Dodaj do ulubionych

Guzek na płucach

17.01.22, 08:31
W grudniu przeszłam covid, po covidzie zostałam skierowana na badanie kontrolne RTG, badanie wykazało słabo wysycony guzek śr 8mm w szczycie płuca P. Lekarz skierował mnie na tK, która wykazała następujące zmiany:
-w szczytach płuc zmiany śródmiąższowe linijne i siateczkowate, zgrubienia opłucnej, po leczeniu?
-we szczycie płuc guzek podopłucnowy 7mm
-w płacie środkowym guzek 5mm
-niewielkie zmiany włókniste w płacie dolnym pl
- pojedynczy pęcherz rozedmowy w segmencie 8 PP WIELKOŚCI 13 mm
- węzły chłonne śródpiersia niepowieszone
-jamy opłucnowe bez cech płynu
-w lewym nadnerczu hypodensyjny guzek wielkości 13mm o morfologii gruczolaka/ujemne wartości współczynnika osłabienia promieniowania
-struktury kostne bez zmian podejrzanych
Czy mogę prosić o pomoc w odczytaniu tK? Bardzo się denerwuje i obawiam, że może to być nowotwór.
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: Guzek na płucach 17.01.22, 11:39
      karciawwy napisała:

> W grudniu przeszłam covid, po covidzie zostałam skierowana na badanie kontrolne
      > RTG, badanie wykazało słabo wysycony guzek śr 8mm w szczycie płuca P. Lekarz
      > skierował mnie na tK, która wykazała następujące zmiany:
      > -w szczytach płuc zmiany śródmiąższowe linijne i siateczkowate, zgrubienia opłu
      > cnej, po leczeniu?
      > -we szczycie płuc guzek podopłucnowy 7mm
      > -w płacie środkowym guzek 5mm
      > -niewielkie zmiany włókniste w płacie dolnym pl
      > - pojedynczy pęcherz rozedmowy w segmencie 8 PP WIELKOŚCI 13 mm
      > - węzły chłonne śródpiersia niepowieszone
      > -jamy opłucnowe bez cech płynu
      > -w lewym nadnerczu hypodensyjny guzek wielkości 13mm o morfologii gruczolaka/uj
      > emne wartości współczynnika osłabienia promieniowania
      > -struktury kostne bez zmian podejrzanych
      > Czy mogę prosić o pomoc w odczytaniu tK? Bardzo się denerwuje i obawiam, że moż
      > e to być nowotwór.

Jest wiele przyczyn pojawiania się guzków w płucach. Nie musi to być nowotwór:

wylecz.to/uklad-oddechowy/guzki-na-plucach-co-oznaczaja-jakie-sa-przyczyny-co-robic/
      Jednak ponieważ może być to nowotwór nie wolno czekać, tylko trzeba kontynuować leczenie. Nowotwór płuc na wczesnym etapie jest uleczalny, czego sam jestem dowodem. Ja po TK miałem biopsję a potem radioterapię, która guzek usunęła.

S.
    • harcownik Re: Guzek na płucach 22.01.22, 12:47
      karciawwy 17.01.22, 08:31 napisała m.in.
      -we szczycie płuc guzek podopłucnowy 7mm
      -w płacie środkowym guzek 5mm

Tak jak pisze snajper55 konieczne dalsze leczenie, podczas którego pozostałe zmiany w płucach (a może i sam guzek) powinny ustąpić. Diagnozowanie(wykonanie biopsji) tak małych guzków nie jest proste. W ogólnym przypadku, trafienie igłą w guzek ,mimo że robi się to pod kontrolą TK, gdy ma on poniżej 8mm graniczy z cudem. Wtedy cyt z artykułu "W sytuacji, kiedy guzek płuc u pacjenta jest mały, a jednocześnie nie występują u niego żadne objawy i ryzyko złośliwego nowotworu jest niskie, zalecane może mu być okresowe (np. co rok) wykonywanie badania TK klatki piersiowej celem upewnienia się, że zmiana nie zwiększa swoich rozmiarów."
      Ogólnie, uszy do góry i do pulmonologa marsz :)
      PS Rozumiem ,że nie palisz .
      • karciawwy Re: Guzek na płucach 17.03.22, 22:13
        Niestety pale, byłam u onkologa, kontrolne badanie tK za 3 miesiące. Masz racje, guzki są zbyt małe i nie można zrobić biopsji.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka