Dodaj do ulubionych

EPCW - kto miał?

01.06.07, 22:23
Kto mial taki zabieg - wyciąganie kamieni z dróg żółciowych. Napiszcie jak to
się odbywało, ile byliscie w szpitalu? Kto i gdzie mieliście to robione i czy
były jakieś powikłania? Może pordzicie mi jakiś szpital w Wwie który dobrze
to robi?
Obserwuj wątek
    • doras75 Re: EPCW - kto miał? 01.06.07, 22:34
      A skąd wiesz, że masz kamyki w przewodach ?Jakie masz objawy i wyniki krwi,
      moczu ?Pytam bo sama od wczoraj umieram z niepokoju czy ja nie mam kamicy
      przewodowej.
      A zabieg jest wykonywany w znieczuleniu dozylnim, albo i bez :-( i wyglada jak
      gastroskopia tylko trwa dłużej, przez te rurki wsadzaja różne narzędzia i do
      koszyczka wpadają kamyki lub prosto do dwunastnicy, to zalezy od ich wielkości
      i metody jaką wybierze lekarz.Ponoc ciężko wytrzymać tyle czasu z ta rurka w
      buzi ale da się przeżyć !
      • olenkas13 Re: EPCW - kto miał? 01.06.07, 22:39
        Mam bóle tam gdzie jest wątroba i są to klucia , pobolewania, miałam jeden atak
        ostry, do tego pobolewania żołądla, wrażenie niestrawności, złe wyniki
        wątrobowe .... i 4,5 miesieczne dziecko w domu karmione piersią. % lat temu
        miałam laparoskopie ( wtedy mialam 10 miesięczne dziecko ) i z zapaleniem
        trzustki dla okrasy. Jak wygląda ten zabieg od strony medycznej to wiem, tylko
        od strony pacjeta i jak dlugo sie jest w szpsitalu mnie interesuje. Acha! I na
        USG nic nie widać, bo USG ma skuteczność w diagnozowaniu 50 - 70%. Z tego co
        wiem to robi się ten zabieg w narkozie. Pozdr.
        • doras75 Re: EPCW - kto miał? 01.06.07, 22:45
          zobacz tu Margolcia miała usuwane tak kamyki:
          f.kuchnia.o2.pl/temat.php?id_p=182840&start=180
          A jakie masz wyniki krwi, prób wątrobowych ?Mi lekarka tez nie chche dać
          skierowania na ten zabieg, a mam podejrzenia bo mam bilirubine 2,00 a norma
          jest 1,1 :-(
          Nie wiem co robić, boję sie okropnie, mam tez niestrawności i boję się tez o
          trzustkę, jakie miałas objawy przy zapaleniu trzustki??
    • doras75 Re: EPCW - kto miał? 01.06.07, 22:51
      Oleńka zobacz tez na forum zdrowie, ja tam pisałam post o próbach wątrobowych i
      tam Jeanine dokladnie mi odpowiada o kamicy przewodów.Może zrób sobie
      bilirubinę w krwi i badanie moczu.
      A Ciebie w okolicy zoładka też pokłuwa ??
      Jak wyglądał ten atak ?Typowy jak przy pęcherzyku ?
      • olenkas13 do doras 75 02.06.07, 17:05
        Najpierw, dwa tygodnie po porodzie zaczął pobolewać i boleć żołądek, myślałam
        że to moze jakieś wrzody ( kiedyś miałam nisze na dwunastnicy - 15 lat temu )
        bo brałam antybiotyk po porodzie. Brałam lakcit, Po następnych dwóch tygodniach
        najpierw zaczął bolec mnie bok prawy, myslałam że od kręgoslupa przy karmieniu
        piersią ale zaczęło się to rozchodzić i dostalam ok 15 minutowego silnego
        ataku : bólów jakby w trojkącie: splot sloneczny - koniec żebra pod ręką i pas
        z tej strony, to był mocny ból jak przy woreczku ale przeszedl sam. Od tamtej
        pory mamrózne objawy, pobolewania na wysokości wątroby i pleców po tej samem
        stronie, mdlości, palenie i gorycz w przełyku i w ustach, pobolewania i
        ciężkość w żółądku. Bywa, że i dwa - trzy dni nic mi nie jest. Robiłam od
        lutego do teraz 3 razy USG. Na pierwszym miałam szerokość 10 mm dróg ż. bez
        widocznych kamieni i poszerzeń, na drugim 5 mm na ostanim od 5 do 10 mm w
        jednym miesjcu. Obraz zawsze wszystkiego prawidłowy. W lutym robiła próby
        wątrobowe i jakieś fosfocośtam i wszystko było wielokrotnie podwyższone. Miałam
        sprawdzane czy to nie żółtaczka i nie. Poszłam do przychodni przyszpitalnej do
        chirurga i ten dal mi skierowanie na ECPW ale jak poszłam do gastrologa, który
        prowadzi tą poradnie przez którą zapisują na zabiegi - stwierdził że jak nie
        mam poszerzonych dróg żólciowych to nie kwalifikuje się na takie zabieg.
        aproponował mi wizytę u niego w przychodni tejże przyszpitalnej ale ma miejsca
        na listopad. Jestem zapisana do niego na środę do prywatnej przychodni.
        Zobaczymy. Pytałaś o objawy zapalenia trzustki chyba ? To okropny ból wokoło,
        jakby coś ci się w środku rozywało - pękało. Myślałam, że to koniec ze mną.
        Próby trzustkowe są wtedy podwyższone i obraz w USG jest nieprawidłowy. Pewnie
        wiesz, że zapalenie trzustki oznacza najprościej mówiąc, że ona zaczyna się
        sama trawić swoimi enzymami trawiennymi. U mnie skończyło się na sondzie przez
        nos, glodówką tygodniową, a potem tyko woda. Jak wyciszyli po trzech tygodniach
        trzustke zrobili mi laparoskopie i wyjeli woreczek. Niestety długo wracalam do
        siebie, brałam enzymy trzustkowe. Jednak moglo skończyć się intensywną terapią
        i podaniem takich leków, że caly czas sie śpi, a wnajgorszym wypadku otwiera
        się brzuch i zostawia klapkę, ktora otwiera się co kilka dni i oczyszcza
        zepsute częście trzustki, obrazowo : zeskrobuje to co się strawiło. I tak
        mialam szczęscie. Dlatego teraz pilnuje diety niskotluszczowej, żeby nie
        doprowadzić do tego co wtedy. Było to tymbardziej dotkliwe, że byłam w szpitalu
        miesiąc i zostawilam 10 miesięczne dziecko, które jeszcze było przy piersi.
        Pozdr.
        • doras75 Re: do doras 75 02.06.07, 17:57
          Oleńko o rany, ale ty przeszłaś :-( własnie dużo się naczytałam o trzustce i
          dlatego sie tak boję tych kamyków w przewodach !!ja mam amylazy w krwi i moczu
          dobre i na usg trzustka nie wykazuje zadnych zmian.Na usg równiez mam
          nieposzerzone drogi zólciowe, a jednak coś boli i to mnie załamuje :-(
          wiem co czułaś, ja tez zostawiłam 11 mies córeczke jak poszłam do szpitala na
          laparoskopie ale wrocilam już po 3 dniach.
          Nie wiem co mam dalej robic kłuje mnie po prawej jakby szkło tam było :-(
            • doras75 Re: do doras 75 02.06.07, 21:26
              GOT 13 norma 40
              GPT 43 norma 40
              bilirubina 2,00

Calineczko, a Ty miałaś takie badanie ?Jak to badanie wyglada ??Jestem w takim
              stresie, że juz nie umiem racjoanalnie mysleć.
              Olu kup sobie rowachol jest bez recepty.
              • olenkas13 Re: do doras 75 02.06.07, 21:45
                cytuję : Przeciwwskazania:
                Nadwrażliwość na składniki preparatu. I trymestr ciąży i okres karmienia
                piersią. Nie stosować u dzieci do ukończenia 6 r.ż. oraz u pacjentów z kolką
                żółciową, ostrymi stanami zapalnymi dróg żółciowych i z uszkodzeniem wątroby to
                dotyczy rawacholu
              • calineczka79 Re: do doras 75 04.06.07, 09:35
                ja miałam troszku zmodyfikowane :-D

badanie podobne do urografii - w standardzie ładują kontrast do żyły (ja miałam
                dren w PŻW więc dostałam prosto w ten dren) i robią fotki - widać przewody na
                całej długości i jeśli są jakieś przeszkody to oczywiście się pokażą
        • mela777 Re: do doras 75 05.12.07, 21:54
          > miesiąc i zostawilam 10 miesięczne dziecko, które jeszcze było
          przy piersi.

oj poczytałam Twoja historię i strasznie Ci współczuje to co
          przeszłaś,ale wiesz... mi też po każdym dziecku było coraz gorzej z
          przewodem pokarmowym.Cały czas on mi dokucza,ale nie tak jak
          Tobie,a myslałam,ze ze mna jest tak zle
          Pozdrawiam
    • doras75 Re: EPCW - kto miał? 02.06.07, 18:00
      wiesz co, a ja nie stosowalam żadnej diety po laparoskopii bo kazali mi jeść
      wszystko ... teraz jestem na diecie, ale okropnie sie boję i stresa mam
      potwornego, Ty pewnie też :-( jednak warto na diecie być.
      To chyba teraz nie mam zapalenia trzustki skoro amylazy i usg jest ok i nie ma
      takich bóli okropnych.Ale kłuje mnie w plecach i w boku i po lewej tez czasem
      czuję kłucie.
      • calineczka79 Re: EPCW - kto miał? 02.06.07, 18:29
        jeśli nie jesteście pewne co do PŻW to można zrobić prześwietlenie dróg
        żółciowych z kontrastem wtedy wszystko staje się jasne :-)

napweno tańsze i nie powinni mieć takich oporów żeby skierować na to badanie ...
        • olenkas13 Re: EPCW - kto miał? 02.06.07, 18:57
          co to jest to prześwietlenie bo nie słyszałam o takim? ECPW to właśnie taki
          rodzaj prześwietlenia tylko, że kontrast wprowadza się od środka i orgląda na
          rendgenie, a ak są kamienie to odrazu koszyczkiem wyciąga.
          • inez21 Re: EPCW - kto miał? 03.06.07, 12:08
            ja kiałam robione na początku kwietnia, ale u mni8e to był stan ostry.
            Bilirubina była powyżej 5, GOT 500, GPT 700, leukocytoza 16 tys..
            zabieg miałam robiony w znieczuleniu ogólnym, po zabiegu czułam się dobrze tylko
            gardło trochę bolało. Niestety w czasie zabiegu może zostać podrażniona trzustka
            i u mnie tak było amylaza ok 600 we krwi. Tak więc dodatkowo była jeszcze na
            głodówce, prawie tydzień.
            W sumie w szpitalu leżałam 7 dni, ale nie w Warszawie wiec nic nie mogę ci polecić.
            Teraz na szczęście już jestem po laparoskopowym usunieciu pecherzyka :))

A jeśli chodzi o poszerzone PŻW to z reguły jest dobrze widoczne na USG, można
            wykonać oczywiście to prześwietlenie z kontrastem tzn. cholecystografie lub
            cholangiografie, ale to raczej żadko się wykonuje bo te badania nie sa takie
            bezpieczne. Pozdrawiam:)
            • olenkas13 Re: EPCW - kto miał? 03.06.07, 18:16
              Dzięki za informacje inez 21. Wlasnie najbardziej boję się zapalenia trzustki
              po zabiegu. Jestem w stanie zdecydowac się na pobyt 24 h w szpitalu ale 7 dni
              odpada ze względu na małe dziecko ( 4,5 m-ca ), które karmie piersią. Przed
              laparoskopią woreczka ( 5 lat temu ) miałam zapalenie trzustki i wiem czym to
              pachnie. U mnie glodówka trawała tydzień, a nastęny tydzień był na wodzie, a
              trzeci na kleikach i sucharkach potam laparoskopia i znowu dieta. To wszystko
              nic w porownaniu do bólu przy zapaleniu trzustki! Pozdr.
              • doras75 Re: EPCW - kto miał? 03.06.07, 18:38
                Inez, a jak u Ciebie zdiagfnozowali te kamyki w przewodach??Czy tylko po
                wynikach badan krwi ?Też sie okropnie boję, nie wiem co mam dalej robić.
                Czy możesz napisac jakie mialas objawy tej kamicy przewodowej ??
                • calineczka79 Re: EPCW - kto miał? 04.06.07, 09:39
                  dziewczyny nie nakręcajcie się! szkoda Waszego zdrowia ...

jeśli tak bardzo się boicie że to to to zróbcie któreś z tych badań - wszystko
                  będzie jasne, same objawy nie wystarczą aby potwierdzić że w przewodach są
                  złogi ... objawy jak same widzicie mogą być rozmaite i świadczyć o
                  czymkolwiek ...

u mnie dopiero podczas laparo wykryli ten problem ...
                    • doras75 Re: EPCW - kto miał? 06.06.07, 20:54
                      inez, a mozesz napisac jakie to były wyniki ?Bo u mnie problem polega na tym,
                      ze mam tez kamyki w nerkach i nie wiem czy to te kamyki powodują moje bóle, czy
                      moze mam kamicę przewodowa żólciową :-( nie mam silnych bóli, ale czuje jakby
                      szkło pod żebrami i kłuje w plecach, oraz z przodu.
                      Lekarz mówi że rtg nie wykaze kamykow w przewodach żólc.
    • martaaa84 ECPW 06.06.07, 22:17
      ja miałam ECPW! musiałam to mieć ponieważ dostałam żółtaczki mechanicznej,
      wysokiej gorączki, wymiotowałam nawet po wodzie. Robiono mi to w Kutnie, podano
      znieczulenie dożylne, ale przez cały czas jest się przytomnym. Wkładają rure do
      gardła i coś tam dłubią przez ok. godziny. Wszystko widziałam na monitorze,
      który miałam przed sobą. Zabieg nie jest bolesny tylko bardzo nieprzyjemny.
      Żadnych powikłań (lekki ból gardła przy przełykaniu śliny) i na drugi dzień do
      domu. To było tylko swego rodzaju "przeczyszczenie". Wycięcie woreczka mnie nie
      ominie.
        • martaaa84 Re: do Martaaaa84 08.06.07, 18:33
          na zabieg dostałam skierowanie do Kutna, bo nie wszedzie go robią. Swoją drogą
          tez karmie piersią i utrzymałam mleko więc nic się nie martw. Bardziej boję sie
          wycięcia woreczka i teraz te strajki.... Niby miałam mieć to zrobione jak
          najszybciej po tym ECPW, a tu mi wszędzie zwlekają z laparoskopią. Mogą zrobić
          klasycznie... ehhh... nie wiem co robić:(((( P.S. Jak bedziesz miała pytania co
          do ECPW to pytaj śmiało!!!
    • evatka Re: EPCW - kto miał? 05.08.07, 11:14
      ja miałam ten zabieg,nic nie bolało,założyli wenflon,dostałam chyba jakieś
      znieczulenie,włożyli rure przez usta i po 5 min było po wszystkim,dodam że
      byłam już strasznie żółta a próby wątrobowe były w granicach 300-700 mg także
      strasznie wysokie,na następny dzień wyszłam do domu,na upartego to w tym samym
      dniu dałabym rade.
      • olenkas13 Re: EPCW - kto miał? 17.11.07, 21:44
        podbije jeszce raz do góry bo chyba czeka mnie jednak ten zabieg.
        Może znajdzie się ktos z Wwy i opowie gdzie i jak. Strasznie się
        deerwuje bo mam dwoje małych dzieci. Nie mam już woreczka od 6 lat a
        teraz chyba ( bo żadne badania nie wykazały ) mam kamienie w
        przewodach. Czekam, może ktos jeszcze cos napisze
        • iwta Re: EPCW - kto miał? 26.11.07, 09:54
          a może to trzustka ???
          Ja mam takie bóle jak opisujesz. Najpier boli mnie żołądek tak w
          nadbrzuszu, promieniuje do pleców, prawej łopatki czasem ból jest
          taki opasający. Mi gastrolog zaproponował zeby rezonans magnetyczny
          zrobić. Też po porodzie miałam zapalenie trzustki i dr twierdzi ze
          dobrze by było sprawdzic czy to w przewlekłe zapalenie trzustki się
          nie przerobiło.
          A ten zabieg EPCW miała moja koleżanka i lekarz u którego była mówił
          ze czasem powikłaniem po tym zabiegu moze być ostre zapalenie
          trzustki. Ale nie martw się za bardzo. Jeśli Twoj lekarz uważa ze
          powinnaś zrobic to badanie to nie ma na co czekać tylko rób.
          Wszystko da się przeżyć. Głowa do góry.
          Aha u mnie usg też jets w normie.
          • julcia_bleble Re: EPCW - kto miał? 03.12.07, 10:56
            Ja mialam to ECPW niedawno,bo tylko zrobienie ECPW bylo wyjsciem do
            tego aby nie cieli mnie klasycznie tylko laparoskopowo, bo mialam
            zoltaczke.Zabieg nie jest przyjemny,ale jak dostaniesz glupiego
            jaska wszystko pojdzie sprawnie.Balam sie strasznie bo ja mam
            problem z polknieciem tabletki malej a co dopiero taka gruba
            rure,ale jak dostalam glupiego jaska wogole rury nie
            poczulam.Dopiero jak wchodzil mi nia w dwunastnice i cos tam wysysal
            i nacinal to poczulam bol no i te odruchy wymiotne.Gmeral rura
            jakies 10 minut.. no gora 15- nie pamietam bo przy jasku czas mi
            inaczej lecial,ale spokojnie.. jest to do przezycia!! Jak by bylo
            bez glupiego jaska.. to nie wiem i w zasadzie nie chce wiedziec:)
              • julcia_bleble Re: do julci 05.12.07, 20:51
                olenkas13 jesli chodzi o zabieg ECPW to bylam 2 dni.. tzn w ten 2
                juz wyszlam.To bylo dzien po tym jak zrobili mi endo.A jesli chodzi
                o laparo to w sumie na te przyjemnosci zeszlo mi jakies 3 tyg. ,ale
                to tylko z powodu zoltaczki mechanicznej :) jak masz jakies pytania
                to pytaj! chetnie odpowiem:)
                • olenkas13 Re: do julci 06.12.07, 19:57
                  Ja laparo mam za sobą od dawna ( 6 lat minie w styczniu ) i w
                  szpitalu spędzilam miesiąc bo miałam zapalenie trzuski, a z tym ECPW
                  to sama nie wiem jak będzie bo wyniki wątrobowe mi się poprawily i
                  nie kwalifikuja mnie teraz do zabiegu, a uSG też w normie, tak więc
                  cierpie dalej i nie wiem co mi jest. W jakim miescie robilaś to ECWP?
                  • julcia_bleble Re: do julci 06.12.07, 21:05
                    uu zapalenie trzustki to ble.. wspolczuje.U mnie tez sie bali ze cos
                    moze siasc na trzuche;/ ECPW mialam miec robione u siebie w
                    Gliwicach,ale ze sprzet im sie jak na zlosc zepsul to wyslali mnie
                    do Bytomia (szpital Górniczy). 2 dni spedzilam tam..i powiem Ci ze
                    chyba lepiej nie moglam trafić.Balam sie ECPW strasznie ale
                    ordynator robil mi zabieg i naprawde robil to tak umiejetnie ze
                    kazdemu polecam.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka