Dodaj do ulubionych

Zgadnijcie kto jest autorem tego tekstu...(!)

14.10.05, 17:51
SŁUŻBA POLSCE

Glownym celem i haslem kazdego harcerza musi byc sluzba Bogu i Ojczyznie.
Skladajac swe przyrzeczenie, zobowiazuje sie do pracy, ktora przyniesc ma
pozytek krajowi.

Polska po dlugiej wojnie potrzebuje pomocy mlodych obywateli, utrwalajacych
jej potege i niepodleglosc. Harcerze powinni to zadanie spelniac jak
najlepiej, gdyz nasze panstwo poucza, jak trzeba zyc, azeby byc pozytecznym
dla Polski.

Musimy wprowadzac w czyn hasla zawarte w prawie i szukac drogi, po ktorej mamy
postepowac, chcac przyczynic chwaly narodowej. "Przyrzeklismy na wstepie
naszej sluzby harcerskiej pelnic sluzbe Ojczyznie. Aby sie z tego obowiazku
wywiazac musimy przede wszytskim Ojczyzne ukochac. Musimy wzbudzic w sobie
instynkt narodowy, jesli jest on w nas uspiony, musimy stac sie w calej pelni
Polakami. A wtedy zrozumienie obowiazkow sluzby Ojczyznie zjawi sie w nas samo".
Europa, a z nia i Polska, znajduje sie w przededniu wielkich wydarzen w
ktorych dzielna i zdecydowana postawa spoleczenstwa zadecyduje o dalszym
istnieniu i rozwoju naszego kraju.

Ktoz, jesli nie mlode pokolenie musi przodowac i swa organizacje duchowa i
fizyczna dawac przyklad pozostalym, azeby i oni zrozumieli koniecznosc
zdwojonej sluzby dla Ojczyzny? Do przyszlych obowiazkow harcerze musza byc
dobrze przygotowani, gdyz narod bedzie wiecej od nas wymagal niz od innych,
nie wprawiajacych sie w mlodosci do pracy dla kraju.

Pamietajmy, ze ciaza na nas bohaterska spuscizna Orlat Lwowskich oraz harcerzy
poleglych w 1920 r. w obronie kraju przed czerwonym najezdzca, a bodzcem i
pobudka do zdwojenia pracy niech stanie sie smierc druha Regera, oddajacego
swe mlode zycie w walce o przylaczenie Slaska Zaolzianskiego do Macierzy.

W Polsce istnieje wiele zadan i zagadnien, czekajacych chwili, az mlodzi
wychowani juz w niepodleglym kraju, wykonaja je i rozwiaza. Zanim staniemy sie
ludzmi zupelnie dojrzalymi, ktorzy moga odpowiedzialnie pracowac w wybranym
przez siebie zawodzie, musimy czynic przygotowania, przysposobiajace nas
duchowo do przyszlej pracy. Prawo harcerskie poucza nas, iz przez sumienne
spelnianie obowiazkow, posluszenstwo, cenienie swej godnosci i rycerskie
postepowanie staniemy sie wartosciowymi jednostkami, bedacymi chluba narodu.

Milosc blizniego i ojczystej przyrody, spelnianie dobrych uczynkow jest
rowniez warunkiem, ktory powinnismy wypelniac, chcac dac swiadectwo, iz
kochamy i staramy sie sluzyc na kazdym polu krajowi. Musimy wypelniac kazda
powierzona nam prace i obowiazek z zapalem i energia, gdyz wtedy nabierzemy w
przyszlosci cech pozwalajacych nam przezwyciezyc kazdy trud i dotrzec do
zamierzonego celu.

Najwazniejsza cecha, czyniaca czlowieka szlachetnym, jest jego wartosc
duchowa, krystalizujaca sie w miare wzrastania czci ku Bogu, ktory kieruje
losami calego swiata - i Polski. Azeby te ceche posiasc, musimy rozpoczac
prace nad swym charakterem oraz okreslic sobie jasno cel zycia i glowny,
bedacy naszym drogowskazem, ideal.

My, harcerze, majacy szczegolny obowiazek sluzenia Ojczynie, zlozmy codzienny
swoj trud i wyniki pracy nad soba w ofierze Bogu, ktory poblogoslawi Polsce i
bedzie ja zawsze otaczal "blaskiem potegi i chwaly".
Obserwuj wątek
    • kathy83 Re: Zgadnijcie kto jest autorem tego tekstu...(!) 14.10.05, 17:56
      Kto?
      • inkwizytor.2005 Re: Zgadnijcie kto jest autorem tego tekstu...(!) 14.10.05, 17:57
        Wojciech Jaruzelski
        • kathy83 Re: Zgadnijcie kto jest autorem tego tekstu...(!) 14.10.05, 17:58
          Serio?..
          • baldrik Młody był to i ...głupi:) 14.10.05, 18:04
          • www.nasznocnik.pl Serio. Jako chłopiec należał także do... 14.10.05, 18:31
            ...""Milicji Maryi Niepokalanej" (stowarzyszenia założonego przez M.M.Kolbego) ;
            to chyba były jego pierwsze związki z milicją ;-)
    • baldrik Dziadek Tuska? 14.10.05, 17:56
    • leszek.sopot wojtek 14.10.05, 17:58
      Wojciech Jaruzelski kl. IV gimnazjum
      "Sluzba Polsce"
      Artykul z harcerskiej "Jednodniowki Choragwi Bielanskiej" (numer kwietniowy 1939, strony 6 i 7)
      • lauriane Re: wojtek 14.10.05, 18:07
        leszek.sopot napisał:

        > Wojciech Jaruzelski kl. IV gimnazjum
        > "Sluzba Polsce"
        > Artykul z harcerskiej "Jednodniowki Choragwi Bielanskiej" (numer kwietniowy
        193
        > 9, strony 6 i 7)
        L. Tak, tyle, ze ten zginal w czasie wojny, natomiast ten w czarnych okularach
        wg pewnych zrodel nie ma nic wspolnego z zacna rodzina Jaruzelskich....
        A gdyby tak porownac ADN.....
        J.C.
      • pies_na_czarnych Re: wojtek 14.10.05, 18:36
        > Artykul z harcerskiej "Jednodniowki Choragwi Bielanskiej" (numer kwietniowy
        193
        > 9, strony 6 i 7)

        1939. W tamtych czasach tez mlodziez oglupiali. Nie az tak jak dzisiaj, ale
        jednak.
    • inkwizytor.2005 Strona o Wojciechu. 14.10.05, 18:18
      www.geocities.com/wojciech_jaruzelski/
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka