Dodaj do ulubionych

usg narządu rodnego

IP: *.ngates.nasze.pl 13.02.12, 17:12
trzon macicy o strukturze jednorodnej o wymiarach......, endometrium 10 mm, jajnik lewy 29x26, jajnik prawy 35x36 wewnątrz jajnika niejednorodna zmiana (28x29/ torbiel ciałka żółtego?). płynu w zatoce douglasa nie stwierdza się

lekarz, który robił badania kazał przeczekać 2 cykle i przyjść ponownie, powinno się samo wchłonąć. szczerze mówiąc nie mam do niego zaufania... na moją lekarkę chwilowo mnie nie stać a z powodu silnych bóli brzucha i w okolicy krzyżowej poszłam szybko do lekarza na NFZ

no i co teraz radzicie? cierpliwie czekać i mieć nadzieję, że to nic strasznego czy jednak zdobyć kasę i iść prywatnie do zaufanego lekarza?
jeśli ma to jakieś znaczenie to jestem po 30, dwa porody mam za sobą, badanie robione w 23 dniu cyklu
dodam, że mam schizy bo moi rodzice oboje przeszli przez nowotwór a ja jestem ogromną panikarą...
Obserwuj wątek
      • Gość: zwierciadło Re: usg narządu rodnego IP: *.ngates.nasze.pl 13.02.12, 20:18
        prywatny nie koniecznie jest lepszy, to wiadomo. Chodzi tylko o to, że kompletnie nie mam zaufania do lekarza, który robił usg.
        i zastanawiam się czy lekarz na usg jest w stanie ocenić czy ta niejednorodna zmiana to torbiel czy może jakiś guz? W trakcie badania powiedział,że to może być torbiel (ale pewny nie był). gdyby to było coś złego, czekanie aż dwóch cykli jest bez sensu....

może któraś z was miała właśnie taki opis "zmiana niejednorodna" i napisze mi co się pod tym kryło
        • Gość: A. Re: usg narządu rodnego IP: *.adsl.inetia.pl 13.02.12, 22:35
          A jak długo utrzymują się dodatkowe objawy - wymieniałaś ból krzyża? I czy są jakieś inne nietypowe objawy i jeśli tak jak długo się utrzymują (problemy z wypróżnianiem (zaparcia albo wprost przeciwnie), wzdęcia, uczucie pełnego brzucha)?

Jeśli zmiana faktycznie jest ciałkiem zółtym wchłonie się wcześniej niż na dwa miesiące (w którym dniu cyklu miałaś robione USG i czy np. mierzyłaś temperaturę, żeby wiedzieć czy miałaś owulacje). Jeśli zmiana jest niepękniętym pęcherzykiem też powinna się wchłonąć, chociaż może konieczne będą jakieś hormony. Jeśli jest tzw. torbielą krwotoczną (czyli pęcherzykiem zaraz po pęknięciu) też się wchłonie. Nie wiem jakie są objawy ewentualnych torbieli czekoladowych (endometrialnyach) albo torbieli skórzastych (tzw. potworniaków), ale pewnie mogą dawać objawy bólowe.

Ja miałam niedawno niejednorodną zmianę, w dodatku wielokomorową i okazała się być właśnie wielokrotną próbą owulacji - czyli połączonymi, niepękniętymi pęcherzykami (torbielami prostymi), które ładnie zeszły po 1 cyklu pigułki.

Jeśli objawy bólowe (albo inne niespecyficzne) się utrzymają nie czekaj dwóch miesięcy. Idź do zaufanego lekarza, albo powtórz badania na NFZ - w przypadku utrzymującego się bólu powinnaś się gdzieś dopchać.

Niestety w USG nie wszystko można zobaczyć i często nie można stwierdzić charakteru zmiany. Ja niegdyś miałam coś, co najpierw się ukrywało. Później było brane za różne cuda (potworniak, albo nie wiadomo co) a okazało się nowotworem w wersji o granicznej złośliwości. Ale to się okazało dopiero w trakcie operacji (że nowotwór), że graniczny okazało się po konsultacji his-patusmile

I jedna ważna uwaga - cytologia jest ważnym badaniem, ale wykrywa zmiany w obrębie szyjki macicy. Nic, zupełnie nic, nam nie powie o zmianach na jajnikach czy w macicy. Kobiety pamiętajcie, że narząd rodny nie kończy się na szyjce macicy. Niestety nie ma badań przesiewowych na resztę narządu rodnegosad
          • Gość: zwierciadło Re: usg narządu rodnego IP: *.ngates.nasze.pl 13.02.12, 23:08
            ciężko powiedzieć od kiedy są te objawy... leczę się na nerwice, w zasadzie to ciągle coś mnie boli i dopiero po zrobionych badaniach gdy wyniki są ok to mi mija. a tym razem szok bo faktycznie badanie wykazało jakąś nieprawidłowość...
            4 mce temu moja mama zachorowała na raka trzonu macicy, ja każdy taki stres odczuwam na swoim organizmie.
            Myślę, że to też tak trwa kilka miesięcy ale ostatnie 7-10 dni jest dość uciążliwe.
            co do dodatkowych objawów to faktycznie są to bóle w krzyżu i całej jamy brzusznej, kłopoty z jelitami, częste wzdęcia, gazy, częstsze wypróżnianie (chociaż nie jest to biegunka)

badanie miałam wykonane w 23 dniu cyklu, cykle nieregularne (29-37 dni)
            ostatnia cytologia w marcu zeszłego roku, wynik ok, ale był jakiś stan zapalny
            • Gość: A. Re: usg narządu rodnego IP: *.adsl.inetia.pl 14.02.12, 09:38
              Ja też jestem takim psychosomatycznym typem i wiem, że diagnozować się w takim wypadku nie jest łatwo, bo objawy nerwicy mogą być wzięte za objawy innej choroby, a z drugiej strony inna choroba może być wzięta za nerwicę.

Po pierwsze spokojnie. Ciałko żółte (a nawet torbiel krwotoczna), to nie są żadne nieprawidłowości - to fizjologia.

Obserwuj niespecyficzne i bólowe objawy - jeśli nie ustąpią w ciągu dwóch tygodni, zbadaj się ponownie. Jeśli ustąpią powtórz badanie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Bardzo mi przykro z powodu Twojej mamy. Pamiętaj, że rak to żaden wyrok. Spokój i determinacja wykańczają go zdecydowanie lepiej niż strach i nerwy. Wspieraj mamę i nie zaniedbuj swojej diagnostyki.

Masz prawo się niepokoić o swój stan zdrowia. Lepiej zrobić jedno badanie za dużo niż za mało, tym bardziej, że USG nie jest badaniem inwazyjnym. Możesz też zrobić morfologię, badania z krwi w kierunku stanu zapalnego i marker CA 125 (ale to badanie nie jest specyficzne i wynik może wyjść podwyższony np. z powodu stanu zapalnego).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka