Dodaj do ulubionych

Podejmowanie decyzji

12.07.22, 15:50
Czy się kierujecie przy podejmowaniu ważnych decyzji? Bardziej rozumem czy emocjami? A może intuicja?
I podobno można odczuć w ciele czy jesteśmy za czy przeciw, ale jak?
Obserwuj wątek
    • mona.blue Re: Podejmowanie decyzji 12.07.22, 22:38
      www.wikihow.com/Make-Decisions

Tu jest sporo do poczytania :)

To, co mi się przypomniało przeglądając na szybko ten tekst, to to, że:
      - można użyć tabeli plusów i minusów,
      - można zdecydowac tak, jak poradzilibyśmy przyjecielowi
      - można rozważyć najgorszy scenariusz i jego przezwyciężenie
      - a na końcu i tak zapytac swojej intuicji :)
      • mona.blue Re: Podejmowanie decyzji 12.07.22, 23:01
        I pomocne jest :

- żeby na początku wypisać sobie listę lęków związanych z podjęciem błędnej decyzji
        - żeby rozważyć, czy tę decyzję można "odwrócić" (brak mi odpowiedniego polskiego zwrotu)
        - żeby skonsultować się z innymi (You can even consider searching online for others who have experienced a similar situation) :D
        - wyciszyć swoje emocje
        - zasięgnąć jak wystarczająco dużo informacji
        - rozważyć,czy decyzja będzie spójna z naszymi wartościami
        - rozważyć jak wpłynie na innych

• mona.blue Re: Podejmowanie decyzji 12.07.22, 23:06
          I pamiętać, że najlepsze rozwiązania przychodż w stanie medytacji (creative and intelligent solutions or ideas come from a thoughtless state of consciousness. Which is why people meditate).
          Mieć również plan awaryjny, jakby coś poszło nie tak.

A potem należy podjąć decyzję i przyjąć jej konsekwencje.:D
        • snajper55 Re: Podejmowanie decyzji 05.08.22, 23:47
          mona.blue napisała:

> - żeby rozważyć, czy tę decyzję można "odwrócić" (brak mi odpowiedniego polskie
          > go zwrotu)

Cofnąć decyzję? Wycofać się z decyzji?

S.
    • mona.blue Re: Podejmowanie decyzji 12.07.22, 23:08
      Sorry, że tak piszę sama ze sobą, ale może się komuś to przyda, a i mnie streszczenie tej wiedzy układa ją w głowie i pozwoli wracać do niej.
    • trust21 Re: Podejmowanie decyzji 12.07.22, 23:13
      mona.blue napisała:

> Czy się kierujecie przy podejmowaniu ważnych decyzji? Bardziej rozumem czy emoc
      > jami? A może intuicja?
      > I podobno można odczuć w ciele czy jesteśmy za czy przeciw, ale jak?

Intuicją, rozumem. Zależy od sytuacji. Emocjami czasem też ale to żadko. Emocje to często zły doradca.
      • yadaxad Re: Podejmowanie decyzji 13.07.22, 11:31
        Niekiedy momentalnie, intuicyjnie, zdecydowanie, pod wpływem impulsu, że to jest to. Ale dotyczy to spraw, o których wiem, że gdzieś tam w głowie mi leżą i choć o tym bez przerwy nie myślę, czy w tym momencie była mi zupełnie oddalona, to podświadomość sprawę rozpracowywała i ma jej obraz, z różnych stron w głowie. Wtedy piorun intuicyjny, bez zepsucia, go rozmyślaniem, bo łap szansę z przodu, bo z tyłu jest łysa. Rzadko, ale nie przypominam sobie, czegoś czego żałuję, a to czego nie, mam jak na dłoni.
        • mona.blue Re: Podejmowanie decyzji 13.07.22, 16:57
          Jakie to mogą być różne sposoby. Czytałam, żeby nie podejmować decyzji pod wpływem impulsu, że najlepiej po przemyśleniu, czyli rozumowo, uwzględniając też w jakiejs mierze emocje. I odczucia wewnętrzne, patrząc jak ciało reaguje, czy spięciem i oporem czy wręcz przeciwnie. I przy pomocy intuicji, tylko nie wiem czy ona nie może być zawodna.
          • mona.blue Re: Podejmowanie decyzji 13.07.22, 17:00
            I czytałam, że bardziej na zasadzie - "czy to dla mnie dobre" niż "chce tego".
          • yadaxad Re: Podejmowanie decyzji 13.07.22, 17:09
            Przy rozumowym działaniu straciła dwa tysie dolców, co w dzisiejszym przeliczaniu mnie boli. A mądra byłam. Ale może sobie odbiję, bo poszłam w amerykańską farmację. A nie się obraziłam i schowałam w poduszkę. Zawsze są rzeczy, którym rozum nie zabroni od strat. Zawsze jest intuicja, której szkodzi czas na zastanowienie. Życie trzeba brać na klatę, którą na ciosy się ćwiczy.
            • ta Re: Podejmowanie decyzji 18.07.22, 11:13
              yadaxad napisał(a):

> „Życie trzeba brać na klatę, którą na ciosy się ćwiczy”

Dobrze wpisuje się w mój zbiór zasad.
              Bez ćwiczeń nie ma wyników.

• ta Re: Podejmowanie decyzji 13.07.22, 11:16
      Doświadczeniem :)

• mona.blue Re: Podejmowanie decyzji 13.07.22, 11:20
        ta napisała:

> Doświadczeniem :)
        >
        Tylko często sytuacja jest nowa, więc trudno mieć doświadczenie w konkretnej sprawie :)
        • ta Re: Podejmowanie decyzji 13.07.22, 11:42
          Sprawy nie muszą być identyczne, czy bardzo podobne, by korzystać z elementów swojego doświadczenia :)

W sprawach podstawowego bezpieczeństwa jak finanse, miejsce zamieszkania (nieruchomości) i źródła dochodu wyłącznie zimna kalkulacja z ołówkiem w ręku ( „rozum”)

W sprawach kontaktów rodzinnych i przyjacielskich - serce, emocje, intuicja

W sprawach zawodowych - „rozum”

We wszystkich - zawsze doświadczenie jako zbiór wszystkich możliwych „ mądrości” ;) jakie żyjąc posiadłam.

• zaczarowanyogrod Re: Podejmowanie decyzji 15.07.22, 18:50
      Wszystkim w zależności od sytuacji.
    • jezow Re: Podejmowanie decyzji 15.07.22, 21:26
      > Czy się kierujecie przy podejmowaniu ważnych decyzji? <

Różnie.

Znajoma mi osoba używa wszystkiego. Mówi, że niekiedy zależnie od sytuacji, niekiedy od miejsca, gdzie ta osoba się znajduje.

Dziękuję za poruszenie tematu.
      • bez_nicku2 Re: Podejmowanie decyzji 05.08.22, 23:36
        jezow napisał:

> > Czy się kierujecie przy podejmowaniu ważnych decyzji? <
        >
        > Różnie.
        >
        > Znajoma mi osoba używa wszystkiego. Mówi, że niekiedy zależnie od sytuacji, nie
        > kiedy od miejsca, gdzie ta osoba się znajduje.
        >
        > Dziękuję za poruszenie tematu.
        Znajoma ma rację .Podziękuj jej 😉
    • bez_nicku2 Re: Podejmowanie decyzji 05.08.22, 23:34
      Proste zwykłym wyrachowaniem .Z podzieleniem na dobre i złe .Kto tego nie odróżnia to kiep .
    • snajper55 Re: Podejmowanie decyzji 05.08.22, 23:53
      mona.blue napisała:

> Czy się kierujecie przy podejmowaniu ważnych decyzji? Bardziej rozumem czy emoc
      > jami? A może intuicja?
      > I podobno można odczuć w ciele czy jesteśmy za czy przeciw, ale jak?

Nigdy nie emocjami czy intuicją. Ja jestem racjonalistą, więc - rozumem. Czasem dwoma rozumami. :) Gdyż samemu można nie zobaczyć wszystkich konsekwencji, wszystkich niebezpieczeństw i zagrożeń. No i trzeba stosować zasadę Jacka Reachera - Licz na najlepsze, szykuj się na najgorsze. :)

S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka