Dodaj do ulubionych

Francja i wino

IP: 80.51.237.* 15.05.07, 16:59
Witam, wybieramy sie w czerwcu do Francji na 3 tygodniowe zwiedzanie
poludniowej czesci kraju. Bedziemy m.in. w Alzacji, Burgundii, Langwedocji i
Prowansji czyli terenach slynnych ze wspanialych win. Poniewaz jestem
milosnikiem wina, wiaze z tym wyjazdem duze nadzieje :-))

Poszukiwalem jakichs informacji na tym forum o winnicach, mozliwosciach ich
zwiedzania, degustacjach, czy mozna i czy warto kupowac wina bezposrednio w
winnicach, jakie sa ceny (zarowno bardziej przystepnych cenowo win jak i
slynnych Grand Crus) itd. itp. Niewiele znalazlem na ten temat (a przeciez
Francja to ojczyzna najlepszych win). Mialbym wiec prosbe do osob, ktore maja
w tym zakresie jakies doswiadczenia lub wiedze o garsc informacji. Mysle, ze
te informacje wielu osobom sie przydadza :-) Z gory dzieki, pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • Gość: koralka Re: Francja i wino IP: *.proxy.aol.com 15.05.07, 21:44
      moge ci napisac tylko o burgundii,od Côte d'Or do Côte Chalonnaise.
      zwiedzanie i degustacja coraz czesciej sa platne. Oczywiscie, ze warto kupowac
      wino bezposrednio od winiarza, tyle, ze to samo wino u jednego moze byc tanie i
      super , u sasiada drozsze i niezbyt dobrej jakosci.Najlepiej wiedziec z gory do
      kogo sie idzie. Czesto w miasteczkach sa tzw. Cave, np. de buxy, de nolay, de
      chassagne montrachet, tam czesto mozna degustowac wino od kilku okolicznych
      winiarzy i kupic je po tej samej cenie co u producenta.
      W burgundii mozesz trafic na dobre wino w Intermarché(gdyz oni skupuja wino
      czesto od malych, lokalnych producentow)
      co do cen to dobre Meursault znajdziesz za 15 euro, Volnay 12, Pommard 13,
      Passetoutgrain za 4, najtanszego Bâtard Montrachet 35, najdrozszego za 120,
      Chardonnay 10, Aligoté 4-5 euro
      • Gość: ddb2 Re: Francja i wino IP: *.adsl.inetia.pl 15.05.07, 22:08
        Wlasnie wrocilam z Prowansji i z okolic Bordeaux. Zwiedzajac przepiekne
        miasteczko st.Emilion, kolo Bordeaux, zauwazylam ogloszenia, ze wlasnie tego
        dnia jest bezplatne zwiedzanie winnic. Skorzystalam z okazji, obejrzalam
        urzadzenia do produkcji wina, wysluchalam super ciekawych opowiesci "winnych",
        bralam udzial w degustacji i kupilam bardziej niz niezle wino za 10 eu.
        butelka. Myslalam, ze trafilam z tym zwiedzaniem na wyjatkowa okazje, ale
        potem, przebywajac kolo st.Tropez, zobaczylam takie same zaproszenia do
        darmowego ogladania winnic.
        • mair Re: Francja i wino 16.05.07, 09:23
          Gość portalu: ddb2 napisał(a):

> Wlasnie wrocilam z Prowansji i z okolic Bordeaux. Zwiedzajac przepiekne
          > miasteczko st.Emilion,

jesli moge zapytac: na czym polega twoim zdaniem pieknosc miasteczka ?
          tez tam bylem i chetnie bym porownal wrazenia, takze z okolic
          • Gość: ddb2 Re: Francja i wino IP: *.adsl.inetia.pl 16.05.07, 10:40
            Zdaje sie, ze wypadaloby zalozyc osobny watek na ten temat.
            Piekna nizina z hektarami winnic, na koncu drogi stare miasteczko. Tarasowo
            polozone domy przy ciasnych uliczkach. Z ostatniego tarasu perspektywa na dachy
            calego miasta, prawie jak w Dubrowniku.
            Piekny, jedyny na swiecie kosciol wykuty w skale. Podziemne miasto umarlych i
            pustelnia Emiliona.
            Calosc w charakterystycznym klimacie, otoczone kwiatami i zielenia.
            Cos musi w tym byc, skoro cale miasto jest wpisane na liste bezwzglednych
            zabytkow UNESCO.
            • mair Re: Francja i wino 16.05.07, 11:20
              > Piekna nizina z hektarami winnic, na koncu drogi stare miasteczko. Tarasowo
              > polozone domy

faktycznie, zupelnie o tym nie pomyslalem, polozenie jest ciekawe, fantastyczne
              sa mini poletka winnic na tarasach
              co do win, to wydaje mi sie, ze wszystkie wina sa dobre +, szczegolnie te z
              apelacji Pomerol, podczas naszego pobytu degustacja byla tylko w jednej
              winnicy, ceny byly nawet przystepne jak na ten region ale wlasciciel oczekiwal,
              iz kupi sie przynajmniej jedna kase (12 butelek), podobno tak sie praktykuje we
              wszystkich winnicach, natomiast w samym miasteczku mozna bylo kupic pojedyncze
              butelki w tzw. winotekach, ktorych jest tam sporo ale nie odnieslismy wrazenia,
              zeby ceny byly nizsze, wrecz przeciwnie, to samo wino kosztowalo wiecej niz u
              naszego winiarza, autentyczne
              zwiedzilismy kilka slynnych winnic, miedzy innymi Chateaux Petrus, niestety bez
              mozliwosci degustacji, zreszta nawet gdyby taka mozliwosc byla to ile trzeba by
              zaplacic za kieliszek wina !!!
    • ingra Re: Francja i wino 16.05.07, 11:40
      Ja byłam w okolicach Szampanii u bardzo miłego Pana który dał mi do degustacji 4
      wina, a później jak trochę z nim pogadałam i poopowiadałam trochę o Polsce(dla
      nich jak egzotyka) to otworzył prawdziwego Szampana;),w zamian nauczyłam go "na
      zdrowie";)
      Ogólnie ceny różne,najtańsze(i takie kupiłam) 5 euro,ale były i takie ponad 100.
      W sklepach w całej Francji można kupić niezłe wina już za 2 euro,za to kocham
      Francję;)
    • nantejka Re: Francja i wino 16.05.07, 12:46
      w Alzacji polecam alzackiego gewurztaminera, ceny sa rozne, najlepiej pewnie
      kupowac po szesc butelek w kartonie, ale nie jest to regula, cena dobra za
      butelke to 3-5 euro w zaleznosci ktorego wina. Napewno bedziecie mieli piekne
      wakacje!
      • ponton Do Fat Cat :) 23.05.07, 21:01
        Wybacz, ze skrece watek ale Twoj nick i tytul watku skojarzyly mi sie
        oczywiscie z seria bardzo przyjemnych win nowozelandzkich, ktore serdecznie
        polecam :)
        www.nobleestates.com/Products/CoopersCat.htm
        Miau i pil na zdrowie ;)))

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka