Dodaj do ulubionych

Ciekawe wyniki testu.

IP: *.lodz-marysin.sdi.tpnet.pl 21.10.02, 20:52
Właśnie przeglądam test ADAC-u 10 opon zimowych (i dla porównania jednej
całorocznej) zamieszczony w ostatnim MotoMagazynie. Zwykłe opony, wszystkie w
podobnej cenie (w tym ta całoroczna Goodyear). I jakie wnioski?
1. Wszystkie opony (w tym całoroczna) mają bardzo podobne wyniki w każdej z
kategorii nawierzchni, myślę że różnice są zauważalne tylko przy zastosowaniu
precyzyjnych przyrządów pomiarowych i przy zachowaniu stałości warunków.
2. Opona całoroczna jest w warunkach typowych dla polskiej zimy (nawierzchnia
mokra i sucha) powyżej średniej, tylko na śniegu poniżej średniej (ale tylko
minimalnie gorzej od dwóch opon zimowych!)
3. I największe zaskoczenie: opona całoroczna NA LODZIE jest średnia, ale
jest LEPSZA od 3 opon zimowych!
Test nie uwzględnił jeszcze jednej kategorii (w której uniwersalna by
przegrała) - że opony zimowe są modniejsze.
Obserwuj wątek
    • Gość: verte Re: Ciekawe wyniki testu. IP: 62.233.163.* 21.10.02, 20:56
      Rzeczywiście ciekawe.Sam jeżdżę na całorocznych.Masz może linka do tego tekstu?
      • Gość: Mirek Re: Ciekawe wyniki testu. IP: *.lodz-marysin.sdi.tpnet.pl 21.10.02, 21:29
        www2.gazeta.pl/auto/1,31838,1070318.html
        Ale to jest znacznie skrócona wersja artykułu z gazety, którą zresztą kupiłem
        bo mnie coś innego w niej zaciekawiło.
        • Gość: robert podaj proszę, datę tej gazety IP: *.acn.pl / 10.129.132.* 22.10.02, 09:05
          • Gość: Mirek Re: podaj proszę, datę tej gazety IP: *.makolab.pl 22.10.02, 13:21
            Ostatni numer, ten który jest w kioskach.
    • Gość: benc Re: Ciekawe wyniki testu. IP: proxy / *.polkomtel.com.pl 22.10.02, 08:51
      Spoko.
      Te wyniki testów są politycznie niepoprawne. Zaraz ktoś udowodni, że
      merytorycznie również można je o kant dupy potłuc - nie pasują do tezy. Przecie
      każdy rozsądny wie, że jak coś jest do wszystkiego (uniwersalne) to jest do
      niczego.
      Buhahaha
      benc
      • remo29 Re: Ciekawe wyniki testu. 22.10.02, 09:19
        Gość portalu: benc napisał(a):

        > każdy rozsądny wie, że jak coś jest do wszystkiego (uniwersalne) to jest do
        > niczego.
        > Buhahaha

        Z innej beczki: widziałem taki rysunek - leżą w parku pod ławką dwaj nawaleni
        do nieprzytomności, zarzygani goście. Jeden trzyma butelkę jakiegoś markowego
        alkoholu, drugi markową prytę mózgojebem zwaną. Podpis pod obrazkiem: jeśli nie
        widzisz różnicy, to po co przepłacać? :)
        • Gość: qwer Re: Ciekawe wyniki testu. IP: *.cza.warszawa.supermedia.pl 22.10.02, 09:57
          heheheheheh nie wnikając w głęboko odkrywcze myśli przedmówców, polecam Dunlopa
          WS M3 założyć sobie jak jest poniżej zera i zobaczyć na własne gały róznicę w
          stosunku do opony całorocznej.

          tak przy okazji zwykle im zimniej tym lepiej zauważana róźnica podobnie im
          gorsze warunki, co roku widzę setki tych mądrali na letnich lub całorocznych
          oponach którzy jak tylko sypnie i sie zrobi -5 czy -10 stopni nie moga ogarnąć
          auta no ale to tylko dzień czy dwa potem tydzień mokrego asfaltu i znów są
          królami rozsądku i co najważniejsze nie dali sie zmanipulować reklamie. Mądrość
          ludzka nie zna granic!!!
          • Gość: Doki Re: Ciekawe wyniki testu. IP: 195.13.26.* 22.10.02, 10:34
            Zgadzam sie, choc slysze ironie w Twoim poscie. Przeciez to jest wlasnie zdrowy rozsadek w dzialaniu: po co kupowac opone na te kilka dni jak jest ciezko? Dlatego wlasnie nadal mam letnie opony i zmienie je, jak glebokosc bieznika bedzie niewystarczajaca. A jak jest slisko, to juz kwestia moich umiejetnosci, zeby wyjsc z tego calo.
            • Gość: Pitz Re: Ciekawe wyniki testu. IP: *.u.mcnet.pl 22.10.02, 10:43
              Gość portalu: Doki napisał(a):

              > Zgadzam sie, choc slysze ironie w Twoim poscie. Przeciez to jest wlasnie
              zdrowy
              > rozsadek w dzialaniu: po co kupowac opone na te kilka dni jak jest ciezko?
              Dla
              > tego wlasnie nadal mam letnie opony i zmienie je, jak glebokosc bieznika
              bedzie
              > niewystarczajaca. A jak jest slisko, to juz kwestia moich umiejetnosci, zeby
              w
              > yjsc z tego calo.
              W sumie fakt. Jak jestes alpinista, ktory tylko kilka razy do roku wyrywa sie w
              gory, to po co kupowac sprzet na te pare razy. W adidasach i bez zabezpieczen
              tez sie da wejsc, tylko od Twojego rozsadku i umiejetnosci zalezy, czy ten
              kamien, ktorego sie zlapiesz nie zostanie Ci w reku.
              Tak samo i tu, tylko od rozsadku i umiejetnosci zalezy, czy w ten jeden z kilku
              snieznych dni nie wypadnie Ci przed samochod dziecko, lub z przeciwka
              podobny "rozsadny-umiejetny" nie wpadnie w poslizg i nie bedziesz mogl nic
              zrobic, bo ani sterownosci, ani hamowania...
              • 01boryna Re: Ciekawe wyniki testu. 22.10.02, 23:07
                Co jakis czas mozna przeczytac posty w ktorych rozni
                faceci usiluja przekonac caly swiat ze wszystko zalezy
                tylko od ich umiejetnosci. Uznane wynalazki sa im
                niepotrzebne bo oni i tak umieja(wiedza) lepiej. Kiedys
                taki jeden probowal mnie przekonac ze ABS jest mu do
                niczego niepotrzebne bo bez tego lepiej czuje hamulce a
                poza tym umie przewidywac bo ma duzo doswiadczenia. A ja
                mysle ze to glupie gadanie pod pozorem "rozsadku" ma
                celu ukrycie brakow finansowych. Slowo pisane nic nie
                kosztuje w przeciwienstwie do dobrych opon (w zimie
                zimowych) czy innych urzadzen ratujacych zycie.
                • Gość: Mirek Re: Ciekawe wyniki testu. IP: *.lodz-marysin.sdi.tpnet.pl 23.10.02, 19:18
                  01boryna napisał:

                  > kosztuje w przeciwienstwie do dobrych opon (w zimie
                  > zimowych) czy innych urzadzen ratujacych zycie.

                  No ale z tego testu (rok temu był podobny w AŚ-AutoBild) wynika, że w zimie
                  równie dobre jak zimowe są opony całoroczne.
                  Z innymi wynalazkami zresztą jest podobnie. Np. kilka miesięcy temu były
                  publikowane wyniki badań przebiegu kilku tysięcy RZECZYWISTYCH wypadków.
                  Wyszło, że poduszka powietrzna zmniejsza prawdopodobieństwo poważnych obrażeń
                  o... 3%. Gdy wziąć pod uwagę że poduszki niekiedy powodują obrażenia zupełnie
                  bez przyczyny, wygląda że to kolejny kit wymyślony przez marketingowców. Jak
                  zimówki.
                  pzdr
                  • Gość: Toyot Re: Ciekawe wyniki testu. IP: *.proxy.aol.com 23.10.02, 20:16
                    Gość portalu: Mirek napisał(a):

                    > No ale z tego testu wynika, że w zimie
                    > równie dobre jak zimowe są opony całoroczne.

                    Ale nowe "caloroczne" tez musisz najpierw kupic, bo zadne nowe auto ich nie ma.
                    Nowe auta maja ZAWSZE opony letnie.
                    Tak wiec i tak i tak na jedno wychodzi (jezeli nie chcesz jezdzic na letnich).
                    PZDR
                    • nxa Re: Ciekawe wyniki testu. 23.10.02, 23:06
                      Gadu, gadu, gadu i nic z tego nie wynika. W lipcu kupiłem całoroczne PIRELLI
                      2500 i latem jeździ się gorzej zwłaszcza po mokrym bruku. Mniej problemu z
                      aquaplaningiem. Jak jeździ się zimą, napiszę na wiosnę. Poprzednio były
                      FIRESTONE i FULDA.
                    • Gość: Darek Re: Ciekawe wyniki testu. IP: 212.106.151.* 24.10.02, 10:39
                      Pomyłka-nowe mają całoroczne opony.pozdr.
    • 01boryna Re: Ciekawe wyniki testu. 24.10.02, 10:19
      Niedawno czytalem artykul w ktorym byla mowa o tym ze trwaja prace nad
      opracowaniem opon calorocznych o zmniejszonej scieralnosci. Narazie wytrzymuja
      one o wiele mniejszy przebieg niz opony letnie czy zimowe. To tyle jesli chodzi
      o oplacalnosc stosowania opon calorocznych.

      Pozdrowienia
    • Gość: Szon Re: Ciekawe wyniki rozumowania IP: 213.17.165.* 24.10.02, 11:43
      Aż mnie ciarki przechodzą jak wszyscy starają się udowodnić że opony zimowe są
      zbędne. Sam jeżdżę od kilku sezonów na zimówkach i boję się w zimę chamować
      mocniej (a jeżdże w w-wie i czasem trzeba wdepnąć po cheblach) bo mam głupie
      przeczucie że za mną palant nie zmienił opon na zimowe, do tego nie ma ABS-u, a
      siedzi mi na ogonie i wiem że zaraz będzie siedział w moim bagażniku. Taką
      przygodę niestety przeżyłem, tylko że z Fiatem 125p. Oczywiście jechał na
      letnich, no bo kto w starym gracie zmieni opony na zimowe. Jak przyjechała
      policja to też się go zapytali czemu jeździ przy tak śliskiej nawierzchni na
      oponach letnich. A trzeba powiedzieć że było wtedy tylko kilka takich śnieżnych
      dni w zimie.....no ale facet ( i dzięki jego głupocie również ja) miał pecha.
      Jak nie chcecie zmieniać opon to nie, ale jak spadnie śniego to SIEDZIEĆ W
      DOMU!!!!!!!!! bo zabijecie siebie, a co najgorsze może też i kogoś.

      Pozdrawiam tych co mają zimówki
      Szon
      • Gość: KajTan Fiat 125p IP: *.tpnet.pl / *.chelmnet.pl 25.10.02, 17:35
        jak widac moj przedmowca ma ambiwalentny stosunek do aut marki Polski Fiat
        125p. Zrozumiec moge, ze uatami tymi poruszaja sie ludzie przekroju wszelkich
        epok, stanow i pozycji, nimniej jednak negatywne, w moim subiektywnym odczuciu,
        emocje sa raczej nie na miejscu.

        Aby polozyc kres pomowieniom oraz stugebnej plotce, zaznaczam, ze kilkoro moich
        znajmoych (ktorzy sa posiadaczami 125p z pierwszych lat produkcji) posiada
        dobre, zimowe opony i bardzo to sobie chwali.

        Oszczerstwa i lagrstwa oraz stwierdzenia sensu stricto jak powyzej uwazam
        wylacznie za nagromadzony stosunek efektu kolizji mojego przedmowcy z pojazdem
        samochodopodobnym marki Polski Fiat 125p model MR (pozniejsze lata produkcji).

        Wiec na przyszlosc prosze nie trywializowac i doszukiwac sie anomali na
        porstych przykladach ze swojego otoczenia... ;))))))

        pozdroowka
    • 01boryna Re: Ciekawe wyniki testu. 24.10.02, 12:58
      A ja nadal uwazam ze cala ta dyskusja o wyzszosci w zimie opon calorocznych lub
      letnich z dobrym profilem (!) nad zimowymi ma podloze finansowe. To tak jak
      udowadnianie ze podrozowanie samolotem jest bez sensu gdy nie ma sie na bilet.
      Po co wywazac otwarte drzwi. A jesli ktos nadal stoi przy swoim to odsylam go
      do watkow o glupocie uzywania swiatel za dnia w zimie, o debilizmie stosowania
      asystenta hamowania czy bezzasadnosci posiadania ABS.

      • arturx2 Re: Ciekawe wyniki testu. 24.10.02, 19:47
        01boryna napisał:

        > A ja nadal uwazam ze cala ta dyskusja o wyzszosci w zimie opon calorocznych
        lub
        >
        > letnich z dobrym profilem (!) nad zimowymi ma podloze finansowe.
        Dokładnie! Stać mnie żeby być modnym. A jeżeli fakty (tzn. wynikui testow)
        mówia co innego to tym gorzej dla faktow.
        A tak na prawde to chodzi o to ze ludzie ktorzy kupili zimowe usilnie
        przekonują samych siebie że dobrze wydali pieniadze.
        A najsmieszniejszy jest koles wyżej ktory wkurza sie jak widzi gdy ktoś nie
        moze ruszyc bo nie ma zimowek. Koles - a jak ty widzisz ze on nie ma zimowek? Z
        takim "dociekliwym" wzrokiem lepiej zacznij szukac binLadena - nagroda czeka :-)
        • 01boryna Re: Ciekawe wyniki testu. 24.10.02, 23:05
          arturx2 napisała:



          > > A ja nadal uwazam ze cala ta dyskusja o wyzszosci w zimie opon calorocznyc
          > h
          > lub
          > >
          > > letnich z dobrym profilem (!) nad zimowymi ma podloze finansowe.
          > Dokładnie! Stać mnie żeby być modnym. A jeżeli fakty (tzn. wynikui testow)
          > mówia co innego to tym gorzej dla faktow.

          Niedawno w ktoryms z watkow wysmiewano testy porownawcze samochodow. Ze
          nieobiektywne, tendencyjne i wogole nie ma sensu porownywac cos co ciezko
          porownac. W przypadku opon sadze ze jest jeszcze ciezej. Zaskoczylo mnie
          stwierdzenie o modzie. W Niemczech jesli ktos mial w zimie wypadek a byl bez
          opon zimowych to moze pozegnac sie z wyplata ubezpieczenia. A moze (jak moglby
          ktos zauwazyc) ubezpieczenia sponsoruja producentow opon? -:) Mysle ze poprostu
          dobrze dbaja o swoje pieniadze.

          > A tak na prawde to chodzi o to ze ludzie ktorzy kupili zimowe usilnie
          > przekonują samych siebie że dobrze wydali pieniadze.

          Ci ktorzy kupili zimowki nie musza siebie o niczym przekonywac. Oni wiedza.
          I jeszcze raz na chwile do Niemiec. Ceny opon letnich i zimowych sa bardzo
          zblizone. Mniej jezdzisz na letnich na dluzej ci starcza -:)

          Na koniec cytat zaczerpniety z innego watku:
          Przeciez Polak zawsze najmadrzejszy i wszystko najlepiej umie i wszystko
          najlepiej wie.


          • arturx2 Re: Ciekawe wyniki testu. 25.10.02, 11:03
            01boryna napisał:


            > Niedawno w ktoryms z watkow wysmiewano testy porownawcze samochodow. Ze
            > nieobiektywne, tendencyjne i wogole nie ma sensu porownywac cos co ciezko
            > porownac. W przypadku opon sadze ze jest jeszcze ciezej.
            Ciężej!? W przypadku samochodów decydujące mogą być względy czysto subiektywne,
            przede wszystkim wygląd, ale także sympatia do marki itp. W przypadku opon
            decydują wyłącznie parametry, a te wychodzą w testach.

            > A moze (jak moglby
            > ktos zauwazyc) ubezpieczenia sponsoruja producentow opon? -:)
            A masz 100% pewność że nie? Nie pamiętasz jak w "trosce" o bezpieczeństwo
            wciśnięto nam obowiązkowe gaśnice i zestawy głośnomówiące? Ustawę przygotował
            poseł który jest właścicielem firmy sprzedającej takie zestawy.
            > Ci ktorzy kupili zimowki nie musza siebie o niczym przekonywac. Oni wiedza.
            Po tych testach powinni wiedzieć wiecej :-)
            > I jeszcze raz na chwile do Niemiec. Ceny opon letnich i zimowych sa bardzo
            > zblizone. Mniej jezdzisz na letnich na dluzej ci starcza -:)
            Opony zużywają się także przez starzenie.
            > Na koniec cytat zaczerpniety z innego watku:
            > Przeciez Polak zawsze najmadrzejszy i wszystko najlepiej umie i wszystko
            > najlepiej wie.
            Test był niemiecki, nie było nawet słowa komentarza polskiego. Ha ha...
            • Gość: johndoe Re: Ciekawe wyniki testu. IP: *.tlsa.pl 25.10.02, 15:29
              arturx2 napisała:

              >
              > > ktos zauwazyc) ubezpieczenia sponsoruja producentow opon? -:)
              > A masz 100% pewność że nie? Nie pamiętasz jak w "trosce" o bezpieczeństwo
              > wciśnięto nam obowiązkowe gaśnice i zestawy głośnomówiące? Ustawę przygotował
              > poseł który jest właścicielem firmy sprzedającej takie zestawy.
              ...
              > Ha ha...

              1 jezeli uwazasz, ze gasnica jest zbedna w 100%, to nie oplaca sie dyskutowac.
              2 posel, ktory sprzedawal zestawy to gosc, ktory jest jednym z wieskzych dystrybutorow plusa w polsce. na tych zestawach to moze zarobil 1 a moze 5% tego co na telefonach /a wez pod uwage, ze jeszcze zestawy handsfree sa dopuszczone/.
              jak mawial jeden z moich wykladowcow: madry wie co mowi, a glupi mowi co wie
              pzdr
    • 01boryna Re: Ciekawe wyniki testu. 25.10.02, 12:37
      arturx2 napisała:

      > 01boryna napisał:
      >
      >
      > > Niedawno w ktoryms z watkow wysmiewano testy porownawcze samochodow. Ze
      > > nieobiektywne, tendencyjne i wogole nie ma sensu porownywac cos co ciezko
      > > porownac. W przypadku opon sadze ze jest jeszcze ciezej.
      > Ciężej!? W przypadku samochodów decydujące mogą być względy czysto
      subiektywne,
      >
      > przede wszystkim wygląd, ale także sympatia do marki itp. W przypadku opon
      > decydują wyłącznie parametry, a te wychodzą w testach.

      Powazne testy nie opieraja sie na tym co komu sie podoba czy jak mu sie auto
      prowadzi. Nalezy podchodzic do nich ostroznie. Dotyczy to zarowno tesow
      samochodow jak i opon. Ale jak widze testy opon traktowane sa o wiele
      powazniej, o ile wskazuja na bezsens kupowania zimowek. A moze by tak zamiast
      teoretyzowania popytac tych co jezdza na roznych rodzajach opon?
      >
      > > A moze (jak moglby
      > > ktos zauwazyc) ubezpieczenia sponsoruja producentow opon? -:)
      > A masz 100% pewność że nie? Nie pamiętasz jak w "trosce" o bezpieczeństwo
      > wciśnięto nam obowiązkowe gaśnice i zestawy głośnomówiące? Ustawę przygotował
      > poseł który jest właścicielem firmy sprzedającej takie zestawy.

      Czy ten posel/wlasciciel sprzedaje swoje produkty rowniez w Europie Zachodniej
      gdzie jak moze wiesz obowiazuje zakaz uzywania komorek w czasie jazdy? W Polsce
      obowiazuje rowniez. Wiec nie sadze zeby musiano komus cos wciskac w "trosce".

      > > Ci ktorzy kupili zimowki nie musza siebie o niczym przekonywac. Oni wiedza
      > .
      > Po tych testach powinni wiedzieć wiecej :-)

      Wracajac do Twojej Teorii Spisku, jaka masz pewnosc ze testy opon nie sa
      sponsorowane przez ich producentow?

      > > I jeszcze raz na chwile do Niemiec. Ceny opon letnich i zimowych sa bardzo
      >
      > > zblizone. Mniej jezdzisz na letnich na dluzej ci starcza -:)
      > Opony zużywają się także przez starzenie.

      Po wielu latach napewno.

      > > Na koniec cytat zaczerpniety z innego watku:
      > > Przeciez Polak zawsze najmadrzejszy i wszystko najlepiej umie i wszystko
      > > najlepiej wie.
      > Test był niemiecki, nie było nawet słowa komentarza polskiego. Ha ha...

      Ostatnie zdanie (Twoj komentarz) brzmi troche... bez sensu. Dla wyjasnienia:
      powyzszy cytat zaczerpniety jest z jednej z wypowiedzi na TYM forum.
      • arturx2 Re: Ciekawe wyniki testu. 25.10.02, 13:42
        01boryna napisał:


        > Ale jak widze testy opon traktowane sa o wiele
        > powazniej, o ile wskazuja na bezsens kupowania zimowek.
        Wnioski należały wyłącznie do czytelnika.
        > A moze by tak zamiast
        > teoretyzowania popytac tych co jezdza na roznych rodzajach opon?
        I co, to niby będzie obiektywne? Ktoś jeździł na zużytych typowo letnich, kupił
        nówki zimówki to nie będzie zadowolony? Twoja argumentacja jest śmieszna.
        • 01boryna Re: Ciekawe wyniki testu. 25.10.02, 15:06
          arturx2 napisała:

          > 01boryna napisał:
          >
          >
          > > Ale jak widze testy opon traktowane sa o wiele
          > > powazniej, o ile wskazuja na bezsens kupowania zimowek.
          > Wnioski należały wyłącznie do czytelnika.

          Oczywiscie, kazdy decyduje za siebie. I to jest dobrze o ile nie zagraza innym.
          A z tym niestety jest roznie. Nasza cecha narodowa jest to ze kazdy chce byc
          sprytniejszy i madrzejszy od innych. A wszystko co dotyczy prawa to juz Czarna
          Karta. Wystarczy poczytac niektore wypowiedzi na tym forum. Tak wiec testy
          testami a rozsadek i doswiadczenia innych bardziej rozwinietych motoryzacyjnie
          krajow wskazuja na to ze takie dyskusje o wyzszosci calorocznych nad zimowymi
          sa bez sensu. Mysle ze sprawa zostanie uregulowana prawnie najpozniej po
          wstapieniu Polski do EU. I wtedy tylko .... bedzie mogl powiedziec ze zimowki
          to moda a ich kupno to: "a tak na prawde to chodzi o to ze ludzie ktorzy kupili
          zimowe usilnie
          przekonują samych siebie że dobrze wydali pieniadze", albo: "a jak jest slisko,
          to juz kwestia moich umiejetnosci, zeby wyjsc z tego calo." (!)


          > > A moze by tak zamiast
          > > teoretyzowania popytac tych co jezdza na roznych rodzajach opon?
          > I co, to niby będzie obiektywne? Ktoś jeździł na zużytych typowo letnich,
          kupił
          >
          > nówki zimówki to nie będzie zadowolony? Twoja argumentacja jest śmieszna.

          Jesli kogos stac na samochod to powinno go stac rowniez i na opony. Mialem
          oczywiscie na mysli odpowiedzialnych kierowcow ktorzy opon nie traktuja jak w
          Formule 1 (zmieniasz dopiero gdy sa bable). Tylko tacy, majacy doswiadczenie z
          roznym rodzajem ogumienia ( wyjasnienie specjalnie dla Ciebie: opony zmieniaja
          wtedy gdy trzeba a nie wtedy gdy spadaja im z obreczy) moga cos madrego na ten
          temat powiedziac. Pytanie: z jakim rodzajem opon miales do tej pory do
          czynienia, czy poza przeczytaniem testu jezdziles zima na calorocznych?

          Milo sie z Toba rozmawia ale zaczyna to tracic sens. Zycze szerokiej drogi bo
          tylko taka pozwoli ci nie wjechac w moj bagaznik gdybysmy sie kiedys
          przypadkowa spotkali
          • arturx2 Re: Ciekawe wyniki testu. 25.10.02, 15:37
            > Tak wiec testy testami a rozsadek i doswiadczenia innych...
            Czegoś tak głupiego jeszcze nie czytałem. Czyli nie liczą się badania, pomiary,
            postęp techniczny tylko jakieś bliżej niesprecyzowane doświadczenie. Czyje?
            Doświadczenie to np. wlewanie starego oleju do progów, jazda z wyprostowanymi
            rękami, przekładanie opon na krzyż itd. To co było aktualne nawet kilka lat
            temu niekoniecznie jest dziś.
            Piszesz się Boryna a mówisz jak Kargul. Pamiętasz film „Sami swoi"? Tam był
            podobny cytat „Sądy sądami ale sprawiedliwość musi być".
            • Gość: Pablo Re: Ciekawe wyniki testu.- A wczytałeś się w niego IP: *.nsm.pl / *.chelmnet.pl 25.10.02, 16:00
              Przejżałem stronę (gazety niestety nie mam) i poza punktami nic ciekawego tam
              nie ma poza może informacją, że każdemu pomiarowi dołożono wsp. wagowy, a więc
              wynik nie jest obiektywny, tylko jest odpowiednikiem tego co za ważne lub mniej
              uważa jego autor. Do testów nalezy naprawdę podchodzić z ostrożnością nie
              dlatego że liczby kłamią, ale dlatego, że ich interpretacja jest nieobiektywna.
              Ktoś wcześniej powiedział, że testy zimówek powinno się robić w temp. ujemnej,
              powiem więcej, te same opony w kolejnych przedziałach temperatur, będą dawac
              różne wyniki, często może to zmienic końcowy wynik diametralnie. Na mokrej
              nawierzchni zawsze lepsze będą opony letnie, na śniegu zimowe. Niestety na
              lodzie mimo, że zimowe z reguły będą lepsze niż letnie mimo wszystko różnica
              jest symboliczna, więc oprócz kolców na lód nie ma dobrej opony. Ważne w
              oponach zimowych oprócz kilkakrotnie większej ilości lamelek jest obniżenie
              progu temp. twardnienia gumy, a na marginesie, czy ktoś rzeczywiście wierzy, że
              uniwersalny, znaczy dobry na wszystko???
              Hej!
              • Gość: benc Re: Ciekawe wyniki testu.- A wczytałeś się w nieg IP: proxy / *.polkomtel.com.pl 25.10.02, 16:24
                To się wczytaj. Kup gazetę, później pisz. Lub więcej jest np. tu :
                www.adac.de/Tests/Reifentests/Winterreifen/175_65_R_14_T_10_2002/tabelle.asp?
                (dla nieznających niemieckiego w kolumnach jest cena, zachowanie na suchym,
                mokrym, śniegu, lodzie, komfort, hałas, opory toczenia, ścieralność; oceny w
                skali 1 - bardzo dobrze do 5 - kiepsko)

                Wynika z tych testów, że przykładowa opona uniwersalna jest od zimowych
                GENERALNIE:
                zdecydowanie gorsza na śniegu (żadne zaskoczenie)
                zdecydowanie lepsza na suchym (ale zimnym !!!)
                nieco lepsza na mokrym (ale zimnym !!!)
                nieco gorsza (tylko nieco !) na lodzie (żadne zaskoczenie)
                zdecydowanie lepsza jesli chodzi o hałas, opory, ścieralność.

                Zgadzam się, ze do każdych testów należy podchodzić z ostrożnością, ale jeżeli
                takiej ostrożności nie wymaga subiektywna ocena ("bo tak") to nie mamy o czym
                rozmawiać.

                benc
                • Gość: Pablo Re: Ciekawe wyniki testu.- A wczytałeś się w nieg IP: *.nsm.pl / *.chelmnet.pl 25.10.02, 16:43
                  Gość portalu: benc napisał(a):

                  > To się wczytaj. Kup gazetę, później pisz. Lub więcej jest np. tu :
                  > <a
                  href="www.adac.de/Tests/Reifentests/Winterreifen/175_65_R_14_T_10_200
                  >
                  2/tabelle.asp?"target="_blank">www.adac.de/Tests/Reifentests/Winterreifen/175_6
                  > 5_R_14_T_10_2002/tabelle.asp?</a>
                  > (dla nieznających niemieckiego w kolumnach jest cena, zachowanie na suchym,
                  > mokrym, śniegu, lodzie, komfort, hałas, opory toczenia, ścieralność; oceny w
                  > skali 1 - bardzo dobrze do 5 - kiepsko)

                  Ale ocena punktowa nie metryczna już jest przemnożona przez wsp. wagowy

                  > Wynika z tych testów, że przykładowa opona uniwersalna jest od zimowych
                  > GENERALNIE:

                  Nie wiem co się tak gorączkujesz, bo to co napisałeś jest jak najbardziej
                  zgodne z moją wypowiedzią.

                  > zdecydowanie gorsza na śniegu (żadne zaskoczenie)
                  to właśnie napisałem

                  > zdecydowanie lepsza na suchym (ale zimnym !!!)

                  a wynika to z tego, że duża ilość lamelek powoduje dodatkowe uginanie sie
                  opony, przez co jest ona bardziej podatna i wolniej niż letnia czy uniwersalna
                  reaguje, zreztą przewaga uniwersalnej nad letnią to przede wszystkim skład
                  mieszanki gumy oraz nieco inny układ lamelek - stąd nawet w niskiej temp. ale
                  na suchym zawsze będzie lepsza od zimowej

                  > nieco lepsza na mokrym (ale zimnym !!!)
                  zimnym ale zawsze tylko do +1stopnia, a to żadna temp. zimą, zresztą tu
                  przewaga może być akurat w kierunku zimowej

                  > nieco gorsza (tylko nieco !) na lodzie (żadne zaskoczenie)
                  znów zbieżna opinia z moją
                  > zdecydowanie lepsza jesli chodzi o hałas, opory, ścieralność.

                  to prawda, bo zimówka mając większą i lość lamelek i "miększy" bieznik zawsze
                  będzie hałasować bardziej, ale zimą jest to mniej ważny element niż
                  przyczepność prawda?
                  >
                  > Zgadzam się, ze do każdych testów należy podchodzić z ostrożnością, ale
                  jeżeli
                  > takiej ostrożności nie wymaga subiektywna ocena ("bo tak") to nie mamy o czym
                  > rozmawiać.

                  >
                  > benc

                  Nie widząc róznic w pogladach pozdrawiam gorąco
                  Pablo
                  • Gość: benc Re: Ciekawe wyniki testu.- A wczytałeś się w nieg IP: proxy / *.polkomtel.com.pl 25.10.02, 17:11
                    Róznice w naszych poglądach są zapewne następujące:

                    1. Piszesz, że interpretacja wyników testów jest nieobiektywna, m.in ze względu
                    na przyznane wagi. To co jest obiektywne ??? Na pewno taki test jest bardziej
                    obiektywny od jakiegokolwiek czuje-mi-się.
                    2. Czy ktoś rzeczywiście wierzy, że uniwersalny znaczy dobry na wszystko ? Otóz
                    w naszych warunkach, gdy drogi rzadko są białe, zwąszcza w mieście, powiedzmy 7
                    dni w ciągu zimy jak się zgodziliśmy opony zimowe będą lepsze od uniwersalnej.
                    W pozostałym czasie na suchym (czarnym)i mokrym lepsza będzie opona uniwersalna.
                    W tym sensie uniwersalne jest (statystycznie) dobre na wszystko.

                    Przy takich założeniach to Wy Panowie z zimówkami stwarzacie większe zagrożenie
                    na drodze niż ja na uniwersalnych.
                    To nie ja statystycznie wjadę Wam w dupę tylko odwrotnie, zwłaszcza że zamiast
                    zimowych opon zakładam w zimie większą ostrożność i rozsądek.

                    Pozdrawiam
                    benc
                  • arturx2 Re: Ciekawe wyniki testu.- A wczytałeś się w nieg 25.10.02, 17:30
                    Gość portalu: Pablo napisał(a):


                    > > nieco lepsza na mokrym (ale zimnym !!!)
                    > zimnym ale zawsze tylko do +1stopnia, a to żadna temp. zimą,

                    Masz pretensje że nie zrobili testu na mokrym poniżej zera? :-)))
    • arturx2 Re: Ciekawe wyniki testu. 25.10.02, 17:38
      Głównym argumentem przeciwników uniwersalnych ("testy testami ale
      doświadczenie...") jest popularne stwierdzenie, że uniwersalny znaczy do
      niczego.
      Myślę sobie że gdyby to forum istniało 30 lat temu różne Boryny itp. tak samo
      udowadnialiby zalety olejów "letnich" i "zimowych". A może Boryna nadal stosuje
      oleje sezonowe? :-)))
      I to jest tez odpowiedź na pytanie postawione przez ktoregoś z przedmowcow -
      czy uniwersalny może być dobry? Tak, na przykład olej.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka