Gość: Współpracownik
IP: *.acn.waw.pl
30.07.03, 09:49
Polceam super wywiad z b. prezydentem naszym Lechem Wałęsą z
miesięcznika "Stosunki Międzynarodowe" Oto fragmenty:
Czy według Pana Prezydenta minister Marek Belka będzie dobrym szefem
Międzynarodowego Komitetu Koordynacyjnego w Iraku?
Jest lekki i szybki, więc uciekać będzie mógł. A to ważne. Natomiast o co tam
chodzi: otóż znów chcę Panu powiedzieć, że te kwadraty, te podziały, to jest
mój pomysł. Przed Jugosławią zgłaszałem, aby w Europie powstały siły
szybkiego reagowania i kiedy mają taką sytuację, aby przydzielono kwadraty
państwom czy związkom państw, na razie małe kwadraciki, i aby każde państwo
uporało się i rozwiązało problem na tym małym kwadracie. Potem należy łączyć
te kwadraty, aż wyłoni się kraj wyswobodzony, rozbrojony. A więc tu ktoś
poszedł tropem mojego myślenia. I teraz zadał Pan konkretne
pytanie: "Belka?" Belka ma charakter dość dobry, problem polega na tym...
Czy się nie wypali, bo ostatnio mówił, że się wypalił...
Problem polega na tym, czy to nie są za duże kwadraty, bo moim zdaniem,
powinny być małe, jak najmniejsze, no - dość małe, aby każde państwo sobie
poradziło: po pierwsze, rozbroiło je, po drugie, ucywilizowało. Potem te
kwadraciki można łączyć na większe, aż połączy się cały kraj. Czy to nie
zbyt duże kwadraty, czy będą tam odpowiednie możliwości do działania, czy nie
zabraknie umiejętności? A chodzi przede wszystkim o znajomość rzeczy,
psychiki i w ogóle - tych ludzi. Życzę mu szczęścia i sukcesu, mimo że jest
moim przeciwnikiem politycznym, ale to jest Polsce i światu potrzebne.
(...)
Czy uważa Pan, że Aleksander Kwaśniewski będzie dobrym szefem NATO?
Nie wiem, czy ktoś się odważy, bo chyba nigdy go w wojsku nie było.
Administratorem może być dobrym, człowiekiem bezdecyzyjnym. A więc wykonawcą
może byłby niezłym. On nie jest wodzem, on ma kiepskie pomysły, ale jest
papużką dobrym, raz nauczył się wierszyków w stosunku do Moskwy, komunizmu,
teraz ja go na drugą stronę przeuczyłem, przekręciłem, to tak śpiewa ładnie o
Unii i o wszystkim, że, kurczę, dobry jest. Ale papużka. A tam papużka chyba
jest potrzebny i chyba będzie dobry.
Polecam sobie zamówić gazetę - tylko 3,5 PLN a super teksty! Część jest też w
portalu www.stosunki.pl