Dodaj do ulubionych

szukam UFK polisy inwestycyjnej na emeryturę!!!

01.11.09, 20:30
na temat ubezpieczen kapitałowych napisano juz wiele i jest to temat rzeka.
zapytam wiec wprost osoby, ktore oferuja tego typu produkty, poniewaz
znakomita czesc takich osob pisze, iz sa to oplacalne produkty. wskazcie mi
produkt, ktory pobiera tylko procent od kwoty uzbieranej (oplata za
zarzadzanie) + ewentualnie oplate za prowadzenie konta. bez zadnych oplat za
ochrone ubezpieczeniowa. reasumujac: interesuje mnie taki produkt, w ktorym
prawie 100% wplaconej skladki jest inwestowane. poniewaz jestem mlody, to
interesuja mnie fundusze akcyjne. dlatego prosze mi opisac, jakie oplaty
zostana mi odciagniete od kazdej wplaty 100 pln na taki rachunek.
Obserwuj wątek
    • z17 Re: szukam UFK polisy inwestycyjnej na emeryturę! 02.11.09, 14:37
      Nie doczekasz się odpowiedzi, bo takiego produktu nie ma.

Według mojej wiedzy jest za to (w różnych wzajemnych konfiguracjach):

1. Prowizja wstępna, czyli bezpowrotny przepadek części/całej
      składki - zwykle przez pierwsze 1 rok - 2 lata

2. Prowizja od wpłacanej kwoty (stawki jakie wdziałem - od 3% do 8%
      wpłacanej kwoty)

3. Opłata administracyjna - może być ujęta kwotowo, co jest
      korzystne przy większych wpłatach lub procentowo od wartości
      rachunku (gorzej)

4. Opłata za zarządzanie - często mylnie uważana za opłatę z tytułu
      zarządzania funduszem inwestycyjnym - nic bardziej błędnego!!! To
      jest najczęściej opłata za nic, za samo pośrednictwo danego
      ubezpieczyciela w zakupie jednostek TFI (inna sytuacja może być
      tylko wtedy, gdy chodzi o fundusz własny danego ubezpieczyciela np.
      Amplico Stabilny, Zrównoważony, Dynamiczny itp.)

4a. Prawdziwa opłata za zarządzanie funduszem inwestycyjnym - zwykle
      niewidoczna, bo ujęta w cenie jednostki tegoż funduszu

5. Opłata za ryzyko - za to, że w razie śmierci ubezpieczyciel
      wypłaci uposażonym kwotę polisy/kwotę wpłaconych składek niezaleznie
      od bieżącej wartości rachunku.

6. Opłata likwidacyjna - z tytułu przedwczesnej likwidacji rachunku,
      czyli przed okresem na jaki została zawarta umowa. Najczęściej jest
      to 10 lat, ale w tradycyjnych polisach dożyciowych może być nawet i
      40 lat.

7. Prowizja końcowa od wypłaty zgromadzonych środków - jeśli jest,
      to zwykle standardowo 3% zgromadzonych środków

8. Podatek Belki - wiadomo... Może go nie być, ale zdarza się to
      wielokrotnie rzadziej niż mamią nas ubezpieczyciele. Jeśli chodzi o
      umowę unit-link to podatek Belki zwykle jest

9. Opłata za ochronę ubezpieczeniową - zwykle jakieś kombo z umową
      ubezp na życie.

Jeśli jakies opłaty pominąłem, to mnie poprawcie.
      ---------------------------------------------------------------------

UWAGI DODATKOWE

1. Własne fundusze inwestycyjne ubezpieczycieli mają wg mnie
      znacznie gorsze wyniki niż TFI, a ich prawdziwa wycena jest jeszcze
      gorsza niż się to wydaje, ponieważ wartość jednostki nie uwzględnia
      kosztów za zarządzanie i innych kosztów ubezpieczyciela oraz
      masakrycznych prowizji za zbycie/nabycie jednostek.

2. W wielu produktach np. słynnym eventusie (golden future) nie
      sposób się niczego dowiedzieć o prawdziwych kosztach, bo są one
      skrzętnie ukrywane. Wiele firm rozpisuje się na temat tego co komuś
      da za 30-40 lat, pomijając fakt, że rezygnacja z produktu przed tym
      zadeklarowanym w umowie okresem może oznaczać przepadek większości
      wpłaconych pieniędzy. I to jest ta prawdziwa prowizja! GIGANTYCZNA!
      Dodajmy, że nikt z nas tak naprawdę nie wie, czy będzie w stanie
      płacić składki przez kilkadziesiąt lat. Wiele się może wydarzyć...
      zwłaszcza wielką głupotą jest zawieranie takich umów na duże kwoty
      regularnych składek.

• arfer Re: szukam UFK polisy inwestycyjnej na emeryturę! 04.11.09, 15:04
        Eventusa może wyłączmy z dyskusji, bo to g...o nie mieszczące się w żadnych ramach, sprzedawane naiwnym, dla których 2+2 może = 9..

Jeśli już decydujesz się długoterminowo na U-L, to taki, który będzie spełniał parę warunków łącznie - po pierwsze, oferta funduszy, po drugie niskie opłaty za zarządzanie (być może przy wyższych składkach) ; dla mnie regs i 200 zł to pomyłka i ciężko będzie mnie przekonać, że jest inaczej, po trzecie relatywnie krótki okres konwersji (nie oceniając pozostałych parametrów oferty tutaj wymiata Skandia, reszta daleko w tyle).

Może to mieć sens, jeśli będziesz korzystał z możliwości programu i w miarę aktywnie zarządzał - nie chodzi o 15 zmian rocznie, ale sensowne reakcje na zmiany trendu i dywersyfikacja, jeśli troszkę środków już się uzbiera. No i z założenia cel długoterminowy.

Acha - i na tyle stabilna sytuacja (bądź środki na "płynność" na boku), by w razie zmiany pracy, choroby itd itp program się nie wywalił po np. 3 latach z powodu zaprzestania opłącania składek, bądź - by zmuszał do wyboru, czy w tym miesiącu odkładam, czy jem coś bardziej klasowego niż marki "Tesco Tanie".
        • z17 Re: szukam UFK polisy inwestycyjnej na emeryturę! 14.12.09, 00:47
          arfer napisał:

> Jeśli już decydujesz się długoterminowo na U-L, to taki, który >będzie
          spełniał parę warunków łącznie - po pierwsze, oferta >funduszy, po drugie niskie
          opłaty za zarządzanie (być może przy >wyższych składkach) ; dla mnie regs i 200
          zł to pomyłka i ciężko >będzie mnie przekonać, że jest inaczej,

Regs i 200 zł to owszem pomyłka, bo opłaty ubezpieczyciela zżerają czasem jedną
          czwartą tej kwoty (zwłaszcza w pierwszym roku polisowym). Ale wyższe składki...
          to ryzyko! Trzeba je płacić zwykle minimum 10 lat, a wiele może się przez ten
          czas zdarzyć. Również utrata pracy i wypadki losowe... a kasa zablokowana
          opłatami likwidacyjnymi i konieczność nowych składek... można wyjść na tym jak
          Zabłocki na mydle

>po trzecie relatywnie krótki okres konwersji (nie oceniając >pozostałych
          parametrów oferty tutaj wymiata
          > Skandia, reszta daleko w tyle).

No, to jest pięta achillesowa większości tego typu produktów. Zanim zlecenie
          zostanie zrealizowane, spokojnie może dojść do zmiany trendu.

> Może to mieć sens, jeśli będziesz korzystał z możliwości programu > i w miarę
          aktywnie zarządzał

Wszystko może mieć jakiś sens, zwłaszcza przy specyficznych jednostkowych
          założeniach. Dla mnie jest to jednak wchodzenie do mieszkania przez okno, a nie
          przez drzwi.

> Acha - i na tyle stabilna sytuacja (bądź środki na "płynność" na >boku), by w
          razie zmiany pracy, choroby itd itp program się nie >wywalił po np. 3 latach z
          powodu zaprzestania opłącania składek, >bądź - by zmuszał do wyboru, czy w tym
          miesiącu odkładam, czy jem >coś bardziej klasowego niż marki "Tesco Tanie".

Mam inne strategie np tutaj
          forum.gazeta.pl/forum/w,44442,100441266,,Prawda_o_Amplico_wychodzi_wreszcie_na_jaw.html?v=2
          pisałem do czego są przydatni ubezpieczyciele
    • michal-4gates Re: szukam UFK polisy inwestycyjnej na emeryturę! 04.11.09, 14:55
      Witam. Myślę, że sytuacja na rynku UFK nie wygląda aż tak źle jak to opisał mój przedmówca. Jednym z ciekawszych rozwiązań są Plany Inwestycyjne AXA. Niektóre z zalet tych rozwiązań to:

- 100% alokacji wpłacanej składki

- suma ubezpieczenia 100 zł, więc praktycznie całośc jest przeznaczona na inwestycje

- premia 5-30% składki pierwszorocznej na początku 2-go i/lub 3-go roku trwania polisy

- możliwośc inwestowania tylko w fundusze inwestycyjne osiągające najlepsze wyniki (ich lista jest na bieżąco aktualizowana)

- brak opłat za zmianę alokacji lub konwersję jednostek uczestnictwa dokonanych przez Internet

- brak podatku Belki od zysków osiąganych podczas trwania polisy

- po 10. roku trwania polisy zmniejszają się też opłaty za zarządzanie, np. z 2,65% na 1,85% dla modelowego UFK AXA - Portfel Akcji

- opłaty likwidacyjne znikają całkowicie po 10. roku polisy

Podsumowując, są to produkty stworzone nie po to, aby osiągnąc nie wiadomo jakie zyski w krótkim czasie, tak więc nie należy się tego spodziewac.

Polacy nie mają w zwyczaju oszczędzania. PI AXA mają za zadanie wyrobic w nas nawyk regularnego odkładania stosunkowo niewielkich sum, które z czasem, za pomocą procentu składanego, urosną do naprawdę pokaźnych kwot - zapewniając nam realizację założonych celów. Godnej emerytury, wysłania dzieci na studia, zakupu samochodu bez zaciągania kredytów etc. Z tego powodu horyzontem inwestycyjnym PI AXA jest min. 10-15 lat. Im szybciej podejmiemy decyzję o regularnym oszczędzaniu, tym lepiej będzie nam się żyło w przyszłości. Brzmi banalnie, ale tak naprawdę jest. smile

Jeśli ktoś ma pytania dotyczące szczegółów oferty, proszę pisac na michal.gadzinski@four-gates.com.pl Z chęcią odpowiem na wszelkie zapytania.
      • arfer Re: szukam UFK polisy inwestycyjnej na emeryturę! 04.11.09, 15:48
        Jak się coś pisze, warto pisać prawdę. Kilka najpoważniejszych "ale" (nie negując produktu z założenia, AXA zwłaszcza w wersji 1x kosztowo jest jedną z najtańszych w swojej klasie) :

> - 100% alokacji wpłacanej składki

ok, dobry wyjek AXA opłaca opłaty, tak ?

> - możliwośc inwestowania tylko w fundusze inwestycyjne osiągające najlepsze wyn
        > iki (ich lista jest na bieżąco aktualizowana)

a nie jest tak czasem, że inne U-L mają te same fundusze, a nawet sporo więcej, bo AXA dopiero uzupełnia np. portfel funduszy zagranicznych ?

> - brak podatku Belki od zysków osiąganych podczas trwania polisy

jeśli dasz mi (AXA) gwarancję na piśmie, biorę już dziś ja i wszyscy moi Klienci. Napisz mi tylko, jak udało Wam się zmienić ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, bo to ona stanowi, że co do zasady w przypadku ubezpieczeń działu I z UFK podatek JEST. I żadne magiczne bajeczki tego nie zmienią.

> - opłaty likwidacyjne znikają całkowicie po 10. roku polisy

a guzik, całkowicie po 20 latach, waero czytać OWU

itd itp

• michal-4gates Re: szukam UFK polisy inwestycyjnej na emeryturę! 07.11.09, 13:10
          Faktycznie, mogłem w paru przypadkach nie wyrazic się dostatecznie jasno. Tak więc postaram się dopowiedziec i wyjasnic parę rzeczy.

> ok, dobry wyjek AXA opłaca opłaty, tak ?

Ze 100% alokacją miałem na myśli, że to co wpłacamy w kolejnych ratach jest inwestowane, a tylko śladowa częśc idzie na ochronę ubezpieczeniową, której suma wynosi 100 zł przez cały okres trwania polisy. Oczywiście, jak wszędzie, są opłaty za zarządzanie i administracyjne. Nie ma natomiast opłaty wstępnej, więc można wystartowac naprawdę nieźle (zwłaszcza z 5-30% premią na początku 2. i 3. roku trwania polisy).

> a nie jest tak czasem, że inne U-L mają te same fundusze, a nawet sporo więcej,
          > bo AXA dopiero uzupełnia np. portfel funduszy zagranicznych ?

Ja się tym nie zajmuję ale chłopaki mają głowę na karku i raczej wiedzą co robią smile

> jeśli dasz mi (AXA) gwarancję na piśmie, biorę już dziś ja i wszyscy moi Klienc
          > i. Napisz mi tylko, jak udało Wam się zmienić ustawę o podatku dochodowym od os
          > ób fizycznych, bo to ona stanowi, że co do zasady w przypadku ubezpieczeń dział
          > u I z UFK podatek JEST. I żadne magiczne bajeczki tego nie zmienią.

Oczywiście, podatek Belki jest przy rozwiązywaniu umowy. Chodziło mi o to, że nie bije on nas po kieszeni przy zarządzaniu naszym portfelem inwestycyjnym, przy przenoszeniu środków między funduszami w ramach tej samej polisy.

> a guzik, całkowicie po 20 latach, waero czytać OWU

Tu ma Pan rację, po 10 latach nie ma żadnych opłat związanych z rozwiązaniem umowy, jeśli ubezpieczony ma 60 lat i więcej. Jeśli nie ma, to do 20. roku jest opłata od wykupu w wysokości 0,5%.

Jeszcze jedna ciekawa sprawa, o której zapomniałem wspomniec, to fakt, iż świadczenie ubezpieczeniowe zwolnione jest z podatku od spadków i darowizn. Warto o tym wspomniec, bo jest to niewątpliwie korzystne dla klienta.
      • axel40 Re: szukam UFK polisy inwestycyjnej na emeryturę! 07.11.09, 20:41
        Klasyczny przykład łapania frajera przez sępa-akwizytora!
        Tak działa większość pseudo-doradców finansowych.
        Nic tylko piórka z du.y powyrywać!

Im szybciej podejmiemy decyzję o regularnym oszczędza
        > niu, tym lepiej będzie nam się żyło w przyszłości
        .Nam-Akwizytorom

PI AXA mają za zadanie wyrobic w nas n
        > awyk regularnego odkładania stosunkowo niewielkich sum,

PI AXA MA PRZEDE WSZYSTKIM ZARABIAĆ KASĘ DLA SWOICH KLIENTÓW,A NIE WYRABIAĆ
        NAWYKI!!!!!!!!!!!!!
    • berentanna Re: szukam UFK polisy inwestycyjnej na emeryturę! 08.11.10, 20:04
      Wysokość opłaty:
      Iza obsługę umowy ubezpieczenia:
      1. 8 zł miesięcznie
      II za prowadzenie indywidualnego rachunku
      2a. 0,75% miesięcznie wartości aktywów powstałych w wyniku zainwestowania
      składek funduszowych należnych w pierwszych dwóch latach okresu ubezpieczenia.
      Opłata pobierana przez 20 lat, jednak nie dłużej niż do ostatniego dnia roku trwania
      umowy ubezpieczenia, w którym Ubezpieczony skończyłby 65 lat
      2b. 0,125% miesięcznie wartości aktywów powstałych w wyniku zainwestowania
      składek funduszowych należnych za okresy po pierwszych dwóch latach
      okresu ubezpieczenia
      2c. 0,125% miesięcznie wartości aktywów powstałych w wyniku zainwestowania
      składek dodatkowych
      III z tytułu konwersji jednostek
      3a. 0 zł za pierwsze 4 konwersje w każdym roku trwania umowy ubezpieczenia
      3b. 10 zł za każdą następnà konwersję w każdym roku trwania umowy ubezpieczenia
      z tytułu zmiany alokacji składki
      4a. 0 zł za pierwsze 4 zmiany w każdym roku trwania umowy ubezpieczenia
      4b. 10 zł za każdą następną zmianę w każdym roku trwania umowy ubezpieczenia
      IV manipulacyjna za zakup jednostek za składkę dodatkową
      5. 5% aktywów powstałych w wyniku zainwestowania składki dodatkowej
      V.opłata za wykup
      6a. opłata stała za wykup 20 zł
      Składka w 100% inwestowana w akcyjne.
      Zyski średnio 12% w skali roku, procent składany.
      Jesli jest pan zainteresowany kontakt pod nr. 506444748
      • z17 Re: szukam UFK polisy inwestycyjnej na emeryturę! 10.11.10, 01:14
        berentanna napisała:

> Składka w 100% inwestowana w akcyjne.
        > Zyski średnio 12% w skali roku, procent składany.

Przepraszam bardzo, ale mówimy chyba o funduszach inwestycyjnych? Gdzie tam Pani dostrzega procent składany? Jest zmienna wartość jednostki uczestnictwa, która nie podlega żadnej kapitalizacji! To jest elementarz.... proszę nie wprowadzać w błąd.
        • z17 Re: szukam UFK polisy inwestycyjnej na emeryturę! 12.11.10, 01:27
          Myślę, że jeszcze trochę za wcześnie. ONI wrócą wtedy, kiedy już naprawdę będzie trzeba się ewakuować z giełdy. Czyli gdzieś tak przy 3.500-3.700 na wig20.

IMHO w związku z euro2012, demografią, rzekomą zieloną wyspą, przyjęciem euro w 2015-2017r.r. i innymi pierdołami sądzę że w najbliższych latach pobijemy szczyty z 2007 r. i na fali zaczadzenia osiągniemy nowe. Takie 4.300 na wig20 to jest coś, no nie? Polak potrafi... zwłaszcza spaść potem na samo dno
          • grzzal Re: szukam UFK polisy inwestycyjnej na emeryturę! 12.11.10, 09:13
            a nie nie, stan o którym piszesz, to ONI będą wiedzieli wszystko najlepiej, będą nieprzekonywalni, będą opowiadać, że teraz jest inaczej i te wszystkie mantry, które są pochodną zarabiania niezłej kasy na prowizjach za nic nie robienie (a w przekonaniu ONYCH za fantastyczne umiejętności w świecie finansów)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka