Dodaj do ulubionych

macierzyńskie i krus

27.10.10, 12:55
Witam serdecznie
Obecnie jestem bezrobotna. Już jakiś czas temu z mężem mieliśmy plany aby przepisać pole na siebie. Wtedy byłabym ubezpieczona w krusie. Niestety nie stać nas na założenie sprawy o przepisanie pola, a w chwili obecnej jewstem w 2 miesiącu ciąży. Stąd moje pytanie- ijaki czas musiałabym mieć płacone składki do krus aby otrzymać macierzyńskie? Czy ubezpieczenie mnie na wniosek ojca (rolnika mającego pole i opłacającego krus) kwalifikuje mnie do otrzymania macierzyńskiego, czy musi pole być przepisane bezpośrednio na mnie bądź męża?
Pozdrawiam
Obserwuj wątek
  • piotr_57 Re: macierzyńskie i krus 27.10.10, 16:21
   mari11i napisała:
   Niestety nie stać nas
   > na założenie sprawy o przepisanie pola, a w chwili obecnej jewstem w 2 miesiąc
   > u ciąży.

   Niestety nie umiem odpowiedzieć na Twoje pytania "z głowy' a dostęp do lexa będę miał dopiero w piątek. Może kto inny Ci odpowie.

   Ps.
   Mnie zastanawia to co zacytowałem.
   Wpis sądowy kosztuje w granicach kilkuset złotych , wychowanie dziecka kilkaset tysięcy.
   Jak to jest, że na dziecko Cię stać, a na wpis nie ??
   • mari11i Re: macierzyńskie i krus 28.10.10, 08:21
    Pytanie- nie powiem- słuszne, dziecko będzie za 7 miesięcy a my mamy ponad tys dlugu, szacujemy spłate w ok miesiąc. I nie wiemy czy spłate troszeczkę opóźnić a wziąć się za sprawę pola, bo nie wiemy jaki czas trzeba mieć to pole żeby dostać macierzyńskie. Na to pytanie najlepiej odp by pracownik krus, ale chciałabym mieć większe info na ten temat zanim pójdę do urzędu.
    • piotr_57 Re: macierzyńskie i krus 28.10.10, 09:31
     Tak jak powiedziałem, nie mam w tej chwili dostępu do lexa, a to nie moja dziedzina prawa i po prostu nie wiem. Natomiast wiem że ZUS gremialnie odmawia wypłat zasiłku macierzyńskiego jeśli kobieta "zatrudniała" się będąc w ciąży. Kilka spraw kobiety wygrały, ale oddzialy ZUS-u odwołują się i nie posuwa sie to do przodu. Ponieważ są to zapewne wytyczne ministerstwa pracy i spraw socjalnych to prawdopodobnie w krusie będzie tak samo.
     Tak na pierwszy rzut oka wygląda na to, że jeśli jesteś ubezpieczona z mocy ustawy(ubezpieczenie obowiązkowe;"gdy pole jest Twoje"), to nie ma znaczenia czas ubezpieczenia. Jeśli natomiast ubezpieczona jesteś dobrowolnie(ojciec Cię ubezpieczy), to od ubezpieczenia do nabycia praw musi upłynąć rok!!! Tu masz linka do podobnej porady, przeczytaj sama. Masz tam odniesienia do odpowiednich przepisów, poczytaj trochę.
     Jesli nie znajdziesz, zadowalającej Cie, odpowiedzi sprawdzę jutro w lexie.
     A generalnie mogę Ci doradzić. Jeśli niespłacenie długu nie grozi Ci śmiercią lub kalectwem, to nie zwracaj. Przepisuj pole, lub kup wyprawkę dla dziecka.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka