IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.08.01, 13:40
WARTA na najwyższym poziomie

Po piętnastu miesiącach budowy siedziby Towarzystwa Ubezpieczeń i
Reasekuracji WARTA 3 marca br. przy ul. Chmielnej 85/87 tradycyjną wiechę
postawiono symbolicznie, bo wiatr uniemożliwiał podciągnięcie zielonego wieńca
na szczyt gmachu. Uroczystość, w której uczestniczyli m.in. prezydent miasta
Paweł Piskorski i dyrektor Zarządu Dzielnicy Wola Piotr Fogler, oznaczała
osiągnięcie ostatecznej wysokości oraz zamknięcie stanu surowego budynku. Od
tej chwili do planowanego ukończenia budowy niewiele już brakuje. Towarzystwo
Ubezpieczeniowe WARTA powstało 3 września 1920 r. Otwarcie gmachu ma nastąpić
właśnie jesienią, dla uczczenia osiemdziesiątej rocznicy tego wydarzenia.
O tempie, w jakim powstaje ta inwestycja, świadczy jej kalendarium: 12
października 1998 r. - na plac budowy wchodzi wykonawca, ILBAU-Polska, 16
października - zostaje wbita w ziemię pierwsza łopata, 29 kwietnia 1999 r. -
następuje wmurowanie aktu erekcyjnego i poświęcenie obiektu przez
prymasa Polski ks. kardynała Józefa Glempa.
Potem były już tylko miesiące dobrze zorganizowanej, wytężonej pracy.
Nie zawsze musiało być łatwo, bo na pytanie o trudności, jakich przysporzyła
budowa, prezes WARTY ds. inwestycyjnych Józef Januszko odpowiada, że zawsze
tam, gdzie są ludzie, powstają i problemy, ale też właśnie ludzie są od tego,
by je rozwiązywać.
Na najwyższej, 22. kondygnacji wieży WARTY, wciąż hula wiatr. Jednak
widok, jaki się stamtąd rozciąga, wynagradza nawet podróż w górę zewnętrzną
windą. Wisła, Śródmieście, Ochota i Wola w całej okazałości to obrazek, jaki
każdego dnia pracy ze swoich gabinetów na najwyższej kondygnacji biurowej będą
oglądać prezesi firmy. Nad piętrem prezesów jest bowiem tylko kondygnacja
techniczna, a nad nią - zwieńczenie gmachu, na którym zawiśnie logo firmy.
Niebieskie napisy powtórzone zostaną na wszystkich czterech elewacjach wieży.
Pierwsza przymiarka olbrzymich liter już się odbyła. Trzymetrowe ,,W" obok 1,2-
metrowych ,,A",,R", ,,T" i drugiego ,,A" zajmują prawie dziesięć metrów. Jednak
efekt nie zadowolił prezesa Januszki. - Litery muszą być dokładnie takie, jak
nasz znak firmowy, zachowanie proporcji, kroju i barwy jest ważne, bo będą one
widoczne z całej Warszawy - mówi prezes. - To drobiazgi, ale one decydują o
pierwszym wrażeniu, jakie robi firma.
A wrażenie oczywiście powinno być dobre. Z tego obowiązku będzie się
musiał wywiązywać także np. hol wejściowy, wyłożony efektownym ciemnozielonym
brazylijskim kamieniem verde
candejas, takim samym, jaki ozdobi cokół gmachu od zewnątrz. Na razie
przyszłe główne wejście przypomina, zwłaszcza patrzącemu z góry, rojne
mrowisko. Krzyżują się tam ścieżki licznych wykonawców. A jest ich w tej chwili
na budowie ok. 400. Montują, instalują, wylewają, tynkują etc etc.
Wyniki ich pracy najlepiej już widać w niższej części budynku; im wyżej, tym
bardziej surowo. Na niższej części już jest ułożona kamienna okładzina, także
pierwsze kondygnacje wieży pokrywają ściany osłonowe z zielonkawego szkła, a
wewnątrz stanęły ścianki działowe. Na następnych piętrach wolne przestrzenie i
szklane tafle dopiero czekają na montaż, a u samej góry nic jeszcze nie
przesłania wspomnianych widoków. Można za to oglądać konstrukcję budynku,
wiązki kabli jego przyszłego systemu nerwowego, prowadzącego do każdego
stanowiska pracy, i zobaczyć wylewaniesamopoziomujących się posadzek. Nie
minie wiele czasu, a wszystko to zniknie pod tkanką tynków, farb, wykładzin.
Jakie one będą, pokazuje przygotowany specjalnie tzw. Katalog wizualizacji.
Przeznaczona na siedzibę centrali WARTY wieża otrzyma firmowe barwy. Natomiast
w niższej części kompleksu o wszystkim zadecydują klienci, wynajmujący lokale.
Inwestor potężnego kompleksu przy ul. Chmielnej nie ogranicza się do robót
budowlanych. - Nie można wznieść pięknego budynku, a zostawić obok połamane
chodniki - mówi prezes Januszko. - Dbałość o wizerunek gospodarza wymaga
uporządkowania otoczenia. Toteż WARTA nie tylko wybuduje u podnóża gmachu nowy
odcinek ulicy Widok, ale także uporządkuje ul. Chmielną.
Wznoszony przy ul. Chmielnej obiekt ma imponującą powierzchnię 50 tys.
m kw. i składa się ze wspomnianej 22-kondygnacyjnej wieży, przeznaczonej na
biura inwestora, i części niskiej - do wynajęcia na biura, sklepy, restauracje,
punkty usługowe. Podziemia zajmie trzykondygnacyjny garaż z ok. 500 miejscami
postojowymi. Niższa część obiektu nie otacza wieży ze wszystkich stron, od ul.
Chmielnej "rozstępuje się", tworząc rodzaj monumentalnej bramy oraz wewnętrzne
patio w kształcie litery C. W tej chwili inwestorzy zastanawiają się, jak je
urządzić. Przygotowane są projekty m.in. z sadzawką i niewielkim strumykiem,
oryginalną zielenią, w tym prawdziwy gaj bambusowy.
Głównymi architektami kompleksu WARTY są Leszek Klajnert i Jerzy Czyż z
Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury, Inżynierii i Urbanistyki "Projekt".

hawa
Fot. Jacek Łysyszyn
Obserwuj wątek
    • Gość: michal Re: Warta IP: *.zigzag.pl 24.08.01, 15:55
      Coz to ma byc?
      • Gość: grama Re: Warta IP: *.chello.pl 24.08.01, 17:56
        Przykro mi, ale budynek Warty mi się nie podoba :(
        Wolę stare budyneczki, które ostały się jeszcze w tej okolicy. Dla mnie szklane
        wielkoludy są zimne i odstraszające.
        • Gość: michal Re: Warta IP: *.zigzag.pl 24.08.01, 18:24
          Ja tez lubie stare,przedwojenne kamienice lub nowe, tzw.plomby nawiazujace
          swymi gabarytami i wygladem do tych przedwojennych.
          Budynek Warty nie jest ladny,ale ma w miare ambitne wnetrze,w ktorym
          pobrzmiewaja echa art-deco.
          Wyjatkowa zas maszkara dla mnie jest ow turecki grzmot vis-a-vis,zarowno
          wewnatrz jak i na zewnatrz.Totalna makabra.
          • Gość: michal Re: Warta IP: *.zigzag.pl 24.08.01, 18:40
            Do zabudowy przeznaczone sa tez tereny nad wykopem kolejowym.Jest to miejsce
            w sam raz na cos szczegolnego i niepowtarzalnego.
            • Gość: Pasjo Re: Warta IP: *.acn.waw.pl 28.08.01, 12:14
              Zupelnie inaczej by wygladal , gdyby zostal wkomponowany w zupelnie innym
              miejscu
              • Gość: michal Re: Warta IP: *.zigzag.pl 28.08.01, 16:46
                ale i tak nie rzuca sie w oczy bo stoi nieco na uboczu,w przeciwienstwie do
                tego tureckiego g....a vis-a-vis.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka