Dodaj do ulubionych

krwinki czerwone wyługowane

18.01.07, 20:47
Witam serdecznie
Mam pytanko bo właśnie odebrałam wyniki moczu mojej córci i tam jest coś
takiego:
krwinki czerwone :św. i wyługowane poj. wpw.
Składniki minerane :poj. śluz oraz Bakterie(+)
Nigdy nie miałam takiego wyniku wprawdzie nasza Pani urolog każe nam patrzec
tylko na leukocyty ale zaniepokoiły mnie troche te bakterie oraz śluz a co
znaczy krwinki czerwone wyługowane. Czy ktoś miał podobny kiedyś wynik. Albo
spotkała się z czymś takim
Pozdrawiam
Aga
Obserwuj wątek
    • madziulec Re: krwinki czerwone wyługowane 18.01.07, 21:56
      Biore do reki "Atlas osadu moczu - techniki badawcze i interpretacja wynikow" i pisze:

Po przejsciu przez blone podstawna klebuszka nerkowego erytrocyty staja sie erytrocytami wylugowanymi. Dzieje sie tak dlatego, ze mocz w klebuszku nerkowym jest hipotoniczny i latwo wnika do wnetrza erytrocytow. Erytrocyty staja sie okragle, hemoglobina w erytrocytach zostaje rozcienczona i wyplukana, przez co erytrocyty przybieraja wowczas postac cieni krwinek, noszacych nazwe erytrocytow wylugowanych.Obecnosc erytrocytwo wylugowanych w osadzie moczu wskazuje na ich nerkowe pochodzenie.

Sluz wysteouje w moczu niezwykle czesto, szczegolnei po oziebieniu probki. Pasma sluzu moga byc tak dlugie, ze czasem sa nawet widoczne makroskopowo. W pasma sluzu czesto sa wplatane nablonki, erytrocyty oraz krysztaly.
        • madziulec Re: krwinki czerwone wyługowane 18.01.07, 22:48
          Przy bakteriach (mowimy oczywiscie o tych, ktore wychodza w b. ogolnym i w osadzie) napisane jest tak:
          aby odroznic infekcje drog moczowych od zaanieczyszczenia probki nalezy wykonac badanie bakteriologiczne.

Tak wiec tak:
          - sluz olac (ja bym sie nie przejmowala) - mozliwe, ze np. lodowka, w ktorej przechowano probke byla "za chlodna"
          - zainteresowalabym sie bakteriami i erytrocytami wylugowanymi - tu raczej poddalabym to obserwacji a nie panikowalabym.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka