okioko 21.10.14, 19:57 Nie to, żebym miał oczy które trzeba otworzyć na tematy polityczne, ale wielu osobom na tym forum (albo kilku o różnych nickach) przyda się trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość. Gorąco zachęcam do obejrzenia poniższego filmiku. Jak (i dlaczego) wyrzucić polityków z sejmu? 8 rzeczy, które możesz zrobić Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
librys Re: Film otwierający oczy 21.10.14, 21:41 W tym filmie jest jedna prawda, że władze poprzez media nami manipulują i wykorzystują. Tylko prawdą nie jest, że partie prawicowe bedą lepsze. Wszyscy chcą tego samego, chcą dorwać się do koryta. Odpowiedz Link
szelest_papierkow Re: Film otwierający oczy 21.10.14, 21:51 dlaczego piszesz "wszyscy" ? znajdą się tacy, którzy nie będą chcieli się do "koryta" dorwać... bo np nie będą się chcieli od niego oderwać... a skoro tak... to pisanie "wszyscy" jest błędne. Odpowiedz Link
koloknp ten film dotyka ciekawej kwestii 22.10.14, 07:17 Dlaczego niektóre kraje, kiedyś biedne, uzależnione, a nawet kolonie, obecnie stały się tak zamożne..? Wydaje się, że adoptowały dobrą, skuteczną ideologię. Czyli zestaw pewnych ponadczasowych zasady ekonomicznych i społecznych (wskazanych już w biblii), które zawsze są skuteczne na drodze do dobrobytu. Jakie to zasady? Na przykład: układaj zrównoważony budżet bez deficytu, nie utrudniaj działania swoim przedsiębiorcom, prowadź prostolinijne życie, zadawalając się tym, co jest na prawdę niezbędne, nie zaciągaj niepotrzebnych kredytów konsumpcyjnych, oraz najpierw zaoszczędź, a potem kupuj. Odpowiedz Link
proszenieregulowacodbiornikow Re: Film otwierający oczy 22.10.14, 10:15 Idea i przesłanie słuszne. Jest jedno ALE. Zawsze gdy widzę nawoływania do otworzenia oczu, umysłu, poszerzania światopoglądu i tych innych bzdet, robię się ostrożny. A nawet robi mi się trochę niedobrze. Być może mam do czynienia z kolejnym samozwańczym prorokiem, który uznaje, że jako jedyny widzi pewne nieprawidłowości. Taki prorok myśli, że inni już ich nie widzą i próbuje grać na czyichś kompleksach. Zwykle dotyczących wykształcenia, inteligencji. To smutne pojękiwanie lewicowych zazwyczaj proroków bredzących coś o rozsądku typu "każdy inteligentny wie, że +tu lista wybranych skarg i zażaleń oraz odkrywczych recept+". Zwykły chwyt u absolwentów wyższej szkoły gotowania na gazie lub niedouczonych gimbusów. Zwykle robi im się od tego lepiej jak przytakują. Szkoda tylko, że nie mogą tego w CV sobie umieścić. Wirtualnie niektórzy użytkownicy porobili już tu sobie prawie profesury. Myślę, że problem nie tkwi w otwarciu oczu, bo wielu z nas (gimbusów wyłączam bo są to cierpenia wirtualne) utyskuje na błędy systemowe. Czyli zauważamy. Problem może tkwi w inercji. Trywialnie: lęk przed ruszeniem dupy z krzesła. Jest to moja własna opinia. Jeżeli się z nią zgadzacie, to nie liczcie, że napiszę Wam o tym, że otworzyliście oczy. Ten chwyt o Singapurze mnie rozbawił. Wąski przesmyk, jedyny port na płdwsch. archipelagu bezpieczny od piratów a tu taka bieda? Prowincja może i tak. Ale mieli z czego inwestować. Porównanie dałbym raczej z Koreą. Odpowiedz Link
okioko Re: Film otwierający oczy 25.10.14, 00:11 To co napisałeś trochę bełkotem zaleciało. Odczytałeś przesłanie filmu? Zgadzasz się, czy nie? Odpowiedz Link
proszenieregulowacodbiornikow Re: Film otwierający oczy 25.10.14, 01:15 Skoro tak to odbierasz, to uważaj sobie jak chcesz. Nie zależy mi specjalnie, co na ten temat myślisz. Ja jak widzę, jak ktoś kreuje się na "otwieracza oczu", to zaczynam być podejrzliwy. Odpowiedź na pytanie czy zgadzam się czy nie wydedukuj sobie sam. Odpowiedz Link
okioko Re: Film otwierający oczy 25.10.14, 09:09 Bardziej zwracasz uwagę na formę, niż treść. To tak jakby oceniać książkę po okładce Odpowiedz Link
proszenieregulowacodbiornikow Re: Film otwierający oczy 25.10.14, 15:32 Cały czas zastanawia mnie jednak pewna rzecz. Bo te rozwiązania są genialne w swojej prostocie (proste nie oznacza, że prostackie) i ujmująco logiczne: jest jakiś kraj działający zgodnie z tymi zasadami i zapewniający jednocześnie dobrobyt i wolność jednostki? Podaj proszę przynajmniej 10. Nie piszę tego z ironią. Po prostu jestem ciekaw dlaczego tak mądre rozwiązania jakoś nie znajdują poklasku. Wiem, że ludzkość działa w oparciu o doświadczenie. Coś musiało być na rzeczy, że się nie przyjęło. Odpowiedz Link
koloknp hmm... 25.10.14, 17:00 Wszystkie kraje tzw. anglo-saskie zbudowały swoją potęgę na rozwiązaniach wolnorynkowych i na klasycznym liberalizmie (klasycznym, nie jakimś "neo" !!). Był kiedyś słynny Polak, nazywał się Staszic, który po zakończonej długiej podróży po świecie napisał w swoim pamiętniku: "wszystko co najlepsze na świecie jest dziełem Anglika". Po II wojnie zniszczone Niemcy odbudowały swoją pozycję i gospodarkę na tzw. ordoliberaliźmie (tzw. niemiecki cud gospodarczy). Solidne elementy wolnorynkowe wprowadziły swego czasu Korea Południowa, Singapur i Chile. A teraz swoją mocarstwową pozycję na podejściu wolnorynkowym budują Chiny i inne kraje Azji Płd.-Wschodniej. Czy trzeba więcej pozytywnych przykładów? Nie można więc powiedzieć, ze rozwiązania wolnościowe i wolnorynkowe nie obowiązują na świecie. Niestety, wielu ludzi w Polsce myśli, że nie obowiązują.. Odpowiedz Link
szelest_papierkow Re: hmm... 25.10.14, 17:15 mamy równać poziomem do chin czy innych krajów Azji płd-wsch ? właściwie już równamy stajemy się zapleczem europy Odpowiedz Link
koloknp Re: hmm... 25.10.14, 17:17 Dobrze, ze to zauważyłeś. Kto buduje fabryki? my w Azji, czy Azja tutaj? Odpowiedz Link
koloknp Re: hmm... 25.10.14, 17:19 A tak na serio - jakie są składki od prowadzenia firmy w UK? Odpowiedz Link
hersst Re: hmm... 25.10.14, 17:22 Widzę, że niektórym się wydaje, że "pozytywne mechanizmy' da się porostu przeszczepić i będą u nas identycznie działały - nic bardziej złudnego. Odpowiedz Link
koloknp Re: hmm... 25.10.14, 17:26 Dlaczego? Czy Polacy są jacyś inni? Czego więc szukają młodzi Polacy, którzy jadą do UK i tam zakładają firmy? Odpowiedz Link
szelest_papierkow Re: hmm... 25.10.14, 17:35 po co szukać tak daleko firmy z powodzeniem zakładamy także w DE i CZ Odpowiedz Link