                                          To przecież był triumf kapitalizmu.
                                          2100000 upadłości konsumenckich w 2005 roku :)
                                          1500000 w 2010...
                                          W międzyczasie mieli ustawę o upadłości konsumenckiej... która właściwie zaczęła cały ten kryzys.

--
                                          • engine8 Re: OT - grypa 15.02.20, 23:42
                                            No nie musisz mi nic tlumaczyc co sie dzialo u nas zwlaszcza iles tam lat temu ale mozesz co sie dzialo i dzieje w Polsce.
                                            A co niby ta dyskusja ma wspolnego z tymi domami i mna?
                                      • engine8 Re: OT - grypa 15.02.20, 18:00
                                        Mylisz sie i za duzo wagi przykadasz do tego co sie na ten temt publikuje. A publikuje sie dla zrobieni opini publicznej..
                                        Co wcale nie znaczy ze nie ma marginesow, chorob psychicznych itp....
                                        ale jak spojrzec z boku to w Polsce ludzie biedni sa biednymi bo po prostu inaczej sie fizycznie nie da... A u nas to zwykle im sie nie chce - czasc to checi , czasc to swiadomosc ale to ich decyzja i brak checi na wyslilek aby byc mnije biednym.
        • vogon.jeltz Re: OT - grypa 07.02.20, 10:19
          > Powinni obnizyc koszty

Jak służba zdrowia będzie działać na zasadach komercyjnych, to NIGDY nie obniży kosztów. A wiesz dlaczego? Ponieważ, w odróżnieniu od innych dóbr, zdrowie nie ma towaru substytucyjnego i nie możesz z niego zrezygnować. Człowiek zapłaci każdą możliwą cenę za swoje zdrowie i życie, bo ma tylko jedno i innego sobie gdzie indziej nie kupi. A wasza kapitalistyczna i for-profit służba zdrowia to wykorzystuje i puszcza ludzi w skarpetkach. Ponad pół miliona ludzi bankrutuje corocznie w USA z powodu kosztów leczenia.
          • engine8 Re: OT - grypa 07.02.20, 19:15
            Pisalem tobie dlaczego banktutuja - dlatego ze podejmwali zle decyzje.. za ktore trzeba zaplacic albo wczesnije albo pozniej.
            Sa u nas przeciez ubezpieczenia panstwowe dla ubogich ktorych nie stac na ubezpieczenie prywatne (MedicAid) I kazdy ma prawo isc na SOR a SOR przyjac..
            • vogon.jeltz Re: OT - grypa 10.02.20, 12:34
              > Pisalem tobie dlaczego banktutuja - dlatego ze podejmwali zle decyzje

Faktycznie, zachorowanie na jakąś ciężką chorobę, padnięcie ofiarą wypadku drogowego czy przestępstwa to jest fatalna decyzja.

> Sa u nas przeciez ubezpieczenia panstwowe dla ubogich ktorych
              > nie stac na ubezpieczenie prywatne

I te ubezpieczenia gwarantują leczenie raka albo innych długotrwałych i skomplikowanych w leczeniu chorób?
              • engine8 Re: OT - grypa 10.02.20, 18:32
                Nie ale jako swoadomy czlowiek kupujesz ubezpieczeni na samochod to dlaczego nie na siebie>
                A jak nie kupujesz na samochod to bierzesz na siebie 100% odpwiedzilnosci jak cos bedzie nie tak?
                Idac Twoim tokiem myslenia - nie ma sensu oszczedzac na emeryture i jak zarabiasz to wydawac a nie oszczedzac bo zasranym obowiazkiem panstwa jest ci ja zapewnic?
                • qqbek Re: OT - grypa 10.02.20, 22:47
                  Ale jeżeli ze swojej pracy nie jesteś się w stanie nawet utrzymać, to jak masz jeszcze odłożyć na ubezpieczenie zdrowotne?

--
                  • engine8 Re: OT - grypa 10.02.20, 23:16
                    Tak ja wszyscy w Polsce to robia?
                    Kuzwa moj ogordnik kosi trawniki z zona - 10 godzin dziennie 7 dni w tygodniu aby sie utrzymac sam i pomoc corce aby mogla wychowywac dzieci...
                    Nikt nie mowi ze ma byc latwo ale bardzo rzadko jest to niemozliwe... najczescije to wybor dlatego ze koszt ubezpieczen zalezy od dochodow.. i najdrozej nie jest tym najboedniejszym ale tym srednio zarabiajacym bo przyzywczili sie do dochodow i zyja niezle ale wpadli w wyzszy prog ubezpieczen... JEdnak sa sposoby regulacji ofijlanych dochodow - tylko trzeba chciec.

A ja jak tu przyjechaleme to mialem kase ? Prze pierwsze kilk misiecy nie mialem zadnyc dochodow wiec mialem rzdowe ubezpiecznie za darmo plus kase na mieszknaie i jedzenie. Potem jak zaczalem pierwsz prace to mialem wiecej a wiec musileismy najpierw zaplacic te kosztu ktore byly wazne a potem zyc za to co zostalo...
                    Tu nikt nie moze buc glodny - na kazdym kroku mozesz dostac torby jedzenia za darmo.
                    Tez nie ale musialem uszczuplic na czyms innym - np nie chodzilismy jesc do restaruacji - to juz gwaratuje ze wystarcy na ubezpieczenie..
                    Jezdzilem autem za $1k anie bralem w leasing takiego za $20k..
                    No ale jak to tak ... przeciez raz w tyogdniu to trzeba zonie ulatwic zeby nie gotowala...
                    No i przeciez auta porzadne tez trzeba miec - a to kosztuje..
                    No a dzieciom preciez musisz kupic jPhony bo sie beda zle czuc wsrod rowiesnikow..
                    • qqbek Re: OT - grypa 10.02.20, 23:55
                      Żałosne jest to, że nad imigrantami znęca się imigrant, któremu się powiodło.
                      Żyjesz w kraju z gorszą opieką zdrowotną niż ta w komunistycznym skansenie 100 mil na południe od Florydy... tyle w temacie.

--
                        • qqbek Re: OT - grypa 11.02.20, 00:26
                          engine8 napisał(a):

> Ja sie nad nikim nie znecam - place mu tyle na ile on sam to prace wycenil

Super!
                          Tak trzymaj!
                          Może ten "native" co tobie basen sprząta miał nawet jakieś prawa do twojej ziemi...
                          en.wikipedia.org/wiki/California_Indian_Wars
                          tzn. przed tym jak dumni przedstawiciele twojego nowowybranego narodu postanowili mu je odebrać.
                          Jak widzę tego waszego Prezia Trumpa, który mówi o niewpuszczaniu obcych, to mi się przypominają wykłady z historii USA i pierwszych 13 kolonii... a potem to, jak to robactwo rozeszło się, w swej nieograniczanej niczym żądzy posiadania, aż po zachodnie wybrzeże.

Super, że płacisz ludziom tyle, na ile wyceniają swoją pracę.
                          Ja zatrudniając kogokolwiek płacę też tyle, na ile państwowa służba zdrowia wycenia ich ubezpieczenie medyczne... ryczałtowo, a nie pochylając się nad każdym z przypadków z osobna (co rzecz jasna musi kosztować dodatkowo). I to niezależnie od tego, czy syna sąsiadów mojej działki pod miastem najmuję, na umowę zlecenie, do skoszenia całości, czy kogoś przyjmuję do pracy. Jesteście super, kuper, duper... tyle, że do pięt biednej Kubie nie dorastacie. Dramatem nie jest fakt, że nie dorastacie, bo przecież możecie mieć niższy poziom rozwoju cywilizacyjnego... dramatem jest to, że nie dorastacie mentalnie.

--
                          • engine8 Re: OT - grypa 11.02.20, 00:45
                            Jak ja sie wprowadzilem to sam przyszedl i zapytal czy moze sie zatrudnic. Poprosilem o wycene - bez sprawdzania jak placu rynek sasiedz etc.... Zabralo mu pol godziny lazenia i wycenil - moze na zapas do negcjhaccji ale ja nie negocjowalem... Powiedzialem OK..
                            Jaies 2 lata pozniej pojawil sie mlody meksykanin i oferowal 30% taniej... Nawet si enie zastanawialem - absolutnie nie... Zgodzilem sie i tyle place a on na to liczy...
                            Pracuje solidnie i robi w sumie mniej niz sie zgodzilismy poniewaz niektore rzeeczy - jak obcinanie krzakow, wolimy aby tego nie robil co tydzien a wtedy kiedy powiemy poniewaz preferujemy wyglad naturalny.. Teraz jak jestesmy na emeryturze to nie wkopuje i nie przekopuje niczego - sami to robimy, sami obcinamy krzewy - z nudow i checi... Pare razy roku wyjezdza do Meksyku na 2 tygodniowy urlop - chyba raczej na leczenia , zeby itp... .zawsze moimy OK i ma placone jakby byl. Jak zla pogoda i mowi - przyjede dzien pozniej - to zawsze mowie - nie zawracaj sobie glowy, przepusc tydzien nic sie nie stanie... Jak my wyjezdzamy to mu mowie - mozesz nic nie robic przez 2 miesiace - jedynie posprzataj przed przyjazdem ..smiejw sie ze moze choc co drugi tydzien przyjdzie bo jak mu sie nazbiera to gorzej....i dostaje czek a caly cxas na zapas kiedy nas nie ma.
                            Ja sa swieta czy pada deszcz to nie kazemy przychodzic przez 2 tygodnie a i tak dostaje zwyczjowa 13-ke.. Jak mamy cos do oddania to sa pierwszi do wziecia jak chca - a biora chetnie jak nie dla siebie to dla innych....
                            Tak akurat tutaj wyrzutow sumienia nie mam.
                            O tej Kubie to chyba przsadzasz albo mowisz ustami socjalisty....
                            To ni emy to Wy nie rozumiecie ze moga by cna sowecie sytemy gdzi ludziom sie placi i pozaal samym decydowac... Jestescie narodem ktory oczekuje na to ze rzad da..
                            Porownujac mentalnisc Polska i amerykanska zdecydowani epreferuje i wyzej oceniam amerykanska - trudniej jest samemu decydowac o wszytkim lae masz o wiel wiecej opcji aby tak decydowac o sobie i sowjej rodzinie jak otbi epasuje a nie ja madry rzad zdecyduje..
                            Nawet z ubezpiecenimai - kupuje sie nie 100% pakiet ale maasz opcje ktore sobie mozesz dopasowac w zaleznosci co tobie w danej sytuacji pasuje.
                            Tym ktorzy nie sa do tego przyzwyczjemi to mary nocne a tym co sa - to super benefit. Tego sie trzeba nauczyc i nauczys sie trzbe dyscypliny i odpwiedilanisci za wybory a mnie to przyszlo dosc naturalnie.
                          • engine8 Re: OT - grypa 11.02.20, 01:18
                            Widzisz Wy w Polsce macie rzadowa i darmowa sluzbe zdrowi ale z takiej to ja dumny bym raczje nie byl a wstydzilbym sie...
                            Tak w Polsce mozna znlezc niezle opcje na leczenie sie bo sa i fachowcy i urzadzenia ale to mozna miec tylko za zywa gotowke.... Normalnego obywatela na to nie stac.. No i jesli sa takie opcje to sa one dostepne tylko w limitowanych miejscach.
                            Nie ma opcji mieszkania wygodniei w ladnym miescu a jednoczesnie gwarantowanego dostepu do szybkiej i dobrej opieki medycznej... Jesli sa takie miejsca to na pewno tylko dla elit.

Wy jestesscie do wielu tych niewygod i kompromisow przyzwyczajeni i sie z tym pokrnie godzicie ... Ale zycei codzienne w Polsce pod wiekszoscia wzgledow jest ciagle trudne, skomplkowane i czesto upokarzajace.
                            Mozna zyc, niektorzy nawet zyje niezle ale trzeba miec ogromen doze wyrozumialosci i cierpliwosci..

Teraz - majc polska emryture chcialme mic dostep do majego konta on -line tak jak u siebie..
                            W Polsce trzeba miec zalozony "profil Zaufany".. Myslem ze to rzeczywoscie cos szczegolnego, bezpiecznego i wygodnego.... jako ze wymaga wysilku aby to zrobic.
                            Dal mnie jeszcze wiekszego poniewaz aby go potwerdzic mysilem straci prawie caly dzien.. I jest tylko wazny na 3 - lata..
                            I co on daje? Nic w porwnaniu z naszymi dostepami do kont urzedowych...
                            No wiec moge prownac bo zmienilem bank i potrzebuje zmienic te dane w urzedach emrytalnych
                            W naszym - zalogowalem sie na konta i w ciagu 2 minut zmienilem konto.. DONE.
                            W Polskim, najpierw zabralo mi 2 godziny aby sie plapac w ZUS stronei poniewaz pomimo ze sie loguje i system wie kto jestem i co mnie pradwpdpobnie interesuje - to czuje si ejak wiesniak na lotnisku... JKuran iczgo niemzna znalezc,,,
                            W koncy znalazlem ze nie mozge sam nic zmienic - musze wypelnic forme i wyslac...Ale forma jest jedna na wszytkie zmianyy personalne i trzeba wypelnic 7 stron... Zabralo mi 10 podejsc aby sytem nie wyrzucal bledow... bo pomimo ze na poczatku zaznaczylem ze chce zmienic tylko nr konta to muaialme i tak przejrzes opcje wszytkich mozliwosc....
                            OK w koncy wypelnilem i wyslalem... Minelo 4 dni i cisza... ani nikt sie nie odezwal ani dane sie nie zmeinily. . Pewnie siedzi tn druk u kogos kto go przejrzy i jak nie znajdzi ebledow to wprowadzi do systemu a jak znajdzie to mi odelse - bo nie sadze ze poprawi i zapisze?
                            No wiec jakbym mieszkla w Polsce to najwiekszy sens ma isc do biura poczekac w kolejce i niech Pani Krysia wypelni i prowadzi dane i powie ze wszytko jest OK..
                            A tak acly ten dostep nic nie porawia z wyjatkiem ze nie trzeba isc do urzedu.. ale formy i tak trza wypelnic i do tego czekac..
                            Kuzva jest specjalna forma dla obywateli amerykanskich - no i chca numeer telfonu ale jest miesce tylko na 9 cyfr.... No jak zmiescic amerykanski prefix "1" plus 3 cyfrowy numer kierunkowy plus 7 cyfromy numer telafonu?
                            Wyslem zapytanie do pomcy technicznej - cisza od tyogdnia... Olewaja? Na zywo tridno bo jak oni pracuja to ja spie... Ale co to kogo w koncu obchodzi.. Urzad ma mniej roboty a problem w koncy nie ich a moj...
                            A caly ten profil zaufany to smiech.... Wymagaja najprostsze haslo ( u nas takiego prostego juz nikt nie toleruje) i jak ktos skopiuje moje haslo i login to moze praktycznier dstac sie do wszytkich moich danych jaki istnieja - jeden klucz do wszytkiego.. \
                            U nas do kazdego urzedu mam zupelni inne logowanie i jak ktos mi ukradnie dane to sie doastnie tylko do jedego konta.
                            Podejrewam ze jedynym celem profilu zaufanego jest to ze urzedy musza miec formy podpisane jak to bylo za PRL i forme jak zwykle trzeba wypelnic bo klient to tuman i moglby zle wypelnic dane koncowe .. a za podpis sluzy ten profil potwierdzony przz goverment..... Wygoda dla kilenta? niewielka , dla urzedu? byc moze...
                            O dupe rozbic taki dostep.... Ja nie mam wyscia bo do urzedu nie pojade ale dla mieszkanca? Wiecej problemow potencjalnie..
                            To co unas zrobilem sobie sam w 2 minuty tu nie wiem jak dlugo potrzeba?
                            Chyba na Kubie jest to latwiejsze
                            • aron2004 Re: OT - grypa 11.02.20, 06:45
                              Czyli wstydziłbyś się tego że w Polsce przy porodzie umiera 3 razy mniej kobiet niż w USA?
                              Naprawdę?

--
                              • engine8 Re: OT - grypa 11.02.20, 17:55
                                Nie... I nie wstysdzlbym sie ze kazdy moze isc do lepkarz za darmo
                                Ale wstydzilbym sie ze szwagier czeka na wymiane stwu kolanowego 3 lata i jeszcze poczeka 2 a w tym czasie poszedl mu biodrowy... Lekarz mowi ze to gorsze i wazniejsze do naprawy No ale to inny problem i trza sie zapisac od nowa..
                                Wstydzilbym sie ze w szpitalu trzeba mic wszytko swoje. Ja mnie przyjeli 0 niemote jakiegos co nie wiedzila ze trza miec pizame, recznik, mydlo, kapcie.. itp to lezalem w swoich gaciach i koszuli i patrzyli na mnie jak na wariata jakiegos..
                                A jak ci rodzina jesc nie przyniesie i nie lubisz zupy mlecznej to masz presrane sniadanie.. kromeczka chleba i lyzeczka marmolady.... No i herbata - ale jak masz kubek....
                                A co z tego ze czlowiek ma darmowa zwizyte i leki dostanie - za te trzeba placic i to najczescije bardzo duzo w stosunku do dochodow...
                                Tak ze darmowa medycyna to darmowe lezenie w szpitalu i darmowe proaady a reszta juz kosztuje wiecej niz u nas...
                                • aron2004 Re: OT - grypa 19.02.20, 07:10
                                  No ale z drugiej strony chyba lepsze jest to że Polska inwestuje w porodówki zamiast w kapcie i w wymiany stawów dla staruszków?

Stawianie młodych kobiet i dzieci przed staruszkami z bolącymi stawami jest złe?

--
                                  • engine8 Re: OT - grypa 19.02.20, 20:39
                                    A dlaczego zawsze musi byc ALBO i to co sie bardzieje oplacaq jako inwestycja?
                                    Kiedys sie mowilo "Emeryci i rencisci, popierajcie Partie czynem - umierajcie przed terminem"
                                    A dlaczego nie kazac placic ludziom 50 zl za dzien w szpitalu i dac i