28.03.05, 19:05
Witam serdecznie wszystkich "speców" od podatków i proszę o poradę w
następujacej kwestii:

Toczy się sprawa rozwodowa. Małżonkowie mieszkają osobno (nie ma
rozdzielności majątkowej ale rozliczają się osobno).
Osoba X (małżonka) w związku z trudną sytuacją materialną (jedynym
dochodem zasiłek dla bezrobotnych) otrzymuje postanowienie od sądu
przyznające jej comiesięcznie kwotę 200 zł na "zabezpieczenie
powództwa na koszty utrzymania rodziny". Pięć takich kwot w roku 2004
zostało przekazanych od Y (małżonek, część przez zajęcie przez
komornika jego renty chorobowej, ale nie jest to chyba istotna
okoliczność).
Pytanie jest następujące - czy od tej kwoty małżonka X musi odprowadzić
podatek? Jest to pewien rodzaj alimentu (zgodnie z art.20 uopdoof wszystkie
alimenty z wyjątkiem na rzecz dzieci zaliczają się do przychodów z innych
źródeł), choć świadczenie tak się bezpośrednio nie nazywa.
Jeśli tak - to czy w tym przypadku można odliczyć jakieś koszty uzyskania
tego przychodu.

Będę wdzięczny za wszelkie porady.
Obserwuj wątek
    • e_r_i_n Re: ALIMENTY 29.03.05, 16:35
      Alimenty otrzymuje malzonka na siebie, czy na dzieci? Jesli na dzieci, to nie
      wykazuje ich w zeznaniu rocznym. Jesli sa to alimenty placone jej przez
      wspolmalzonka, to jest to jej przychod i od tego musi zaplacic podatek. A KUP
      nie ma tutaj, prawda?

      Przy okazji link:gofin.pl/podp.php/215/937/48589/?
      PHPSESSID=85b1408ffe89ff77a20f36621fc43ca5

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka