Gość: caterpillar IP: *.wroclaw.cvx.ppp.tpnet.pl 10.08.02, 21:16 Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: jr Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: 203.129.132.* 12.08.02, 01:35 i........... robotnik dotaje okolo US 50 na tydzien. czy ktos moze mi wytlumaczyc gdzie jest korelacje pomiedzy pkb (zakladam ze to o czym mowisz) a dobrobytem spoleczenstwa??? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: stasik Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: *.studnetz.uni-leipzig.de 12.08.02, 01:51 bo to jest wzrost z niskiego poziomu poza tym 50$ nic nie mowi, jesli nie wiesz jakie sa ceny pzdr. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jr Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: 203.129.132.* 12.08.02, 02:29 Gość portalu: stasik napisał(a): > bo to jest wzrost z niskiego poziomu > poza tym 50$ nic nie mowi, jesli nie wiesz jakie sa ceny > > pzdr. hmm... miska ryzu na dzien... pewnie na to im wystarcza. coz z tego ze chiny produkuja jak szalone jesli wiekszosc idzie na zewnatrz a pozostale do kofca partyjnego. jestem ciekaw jakie tam maja bezrobocie, jesli partia prowadzi takie statystyki... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Aurel Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: *.dip.t-dialin.net 12.08.02, 14:11 To musi byc niesamowicie biedny kraj.Rozkrecaja w Essen stara ,nieczynna hute zelaza śrobka po śrobce,zawoza do Chin i tam ja skladaja. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lupo Chiny daleko juz nam uciekly technologicznie IP: 141.39.41.* 12.08.02, 14:53 Calkowicie bledne wiadomosci o Chinach pokutuja w Waszych glowach. Wystarczy byc raz w Szanghaju , aby sie o tym przekonac. Gdybyscie mieli choc troche wyobrazni, moglibyscie to sami znalezc przez np. Google lub inna maszyne szukajaca. W przemysle elektronicznym i telekomunikacyjnym dzieli Polske przepasc od Chin. Oni juz dysponuja bardzo zaawansowana technologia. Po roku 2010 Chiny stana sie najprawdopodobniej calkowicie niezalezne od technologii USA lub Japonii w dziedzinie sektorow: telekomunikacji, polprzewodnikowym, software'u i wielu innych. A my dalej bedziemy sie sadzic o opatentowanie OSCYPKOW. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: zambi Re: Chiny daleko juz nam uciekly technologicznie IP: *.sd.sd.cox.net 12.08.02, 15:08 dodam jeszcze ze Chiny sa obecnie potega gospodarcza na swieice chyba 5 najwieksza gospodarka) a przy 10% wzorscie PKB powinni przegonic Japonie okolo 2020, a USA okolo 2030. 10% wzrostu PKB bedzie ciezko im utrzymac, ale wystarczy sobie uswiadomic ze Chinom wystarczy ze wypracuje PKB na glowe rowna 1/4 amerykanskiej i juz beda I swiatowa potega gospodarcza. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lupo Re: Chiny daleko juz nam uciekly technologicznie IP: 141.39.41.* 12.08.02, 15:54 Oto, co mozna znalezc na stronie GW: Chiński eksport rośnie błyskawicznie hubs, Reuters 12-08-2002 W lipcu eksport Chin wzrósł o 28,1 proc. w stosunku do lipca 2001 - ogłoszono w poniedziałek. Nadwyżka handlowa zwiększyła się w tym okresie o ok. 17 proc. i wyniosła blisko 2,2 mld dol. W porównaniu z początkiem roku jest jeszcze lepiej - nadwyżka wzrosła aż o 55 proc. Motorem wzrostu nadwyżki była rosnąca sprzedaż produktów elektronicznych i maszyn oraz spadek importu soi. Na zwiększenie eksportu wpływ miał także spadek wartości dolara w stosunku do euro i jena. Chińska waluta jest bowiem związana z kursem waluty USA. Prognozy na drugie półrocze nie są już jednak tak optymistyczne. Analitycy przewidują, że eksport nie wzrośnie więcej niż 8-10 proc. Byłoby to nieco więcej niż w całym zeszłym roku, kiedy to chińska gospodarka sprzedała za granicę 6,8 proc. towarów więcej niż w 2000 r. Eksport jest kluczowym motorem rozwoju gospodarczego Chin, który w pierwszym półroczu wyniósł 7,7 proc. Rząd w Pekinie stara się wspierać rozwój handlu m.in. poprzez rabaty podatkowe dla eksporterów. Nieprzychylnie na tego typu praktyki spoglądają zwłaszcza Stany Zjednoczone. Jeśli dojdzie do konfliktu handlowego, chiński eksport może znacznie zwolnić. ;;;;;;;;;; Koniec cytatu ;;;;;;;;;; Moj komentarz: Eksport -> popyt -> uzyteczny towar -> klient go kupujacy No wiec np. USA maja gigantyczny DEFICYT w handlu z Chinami. Jaki ? Znajdziecie liczby , jesli umiecie szukac. Nich to do Was dotrze wreszcie. Niech sie NASI "spece od gospodarki" wreszcie obudza. Nie tylko stopy procentowe decyduja o rozwoju. Jest jeszcze pare innych czynnikow w tej grze. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kagan Re: Chiny daleko juz nam uciekly technologicznie IP: *.vic.bigpond.net.au 13.08.02, 04:36 Gość portalu: zambi napisał(a): > dodam jeszcze ze Chiny sa obecnie potega gospodarcza na swieice chyba 5 > najwieksza gospodarka) a przy 10% wzorscie PKB powinni przegonic Japonie okolo > 2020, a USA okolo 2030. 10% wzrostu PKB bedzie ciezko im utrzymac, ale > wystarczy sobie uswiadomic ze Chinom wystarczy ze wypracuje PKB na glowe rowna > 1/4 amerykanskiej i juz beda I swiatowa potega gospodarcza. Juz dzis rynek podzespolow elektronicznych i komputerowych (CD ROM, ZIP drives, skanery itp.) jest opanowany w Australii przez Chiny. Juz kilka lat temu Chiny opanowaly rynek VCR (magnetowidy) w USA, obecnie atakuja rynek DVD... Chiny postawily na modernizacje armii. Niedlugo beda potega militarna numer dwa. Maja np. od dawna technologie wyslania ludzi w kosmos, nie spiesza sie, bo nie chac ryzykowac katastrofy typu sowieckiego (Komarow np.) lub amerykanskiego (z promem kosmicznym)... Kagan Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kagan Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: *.vic.bigpond.net.au 13.08.02, 04:32 Gość portalu: Aurel napisał(a): > To musi byc niesamowicie biedny kraj.Rozkrecaja w Essen stara ,nieczynna hute > zelaza śrobka po śrobce,zawoza do Chin i tam ja skladaja. Niemcom sie obecnie nic nie oplaca produkowac, oprocz bezrobocia. Zamiast modernizowac hute, sprzedaja ja Chinczykom, a u siebie maja coraz wiecej bezrobotnych... :( Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Julian Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: *.dip.t-dialin.net 13.08.02, 11:01 Gość portalu: Kagan napisał(a): > Gość portalu: Aurel napisał(a): > > > To musi byc niesamowicie biedny kraj.Rozkrecaja w Essen stara ,nieczynna > hute > > zelaza śrobka po śrobce,zawoza do Chin i tam ja skladaja. > Niemcom sie obecnie nic nie oplaca produkowac, oprocz bezrobocia. > Zamiast modernizowac hute, sprzedaja ja Chinczykom, a u siebie > maja coraz wiecej bezrobotnych... :( Interpretacja danych o ekonomii Niemiec i bezrobociu jest za granica calkowicie falszywa.Zachodnie Niemcy zyja w wysokim dobrobycie.Bezrobocie w tej czesci republiki wynosi wprawdzie srednio 9%,ale liczeni sa takze przybysze z bylego NRD,ktorzy tu calymi chmarami naplywaja. W ogole dzisiejsza sytuacja Niemiec jest spowodowana polaczeniem z NRD.W koncu przybylo zach.Niemcom 16 mln.biednych ludzi do wykarmienia.To tak jakby USA wziely na swoje utrzymanie jakis biedny kraj z 70 mln.ludzi i biedna infrastruktura.Jak by wygladaly Niemcy zachodnie dzisiaj,gdyby ten 1,5 bilion DM przezna czony na emerytury,szpitale,zasilki spol.drogi itd.w ostatnich w ostatnich 12 latach zostal w RFN.A mimo to,jak mi sie wydaje,Niemcy daja sobie z tym problemen dobrze rade. Jezeli chodzi o produkcje w Niemczech,to to nie jest drobnica ja magnetowid za 200 ?,czy inna taniocha.To sa produkty najwyzszej klasy i nowoczesne technologie. W koncu Niemcy sa po USA drugim eksporterem na swiecie daleko przed Japonia czy Chinami. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Tomasz Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: *.ibch.poznan.pl 12.08.02, 15:45 Chiny są jednym przykładem kraju, który odniósł sukces gospodarczy w ostatnich 20 latach. Stalo się to bez udziału ekspertów z Funduszu Walutowego, Banku Swiatowego, a może dzięki temu, że owi eksperci im nie doradzali. Dzięki temu Chiny są krajem niezależnym i inne kraje muszą się z nimi liczyć bez względu na to co usłużni moralisci o nich wygadują. Dla przeciętnego Chińczyka, który jeszcze kilkanascie lat temu przymierał głodem postęp jest oczywisty, pomimo niedoskonałosci systemu politycznego. Ale w Polsce niektórym się wydaje, że to my osiągnęlismy sukces- szkoda tylko, że tego nie widać w naszej gospodarce. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Tytus Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: *.dip.t-dialin.net 12.08.02, 16:50 Chiny to produkcja tandety.Dochod na glowe polowe nizszy niz w Rosji.Dane ogolne robia wprawdzie wrazenie,ale w rzeczywistosci to bardzo biedny kraj na poziomie Albanii. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Tomasz Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: *.ibch.poznan.pl 12.08.02, 17:13 Gość portalu: Tytus napisał(a): > Chiny to produkcja tandety.Dochod na glowe polowe nizszy niz w Rosji.Dane ogoln > e robia wprawdzie wrazenie,ale w rzeczywistosci to bardzo biedny kraj na poziom > ie Albanii. Tzw. tandeta jest podstawą rynku, gdyż są to produkty dla tzw. mas. Chiny robią wielkie postępy w liczących się dziedzinach. Nie lekceważyłbym tego kraju. Zalety Chińczyków są znane- pracowitosć, oszczędnosć, małe wymagania. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lupo Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: 141.39.41.* 12.08.02, 17:27 Gość portalu: Tytus napisał(a): > Chiny to produkcja tandety.Dochod na glowe polowe nizszy niz w Rosji.Dane ogoln > e robia wprawdzie wrazenie,ale w rzeczywistosci to bardzo biedny kraj na poziom > ie Albanii. ;;;;;;;;;;;;;;; Ha-Ha-Ha ( obsmialem sie ) Ta tandeta to miliony: - komputerow , - magnetowidow ( japonskich, niemieckich i amerykanskich tez he-he ) - set-top-boxow dla telewizji cyfrowej ( wszystkie kontynenty ) - telefonow NOKII, MOTOROLI i innych - calej masy innych produktow , o ktorych w naszym kraju nikt nie ma zielonego pojecia Tytusie ! Jak w dobie internetu mozna byc tak niedoinformowanym ? Ogladasz tylko dziennik telewizyjny ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Tytus Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: *.dip.t-dialin.net 12.08.02, 19:28 Trzeba pamietac o tym,ze Chiny to typowe miejsce przez- naczone do produkcji masowej z swoja ogromna iloscia taniej sily roboczej i swoim korzystnym systemem polityczno gospodarczym.Mimo ciaglego lamania praw obywatelskich firmy swiatowe inwestuja tam w swoje miejsca produkcyjne duze pieniadze.Ale jest to takze kraj w ktorym na 100 rodzin chinskich przypada 1,14 samochodow,200 mln Chinczykow ma na codzien do zycia nie wiecej niz 1$.Japonczycy,czy Koreanczycy doszli do do terazniejszego poziomu ekonomicznego troche inna droga,niz to dzieje sie w Chinach.Wiec czy produkt z etykietka Made in China jest naprawde chinski i przyniesie temu krajowi radykalne polepszenie sytuacji jego mieszkancow.?Albo jest to nowoczesna kolonializacja. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kagan Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: *.vic.bigpond.net.au 13.08.02, 04:45 Gość portalu: Tytus napisał(a): Chiny to produkcja tandety.Dochod na glowe polowe nizszy niz w Rosji. Dane ogolne robia wprawdzie wrazenie,ale w rzeczywistosci to bardzo biedny kraj na poziomie Albanii. K: To samo mozna by tez powiedziec o USA! Byles na amerykanskim zadupiu, np. Apallachy, Nowy Mexyk albo w slumsach NY czy Chicago albo LA? Chiny maja oczywiscie niski PNB per capita niz Polska czy Rosja, ale rozwijaja sie bardzo dynamicznie, podczas gdy Polska stoi w miejscu. A co do produkcji chinskiej: czasy tandety juz minely. Chny produkuja doskonale podzespoly komputerowe (CD ROM, ZIP dyski, skanery itp.). Rynek magnetowidow, telewizorow itp. w USA juz dawno opanowali, traz atakuja rynek DVD. Niedlugo zaatakuja rynek samochodowy... I na koniec: nie mozna porownywac malutkiego kraiku balaganiarzy i terorystow (Albanii) ze znakomicie zorganizowanymi i ogromnymi Chinami! Chiny to obecnie jak USA na poczatku XIX wieku! Kraj sie szybko rozwija, oczywiscie nie bez problemow. Ale sie rozwija, i to samodzielnie! A Polska? Glowne osiagniecie to inspekcja zidiocialego biskupa Rzymu, co sie przez przypadek w Wadowicach urodzil... :( Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jr Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: 203.129.132.* 13.08.02, 03:48 holly shit!!! :00000 co za bzdury wy wygadujecie! pewnie ze eksport pompuje jak szalony bo caly zachod tam produkuje (niewonicza sila robocza) wzrost gospodarczy – budowa “super tamy” pewnie wytwarza wiecej pkb niz cala produkcja w posce!!! jaki kosztem?!?!? jakim kosztem panowie??? tysiace niewolnikow o misce ryzu na dzien… szanghai??? moj znajomy z indi mowi ze indie sa bardzo bogate bo odwiedzil dehli… jak to jest ze ludzie emigruja z chin na zachod a nie na odwrot???? przeciez tam taki dostatek!!! pkb 18%!!!! moje pytanie: kto na tym zyska? gdzie te zyski ida? jaka jest pozycja spoleczenstwa? I co z tego ze pkb jest wysokie ze panstwo (partyjna elita) ma luksusy jesli wiekszosc ludzi sa niewolnikami??? czy wiecie ile nike placi robotnikom w chinach za godzine??? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kagan Re: Chiny maja wzrost 13.8% IP: *.vic.bigpond.net.au 13.08.02, 04:30 Stasik: Kapitalizm czyni wszystkich bogatszymi, ale do tego potrzeba czasu i ciezkiej pracy. Nie ma trzeciej drogi, ktora zapewnia tygrysi skok w ciagu 10 lat. Kagan: Czyni tylko wtedy, gdy akumulacja kapitalu jest wspomagana rabunkiem kolonii (Francja, W, Brytania, Belgia czy Holandia) albo rabunkiem ziemii i jej bogactw (USA, Kanada, Australia). I to tez nie zawsze (bieda w Portugalii, Brazylii czy Argentynie)... A III droga sie doskonale sprawdza w Chinach! Chiny maja wzrost 13.8%! ====================================================================== Stasik: Kapitalizm to system najlepszy dla wszystkich, bo "podczas przyplywu wszystkie, nawet male lodki sie podnosza". Kagan: To w czasie odplywu w najlepszej sytuacji powinny byc tez male lodki (duze powinny szybciej osiasc na dnie). Ale w rzeczywistosci jest jednak zupelnie inaczej. Widzisz, ze twoje porownania sa bardzo marne... :( S: W Polsce jest obecnie nienajlepiej, bowiem jestesmy biednym krajem, na dorobku. Na poczatku, niestety, trzeba pracowac ciezko, by nadroibic stracone ostatnie kilkaset lat bez kapitalizmu, a zwlaszcza te ostatnie kilkadziesiat lat. K: Przed wojna Polska byla kapitalistyczna, a bida (poza Slaskiem, Poznanskiem i Warszawa) byla wszedzie! Nie chodzi tu o ciezka prace, ale o prace wydajna. A do tego trzeba poprawic techniczne uzbrojenie pracy (maszyny!) i jej organizacje. Hindusi pracuja znacznie ciezej niz np. Holendzry, a porownaj ich srednie standardy zycia... S: Im czystszy kapitalizm, tym mniejsze problemy. Tto szukanie trzeciej, czwartej drogi powoduje wzrost ubostwa i bezrobocia. K: Czyzby? W Polsce im wiecej kapitalizmu, tym wieksze bezrobocie. A to niby niskie bezrobocie w USA wynika z manipulowania statystykami i tak niskich plac minimalnych, ze miliony pracuja w USA za zarobki ponizej minimum socjalnego. Stad te miliony pracujacych Amerykanow bez ubezpieczenia zdrowotnego. Czy o to ci chodzi, aby ludzie pracowali za nedzne grosze, aby garstka zyla w superluksusie? S: Recepta na sukces jest tak znienawidzona "niewidzialna reka rynku", ktora powoduje, ze jak wchodzisz na dworzec, zeby kupic bilety, to kolejki przy kazdej kasie sa mniej wiecej rowne, bo kazdy pilnuje wlasnego interesu i dzieki temu nie trzeba planisty, ktory by tym sterowal. K: BARDZO ZLY PRZYKLAD! Jedni stoja wtedy znacznie dluzej niz inni, bo kolejki sa obslugiwane w roznym tempie, zas latanie z wywieszonym ozorem od jednej kolejki do drugiej tez nie jest rozwiazaniem. Stad w krajach cywilizowanych (od Francji po Australie) wprowadza sie numerki. Pobierasz taki numerek i czekasz, az sie on wyswietli razem z numerem kasy. Wtedy, i tylko wtedy, kolejnosc obslugi jest dokladnie taka, jak kolejnosc zgloszenia sie klienta, i tylko wtedy czas czekania na obsluge jest minimalny (czyli w tym przypadku optymalny). Widac, ze nie studiowales na stopien MBA czy nawet na b. SGPiSie (obecnie SGH). Teoria kolejek to klasyczny temat na kursach zarzadzania na poziomie akademickim... Kagan PS: Jak widac Balcerowicz musial sobie kupic te dyplomy MBA i SGPiSu, bo nic nie zrozumial z tego, co go uczyli... :( Odpowiedz Link Zgłoś