Dodaj do ulubionych

Cypr północny - ubezpieczenie

13.04.19, 20:19
Wiem, że EKUZ tam nie obowiązuje Gdzie się ubezpieczyć by mieć pewność, że taka polisa będzie działać również w tureckiej części Cypru?
Auto chcemy wypożyczyć na lotnisku w Larnace, czyli w części greckiej, wiem że na granicy muszę kupić ubezpieczenie OC, ale co z AC?
Obserwuj wątek
  • ja.s.i.u Re: Cypr północny - ubezpieczenie 14.04.19, 16:21
   To nie jest tak do końca.

   Po pierwsze, kłopoty są wtedy, jeśli leci się bezpośrednio do części okupowanej przez Turków. Według Cypryjczyków jedynymi przejściami granicznymi lotniczymi jest Larnaka i Pafos. Jeśli przylatujesz do Ercan, przekraczasz granicę nielegalnie. Czyli przylatując do Larnaki jesteś w Unii Europejskiej i EKUZ cię obowiązuje. Oczywiście, trudno domagać się tego od okupantów, ale niektórzy radzą sobie, biorąc taksówkę na południe, jeśli potrzebny np. szpital.

   Tureckie OC musisz wykupić. Ważne, żeby wykupić też pełne ubezpieczenie AC. Wtedy nawet jak cię mocno porysują, nikt nie dojdzie, czy to miało miejsce na północy, czy południu. Trzeba jeździć ostrożnie, bo miejscowi jeżdżą jak idioci, nie używają kierunkowskazów. Zero uwagi. No i lewostronny ruch. Acha, stacji benzynowych czynnych 24 godziny mało, musisz wcześniej zatankować przed oddaniem, jak nie chcesz być obciążona opłatą za cały bak.

   Nie ma możliwości wykupienia AC na "część okupowaną", tak mówili w Avis. Mówili też, że nie wolno przejeżdżać, ale na granicy ubezpieczenie OC kupisz bez problemu (kiedyś chyba 25 euro). Przy pełnym ubezpieczeniu nie płacisz kaucji. Jeszcze jedno, autem wypożyczonym na północy na południe nie wjedziesz.
  • wiem_gdzie_jade Re: Cypr północny - ubezpieczenie 15.04.19, 12:59
   nie ma kłopotów z przejazdem z części południowej na północną, mieszkałam na Cyprze - tak południowym, jak i północnym przez dłuższy czas i sama wielokrotnie w ten sposób podróżowałam. Co prawda na przejściach greckich mogą pojawić się komentarze Cypryjczyków Greckich odnośnie 'złej strony', ale problemów nie ma.
   W przypadku przylotu do Larnaki, najlepiej granicę przekraczać w Famaguście, przejście jest na terenie brytyjskiej bazy wojskowej.
   Ubezpieczenie zdrowotne najlepiej wykupić prywatne, wtedy problemów żadnych na pewno nie ma (pracowałam na północy jako rezydent).

   Niemniej, tak jak napisał ja.s.i.u., według Cypryjczyków z południa, jedyne 'legalne' lotniska na wyspie, to Pafos i Larnaka.

   Odnośnie samochodu, niestety nie ma opcji wykupienia AC na samochód z południa na północ. Granicę można przekroczyć (aczkolwiek to zależy od wypożyczalni, niektóre nie zezwalają, u nas można), na niej wykupuje się obowiązkowe OC (20 euro/3 doby ,35 euro/miesiąc), bez tego nie ma możliwości jej przekroczenia samochodem.

   Podsumowując, samochodem z południa na północ można przejechać, ale ubezpieczenie z południa na północy nie działa, więc trzeba jeździć bardzo ostrożnie. W przewodniku mam opisane przejścia graniczne, w części 'Cypr'.

   pozdrawiam,
   Iwona
   • jusytka Re: Cypr północny - ubezpieczenie 15.04.19, 16:04
    Dzięki Będę mieszkać w okolicy Famagusty. Auto chcę wypożyczyć na lotnisku w Larnace z dwóch powodów, po pierwsze tam właśnie będę lądowac i muszę po przylocie dostać się jakoś do hotelu w Famaguście i z powrotem Po drugie, na miejscu chcę zwiedzać zarówno część północną, głównie Nikozję i Kirenię, jak i południową, gdzie interesuje mnie region Ajia Napa oraz Larnaka. Wiem, ze EKUZ obowiązuje na poludniu, gdzie nie jest daleko, ale mimo wszystko chcę się ekstra ubezpieczyć Polecicie konkretną firmę, której polisa podróżna obejmuje Cypr Północny? Szkoda, ze nie ma możliwości pelnego ubezpieczenia na obszarze Cypru Północnego :-(
    • wiem_gdzie_jade Re: Cypr północny - ubezpieczenie 18.04.19, 21:03
     auta pełne ubezpieczenie jest możliwe, ale jedynie mając je wypożyczone 'po tamtej stronie'.
     Jeśli chodzi o ubezpieczenie od KL NNW, chyba najpewniej byłoby udać się do agenta ubezpieczeniowego albo napisać do jakiegoś, żeby sprawdził to dokładnie, a potem przestudiować warunki. Przeglądnęłabym ewentualnie ubezpieczenie na cały świat.
     Jak pracowałam na północy, nasi turyści mieli ubezpieczenie w TU Europa, można sprawdzić u nich.
     Jakbyś potrzebowała więcej info, to odezwij się do mnie w wiadomości prywatnej :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka