eva15 21.12.09, 23:25 "Po zamknięciu elektrowni w Ignalinie Litwa będzie importować większość prądu z Rosji." ____________ Współpraca z Rosją zamiast z Polską? Wróg czai się wszędzie. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
gregsmile Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Polski? 22.12.09, 08:38 może warto mieć swoją, tylko polską elektrownię atomową? może warto wykorzystać doświadczenie kilku polskich firm, które aktualnie budują potężną elektrownię atomową w Finlandii? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: LULU Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Polski IP: 83.230.121.* 22.12.09, 10:05 Po tym jak Polska buduje od 20 lat VIA BALTICA (przez Augustów i Rospudę), jak wygląda linia kolejowa do krajów Bałtyckich z ominięciem Bialorusi (nie wygląda), jak powstaje rurociąg Odessa - Brody - Płock, jak wygląda połączenie energetyczne z krajami "Pribałtyki" dla wyzwolenia się z rosyjskiego energetycznego dyktatu dokładnie widać, że wspólne projekty z Polską oznaczają KŁOPOTY. I tylko tyle Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Buncol Re: Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Pol IP: *.wip.pl 22.12.09, 10:36 A cieżko ci zrozumiemć ze Polska nie ma żadnego ekonomicznego interesu w łożeniu na infrastrukturę energertyczną i drogową w tej części kraju. Po co ma Polska budować łącznik energertyczny za cieżkie miliony euro skoro już teraz wiadomo ze prąd będzie płynął tylko z Polski do Litwy a nie w obie stronyu jak na początku zakładano. CO nam dadzą dobre połączenia drogowe z Litwą jak nasz handel zagraniczny z tym państwem praktycznie nie istnieje. Najpierw zadbajmy o swój interes a dopiero potem martwmy się o sąsiadów z Litwy Odpowiedz Link Zgłoś
zarejestruj_sie Re: Kiwają Polaków z kazdej strony 22.12.09, 11:37 ciekawe dlaczego? Odpowiedz Link Zgłoś
bronimir Re: Kiwają Polaków z kazdej strony 22.12.09, 12:41 Geniusz Jarka daje o sobie znać. Na rybkę "jesteśmy z wami, przeciw Rosji" każdy go złapie. Potem robią swoje. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: LULU Buncolowi do sztambucha IP: 83.230.121.* 22.12.09, 11:57 Oprócz krótkoterminowych interesów gospodarczych i małych geszeftów, istnieją interesy strategiczne, polityczne i wojskowe. Oczywiście można odizolować trzy państwa Bałtyckie od reszty Europy (UE) nie robiąc nic na odcinku granicy polsko - litewskiej i pogodzić sie z powolnym i nieuchronnym wchłonięciem tych maluchów przez kapitał rosyjski. Można olać wspólną historię polsko - litewską (i silne niegdyś więzi z Łotwą - pozostała tam przecież dość silna mniejszość polska). Można nie zauważać, że są to ważne dla nas małe, ale bardzo cywilizacyjnie zaawansowane narody. Można robić dalej fochy i grymasy, ale kiedyś to się zemści na kraju, który nie wiadomo dlaczego ma zadęcie na regionalne mocarstwo i topi miliardy na froncie afgańskim. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Buncol Pomoc tak ale nie za wszelką cenę IP: *.wip.pl 22.12.09, 13:28 Jak na razie to przede wszystkim Litwini robią fochy pod adresem Polski. Przypominam że nigdzie polska mniejszość nie ma takich problemów z funkchjonowaniem jak na Litwie. Chyba tylko Łukaszenko moze się równać z litwinami pod tym względem. Polacy już zainwestowali w rafinerie w Możejkach i wyszla na tym jak zablocki na mydle. Niedość że rurociąg sie nagle rozleciał to litwini nie chcieli uczestniczyć w jego naprawie. Bunty związków zawodowych w rafinerii tez nam się ostro dały we znaki. Teraz nas olali w sprawie elektrowni. Miałobyć wspólne przedsięwzięcie a teraz bez słowa się na nas wypieli i czekają na zagranicznego inwestora. Litwa na każdym kroku pokazuje ze z Polską sa tylko kiedy mają to we własnym interesie. Dlatego Polska powinna zrobić to samo Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: z Przeczysz sam sobie, a chyba tego nie zauważyłeś IP: 217.98.20.* 22.12.09, 13:40 Z jednej strony nawołujesz do popierania ekonomicznie nieuzasadnionych przedsięwzięć, motywując to "wyższą koniecznością", dalekowzrocznością i innymi politycznymi argumentami - a zaraz potem krytykujesz nasz udział w wojnie afgańskiej -?! Czyżbyś "zapomniał", że w tej wojnie udział bierze NATO, a my należymy do tego sojuszu? Nasza wiarygodność jako sojusznika jest właśnie TAM sprawdzana, chociaż może nas to bardzo uwierać politycznie i ekonomicznie. A jak się mówi "A", to trzeba powiedzieć "B". Inaczej komu potrzebny taki sojusznik, który idzie na wojnę tylko wtedy, kiedy mu to pasuje, hę? :/ Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Pol 22.12.09, 23:18 Mieszasz różne rzeczy. Linia przesyłowa buduje się i nie słyszałem o zakłóceniach.Linie kolejowe istotnie są w opłakanym stanie. Brak ikry żeby coś tu poprawić. Trasa tranzytowa transportu kołowego ma przejść przez okolice Ełku. Tańsze i lepsze rozwiązanie. Przez Augustów i dolinę Rospudy żadnej tranzytowej drogi nie będzie, bo to obszar chroniony. O rurociągu Odessa - Brody - Płock nic obecnie nie słychać. Mi brakuje rurociągu gazowego ze Świnoujścia do Kusthaven i dalej do Norqwegii. Już powinien być układany, a tu jeszcze brak projektu. Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Pols 22.12.09, 22:56 Może i tak. Chodzi o to, by promieniotwórcze odpady poelektrowniane były składowane w Twojej gminie. Poza tym przeszkód niema. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Buncol Re: Atom na Litwie bez Polski? IP: *.wip.pl 22.12.09, 08:43 Ja bym zatem zwolnił prace nad łącznikiem tak bardzo jak tylko się. Po co mamy ładowac ciężkie miliony w łacznik kóry nic nam nie da a tylko Litwie uratuje dupe. Nie chcą litwoni budować dużej elektrowni z nami to niech sobie radzą sami Odpowiedz Link Zgłoś
olo-international "Nie dostaniemy udziałów w litewskiej elektrowni" 22.12.09, 08:44 My? czyli kto? Wszyscy Polacy? Po raz kolejny powtarzam, że należy się pozbyć komnistycznego skrótu myślowego, że Państwo jest niejako spółdzielnią wszystkich obywateli. Tak myślano w komuniźmie, gdzie jeśli coś było "państwowe" to należało do nas wszystkich, do wszystkich obywateli; podobnie jak majątek spółdzielni należy do wszystkich jej członków (spółdzielców) po równo. W świecie Europy Zachodniej, który nigdy nie został skażony komunistycnym myśleniem, widzi się to bardzo inaczej. Państwo jest podmiotem administracyjno-gospodarczym, który pobiera opłaty od obywateli i przedsiębiorstw (podatki) i wzamian oferuje specyficzne usługi (bezpieczeństwo wenętrzne, zewnętrzne, infrastrukturę, porządek prawny, itp). Natomiast jeśli coś należy do państwa (np las, stocznia, kolej), to nie oznacza to współwłasności wszystkich obywateli! Podobnie gdy coś należy do kościoła rzymsko-katolickiego (teren, budynek, itp), to nie oznacza to współwłasności wszystkich katolików! To dość oczywiste. Jednak w polskich mediach promuje się nadal koncept własności państwowej jako współwłasności wszystkich obywateli. Dlatego wszyscy się przejmują czy rząd dobrze sprzedaje "nasz majątek", czy dobrze negocjuje, czy mądrze nim zarządza. No bo to przecież jest NASZE, więc i moje i twoje też! = absurd z zachodniego punktu widzenia. Dość tego komunistycznego myślenia! Stańmy sie normalnym krajem. Odpowiedz Link Zgłoś
prezeus Re: "Nie dostaniemy udziałów w litewskiej elektro 22.12.09, 09:18 Bardzo ciekawe spojrzenie na rzeczywistość w systemie dwójkowym, ale za to “nowocześnie” – cyfrowo!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: siemax Re: "Nie dostaniemy udziałów w litewskiej elektro IP: 195.8.220.* 22.12.09, 09:34 Bzdury opowiadasz, właśnie na Zachodzie państwo to wspólnota obywateli (m.in. dlatego mają rozbudowany - i sprawny - socjal o jakim Polacy mogą tylko marzyć), a twoje poglądy kwalifikowane są jako "biedny, bo nie zaznał dobra od społeczeństwa". Odpowiedz Link Zgłoś
reality_show Słuszna racja 22.12.09, 09:38 Janko chce zostać muzykantem, a kto będzie krowy pasł. Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: "Nie dostaniemy udziałów w litewskiej elektro 23.12.09, 16:12 To w normalnym kraju dorobek kilku pokoleń jest wyprzedawany za granicę w zamian za środki służące podtrzymaniu sympatii społecznej? To w normalnym kraju zamiast rozdać obywatelom udziały we własności skarbu państwa zagarnia się tę wartość do własnej dyspozycji grupy rządowej i doprowadza się do upadku 40 % zakładów przemysłowych? To normalny kraj charakteryzuje się grabieżą wspólnej własności i konsekwentnym jej marnotrawieniu? Hutnicy powinni dostać decydujący pakiet wartości swoich hut. Stoczniowcy 85 % wartości majątków swoich stoczni. Rolnicy 85 % wartości majątków PGR'ów, w których pracowali. Personel medyczny 85 % wartości swoich przychodni, szpitali, sanatoriów itp. Powszechne uwłaszczenie społeczeństwa jest naturalnym zaprzeczeniem marnotrawstwa, jakie obserwujemy teraz. I to ma być normalne państwo? Szczęście dla mnie, że nie pożyję już długo. Odpowiedz Link Zgłoś
rookie256 Ankieta o kryzysie - zobaczcie wyniki! 22.12.09, 08:54 kryzys.4-all.org/ Odpowiedz Link Zgłoś
polsz Re: Atom jest drogi 22.12.09, 09:04 tak naprawdę koszty składowania i utylizacji odpadów mogłyby nie istnieć. Uran wykorzystywany jako paliwo jest pierwiastkiem naturalnym, jego tzw wzbogacanie to nic innego jak proces analogiczny do wytopu żelaza z rudy.Jaki problem by zużyte pręty zmielić, zmieszać z betonem i zakopać w kopalni z której zostały wydobyte? Odpowiedz Link Zgłoś
wkkr Re: Atom jest drogi 22.12.09, 09:38 No własnie to zmieszanie, transport i składowanie w kopalni (w opdowiednich warunkach) dość kosztowne jest. Ale i tak sie opłaca. Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Atom jest drogi 23.12.09, 14:54 Nie opłaca się. Jest kilkakrotnie wyższy koszt energii z pierwiastków rozszczepialnych przy pełnej utylizacji niż z innych źródeł. Nie mamy takich kopalni uranu. Są w Rosji. w Rosji też będą kształtowane ceny na paliwo uranowe. Zapomnij o energii elektrycznej z uranu. Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Atom jest drogi 23.12.09, 16:22 Po pierwsze to nie jest projekt finansowany z budżetu lecz przez PGE i chyba EDF. Po drugie nie popierasz niczym swoich tez, a jest mnóstwo badań, które wskazują, że jest to energie o cenie porównywalnej do ceny energii z węgla licząc też koszty za składowanie. Po wejściu opłat za CO2 energia węglowa stanie się za droga. Innych tanich alternatyw u nas nie ma. Poza tym jak zawsze przeciwnicy atomówek wykazali się brakiem merytorycznej wiedzy: Kanada i Austrialią dzierżą po ok. 25% światowej produkcji uranu. Rosja raptem 8%. Uran jest wyjątkowo powszechnym i tanim pierwiastkiem na Ziemi, równomiernie rozmieszczonym. Również Polska posiada złoża, które niegdyś były eksploatowane, jednakże znaleziono wydajniejsze, więc po co przepłacać. Ponad uran jest bardzo skondensowanym źródłem energii, tak, że można kupić paliwa na dziesięciolecia. Odpowiedz Link Zgłoś
nie-tak Re: Atom jest drogi 22.12.09, 11:42 polsz napisał: > tak naprawdę koszty składowania i utylizacji odpadów mogłyby nie istnieć. Uran> wykorzystywany jako paliwo jest pierwiastkiem naturalnym, jego tzw wzbogacanie> to nic innego jak proces analogiczny do wytopu żelaza z rudy.Jaki problem by> zużyte pręty zmielić, zmieszać z betonem i zakopać w kopalni z której zostały > wydobyte? *********** Nic dodac nic ujac typowe polskie myslenie, plaskie, nie doglebne, krotkowzroczne czyli jednym slowem prynitywne. Zdajesz sobie sprawe ile lat uran promieniuje? Zdajesz sobie sprwe jakie opakowanie dla resztek uranu trzeba wymyslec by zapobiec jego uszkodzeniu w magazynach skladowania odpadow? Zdajesz sobie sprawe co bedzie z wodami podziemnymi (czyli zbiornikiem wody pitnej) w przedstawionymi przez ciebie warunkami? ---------------------------------------------------------------- Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: z Re: Atom jest drogi IP: 217.98.20.* 22.12.09, 13:46 Radziecki, nie chlaj tyle i odpimpaj się od nas, chociaż przed Świętami zajmij się problemami w waszaym CCCP, OK? Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Atom jest drogi 22.12.09, 15:11 Nie-taku to ty tutaj myślisz płytko i krótkowzrocznie powtarzając frazesy ekoidiotów. Przede wszystkim jeśli mówimy o składowaniu uranu to trzeba wiedzieć, że jest to pierwiastek słabo radioaktywny i równie toksyczny co inne metale ciężkie jak np. ołów, jednakże nikt się ołowiem nie przejmuje... Kolejna głupota "ile lat uran promieniuje". Wszystko wokół ciebie promieniuje, tylko, że małe dawki radiacji nie wpływają na twoje zdrowie. Ogólnie odpady radioaktywne są uznawane za bezpieczne po kilkuset latach. Oczywiście nie zauważasz też, że beton jest bardzo wytrzymałym materiałem i może zostać wyprodukowana taka mieszanka, która oprze się działaniu tysiąc leci, tak samo jak Stonhenge stoi od iluś tam tysięcy lat. Dodaj fakt, iż będzie on zakopany przynajmniej kilkaset metrów pod ziemią, w pokładach soli/gliny, odcięty od świata zewnętrznego - to pozostanie tam na wsze czasy. Nawet zakładając, że się dostanie do tunelu woda i zacznie wykruszać beton. Czy to katastrofa? Nie. Bo nawet jeśli się dostanie jeden gram betonu z uranem to rozpuszczony we wszystkich hektolitrach wody pozostanie on niezauważalny, a i tak nie ma gwarancji, że ta woda będzie wykorzystywana. Nawet jeśli by była to się w tym momencie przestaje korzystać z tego źródła, tak jak z wielu innych które naturalnie przepływają przez złoża uranu (ostatnio w Niemczech z tego panika była) to się to zauważa i nie bierze stamtąd wody. Jakbyśmy się tak wszystkimi odpadami toksycznymi (które po wsze czasy pozostają toksyczne, jak ołów) przejmowali to byśmy nadal żyli w epoce kamienia łupanego. Trochę więcej myślenia, mniej paniki. Odpowiedz Link Zgłoś
bonobo44 Re: Atom jest drogi 22.12.09, 20:59 0.tech napisał: > Przede wszystkim jeśli mówimy o składowaniu uranu to trzeba > wiedzieć, że jest to pierwiastek słabo radioaktywny jaja sobie robisz 0-tech, czy istotnie jesteś zerem technicznym? Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Atom jest drogi 22.12.09, 22:15 To weź sprawdź przymule chociaż wikipedię: en.wikipedia.org/wiki/Uranium Chociaż można też po prostu pomyśleć i zapytać siebie samego, czemu z niego się robi amunicję. Od zer technicznych nie wyzywaj, gadałem już z tobą kiedyś to myślałem, że się załamie. Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Atom jest drogi 23.12.09, 15:18 O.tech nie odróżnia Metalu Uran od jego izotopu promieniotwórczego. Uran jest używany w pociskach z powodu jego gęstości. Z tej samej przyczyny używano rtęci. Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Atom jest drogi 23.12.09, 16:24 Wszystkie izotopy uranu są radioaktywne. To tyle na temat twojej wiedzy. Pewnie myślałeś o U235, który jest TROCHĘ bardziej radioaktywny. Jednakże nikt nie wyrzucałby tego izotopu.... Odpowiedz Link Zgłoś
nie-tak Re: Atom jest drogi 23.12.09, 10:58 0.tech. rzeczywiscie czytajac takie rzeczy rece opadaja, tu zasatnawia sie czlowiek na jakim poziomie jest rozmowca? Beton, dobre? No to powiedz dlaczego radioaktywne odpady przechodza proces zalewania ich w szklo, skoro beton wytrzyma jak piszesz dluuugie lata? Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Atom jest drogi 23.12.09, 11:20 Ja rozważałem tylko teorię przedstawioną przez kolegę. Podejrzewam, że szkło lepiej się wiąże z odpadami i jest bardziej odporne na działanie wody. Nie mówiąc już o tym, że odpady radioaktywne MUSZĄ być zabezpieczane jak najlepiej. Co jest hipokryzją patrząc na nieradioaktywne, ale równie groźne (a nawet groźniejsze, bo toksyczne po wsze czasy) odpady. Zamiast pisać, że ręce opadają może wykaż gdzie jest błąd w mojej logice? Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Atom jest drogi 23.12.09, 15:14 Czemu się nie uczyłeś, gdy była ku temu okazja? Zajrzyj do źródeł wiedzy, jakiego rodzaju pierwiastki promieniotwórcze wchodzą w skład odpadów poelektrownianych i jakiego rodzaju promieniowanie emitują. Wyjaśnij z jakiego powodu pociągi transportujące odpady są pod tak ścisłym nadzorem o ochroną wojska, że tajemnice NASA to przy tym pokuś. Mało szkodliwe?To po co te cyrki z ochroną? Małe dawki promieniowania gamma może nie działają na Twoje zdrowie, ale na moje każda dawka działa szkodliwie. Z tego samego powodu nawet przy badaniu RTG zasłaniane są organy związane z prokreacją (jajniki i jądra). Promieniowanie "twarde" potencjalnie degeneruje kolejne pokolenia ludzi. Jesteś taki mądry, to zgłoś wniosek, że odpady poelektrowniane mogą być przechowywane w Twojej miejscowości. I jeszcze jedno. Ołów jest ostatnim ogniwem rozpadu promietwórczego uranu i całkowicie jest pozbawiony promieniowania. Nie może być użyty jak materiał porównawczy dla pierwiastków radioaktywnych. W postaci czystej (metal) nie jest nawet szkodliwy dla organizmu człowieka. Tylko związki i pary ołowiu podczas jego przetapiania. Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Atom jest drogi 23.12.09, 16:32 > Małe dawki promieniowania gamma może nie działają na Twoje zdrowie, ale na moje > każda dawka działa szkodliwie. Ilość promieniowania gamma, która by do ciebie dotarła spod kilkuset metrów byłaby praktycznie zerowa, niemierzalna w porównaniu z naturalnym promieniowaniem. Badania pokazały, że ludzie żyjący na terenach o wyższym poziomie naturalnego promieniowania wcale nie chorują częściej. Mimo, że są to znaczne różnice. Jak dla mnie mogą składować odpady i zaraz pod moim blokiem, lecz są lepsze miejsca... Co do ołowiu - jak najbardziej jest on toksyczny pod każdą postacią, tyle, że związki lepiej się akumulują. Może być on jak najbardziej użyty jako materiał porównawczy z uranem, który jest równie toksyczny i praktycznie nie radioaktywny. Ogólnie sam mechanizm zatrucia materiałem toksycznym czy radioaktywnym jest identyczny. Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Atom jest drogi 23.12.09, 14:50 Kłopot w skali rozproszenia. Stosunek tych skal dla rudy żelaza i rudy uranowej jest wysoki 1000 do 10000 razy. Koszt energii z rozszczepianych atomów przy takiej utylizacji wielokrotnie przewyższy koszty z innych źródeł, w tym ekologicznych. Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Atom jest drogi 23.12.09, 16:36 Bardzo miło, że to zauważasz. Oczywiście nic nam nie przeszkadza zastosować identycznej logiki i wywalać np. słabo radioaktywne odpady prosto do morza, gdzie by po prostu się rozrzedziły. A nie czekaj przeszkadza - zidiocenie ekologów. Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Atom jest drogi 23.12.09, 16:38 Generalnie to się zakłada projektując składowisko odpadów, że nawet jeśli by nie wytrzymały "opakowania" to związki radioaktywne będą się wydostawały na powierzchnie przez setki tysięcy lat, czy ile tam, tak, że się "rozpuszczą" w otaczających skałach. Odpowiedz Link Zgłoś
ewa1-23 Re: Atom jest drogi 22.12.09, 09:13 To dlaczego Hiszpania ma aż 6 elektrowni atomowych? Dlaczego Polska jest otoczona elektrowniami atomowymi? Bo są państwa, które dbają o bezpieczeństwo energetyczne, a u nas ciągle za dużo mają do powiedzenia zwolennicy uzależnienia energetycznegood Rosji. Francja atomem stoi, a u nas budowa elektrowni jest celowo opóźniana. W czyim interesie????? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dd Re: Atom jest drogi IP: 94.254.169.* 22.12.09, 12:49 Dokładnie masz rację. Francja posiada 40 reaktorów od bodajże 30 lat i sobie radzi. Chińczycy za 10 lat planują zamknąć wszystkie swoje elektrownie węglowe i uruchomić na gigantyczna skalę energetykę jądrową. Tylko Polska i Ruminia w Europie nie posiada energetyki jadrowej. I będziemy płacić za gigantyczne zanieczyszczenia środowiska gazami ze spalania zasiarczonego węgla i niszczenie wód składowiskami popiołów. Odpowiedz Link Zgłoś
bonobo44 Re: Atom jest drogi 22.12.09, 21:04 Gość portalu: dd napisał(a): > Tylko Polska i Ruminia w Europie nie posiada energetyki jadrowej. Dokładnie połowa państw w Europie nie posiada energetyki jadrowej. Chyba, że masz na myśli byłe demoludy... wówczas nie zapomnij jeszcze o Białorusi, w której pamięta się jeszcze Czarnobyl... Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Atom jest drogi 23.12.09, 15:32 Nie będziemy. Będziemy zmuszeni do wybudowania brakujących siłowni wodnych programu WISŁA. Będziemy mieli energię na sprzedaż i czystsze środowisko. Nic tak silnie nie skaża środowiska, jak aktywne pierwiastki promieniotwórcze. Ani dwutlenek węgla, ani związki azotu, ani nawet rodniki kwasów siarki. Wszystkie one podlegają naturalnemu wchłonięciu przez ekosystem. Pierwiastki promieniotwórcze nawet wchodząc w związki chemiczne tak samo promieniują nadal i niszczą życie wokoło. Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Atom jest drogi 23.12.09, 16:34 O nie, a co z naturalną radiacją? Też niszczy ci życie? W Czarnobylu to normalnie rezerwat naturalny powstał... Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Atom jest drogi 23.12.09, 15:27 W interesie Twoich dzieci i wnuków. Francuzi mają swoje wpływy w krajach IV Świata i ma gdzie wywozić odpady. Polska nie ma kolonii i musiałaby odpady przechowywać u siebie. W której gminie? W Twojej? Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Atom jest drogi 23.12.09, 16:40 Może zamiast rzucać oskarżeniami to powiedziałbyś gdzie wywożą? Bo z tego co wiem to importują odpady z reszty Europy. Imo jest ogólnie dobrym pomysłem po prostu wyrzucać te odpady na np. jakimś Svalbardzie, Nowej Ziemi, czy innej Grenlandii, gdzie i tak nikt nie żyje. Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Atom jest drogi 23.12.09, 16:43 Generalnie to się zakłada projektując składowisko odpadów, że nawet jeśli by nie wytrzymały "opakowania" to związki radioaktywne będą się wydostawały na powierzchnie przez setki tysięcy lat, czy ile tam, tak, że się "rozpuszczą" w otaczających skałach. Odpowiedz Link Zgłoś
wkkr Droga to jest enegria uzuskiwana z 22.12.09, 09:37 siły wiatru. I nie chodzi tu o koszt materialów, ziemi itd. Kosztowne jest utrzymywanie mocy rezerwowych w ekeltrowniach tradycyjnych na wypadek braku wiatru. Odpowiedz Link Zgłoś
opinia_publiczna_online Re: Droga to jest enegria uzuskiwana z 22.12.09, 11:38 > wkkr napisał: > siły wiatru. I nie chodzi tu o koszt materialów, ziemi itd. > Kosztowne jest utrzymywanie mocy rezerwowych w ekeltrowniach > tradycyjnych na wypadek braku wiatru. I to jest rzecz, o której wszyscy zwolennicy elektrowni wiatrowych zapominają lub nie wiedzą. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bankier Re: Droga to jest enegria uzuskiwana z IP: *.aster.pl 22.12.09, 12:12 ten problem można łatwo rozwiązać doprowadzając do każdego domu jeden drut więcej - z prądem opałowym. Takie rozwiązanie powoduje, że wykorzystujemy 100% prądu wiatrowego i wykorzystujemy inercję cieplną domów, zasobników c.w. i instalacji c.o. Koszt prądu opałowego jest sporo niższy niż grzanie węglem, bo to tylko amortyzacja i konserwacja wiatraków + godziwy zysk. To dalej sporo mniej niż koszt grzania węglem (kalkulacja dość prosta - spróbujcie!) Zbudowanie wiatraków o mocy Bełchatowa zajęło by max 3 lata, a zużycie gazu dzięki temu spadłoby do poziomu własnego wydobycia. Trzeba myśleć Panowie i nie bać się nowych rozwiązań. Tania energia to przewaga konkurencyjna polskiej gospodarki, więc czym prędzej trzeba uchwalić ustawę o wydzielonej sieci prądu opałowego. Idą czasy samochodów elektrycznych i ograniczania emisji CO2. Prąd opałowy to idealne rozwiązanie dla Polski, bo na jednym ogniu upiecze się i gazprom i rodzime koncerny energetyczne. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: z Re: Droga to jest enegria uzuskiwana z IP: 217.98.20.* 22.12.09, 13:53 Proponuję ci poczytać trochę na temat energetyki wiatrowej i energetyki w ogóle, szybko zorientujesz się jak bardzo uproszczony jest twój punkt widzenia (w kwestii technicznych rozwiązań). Również na forum GW toczyły się takie dyskusje i pewnie coś da się jeszcze "wykopać" z gazecianego archiwum. Natomiast co do zużycia gazu, to gross zużywa energetyka, metalurgia, no a przede wszystkim chemia. Gdyby nie to, to dla odbiorców indywidualnych starczyłoby naszego obecnego wydobycia (i na gotowanie, i na ogrzewanie). Odpowiedz Link Zgłoś
speedy13 Re: Droga to jest enegria uzuskiwana z 22.12.09, 15:01 Hej ??? Gość portalu: bankier napisał(a): > ten problem można łatwo rozwiązać doprowadzając do każdego > domu jeden drut więcej - z prądem opałowym. Ja przepraszam, ale co to jest "prąd opałowy"? Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Droga to jest enegria uzuskiwana z 22.12.09, 15:23 Chłopie, ty z prezydentem małpki piłeś czy co? Bo to co piszesz to jakiś bezsensowny bełkot. Mimo dopłat i preferencji prawnych mało kto chce budować elektrownie wiatrowe. Wniosek: są do dupy. Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Droga to jest enegria uzuskiwana z 23.12.09, 15:57 Zbyt szybki wniosek. Tutaj interesy Niemców zdecydowanie są sprzecznymi z interesami polskich konsumentów energii. Niezmiernie trudno jest skłonić firmy przesyłowe do zakupu energii z siłowni wiatrowych. Do tego dochodzą bariery podatkowe. Inny wniosek: nie siłownie wiatrowe, tylko przepisy są do dupy i niektóre decyzje prywatyzacyjne też. Pozdrowienia dla Millera. Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Droga to jest enegria uzuskiwana z 23.12.09, 16:42 To dlaczego trzeba do nich dopłacać? Dlaczego trzeba koncerny energetyczne ZMUSZAĆ, żeby ją kupowały? (żeby ponosiły koszta stabilizacji sieci, takie dodatkowe wspomagani ich). Nigdzie na świecie nie powstają bez dopłat. Natomiast u nas elektrownia atomowa ma powstać za prywatne pieniądze i nikt nie będzie do niej dopłacał. Akurat prawo preferuje elektrownie wiatrowe. Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Droga to jest enegria uzuskiwana z 23.12.09, 15:49 Dla szybkiego pokrywania braków energii służą szybko uruchamiane elektrownie opalane olejem opałowym i opalane gazem. Nikt nie zamierza zamienić wszystkie elektrownie węglowe wiatrowymi. Najrozsądniejszym działaniem w gospodarce jest dywersyfikacja. Spraw energetycznych to również dotyczy. Najczystsze są oczywiście elektrownie wodne, ale program WISŁA przerwano na stopniu we Włocławku. Trzeba wznowić. Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Droga to jest enegria uzuskiwana z 23.12.09, 16:45 Weź nie ośmieszaj się - gdzie u nas elektrownie wodne postawisz. Z tego co pamiętam cały wolny potencjał energetyki wodnej to 120MW. Tyle, że nie wszędzie da się ja rozbudować. Brak u nas większych rzek poza tymi kilkoma strumyczkami leniwie płynącymi. Brak gwałtownych spadków wody. Brak miejsc, gdzie można by ją spiętrzyć nie powodując zalania połowy tego jakże płaskiego kraju. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: obywatel Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Polski? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.12.09, 09:49 Litwini to koń trojański rosyjskich korporacji energetycznych. Nie wchodzić z nimi w żadne układy dobrze by było sprzdać Możejki i mieć ich w tym miejscu jaki oni nas mają. Odpowiedz Link Zgłoś
stpaul Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Polski? 22.12.09, 10:09 Nie dostaniemy udziałów w litewskiej elektrowni atomowej. Nie przyłączymy się do Gazociągu Północnego i nie wybudujemy Gazoportu. Jestem dumny. Polak potrafi. Odpowiedz Link Zgłoś
2berber Bez Polski? , Nie! - Bez polityki! 22.12.09, 10:36 Wychodzi nasza zaściankowość :-(. Szykuje się większy numer - oczywiście dla naszej klasy politycznej. Rosjanie będą budować elektrownię atomową w Kaliningradzie. Większość energii będą sprzedawać, na Litwę, do północno- wschodniej Polski. Jeżeli w naszym kraju pojawi się fundusz inwestycyjny (obojętnego pochodzenia), który zainwestuje w tą elektrownię, oczywiste że będzie to najlepszą lokatą dla naszych pieniędzy. Prawdopodobnie zapewni lepszy zysk niż z dobrych akcji. Uważam nawet że kupno papierów takiego funduszu będzie postawą patriotyczną, negującą pieniędzmi politykierstwo POPiSu. Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Bez Polski? , Nie! - Bez polityki! 23.12.09, 16:16 Pomysł jest godzien rozpropagowania. Odpowiedz Link Zgłoś
borrka1 Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Polski? 22.12.09, 11:09 skończy się jak zwykle tym że w trosce o uniezależnienie się energetyczne od Rosji w końcu będziemy kupować energię elektryczną jak i gaz od ...Rosji!!! Mówiąc słowami słynnego rosyjskiego premiera; chcieliśmy jak najlepiej,a wyszło jak zawsze! Odpowiedz Link Zgłoś
1stanczyk "szwankuje" to jest eufemizm i nie tylko wschodnia 22.12.09, 13:55 Porozumieniem podpisane z administracja Busha w sprawie amerykanskiej bazy w naszym kraju, nasze uczestnictwo w bushowskim swiatowym awanturnictwie w Iraku, kurtuazyjna wizyta bez okazji Obamy w Lipsku w czasie naszych u oroczystosci dwudziestolecia demokracji ...ta tylko jaskrwe przyklady nie konczacego sie ciagu porazek politycznych w wykonaniu caly czas tego samego nieudolnego, slepego i gluchego zarowno postkomunistycznego szamba (co mozna bylo przewidziec z racji 45-letniej, nomenklaturowej, pzpr-owskiej, selekcji negatywnej rozpoczetej nierzadko przyjmowanie w poczet swoich czlonkow zwyklych przedwojennych przestepcow kryminalnych) ale rowniez pretensjonalnych i wyszczekanych postsolidarnosciowych pomiotow ( co jest niestety tylko potwierdzeniem, ze nasz dotychczasowy mozolny i uslany licznymi ofiarami los sami sobie wlasnymi rekami wykuwalismy i wykuwamy) O wschodniej w ogole nie ma co pisac bo to jest swiadectwo jakiegos obledu jaki, od czasow naszego szczesliwego uwolnienia sie spod moskiewskiego kaganca, zdominowal nasz poswiatek polinetligentnych postsolidarnosciowych kmiotow. Dla postkomunistycznego rynsztoka wroga polityka wschodnia byla zrozumiala bo tylko ona mogla gwaranowac im "nowa" caly czas ta sama karierowiczowska wiarygodnosc polityczna. Postsolidarnosciowe pomioty okazaly sie w swojej durnej rusofobi duzo glupsze niz prl-owskie karierowiczowskie szambo: ten ich genetyczny brak tej czesci mozgu, ktorej uzywa sie w polityce bedzie kosztowac nasze dzieci i nasze wnuki fortune. Zastapili ja tanim, pyskatym i wyszczekanym w swojej nieuleczalnej rusofobi i wstecznictwie religijnym "honorem" zebrakow zalosnie "uwieszonych u spodnicy" zachodnich podatnikow. Odpowiedz Link Zgłoś
sagi2007 Re: "szwankuje" to jest eufemizm i nie tylko wsch 22.12.09, 20:40 mocno piszesz tylko nie wiem co proponujesz i na kogo wskazujesz jako dobrze rokującego? Odpowiedz Link Zgłoś
1stanczyk "co proponujesz i na kogo wskazujesz jako dobrze 23.12.09, 21:22 "co proponujesz i na kogo wskazujesz jako dobrze rokującego?" Nasz dramat polega wlasnie na tym, ze ci co mogliby to robic duzo lepiej, co zreszta na okolicznosc tego co sie od dwudziestu lat dzieje w naszym kraju wcale nie jest az takie trudne, albo nie sa znani, albo jak Traugutt nie chca tego robic bo doskonale widza jak powszechna i olbrzymia jest dysproporcja w naszym kraju, z obecna nasza "elita" nie tylko polityczna zreszta wlacznie, pomiedzy naszym tanim chciejstwem a naszymi realnymi mozliwosciami. Glownie naszym dramatem, a pozniej dopiero naszych postsolidarnosciowych pajacow jest to, ze wmowili sobie nieswoje zaslugi. Po dwudziestu latach naszego suwerennego bezmogowia mozna spokojnie powiedziec, ze ich glowna zaluga bylo to, ze tego szczesliwego historycznego zbiegu okolicznosci nie udalo im sie, jak wszystko pozniej, spie...c. To przypisywane sobie, nie bezinteresownie zreszta, zwyciestwo ta dysproporcje pomiedzy chciejstwem a mozliwosciami po prostu spotegowalo co przeksztacilo sie w nasz polityczny cyrk pajacow w ktorym dumnie sie miotamy od dwudziestu lat. Dlaczego nie ma zadnych nowych mlodych nazwisk w naszej polityce ? Bylo jedno bardzo znane na calym swiecie zreszta, bezgranicznego debila pOSLA PiS-u Artura Gorskiego po przemowieniu w Sejmie "witajacym" nowego prezydenta Stanow Zjednoczonych Baracka Obamy ... Bo te nie tylko zreszta postsolidarnosciowe pajace, ktore nami rzadza od dwudziestu lat, maja sie po prostu za wzor nieomylnosci ...pomimo niekonczacych sie porazek. Nieomal nikt w naszym kraju na najwyzszych szczeblach nie ponosi konsekwencji politycznych i zawodowych zwiazanych z blednymi ocenami i decyzjami Stad wzielo sie pokoleniowe "zakorkowanie" naszych elit. Dla mlodych przygotownych, potrafiacych, zdeterminowanych i chcacych, a trzeba ich jeszcze znalezc, nie ma miejsca bo stare i glupie prochna przekonane o swoich zaslugach i nieomylnosci, zupelnie jak w koncowej fazie ZSSR, trzymaja wladze w swoich nieudolnych rekach. Zalosne rezultaty mijajacego dwudziestolecia nazywaja sukcesem by nie musiec ponosic politycznych i zawodowych konsekwencji zlych, kosztujacych nas fortune decyzji.. Konsekwencji, ktorymi, w krajach do ktorych nieudolnie aspirujemy sa po prostu jesli nie spontaniczne to wymuszone dymisje i koniecznosc szukania sobie innego zajecia. Na pewno powszechne nasze obnoszenie sie z sukcesami, w naszej sytuacji nie jest wlasciwa droga. A droga zapowiada sie dluga, mozlna i wyboista. Re: "szwankuje" to jest eufemizm i nie tylko wsch Odpowiedz Link Zgłoś
xp17 Re: Atom na Litwie bez Polski? 22.12.09, 11:46 Evcia! wiem, ze z mysleniem u ciebie cienko, wiec tlumacze! Polska i Litwa nie maja polaczenia energetycznego. Bedzie ono gotowe w 2015. To wszystko jest w artykule. Chyba, ze ty korzystasz ze prasowek przygotowanych przez sovieckie sluzby. Napisz im, ze wychodzisz na idiotke. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cc lata całe ślinimy sie do Liwinów... I figa IP: 80.240.172.* 22.12.09, 11:58 4 mld $ władowaliśmy w Mozejki, stając się jednym z wiekszych pracodawców na Litwie. Nasz Rząd i Prezydent za Litwę to by i w ogień szedł. Jakoś nieładnie Liwini , nie fair. Odpowiedz Link Zgłoś
nie-tak Re: lata całe ślinimy sie do Liwinów... I figa 22.12.09, 12:27 Gość portalu: cc napisał(a): > 4 mld $ władowaliśmy w Mozejki, stając się jednym z wiekszych > pracodawców na Litwie. > > Nasz Rząd i Prezydent za Litwę to by i w ogień szedł. Jakoś > nieładnie Liwini , nie fair. *********** przeciez kazdy niedorozwoj umyslowy wykorzystuje sie. Jak sie daja to sie z nich kraje, wiec co wymadac powazniejszego, lepszego od ludzi ktorzy mimo studiow wykazuja poziom z najnizszej polki. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: z Re: lata całe ślinimy sie do Liwinów... I figa IP: 217.98.20.* 22.12.09, 13:57 Niedorozwoju z CCCP, od ciebie nikt i niczego nie oczekuje, pociesz się, ćwoku :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD Odpowiedz Link Zgłoś
bronimir Re: lata całe ślinimy sie do Liwinów... I figa 22.12.09, 12:37 Rafineria bez dostaw ropy? Jakoś nie widać tych statków z ropą dla Litwy a Port Północny mam za oknem. Odpowiedz Link Zgłoś
bronimir Znowu wielki sukces Prezydenta Polski? 22.12.09, 12:34 Podobnie jak z traktatem Lizbońskim, tylko że teraz nie chcą podpisać Litwini. Czyżby już dość mieli wypróbowanej przyjaźni z Kaczyńskimi? Po wyprawie Gruzińskiej jakoś im się odwidziało? Czy zobaczyli że polityka z Polską prowadzi ich na manowce. Po sprzedaży Możejek Polsce, odcięto im dostawy ropy. Teraz wolą dmuchać na zimne i bazować na Szwecji, solidniejszy partner. Odpowiedz Link Zgłoś
ulanzalasem Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Polski? 22.12.09, 13:23 PO jest tak samo skuteczne jak PiS, ale ma lepszych ludzi od propagandy! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Tomek Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Polski? IP: 89.25.234.* 22.12.09, 13:46 Ale pięknie Litwa wyrolowała Polskę! Od dawna wiedzieli, że nie będzie prądu dla Polski, a nadwyżki będą przesyłać kablem do Polski, co będzie godziło w interesy polskich firm! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lolo Nawet Litwini maja nas w d.... IP: *.dclient.hispeed.ch 22.12.09, 13:49 Zakasac rekawy i samemu wziac sie do roboty! Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Nawet Litwini maja nas w d.... 23.12.09, 16:23 Przecież nie możemy sami wybudować elektrowni jądrowej na Liwie. W Polsce - nie wchodzi w rachubę. trzeba Litwinom zaproponować sensowniejsze warunki. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: set Po co Polsce elektrownia na Litwie ? IP: *.adsl.inetia.pl 22.12.09, 14:54 nasze rządy narażają Polskę tylko na straty w stosunkach z Litwą Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Po co Polsce elektrownia na Litwie ? 23.12.09, 16:26 Gdzieś za granicą trzeba szukać elektrowni jądrowej z naszymi udziałami dopóki nie wybuduje się brakujących siłowni wodnych na Wiśle. Brakuje ich sporo. Na Litwie, czy na lewym brzegu środkowej Odry, każdy sposób jest dobry. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: trak Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Polski? IP: *.adsl.alicedsl.de 22.12.09, 17:37 Drodzy Panstwo to co wyprawia nasz rzad od 20lat to kiedys sie zemsci niedbajac o ochrone panstwa czyli strategje energetyczna panstwa Polskiego.Rzad uzaleznia sie od innych panstw jak Rosja z gazem,teraz chca z Litwa budowac elektrownie atomowa.Byly plany ktore nieuzaleznialy nas od jednego kraju ktory jak to sie mowi zakreci kurek i po dostawach gazu czy pradu,a to zawsze moze nastapic.Mialem na mysli budowe rurociagu gazowego z Norwegji do Polski po dnie Baltyku i co z tego wyszlo nic,niby ze Unia zabronila,a co robia Niemcy beda budowac rurociag omijajac Polske po dnie Baltyku tylko ze z Rosji i naja Unie gdzies bo dbaja o swoje interesy.Polska juz dawno powinna wybudowac elektrownie atomowe nie patrzac na inne kraje to daje zysk i potege w swiecie ten kto ma mineraly i energie to sie liczy na rynku.Zaraz mi zarzucicie Niemcy Francja nie maja mineralow i sie licza ,ale maja nowoczesna technologe i umieja to wykorzystac.W Polsce nic sie nie robi tylko sie gada przed wyborami co my nie zrobimy a potem wielkie NIC.Rzadzacy potwafia tylko sie klocic o stolki,afer szukac lub popadac w nie, a kraj to sie nie liczy dam przyklad stocznie, odbyl sie drugi przetarg i nic a powinnien rzad ratowac stocznie tak jak to robily kraje zachodu z przemyslem samochodowym nie patrzac na paragrafy Uni tylko zabezpieczaly swoj kraj przed innymim konsekwencjami jak bezrobocie. Rzad Polski nie mysli ekonomicznie czym wieksza produkcja,wiecej wpada do kasy.To Polska powinna byc Eksporterem nadwyzek pradu nie importerem i niech sie zastanowia tez ze od 20 lat zadnej elektrowni sie nie wybudowalo przyszla juz pora zedy budowac u siebie a nie na obcym terenie i to na gwalt gdyz zaczyna w swiecie brakowac tego towaru a po drugie to te stare elektrownie weglowe zaczna padac wieczne one nie beda. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aron Re: Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Pols IP: *.lublin.enterpol.pl 22.12.09, 19:00 Jarosław Kaczyński jako premier zdecydował o budowie gazoportu a Tusk i pawlak chcą teraz się z tego wycofać. Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Pols 23.12.09, 16:36 To może nie premierzy powinni decydować o inwestycjach strategicznych, tylko fachowe gremia od planowania gospodarki? Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Re: Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Pols 23.12.09, 16:35 Piszesz człowieku:"Polska już dawno powinna wybudować elektrownie atomowe nie patrząc na inne kraje to daje zysk i potęgę w świecie ten kto ma minerały i energie to się liczy na rynku." Kłopot polega na tym, że nie mamy rud uranowych w Polsce. Nie mamy też kolonii, gdzie można by wywozić odpady po elektrowniane. Stocznie sprzedać? A kto według Ciebie będzie lepszym gospodarzem i właścicielem, jeżeli nie stoczniowcy? Stoczniowcy przejmując 85 % udziału w majątku zakładów najlepiej zadbają o swoje miejsca pracy. Dla czego tego nie zrobić? Odpowiem. Wziąć cudze; np własność stoczniowców, i sprzedać jak najdrożej. Pieniądze zatrzymać do swojej dyspozycji, a ograbionym stoczniowcom pokazać figę: macie pracę, to morda w kubeł ROBOLE. Odpowiedz Link Zgłoś
prac124 Budowa elektrowni atomowej na Litwie bez Polski? 22.12.09, 22:52 Co to jest "Estonia rozmowy". W artykule coś się toczy pomiędzy m/in Litwą, a Estonią rozmowy. Chciałbym wiedzieć, co to takiego. Odpowiedz Link Zgłoś