24.11.21, 23:57
Gdyby ocean mógł mówić, ileż opowieści mógłby powiedzieć! Od słynnych piratów do skarbów na jego dnie i wszystko pomiędzy! Ocean Atlantycki jest drugim pod względem wielkości oceanem na świecie. Wieki temu Ocean Atlantycki nie miał jednolitej nazwy, był nazywany Oceanem Zachodnim, Morzem Cieni, Morzem za kolumnami Herkulesa. Współczesna nazwa została nadana przez niemieckiego kartografa Waldseemüllera na cześć Atlasa z mitologii greckiej, który podtrzymywał niebo.
Pierwszym znanym nawigatorem, który przekroczył Ocean Atlantycki był Krzysztof Kolumb. Od tego czasu Atlantyk jest uważany za granicę, pomiędzy nowym i starym światem. Wielu podróżników podążało za Kolumbem poszukując i odkrywając nowe lądy.
W północnej części Oceanu Atlantyckiego znajduje się gigantyczna wyspa – Grenlandia. Jest to największa wyspa na świecie.W 1850 r. The Cunard Cruise Line opracowała linię parowców i rozpoczęła przewóz pasażerów przez Atlantyk i pozostali pionierami w tym przedsięwzięciu. Dzisiaj Cunard oferuje luksusowe wakacje na Karaibach, na Morzu Śródziemnym, w Europie, organizuje rejsy Dookoła Świata, ale odbywa też legendarne rejsy transatlantyckie z Anglii do Nowego Jorku.
Jedna z tajemnic Oceanu Atlantyckiego znajduje się w Trójkącie Bermudzkim w tak zwanym „Morzu Złego”, gdzie statki i samoloty znikają bez śladu. Do dziś poszukuje się odpowiedzi na wiele pytań.
Inną ciekawostką na Oceanie Atlantyckim jest Great Blue Hole u wybrzeży Belize. Jest to duży okrągły otwór w morzu o głębokości 120 metrów. Nazwę Blue Hole zawdzięcza ze względu na ostrą granicę między ciemnymi i jasnymi kolorami wody. Słynny francuski nurek Jacques Cousteau ogłosił Great Blue Hole jednym z dziesięciu najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Od dawna marzy mi się taki rejs z ukochaną osobą .Może kiedyś .Ech.
Obserwuj wątek
  • yadaxad Re: Ocean 25.11.21, 19:30
   Są rzeczy. Wyspać się nie mogę, bo ja nie wierzę, ale psa mi budzą i lata i szczeka i warczy po pokoju.
   • n4rmoorr Re: Ocean 25.11.21, 20:07
    Co Cię coś straszy biedna 😊Listopad tak szaro smutno.Przyjedź kiedyś na Jasną Górę w dowolnym terminie .Zapraszam ugoszczę .Możesz być z osobą towarzyszącą .
    • yadaxad Re: Ocean 25.11.21, 21:49
     Czyściłam.
     • n4rmoorr Re: Ocean 26.11.21, 05:27
      To dobrze.
  • n4rmoorr Re: Ocean 26.11.21, 05:35
   Jedne z najładniejszych miejsc w Polsce . Bałtyk kameralny: Białogóra, Poddąbie, Rogowo. Białogóra – idealne miejsce dla turystów ze środkowej Polski. Ta mała wieś zlokalizowana jest między Dębkami a Łebą. Odległość od morza wynosi tu ok. 1,1 kilometra, a droga prowadzi przez malowniczy las. Warto wspomnieć, że tylko ze ścisłej Białogóry odległość od wybrzeża wynosi przeszło 1 km. Wiele miejsc oferujących wynajem zlokalizowanych jest 3-4 km od morza. Wieś jest otoczona lasami sosnowymi, a pół kilometra na zachód znajduje się Jezioro Babnica.
   Poddąbie – to mała wioska znajdująca się w pobliżu Ustki. Coś dla spragnionych ciszy i zieleni. Miejscowość położona jest wśród sosnowych i bukowych lasów, przez które prowadzi droga na plażę. Sama plaża jest piaszczysta z urokliwymi otaczającymi ją klifami. Zejścia na plażę są strome, wysokie i składają się z wielu schodów, więc może to być pewne utrudnienie dla rodzin z dziećmi i wózkami.
   Rogowo – miejscowość znajdująca się na mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Resko Przymorskie, na terenie Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego, niedaleko Kołobrzegu. Bliskość zarówno morza, jak i jeziora daje wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu – jezioro oferuje uprawianie sportów wodnych i wędkowanie. Miejsce polecane dla rodzin z dziećmi - gdy kąpiele w morzu stają się niemożliwe (z uwagi na strach dziecka lub zimną wodę), do dyspozycji jest jezioro.No i oczywiście Gdańsk .W przyszłym roku muszę zaliczyć .
   • yadaxad Re: Ocean 26.11.21, 19:02
    Już nigdy, Bo im Q koń przeszkadza.
    • n4rmoorr Re: Ocean 26.11.21, 21:50
     Zrobiłaś taka ckliwa ostatnio.Ta pogoda taka. W Częstochowie śnieg pada .Wykorzystuję stary urlop ,chyba tak do świąt posiedzę .Nie lubię siedzieć .Nuda .Trzeba się czymś zająć bo oszaleję .
  • n4rmoorr Re: Ocean 30.11.21, 06:21
   Na naszą planetę składa się 5 oceanów i 7 kontynentów, wyróżniamy 5 oceanów: Ocean Atlantycki, Ocean Indyjski, Ocean Arktyczny, Ocean Południowy i Ocean spokojny nazywany również Pacyfikiem czy rzadziej Oceanem Wielkim.
  • n4rmoorr Re: Ocean 02.12.21, 00:11
   Trzy osoby dotarły do najgłębszego miejsca na Ziemi. Ten punkt znajduje się 11 km pod jej powierzchnią. A do najdalszego do tej pory spenetrowanego miejsca poza Ziemią - Księżyca? Tam trafiło już 12 osób! Oceany to bowiem jedno z najtrudniejszych do poznania obszarów - czytamy w książce "Tajemnicze życie oceanów".
   Żyjąc na lądzie, z dala od mórz i oceanów, bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę, jak wielkie znaczenie dla naszego życia mają te środowiska. To z wody pochodzi przecież życie - wskazują naukowcy.
   Autor "Tajemniczego życia oceanów" biolog, Robert Hofrichter podkreśla jeszcze jeden aspekt związany z istnieniem oceanów. To od nich uzależniona jest ludzkość, dlatego tak ważne jest dbanie o ich stan. To drobny fitoplankton dryfujący po oceanach daje światu większą część powietrza do oddychania. "Zielone płuca naszej planety tak naprawdę są błękitne!" - podkreśla autor.
   • yadaxad Re: Ocean 02.12.21, 08:56
    Tylko na wierzchu pływa Góra śmieci większa niż polska
    • n4rmoorr Re: Ocean 02.12.21, 11:09
     Gigantyczna wyspa śmieci na Oceanie Spokojnym zostanie sprzątnięta. Nowy System 002, zwany również Jenny, to... worek o długości aż 800 metrów, który sprząta Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci. Jest to wysypisko śmieci powstałe na skutek prądów oceanicznych w północnej części Oceanu Spokojnego, a dokładniej między Kalifornią a Hawajami. Powierzchnia słynnej wyspy śmieci jest pięciokrotnie większa niż Polska. Worek Jenny stworzony jest na wzór sieci rybackiej, która zbiera plastik. Ma kształt litery „U”, dzięki czemu wszystkie śmieci z łatwością do niego wpadają. Bariera w kształcie litery „U”, prowadzi plastik do strefy retencji na jej końcu. Dzięki aktywnemu napędowi jest utrzymywana niska prędkość jazdy oraz możliwość nawigowania do obszarów o największym zaśmieceniu. Po zapełnieniu strefy retencyjnej, zostaje ona wyciągnięta na pokład statku i opróżniona. Jenny jest holowana po wodzie przez 2 statki. Ocean Cleanup cały czas jest w trakcie testowania, które będzie trwało przez najbliższe 60 tygodni. Jak do tej pory wygląda to bardzo obiecująco, ponieważ wystarczyły jedynie 2 godziny, aby Jenny zapełniła się. www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://k-mag.pl/article/gigantyczna-wyspa-smieci-na-oceanie-spokojnym-zostanie-uprzatnieta-poznajcie-akcje-ocean-cleanup&ved=2ahUKEwio8_Gc7sT0AhUDSvEDHTnPBckQFnoECE4QAQ&usg=AOvVaw3V3Whuq2CRVk88FUo2wue7
     • n4rmoorr Re: Ocean 02.12.21, 18:14
      Ocean Południowy składa się z najbardziej na południe wysuniętych wód oceanicznych świata i jest również nazywany Oceanem Antarktycznym, Południowym Oceanem Polarnym i Wielkim Oceanem Południowym.
  • n4rmoorr Re: Ocean 06.12.21, 05:48
   I tak nam zleciał cały rok.Dla jednych dobry ,dla drugich zły i pełen trosk.Najważniejsze że w tych ciężkich czasach żyjemy i w miarę daje się radę .Powinniśmy się wspierać i szanować .Dużo tu było niejasności ,kłótni,ale co złe szybko mija ,a przyjaźnie zostają na długo..Tylko ocean i niebo znają spokój..
   • yadaxad Re: Ocean 07.12.21, 21:36
    Wcale tyranozaur nie był taki zły. To te myszy muszą ciągle latać i żreć.
    • n4rmoorr Re: Ocean 07.12.21, 23:15
     Być może,ale polowal w grupach .Królem może być tylko jeden.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka