Dodaj do ulubionych

do Kateriny24

27.01.06, 13:31
Witaj
Co to są przeciwciała przeciwjądrowe ENA, mnie zlecili tylko ANA - wyszły
ujemne, czy powinnam jeszcze zrobić ENA i czy wówczas będę mogła spać
spokojnie (oczywiście jeśli chodzi o choroby z autoagresji)? Moja lek
powiedziała, że aby być spokojnym to należałoby zrobić całe spektrum badań,
ale to jak dla mnie za duże obciążenie finansowe
Pozdrawiam Joanna
Obserwuj wątek
    • katerina24 Re: do Kateriny24 27.01.06, 15:01
      ANA i Ena robi sie w panelu dziwne że same ana Ci zrobili ,Ana moga być ujemne
      [wielu lekarzy nie zleca wtedy badań a Ena mogą wychodzic dodatnie,mimo
      ujemnych Ana.Ena maja podjednostki np SM,,RNP,LA, rybosomalne --odpowiadają
      poszczególnym jednostkom chorobowym/wlicza sie też objawy dlatego dobrze jest
      robić Ena i Ana.Morfologie raz na 4 -6
      miesięcy ,OB,CRP,mocz,cukier,aminotransferazy wątrobowe,trójglicerydy,ja tak
      się badam ,Ana i ena muszę robić bo wyszły mi dodatnie i jak wróce do kraju to
      czeka mnie powtórka z rozrywki/Polecam bardzo dobra stronkę na której wszystko
      jest przystepnie opisane
      med.sisco.pl/ok/toczen,%20choroba%20podstepnaaarial.htm#testana
        • katerina24 Re: do Kateriny24 27.01.06, 15:56
          Warto sobie zrobic wszystko cały panel żeby wiedzieć czy coś się nie
          kroi ,jesli ana wychodza słabododatnio warto powtórzyć badanie po 6-
          12miesiącach ,warto robić sobie je raz na rok,zawsze lepiej zacząć wcześnie
          ocalać organizm.Nie chce cie martwic ale prawda jest tez taka że niektórzy
          ludzie chorują na róznorakie immunologiczne sprawy a ana maja ujemne także
          niestety jest to sprawa czysto indywidualna i nieprzewidywalna,nie ma co się
          załamywać tak to niestety wyglada.Jesli w rodzinie wystepowała cukrzyca tpu
          I ,inne schorzenia autoimmunologiczne warto kontrolowac sprawe w miare
          mozliwości technicznych czyli
          raz na prae miesięcy no i wtedy kiedy czujesz sie źle oczywiście częściej
          morfologia
          rozmaz ręczny
          mocz,glukoza
          lipidogram
          aminotransferazy
          trójglicerydy
          latex
          waalery rose[tzw czynniki reumatoidalne]
          elektrolity
          wapń
          magnez
          fosfor
          IgG
          usg tarczycy raz na rok
          scyntygrafia/biopsja jesli sa guzki
          densynometria[jesli bierze się przewlekle sterydy
          ft 4 i ft 3
          tsh[ napoczatku częsciej jak ustala się dawkę]raz na rok anti TG i TPO[po
          zdiagnozowaniu hashi,g-b]
          raz na rok przeciwciała przeciwjądrowe chyba że wyjda dodatnie Ana i
          podjenostkichorobowe ENA wtedy wg wskazań lekarza
          jest jeszcze masa innych ale te sa niejako podstawowe
          oczywiście OB,CRP pozdrawiam ,taki los trzeba kontrolować sytuację na tyle ile
          mozna zeby ona nie zaczęła kontrolować NAS
          • katerina24 Re: do Kateriny24 27.01.06, 16:04
            Tak naprawdę to oczywiście prawie na 96 % spr Ena to formalnośc bo dobrze że Ci
            Ana nie wyszły,traktuj to beznamiętnie ,po prostu robisz a reszta nie w Twoich
            rękach [taka jest prawda bajeczki sa dobre dla dzieci]strach bedzie zawsze
            mniejszy ,większy ale będzie ,nie lubię pocieszać kiedy sama nie wim co mnie
            spotka.Sama jak pisałm musze zrobić ANA I ENA jak wrócę do kraju w marcu ,czuje
            się fatalnie więc coś może się przyplątac ale wolę wiedzieć mimo wszystko bo w
            ciemno to ja gram w lotka i w nic innego,pozdrawiam ciebie ,moze byc tylko
            lepiej.
            • joanna97 Re: do Kateriny24 27.01.06, 17:02
              Wielkie dzięki Kasiu
              Muszę rzeczywiście poważniej podejść do problemu tzn. diagnostyczno -
              profilaktycznie. A w rodzinie mam cukrzycę, ale nie insulinozależną, więc chyba
              nie tak źle, no i RZS, tylko ta lista badań taaaka długa, że nie wiem kiedy
              uzbieram tyle forsy. Jednak ponieważ hashi zdiagnozowano mi po min 10 latach od
              zachorowania, to powinno mnie to czegoś nauczyć.
              Mam nadzieję, że mimo wszystko u Ciebie będzie ok, a w każdym razie na tyle na
              ile może być (wystarczy w końcu hashi), życzę Ci tego serdecznie.
              Pozdrawiam
              Joanna
              • katerina24 Re: do Kateriny24 27.01.06, 22:41
                A bardzo proszę.
                Jeśli cukrzyca raz na pół roku glukoza[tzw podstawowe badania nie sa drogie i
                najwazniejsze jesli mieszkasz w innym mieście niż Wawa to jesteś szczęściarą bo
                w tej cholernej stolicy można się pochlastać jesli chodzi o badania hormonalne
                a tarczycy to już luksus w moim musiałabym dawać po 280zł jesli chciałabym
                przebadać wszystko]po 50zł biora za przeciwciała 35 za TSH po 45 za wolne
                hormony etc po prostu makabra
                także podstawowa morfo,cukier,mocz[naprawdę nie sa drogie do 18,20zł za
                wszystko].Badania robic stopniowo wiem że tego jest troche no ale lepiej o to
                mimo wszystko dbać.Jesli jesteś /nie z Wawy to przeciwciała przeciwjądrowe
                warto robić w laboratoriach Diagnostyki i w lab Nadzieja na wilczej[licza sie
                odczynniki i to bardzo niestety na gorszym sprzęcie mogą wyjść cuda niewidy]ja
                na dzień dobry muszę w marcu wydac 100zł na Ena i Ana i jeszcze ten okres
                czekania 2 tyg,no nic ,pozdrawiam serdecznie.A najprościej zapobiec powikłaniom
                robiąc "głupią "morfo ,mocz [od razu wyjdą problemy jak będa w nerkach]także
                zawsze to jakaś pewność jest.Duzo zdrówka

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka