Dodaj do ulubionych

Sardegna- Porto Torres-warto?

IP: *.acn.waw.pl 23.02.10, 22:41
witam wszystkich :)
wybieramy sie na wakacje na Sardynie,znalezlismy w miare tanie miejsce w Porto
Torres (typu B&B).. czy opłaca sie tam jechac?czytalam juz podzielone
opinie,jedni pisali,że tam ładnie,inni ze brudna woda.. (czego na zdjeciach w
googlach nie widac:P).jesli ktoś był,widział na własne oczy to prosze o
opinie:) zastanawiam sie tez,nawet jesli w Porto Torres nie jest najlepiej,czy
nie lepiej jechac tam i pozwiedzac okoliczne miejscowosci i wyspy
(Asinare,Castelsardo,Alghero),a przynajmniej nie zostawiac olbrzymich
pieniedzy w hotelach innych drozszych miast..co polecacie?
a moze ktos sie orientuje jak wygląda tam kwestia autobusow,pociagów miedzy
miasteczkami?jakie sa ceny/czy czesto jezdza?
pozdrawiam pozdróznikow:)
Obserwuj wątek
        • Gość: Ted2222 Re: Sardegna- Porto Torres-warto? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.02.10, 11:20
          Właśnie Alghero jest położone na ładnym odcinku wybrzeża ( Capo Caccia i Grota
          Neptuna)a ładna starówka daje możliwość przyjemnego spędzenia wieczorów.
          www.comune.alghero.ss.it/alghero_turismo/arrivare.htm
          Zakwaterowanie:
          iwww.algheroweb.com/
          www.bed-and-breakfast-alghero.com/
          www.algherosolemare.com/
          Transport:
          www.aeroportodialghero.it/collegamenti/autobus.asp
          www.alghero.org/main/linee_extraurbane_1.htm
      • Gość: podróżniczka Re: Sardegna- Porto Torres-warto? IP: *.acn.waw.pl 24.02.10, 12:33
        dzieki wielkie za linki!:)jeszcze dziś poszukam,juz jedno zapytanie do hostelu w
        Alghero wysłałam.
        ale co do wsch.-północnego wybrzeża,to słyszalam,ze jest piorunsko drogo,dużo
        ludzi i tak naprawdę troche przereklamowane..poniewaz płyniemy z Genui szukamy
        czegos wokół portów, do ktorych płynie stamtad prom czyli własnie Porto
        Torres,Arbatax i Olbia (ale tam chyba najgorsze ceny..).Własnie zastanawiamy sie
        czy nie jechac jednak do Porto Torres i codziennie gdzies sobie dojechac,w sumie
        tak odległości są nieduze i ceny tak samo,a przynajmniej wiecej zobaczymy..ech
        duży dylemat;)
        a i jeszcze jedno pytanko - wiecie może czy promy płyną tylko nocą?bo z tego co
        znalazłam wynika,że tak..a chyba lepiej w dzien,wiecej wrażeń :)
        • Gość: agatulka Re: Sardegna- Porto Torres-warto? IP: *.61-82-r.retail.telecomitalia.it 24.02.10, 13:01
          Gość portalu: podróżniczka napisał(a):

> ale co do wsch.-północnego wybrzeża,to słyszalam,ze jest piorunsko drogo,dużo
          > ludzi i tak naprawdę troche przereklamowane..

Nie zgodze sie z ta opinia. W tamtym roku za ladny w pelni wyposazony apartament
          (basen, korty tenisowe) na Costa Smeralda, ktora jest uwazana za najdrozsze
          miejsce na Sardynii zaplacilismy 300 euro (tydzien w 2 polowie czerwca). W
          podobnej cenie mielismy apartament na La Maddalena.
          Co do przereklamowania to wedlug mnie najladniejsze miejsca w calej Europie, no
          ale musisz sama ocenic. Jesli dobrze trafisz to wiecej nie bedziesz jezdzic na
          Lazurowe Wybrzeze ;)
    • Gość: Ted2222 Re: Sardegna- Porto Torres-warto? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.02.10, 17:33
      I znowu jestem.
      Skoro zależy Ci na dziennym promie i widokach, wyruszasz z Lazurowego,
      a ponadto masz nick Podróżniczka to mam specjalną propozycję:
      Prom SNCM z Nicei do Ajaccio
      ( co dziennie za wyjątkiem Pon, Wt)
      www.sncm.fr/
      Z Nicei 805 w Ajaccio 1300
      Z Ajaccio do Propriano
      www.corsicabus.org/busAjaccio/index.html
      Autobus: wyjazd 1430 , 1600
      Czas jazdy 1,5 godz.
      Nocleg w Propriano
      www.hotelscorse.com/hotel-propriano_666.htm
      (mieszkałem w hotelu Arena Blanca przy plaży ale dość daleko od przystani )
      Prom SNCM z Propriano 730 do Porto Torres 1130
      Promy pływają kilka razy w tygodniu i trzeba ustalić datę podróży
      (płynąłem tą linią)
      Jest co prawda połączenie z Ajaccio do P.Torres ale w czerwcu tylko 2 razy a
      potem brak zupełnie.
      Starczyło by czasu rzut oka na Ajaccio i na kąpiel w Propriano
      a także na degustację piwa z kasztanów(specjalność Korsyki to wyroby z
      kasztanów, ale nie takie jak robią dzieci w przedszkolu
      tylko takie dla dorosłych - gorzałka z kasztanów, piwo likier i ciasta.]
      W knajpach koło portu dają znakomite fruti di mare.
      Taki wariant daje wręcz morderczą dawkę widoków.
      • Gość: iwa Re: Sardegna- Porto Torres-warto? IP: *.chello.pl 26.02.10, 21:19
        Byłam zarówno na korsyce jak i sardyni. Płynęłam też z bonifacio do santa teresa
        gallura(z korsyki na sardynię). Uwielbiam Włochy(byłam już 10-krotnie w tym
        kraju), (francuzów znaaaaaaaaacznie mniej) ale dla mnie również korsyka bije na
        głowę sardynię. Przede wszystkim ze względu właśnie na to na co zwrócił uwagę
        Ted - korsyka jest bardziej zielona i znacznie bardziej urozmaicona(fantastyczne
        góry we wnętrzu wyspy).Róznież miasteczka mają dla mnie znacznie ładniejszą
        architekturę (w tym "zwykłe" domy też. Już na wstępie dopływając do Santa Terasa
        Gallura uderzyła mnie okropna (według) mnie architektura ośrodków wczasowych
        oraz właśnie brak zieleni. Nawet na costa smeralda Porto Cervo oraz Cannigione
        "odrzucały" mnie tą swoją turystyczną aechitekturą. Byłam też w Alghero -
        szczerze mówiąc dla mnie ta starówka to nic szczególnego,
        Castelsardo(średniowieczne miasteczko - w przewodnikach wychwalane) - też dla
        mnie nieciekawe, natomiast przez Porto Torres przejżdzałam i było to najbrzydsze
        miejsce na Sardyni jakie widziałam(porównywalne z przedmieściami Sassari). Jadąc
        z Alghero do Sassari krajobrazy smutne dla mnie.Rozczarowało mnie to bardzo. Z
        ładnych miejsc - costa paradiso, niektóre fragmenty costa smeralda. I jeszcze
        jedno - co mnie "poraziło" najbardziej? Wszędobylskie śmieci na poboczach
        dróg(również na costa smeralda) a już na wjeżdzie do do portu w Olbii tragedia.
        Ale nawet na zwykłych drogach gdzie krajobraz był miarę ładny te śmieci na
        poboczu mnie bardzo przeszkadzały. Czasami było to naorawdę góry śmieci ciągnące
        się kilometrami. Tego na korsyce nie było ( ajuż na pewno nie w takiej ilości).
        Na korsyce polecam np. Propriano albo Porticcio(na zachodnim wybrzeżu) albo
        Porto Vecchio na wschodzie ale miejscowości przyjemnych do wypoczynku jest
        naprawdę dużo.(i mnóstwo do zobaczenia w okolicy).
        Nie znaczy to że Sardynia jest brzydka. Mnie po prostu rozczarowała.

• Gość: Ted2222 Re: Sardegna- Porto Torres-warto? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.02.10, 23:09
          Dokładnie tak,jeżeli chodzi o miasta to mnie najbardziej podobało się Carloforte
          na Isola S. Pietro, kolorowe miasteczko jakby przeniesione z Ligurii.Może
          jeszcze Bosa i Alghero zasługują na uwagę.
          Natomiast jest jeszcze sporo ładnych odcinków wybrzeża np. nad zat. Oristano
          czy Orosei (5*) albo w okolicy Villasimius czy wysepki Tavolara i ładnie
          położonych ruin miast Tharos i Nora.
          Wnętrze wyspy jest nieciekawe a miasta bez wyrazu, nie ma tu nawet koloryty
          południowych Włoch czy Sycylii.
          Co do brudu to nieodłączna cecha południowych Włoch ale tu i tak jest lepiej
          niż w Neapolu i Kampanii.
          Mimo wszystko Sardynię warto zobaczyć i jest tam sporo dzikich miejsc i
          odludnych plaż na sąsiednich wysepkach.
        • Gość: agatulka Re: Sardegna- Porto Torres-warto? IP: *.7-87-r.retail.telecomitalia.it 26.02.10, 23:39
          Bardzo roznimy sie w swoich gustach i ocenach, ale to dobrze. Wazne zeby przedstawiac konkretne argumenty a nie takie jednoznaczne stwierdzenia bez zadnego uzasadnienia tak jak zrobil to na poczatku Ted, jakby to byl jakis oczywisty fakt - to troche lekcewazace w stosunku do osob majacych odmienne zdanie.
          Wracajac do tematu. W 2009 roku podrozowalam ponad 3 tygodnie po Sardynii [po Korsyce ponad miesiac :)] i nie zauwazylam tych ciagnacych sie kilometrami gor smieci. W ktorym miejscu widzialas cos takiego? Sprobuj przejechac sie droga z Bastii do Saint Florent, stok od strony Bastii to dopiero gory smieci ;) ale to i tak nie ma wiekszego znaczenia.
          Wydaje mi sie, ze wiekszosc osob jedzie na Sardynie podziwiac przepiekne morze a nie architekture tamtejszych miast. W tym celu lepiej jechac to Toskanii czy Lombardii. Chociaz jesli ktos np. lubi ruiny rzymskich miast to ma na Sardyni Nore czy Tharros.
          Sardynia to przede wszystkim morze, ogromna roznorodnosc plaz, prawie kazdy kawalek wybrzeza jest pod tym wzgledem inny - nie znam drugiego takiego miejsca w Europie, kolory morza, czystosc i krystaliczna przejrzystosc wody.
          To w czym Korsyka wedlug mnie ustepuje troche Sardynii to wlasnie ta roznorodnosc, kolory i przejrzystosc morza. Nie jest to jakas tajemnica wiadomo dlaczego tak jest. Na Korsyce sa bardzo wysokie gory (gdzie mozna nawet jezdzic na nartach) z ktorych splywa bardzo duza ilosc mniejszych i wiekszych rzek. Pojedz kiedys na Korsyke wczesna wiosna a zobaczysz, ze prawie na kazdej plazy do morza wyplywa jakas rzeczka i zmniejsza jego przejrzystosc. Na Sardyni gory sa znacznie mniejsze, nie ma tak wielu rzek wplywajacych do morza, pewnie wiesz, ze na duzym obszarze brak jest slodkiej wody pitnej. Co ciekawe sa za do zrodla slodkiej wody bijace w morzu bezposrednio przy plazach. Przez co morze na Sardyni jest bardziej przejrzyste, kolorowe.
          Wschodnie wybrzeze Korsyki jest bardzo monotonne, malo ciekawe. Na poludniu plaze sa na prawde piekne, szkoda tylko, ze bardzo podobne do siebie (nie wszystkie). Zachodnie, gorskie wybrzeze jest chyba najbardziej roznorodne, tam niektore plaze moglyby konkurowac z najpieknieszymi miejscami na Sardynii tylko znow problem o ktorym pisalam wyzej, brakuje mi tej "sardynskiej" krystalicznej przejrzystosci wody, kolorow.
          Polnoc, przede wszystkim Desert des Agriates, tamtejsze plaze chyba najbardziej podobaja mi sie na Korsyce, wczesna wiosna rowniez tu wplywaja do morza rzeki, mimo to woda jest tu chyba najbardziej przejrzysta, niesamowicie blekitna, szczegolnie we wrzesniu kiedy gorskie rzeki juz wyschna.
          Zeby ktos tez nie wyciagnal blednych wnioskow z tego co napisalam, ze na Korsyce woda jest brudna a plaze brzydkie, wrecz przeciwnie sa piekne, niektora na prawde niesamowite, woda jest bardzo czysta i przejrzysta, ale nie az tak jak na Sardynii - przynajmniej wedlug mnie ;) To troche jak porownywanie Ferrari do Porsche :)
    • algheroservice Re: Sardegna- Porto Torres-warto? 24.04.10, 11:26
      Z punktu widzenia kogoś, kto cały rok żyje w dużym mieście, Porto Torres będzie ok.
      Natomiast żaden Włoch nie poleci Ci wyjazdu czy nawet mieszkania tam: jest to miejscowośc industrialne: port, przerzucanie paliwa, towaru itd. Jeżdżą tam tylko do pracy.

Myślę, że lepszym rozwiązaniem jest Alghero
      Tu znajdziesz więcej informacji, zdjęcia, co warto zobaczyć
      www.algheroservice.it/Home/?lan=pl
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka