Dodaj do ulubionych

Botswana + Namibia

14.01.05, 15:22
Rok temu wakacje spędziłem w RPA i wraz z rodziną zdecydowalismy, że w roku
2005 wybierzemy się do Namibii, oraz odwiedzimy deltę Okawongo. Mam kilka
problemów w związku z dostaniem wiz i może ktoś z was mógłby mi pomóc.
Otóż ambasada Botswany w Polsce nie istnieje. Najbliższa ambasada tego kraju
znajduje się w Brukseli. Wysłałem już tam dwa maile i fax odnośnie otrzymania
wizy, tudzież jej promesy, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Czy ktoś z
was był w botswanie i, jeśli tak, to jak udało mu się otrzymać wizę.
Kolejny problem jest z wizą do Namibii. Wycieczka organizowana jest przez
małe biuro podróży z RPA, z którym spędzilismy wakacje rok temu. Aby
zarezerwować terminy, potrzebujemy mieć wizę/promesę wizy do Namibii.
Natomiast, żeby otrzymać wizę do Namibii, musimy w formularzach podać
dokładną datę przylotu/odlotu. Jest to kwadratura koła. Pytanie moje brzmi -
czy trudno jest otrzymać wizę Namibii (nie chcę, by zaistniała sytuacja taka,
że mamy zarezerwowany lot, a dostajemy odmowę wydania wizy)?
Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
Obserwuj wątek
    • malawi3 Re: Botswana + Namibia 15.01.05, 11:58
      Hej
      z wizami nie ma zadnego problemu:
      - Botswana - ambasada w Brukseli, wysylasz paszporty,wniosek i euro pocztexem
      (najtaniej) - tylko nie mow ze masz w przesylce paszporty, bo nie wezma. Potem
      proces trwa 2 tygodnie i dzwonia do Ciebie (tak tak) albo Ty dzwonisz zeby
      przygotowali paszporty do odeslania - z powrotem DHL albo moze pocztex juz
      odbiera z zagranicy (w zeszlym roku nie odbieral).
      Botswana
      av de Tervueren 169
      1150 Woluwe-Saint-Pierre
      T : 02 735 20 70
      F : 02 735 63 18
      - Namibia - ambasada w Niemczech (Berlin) - tu masz jeszcze latwiej, wysylasz
      tylko ksero paszportu, wnioski i euro i odsylaja Ci wize na kartce papieru.

W obu ambasadach mowia po angielsku i sa bardzo chetni do pomocy. Datami sie
      nie przejmuj, wpisz co Ci pasuje, nikt tego nie sprawdza. To znaczy musisz
      wstrzelic sie w czas podrozy, ale po prostu dodaj po kilka dni z kazdej strony
      przewidywanego terminu. Wystarczy dac rezerwacje biletu, albo samochodu - bilet
      mozesz bez zobowiazan zarezerwowac na onecie.

Jak chcesz wiecej szczegolow, pytaj, ja w ten rejon jezdze co roku od 6 lat i w
      tym tez sie wybieram :))))
      Marzena
        • uszczypnij_muzo Re: Botswana + Namibia 15.01.05, 15:46
          Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że ty wysyłałaś swój paszport pocztexem do
          ambasady w Brukseli i nie było problemu z otrzymaniem go z powrotem?
          Niestety wizy dla Polaków wciąż są wymagane w Namibii.
          • malawi3 Re: Botswana + Namibia 16.01.05, 11:50
            Wsylanie paszportow cwicze od samego poczatku, nigdy nie bylo zadnego problemu -
            kiedys nie bylo ppocztexu i wysylalam dhl - wtedy normalnie deklarujesz
            paszport, ale oni sa 4 razy drozsi od pocztexu, a efekt ten sam. Koszt dhlem to
            400 pln (przynajmniej jeszcze 2 lata temu tak placilam) w jedna strone.
            Ze zwrotem paszportu nie ma problemu absolutnie.
            Napisz cos wiecej o trasie, bo jestem ciekawa. Sama szykuje wlasnie swoja
            trase, wiec moze cos skorzystam :)))))
            Marzena
            • uszczypnij_muzo Re: Botswana + Namibia 16.01.05, 12:22
              Trasa mojej wycieczki jest następująca:
              Draft itinerary:
              Day 1: Dullstroom - Arrive in South Africa, overnight at Dullstroom, about 2,5
              hours from Johannesburg, on the way to Kruger Park.
              Day 2: Kuger Park
              Day 3: Kuger Park
              Day 4: Private Game Lodge
              Day 5: Private Game Lodge
              Day 6: Private Game Lodge
              Day 7: Pretoria
              Day 8: Windhoek - This day you take a flight to Windhoek. You have the
              afternoon in Windhoek to explore the city.
              Day 9: Keetmanshoop
              Day 10: Fish River Canyon
              Day 11: Fish River Canyon
              Day 12: Sossusvlei
              Day 13: Sossusvlei
              Day 14: Sossusvlei
              Day 15: Swakopmund
              Day 16: Swakopmund
              Day 17: Skeleton coast – Cape Cross
              Day 18: Twyfelfontein conservancy
              Day 19: Twyfelfontein conservancy
              Day 20: Vingerklip Lodge at the Ugab Rock Pillar near Outjo
              Day 21: Western Etosha National Park
              Day 22: Western Etosha National Park
              Day 23: Central Etosha National Park
              Day 24: Central Etosha National Park
              Day 25: Central Etosha National Park
              Day 26: Eastern Etosha National Park
              Day 27: Waterberg Plateau Park
              Day 28: Waterberg Plateau Park
              Day 29: Windhoek
              Day 30: Okavango Delta - You take a flight from Windhoek to Maun in Botswana,
              and from there a light aircraft transfer to a lodge in the Okavango Delta.
              Day 31: Okavango Delta
              Day 32: Victoria Falls, Zambia - A light aircraft transfer from the Okavango
              Delta to Kasane in northern Botswana, and from there a road transfer (1,5
              hours) to Livingstone in Zambia.
              Day 33: Victoria Falls, Zambia
              Day 34: Vista Vista’s - Directly upon your return from Zambia you are met and
              transferred to Vista Vista’s in the Waterberg.
              Day 35: Vista Vista’s
              Day 36: Vista Vista’s
              Day 37: End of tour

Chociaż myślę, że ulegnie jeszcze pewnym zmianom. A propos wnisoków o wizę do
              Botswany, czy posiadasz może takowe na komputerze?
              • malawi3 Re: Botswana + Namibia 16.01.05, 22:48
                wnioskow poszukam, powinnam miec - do Namibii tez, chociaz te byly dopobrania z
                ich strony. jutro dam znac.
                jak bedziesz w Vic to tam jest targ ciekawostek, oczywiscie wszystko diabelnie
                turystyczne i nie za bardzo warte kupowania, ale czasem pojawia sie tem gosc z
                prawdziwymi maskami z Konga - i te sa super, ale bardzo drogie. warto poszukac
                i sie ostro targowac, bo takich rzeczy nigdzie nie znajdziesz, a ze wzgledu na
                horrenadlne ceny facet ma kiepski zbyt.
                w soussvlei koniecznie przelec sie balonem nad wydmami - impreza warta
                grzechu :))) a jak mozesz to wywal Swakopmund - nic ciekawego tam nie ma.
                Raczej zamien na jeden dzien w Chobe - i tak was tam wioza (kasane)
                zalezy w jakim terminie bedziesz, ale wydaje mi sie ze na waterberg wystraczy
                0,5 dnia (bo tam i tak tylko morning albo evening drive sie robi, dwoch nie
                warto i ewentualnie wspinaczka pod gore - ale to 2h maks. Zamiast tego
                przeciagnij Okawango - warto dlubanka poplywac, bedzie ciekawiej.
                • uszczypnij_muzo Re: Botswana + Namibia 17.01.05, 14:39
                  Co do terminu, to planujemy Sierpnień/Wrezsień. Dzięki za wszelkie porady, co
                  do lotu balonem - to owszem, mamy to w planie. Może znasz jeszcze jakieś warte
                  obejrzenia miejsca w Namibii, których nie ma w moim wstępnym grafiku podróży?
                  Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie.
                  Co do wniosków o wizę - do Namibii mam, natomiast potrzebuję wniosków do
                  Botswany.
                  • malawi3 Re: Botswana + Namibia 17.01.05, 22:57
                    niesety wnioski sie mi stracily (totalny pad dysku w listopadzie) i juz ich nie
                    mam jak sie okazalo. ale jak zadzwonisz do ambasady to bez problemu przysla
                    faxem, razem z informacja za ile teraz wiza.
                    co do terminu wyjazdu - to pamietaj, ze jedziesz w szczycie i moze byc problem
                    z miejscami. ja lece w pazdzierniku, rezerwowalam bilety w grudniu i w jednym
                    przypadku siedzimy na liscie oczekujacych.
                    ale co do terminu to bardziej sie przesuwaj na wrzesien/padziernik -
                    zdecydowanie wiecej zwierzat bedzie w etoshy.
                    Czym jedziecie (w sensie srodkow transportu w namibii)? bo jest kupa fajnych
                    miejsc jeszcze przed Wami,ale bardziej zalezy od samochodu. bo w niektore to
                    terenowka potrzebna, a w inne wystarczy zwykly osbowy.
                    super tereny to granica z angola, ale tam nalezy miec 4x4 i troche
                    doswiadczenia. ale tereny przepiekne.
                    jezeli masz duzo kasy to bardzo polecam wybrzeze szkieletow, ale w gornej
                    czesci - w rejonie koncesji. lot samolotem tam i spedzenie kilku dni w obozach
                    to jest super atrakcja, niestety super droga.
                    ogolnie rejon na polnoc od sesfontain jest cudowny.
                    jak chcesz - to www.heller.pl/maciek - sa tam nasze zdjecia z afryki, ostatnia
                    czesc z maja 2004 to bedzie wlasnie dzicz na polnocy z namibia.
                    troche bym odwrocila kolejnosc - z johannesburga do vic, potem przejazd nie
                    przez zambie, bo nie warto, to malo ciekawy kawalek i fatalna droga, ale przez
                    hwangi w zimbabwe i chobe do moremi (to jest niesamowity kawalek, lepszy chyba
                    niz etosha nawet, do maun, potem wyprawa w delte (mozna jechac polnocna czescia
                    delty z chobe (od linyanti) i wtedy trafiasz od razu do wioski tych co woza na
                    lodkach turystow po delcie, potem ladem do waterberga, etosha, wybrzeze
                    szkieletow z cape cross, sesriem, soussvlei, fish river canion i powrot do
                    windhoek, skad samolotem do europy.
                    w sumie jedziesz wtedy po dzikich parkach w botswanie, co jest niesamowitym
                    przezyciem, bo tam sie spi pod nieogrodzonymi drzewami i zwierzaki podchodza
                    pod namiot (w przeciwienstwie do namibii, gdzie campingi sa ogodzone i bardzo
                    cywilizowane, do tego ladne krajobrazowo tereny w namibii (no i etosha,
                    najwieksze skupisko zwierzat w namibii)
                    potem to Ci jeszcze zostanie Kalahari, pany Magkadigadi, Kaokoveld (czyli
                    pogranicze z Namibia) i pare innych rzeczy :)))
                    napisz czym sie przemieszczacie, to ppatrze na mape i jeszcze troche
                    niestandardowych atrakcji poszukam :)))))
                    • uszczypnij_muzo Re: Botswana + Namibia 18.01.05, 17:48
                      Więc tak.. przesunięcie terminu wyjazdu nie będzie możliwe, ponieważ od
                      października zaczyna się rok akademicki. Co do miejsc - to wszystklo
                      zarezerwowane będzie około lutego więc nie powinno byc problemu ze znalezieniem
                      wolnych pokoi. Co się tyczy transportu - będzie nim samochód, ale, jako, że
                      wycieczkę organizuje małe i bardzo dobre biuro Southern Eagle z Johannesburga(z
                      którym rok temu bylismy w RPA) to załatwienie 4x4 nie bedzie problemem ;-).
                      Co do Zambii i wodospadów Wiktorii - to się raczej nie zmieni, bo lecimy do
                      Zambii samolotem i mamy zamiar odwiedzić tylko wodospady.
                      • malawi3 Re: Botswana + Namibia 18.01.05, 23:18
                        :))))) no faktycznie roku akademickiego nijak nie przesuniesz :))))
                        co do rezerwacji miejsc to mysle o samolocie, wszystko na miejscu da sie z
                        pewnoscia bez problemu zarezerwowac, bo wtedy jeszcze nie jest szczyt sezonu,
                        kiedy sie wybieeracie - problem tylko z dolotem do Johannesburga zawsze jest.
                        a 4x4 dla samej Namibii nie warto brac, bo w tych miejscach co pisales, to
                        zwykly samochod wystarczy - tylko na polnoc trzeba barc cos bardziej sprawnego -
                        no i do Botswany. W Namibii w wiekszosci drogi sa super.
                        a jedziecie z przewodnikiem czy sami?
                          • ewanka Re: Botswana + Namibia 09.05.05, 13:06
                            Jak ja bym chciała znowu polecieć do Afryki.....
                            Cudownie tam jest, rewelacyjnie i chce się potem znowu wracać....

My mieliśmy pewne przejścia z wizą namibijską. Okazało się, że nie ma pieczatki
                            na zdjęciu, która to pieczątka jest najwazniejsza w całym interesie.
                            Zadzwoniliśmy do ambasady w Berlinie, powiedzieliśmy co i jak (a termin wylotu
                            się zbliżał co raz szybciej), po 2 dniach dostaliśmy nową wizę. Bez problemu.
                            Wszystkie dokumenty (łącznie z pieniędzmi)wysyłaliśmy pocztą.

Dużym przezyciem dla nas był pierwszy kontakt z urzędnikami na lotnisku w
                            Windhoek. Rozbroił nas widok pani pograniczniczki, która chodziła w plaszczu
                            cywilnym (a la Dynastia) i ze zdziwieniem oglądała nasze paszporty i wizy na
                            kartkach, po czym wyjęła pudełko po butach pełne pieczątek i chuchając na
                            odpowiednie stemple przystawiała je w paszporcie. Po czym pożyczyła od nas
                            długopis żeby wpisać coś w nich. To obezwładniło nas już zupełnie. A to był
                            dopiero początek Afryki!

Pozdrawiam serdecznie!
                            Ewanka
      • kizia-mizia59 Re: Botswana + Namibia 19.01.05, 19:19
        Marzenko!!!
        Mam zamiar (bardzo konkretny) jechać w tym roku do Afryki, tak w październiku.
        Wstępnie wybrałam sobie Afrykę południową, czyli RPA, Namibię, Bostwanę może
        coś jeszcze. Bardzo konkretnej trasy nie mamy jeszcze ustalonej. Chciałabym Cię
        prosić o kontakt, bardziej prywatny, oczywiście jeżeli zechciałabyś pomóc mi w
        uzyskaniu konkretniejszych informacji o tych krajach. Mój adres: anita397@wp.pl
        Ewa
    • uszczypnij_muzo Wiza 04.02.05, 15:10
      Otóż - pojawił się kolejny problem. Dostałem wszystkie papiery
      potrzebne do otrzymania wizy do Namibii, ale nie znam jej
      dokładnej ceny w Euro. Dzwoniłem do ambasad w Berlinie (nikt nie
      odbierał), oddziału Informacji Turystycznej Namibii we Frankfurcie
      (również nikt nie odbierał), ambasady w Austrii (to samo).
      Dodzwoniłem się tylko do ambasady w Londynie - tutaj dowiedziałem
      się, iż wiza kosztuje 20 funtów, ale facet nie był w stanie
      powiedzieć mi dokładnej ceny w euro. Może ty znasz aktualny koszt
      wyrobienia tej wizy?
      Bo już termin mam zarezerwowany, Wczoraj pocztą otrzymałem bilety lotnicze więc
      do załatwienia została mi tylko wiza. Niestety - nie jedziemy do Botswany -
      wiza kosztuje 90 euro, a jest to zbyt dużo pieniędzy jak na dwudniowy pobyt tam.
      • uszczypnij_muzo + Wodospady Wiktorii 04.02.05, 16:29
        Jeszcze jedno pytanie. Z której strony lepiej jest odwiedzić wodospady - od
        strony Zambii, czy Zimbabwe. Przewodniczka z RPA rok temu powiedziala, że o
        wiele więcej można zobaczyć od strony Zambii. Z drugiej strony - lepiej byłoby
        dla nas gdybysmy polecieli do Zimbabwe. Z góry dziękuję za pomoc.
        • malawi3 Re: + Wodospady Wiktorii 06.02.05, 23:07
          Hej
          niestety nie pamietam dokladnie kosztu wizy do Namibii, a musisz znac cene
          dokladnie, bo Ci inaczej wizy nie dadza jak za malo wyslesz. Cos kojarze 20-40
          euro, ale pewna nie jestem. Tam zawsze ktos byl w ambasadzie - sprawdz pod 913
          czy sie numer nie zmienil, nigdy nie bylo problemow z dodzwonieniem sie. W
          razie czego sprobuj niemeickie 913.
          Co do ogladania Vic - w sumie nie ma znaczenia z ktorej strony. Bylam i z
          zambii i z zimbabwe - roznicy specjlanej nie czuje. Poza tym poleciec mozesz do
          Zimbabwe i przejsc mostem do Zambii - wtedy zobaczysz wszystko.Jakby od strony
          Zimbabwe dluzej sie idzie wzdluz wodospadu i chyba jednak ciekawsza jest strona
          zimbabwe. ale na koncu i tak stajesz przed tym samym widokiem z obu stron. lec
          do zimbabwe.
          jak bedziesz chcial jeszcze jakiejs wiedzy pisz na priva: malawi@interia.pl, bo
          ja rzadko ostatnio mam czas na internet, ale poczte odbieram :)))
    • serowka Re: Botswana + Namibia 09.05.05, 21:39
      W krajach tych bylem w podrozy milenijnej. Promese wizy namibijskiej zalatwilem
      korespondencyjnie w ich ambasadzie w Sztokholmie. Przeslalem im oplate za wize
      ale odeslali dolary z promesa wizy, ktora wsteplowali mi na granicy RPA/Namibia
      bez jakichkolwiek oplat. Wize do Botswany otrzymalem na granicy
      Namibia/Botswana. Jak jedziesz ze zorganizowana grupa , nie ma problemu. Poz
      Grzegorz

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka