Gość: aron IP: *.lublin.enterpol.pl 21.04.08, 22:06 ciekawe czy polskie "leberały" docenią teraz pracę polskich rolników Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: krakus Jedni płacą drożej i ograniczają; inni zdychają IP: *.chello.pl 21.04.08, 22:13 z głodu; byłem w wielu takich krajach. Rozpacz w oczach, bo placek chlebowy podrożał, jest przerażający. Oni naprawdę głodują... To nasze biopaliwa i dopłaty za odłogowanie... Widzieliście kiedyś dziecko z brzuszkiem spuchniętym od głodu? W życiu nie kupię biopaliwa... Odpowiedz Link Zgłoś
zigzaur Re: Jedni płacą drożej i ograniczają; inni zdycha 21.04.08, 22:20 W pewnych państwach, istotnie, dzieci głodują. Przeważnie w tych samych państwach, w których dyktatorzy kupują rosyjską broń, organizują wielkie parady wojskowe i szczekają na USA. O korupcji i nepotyźmie nawet nie warto wspominać. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sklld Re: Jedni płacą drożej i ograniczają; inni zdycha IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.04.08, 23:40 Poprawka: tam głodowali zawsze, teraz nawet głodują w demokratycznych USA-lubnych krajach takich jak Indie (o których nota bene ten artykuł). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misiek Jesli nie ogranicza przyrostu to musza umierac z . IP: *.sds.uw.edu.pl 21.04.08, 22:32 Jesli nie ogranicza przyrostu naturalnego w inny sposob to nie ma innego wyjscia - muszą umierac z glodu... Pomagac jest sens tylko tym krajom ktore wyraznie ograniczyly przyrost naturalny... Jesli tego nie zrobily to pomoc nie ma najmniejszego sensu... Bo powiedzmy ze pomozemy i 10 mln ludzi nie umrze z glodu... Rozmnoza sie i za 15 lat przy nastepnym kryzysie zagrozonych bedzie 15mln ludzi... Znow im pomozemy? To za 30 lat bedzie juz ich 23mln... Odpowiedz Link Zgłoś
flasska Re: Jesli nie ogranicza przyrostu to musza umiera 21.04.08, 22:41 to nie ma aż takiego związku z rozmnażaniem się, raczej z takim protekcjonalnym "pomożemy". bo "my" nie pomagamy - co dowieziemy (zauważ, nikt nie gasi konfliktów w Afryce, nie skutecznie w kazdym razie) to zaraz zniknie, będzie lepiej na chwilę, ale ani nie poprawi sie sytuacja polityczna, ani gospodarcza tych państw. Kolonializm wykończył gosp[odarkę Indii, to Zachód roz...dolił ten kraj, a teraz przeżera paszę i światowe zasoby naturalne, a system korporacyjny uzależnia gospodarki krajów rozijających się. Ludzie "tam" nie mają co jeść nie dlatego, że się pieprzą jak króliki, tylko że państwa zachodnie srają pod siebie z lęku przed utratą władzy i forsy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: greg0,75 Akurat; IP: *.net.autocom.pl 21.04.08, 23:41 oczywiście - z wszelkiej "pomocy" do rzeczywiście potrzebujących trafia może co dwudziesty dolar (reszta wraca do "ofiarodawców" jako "koszty", "ekspertyzy" i "szkolenia" względnie zagarniają ją lokalni kacykowie); efektywność poprawiłoby np. zaprowadzenie własnej administacji (czytaj: szwedzkiej, bo przecież nie ONZowskiej czy polskiej) - ale co byśmy się wtedy nasłuchali o kolonialiźmie to nasze... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: :))) Re: Jesli nie ogranicza przyrostu to musza umiera IP: *.com 22.04.08, 00:16 flasska napisała: Kolonializm wykończył gosp[odarkę Indii, to Zachód roz...dolił ten kraj, a > teraz przeżera paszę i światowe zasoby naturalne, a system korporacyjny uzależ > nia gospodarki krajów rozijających się. Ludzie "tam" nie mają co jeść nie dlate > go, że się pieprzą jak króliki, tylko że państwa zachodnie srają pod siebie z l > ęku przed utratą władzy i forsy. Do tej mądrej analizy światowych stosunków gospodarczych dodam tylko przykład Rodezji, dawnego spichlerza Afryki, który "powrócił" w ręce Murzynków i... też głodują. Głodują na żyznych ziemiach, na wielkich farmach. Sytuacja jest tragiczna a wszystko przez tych (...) No właśnie, przez kogo? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: paul Re: Jesli nie ogranicza przyrostu to musza umiera IP: *.sa.bigpond.net.au 22.04.08, 00:23 Widac, ze nie masz pojecia na temat Zimbabwe. Polactwo uwielbia wypowiadac sie na tematy, o ktorych nic nie wiedza. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: :))) Re: Jesli nie ogranicza przyrostu to musza umiera IP: *.com 22.04.08, 02:43 Gość portalu: paul napisał(a): > Widac, ze nie masz pojecia na temat Zimbabwe. Polactwo uwielbia > wypowiadac sie na tematy, o ktorych nic nie wiedza. A więc jesteś najlepszym przykładem tego "polactwa". Wiem, mamusia nie wychowała, tatuś pił i bił. Ale spróbuj się otrząsnąć i zacznij trochę myśleć. Niewprawionym trudno, ale się zmuś. Zobaczysz jakie dziwne i cudowne światy są po drugiej stronie. Tu nie ma "polactwa", więc na początku będziesz sam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: biopaliwo Re: Jedni płacą drożej i ograniczają; inni zdycha IP: *.aster.pl 21.04.08, 23:19 Kolejny wyznawca kwasniewskiego i pisowskiej "inteligencji"? Jesli nie przejdziemy na biopaliwa, ktore mozna produkowac z odchodow (biogaz i przefermentowana masa organiczna), to w pewnym momencie ceny ropy tak zdrozeja, ze upadek tego swiata bedzie potezny. A co powiesz o krajach, ktore maja zasoby ropy, ale korzystaja z nich tylko nieliczni. A ludzie prosza sie o prace i dostaja za nia rownowartosc kilku bochenkow chleba lub kilograma miesa? To jest powazniejsza sprawa, niz sluchanie pospieszalskiego, kwasniewskiego, rydzyka i mandrlinskich profesorkow ze swierku i ichtj, bredzacych o elektrowni atomowej. Paliwo zdrozeje, wiec kto zaplaci za drogi prad? Kto bedzie produkowal swieczki i za ile? Ile bedzie kosztowac litr paliwa z ropy naftowej i ile bedzie kosztowalo jedzenie transportowane samochodami? To nie biolapiwa sa przyczyna glodu, ale "pier.lona katolicka milosc do blizniego", nie pozwalajaca na to, zeby w kraje biedne wyslac komandosow i odstrzelic lby ich wladcom. Te kraje maja inne surowce, maja sile robocza, ale maja zlodziei na stolkach wladzy. I dzieki chorobie umyslowej, ktora nazywa sie wladza, mieszkancy tych krajow nie maja co jesc. A wladza ma i ma tez konta w banku i luksus, na ktory przecietny europejczyk pracuje cale zycie. To winni sa katolicy, ktorzy zabijaja zycie w postaci muchy, ale jednoczesnie modla sie za dusze demona rzadzacego krajem, gdzie dzieci maja spuchniete od glodu brzuszki. "z głodu; byłem w wielu takich krajach. Rozpacz w oczach, bo placek chlebowy podrożał, jest przerażający. Oni naprawdę głodują... To nasze biopaliwa i dopłaty za odłogowanie... Widzieliście kiedyś dziecko z brzuszkiem spuchniętym od głodu? W życiu nie kupię biopaliwa..." Odpowiedz Link Zgłoś
zigzaur "...bredzących o elektrowni atomowej..." 22.04.08, 06:37 Akurat bredzą ci, którzy NIE CHCĄ elektrowni atomowych. Polska jest zacofanym krajem, bo nie ma elektrowni atomowych. Taka Finlandia ma ich 5. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Olek Droga żywność uderza w biednych IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.04.08, 22:20 Jednym z głównych powodów tego zjawiska, o czym zresztą jest w artykule napisane to nadmierne spożycie mięsa. Ziemia jest w stanie wyżywić wszystkich jeśli przejdziemy na wegetarianizm. Z pożytkiem dla zdrowia i życia innych. Odpowiedz Link Zgłoś
zigzaur Re: Droga żywność uderza w biednych 21.04.08, 22:21 A ja będę jadł to, co zechcę. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Olek Re: Droga żywność uderza w biednych IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.04.08, 22:25 Tak. Do czasu, kolego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lump Re: Droga żywność uderza w biednych IP: *.bielsko.dialog.net.pl 21.04.08, 23:14 Ha dziwne bo naukowcy twierdza dokładnie co innego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: K Re: Droga żywność uderza w biednych IP: *.adsl.inetia.pl 21.04.08, 23:04 30% emisji dwutlenku węgla to chodowla zwierząt. Poczekamy zobaczymy, co będziesz jadł za 10 lat. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lump Re: Droga żywność uderza w biednych IP: *.bielsko.dialog.net.pl 21.04.08, 23:20 Zapominasz, że z jednej strony hodujemy, z drugiej przez ekspansje ograniczamy rozwój dzikich zwierząt. Bilans emisji wychodzi na zero. Gdyby jeszcze ta emisja miała jakiekolwiek znaczenie. Pierwsze co trzeba zrobić to wprowadzić karę śmierci za eko-terroryzm bo to eko-paranoja przynosi efekty - biopaliwa, tracenie miliardy na redukcje emisji CO2 jakby to było jakiekolwiek zagrożenie zamiast na zintensyfikowanie upraw (nawadnianie obszarów suchych), histeryczne podejście do upraw transgenicznych i tysiące innych działań z których każde z osobna jest ludobujstwem, a razem to już nie da się nazwać. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Olek Re: Droga żywność uderza w biednych IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.04.08, 09:49 Gość portalu: lump napisał(a): > Zapominasz, że z jednej strony hodujemy, z drugiej przez ekspansje ograniczamy > rozwój dzikich zwierząt. Bilans emisji wychodzi na zero. Gdyby jeszcze ta emisja miała jakiekolwiek znaczenie. A gdzie jest podane że bilans emisji w podanym przez ciebie twierdzeniu wychodzi na zero??? 8-| Podaję cytat ze strony vegie.pl/topics67/770.htm , bez komentarza. ----- Najnowsze badania, opublikowane niedawno w tygodniku "New Scientist" dowodzą, że jeden kilogram mięsa kosztuje Ziemię wyemitowanie 36 kilogramów gazów cieplarnianych. Ta liczba wynika z japońskich, wielkoskalowych metod produkcji wołowiny, ale Goodall twierdzi, że zachodnie techniki hodowli są podobne. A co jeśli zamiast zjeść wołowiny, spacerowicz wypije szklankę mleka? Aby uzupełnić kalorie spalone podczas marszu, przeciętna osoba musiałaby wypić 420 ml mleka. Współczesne farmy mleczarskie emitują podczas produkcji tej ilości mleka odpowiednik 1,2 kilograma dwutlenku węgla. To nadal więcej niż jazda samochodem. Hodowla bydła ma złą sławę – jest postrzegana jako szkodliwa dla środowiska z powodu tego, co naukowcy nazywają "produkcją” metanu przez krowy. Gaz ten, uwalniany podczas procesów trawiennych zwierząt, jest 21 razy bardziej szkodliwy niż CO2. Najgorsza jest wołowina organiczna, ponieważ krowy hodowane według metod organicznych emitują więcej metanu. Michaela O'Leary’ego - kierującego budżetem linii lotniczych Ryanair – powszechnie wyśmiano, przypisując mu wypowiedź, że ociepleniu globalnemu można zapobiec, wycinając w pień całe bydło świata. (…) Jednak według Goodalla, O'Leary mógł mieć słuszność. - Jedzenie jest istotniejsze [z punktu widzenia brytyjskiej emisji gazów cieplarnianych] niż samoloty, ale tego zagadnienia w ogóle się nie nagłaśnia – zwrócił uwagę. (…) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dagoDopłaty dla ro Droga żywność uderza w biednych IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.04.08, 22:23 "Dopłaty dla rolników w państwach zamożnych muszą zniknąć. Ich ofiarami są ci ludzie, którzy umierają z głodu - niemal krzyczał Luis Inácio Lula da Silva, prezydent Brazylii.(..). To znaczy, że w najuboższych państwach nie opłaca się produkować żywności, bo ta z zagranicy jest tańsza". - przecież to wewnętrznie sprzeczne - znikną dopłaty - to żywność jeszcze bardziej zdrożeje - nie ma jak to populizm skorumpowanych polityków krajów 3-go świata Odpowiedz Link Zgłoś
flasska Re: Droga żywność uderza w biednych 21.04.08, 22:34 bredzisz. dopłaty państwowe ścinają konkurencję i o to tutaj chodzi. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lump Re: Droga żywność uderza w biednych IP: *.bielsko.dialog.net.pl 21.04.08, 23:25 To ty bredzisz. Jak będzie im się opłacać eksportować to na lokalnym rynku zabraknie żywności i pogłębi jeszcze skalę ubóstwa. Zyski skonsumują pośrednicy a społeczeństwo lokalne się stoczy i wyginie. Jeszcze do ciebie nie dotarło kretynie, że regulacje na rynkach państw zamożnych uderzają wyłącznie w spekulantów i tych najbardziej bolą Odpowiedz Link Zgłoś
zigzaur Re: Droga żywność uderza w biednych 21.04.08, 22:39 W czyim imieniu da Silva mówi? Biednych czy bogatych? Bo ponoć Brazylia szybko rozwija się... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: asdfgd Re: Droga żywność uderza w biednych IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.04.08, 22:25 a jazda w dzien na swiatłach kosztowała nas 2 miliardy zł Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ekonomista Droga żywność to spekulacja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.04.08, 22:32 Przestańcie łgać o tych biopaliwach ! Biopaliwa nie maja najmniejszego znaczenia bo cała produkcja biopaliw to ułamek promila ( Poza Brazylią !) Nikt ryżu nie przerabia na paliwa !!Reszta wzrostu cen to spekulacja, taka sama jak z ropą czy złotem !. Dlaczego ropa zdrożała o 50 procent ??? Ktoś ją zaczął pić ????? Dlaczego złoto zdrożało ? Ktoś je zaczął jeśc ???? Realny spadek produkcji żywności został bezwglednie wykorzystany przez wielkie firmy handlujące zbożem i innymi produktami zywnościowymi Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok to nie prawda 21.04.08, 22:42 w Polsce były dobre zbiory i co???? Pszenica i żyto wykuione zostały przez handlarzy z Włoch i z Niemiec. We włoszech były gorsze zbiory.... Ale żyto opłaca sie przerabiac na biopaliwa. A z ryżu też można je produkowac. Mieszanie zbóż z ropą (wielkich popyt) i cenami złota (ucieczka od smierdzących ostatnio zielony) jest z lekka przesadą, panie ekonomisto. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ojej Re: to nie prawda IP: *.petrus.pl 21.04.08, 23:20 prosty rachunek mowi ze biopaliwa musza byc drozsze od uzyskanych metoda tradycyjna Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: AntyPolityk Przestań pić metanol! To cie zabije! IP: *.chello.pl 22.04.08, 00:19 Chrzanisz jak potłuczony. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ojej Re: Droga żywność to spekulacja ,to prawda IP: *.petrus.pl 21.04.08, 23:16 Kapital spekulacyjny osiagnal wspolczesnie pozniom 83 procent.Zawirowania na najwieszym rynku amerykanskim spowodwoaly ucieczke "kapitalu" w tzw bezpieczne lokaty typu zloto, surowce.Zaatakowaly glownie rynki krajow rozwijajacych sie jak Rosja czy Polska gdzie realny wzrost w dobrach trwalych okazal sie o wiele nizszy niz mowia np urzedy statystyczne, stad wzrost inflacji.Do tego dochodzi staly odwrot panst eksporterow od dolara.Pzepis na globalna zwieruche gotowy i jesli ja prosty czlowiek juz pare lat temu przewidzialem rozwoj wydarzen to co mam myslec o tzw specjalistach ktorzy nic nie zrobili i nie robia??A moze tak bylo zaplanowane? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lump Re: Droga żywność to spekulacja IP: *.bielsko.dialog.net.pl 21.04.08, 23:35 Spekulacje pojawiają się kiedy na rynku popyt zaczyna przeważać nad podażą, niestety taka sytuacja została wytworzona między innymi przez biopaliwa. Spekulanci wykorzystują nadmierny popyt skupując towar z rynku przyśpieszając tendencję wzrostową cen co nakręca tylko spiralę - popyt rośnie dodatkowo ze względów psychologicznych, spekulantom łatwiej podbić cenę co chętnie robią, a to nakręca jeszcze bardziej spekulacyjną spiralę itd, itd. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cesiek z bagniska Re: Droga żywność to spekulacja IP: *.cable.mindspring.com 22.04.08, 02:59 do tego trzeba dodac totalne lenistwo III Swiata i ograniczenie jakichkolwiek mechanizmow wzrostu do ruchow kopulacyjnych Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cmz@gazeta.pl i to ekonomista pisze takie bajki ? zmien zawód IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.04.08, 15:52 niestety twoja teza to najprawdziwsze bajeczki . problem jest zdecydowanie bardziej złożony i przynajmniej potrzeba jeszcze kilkunastu miesięcy żeby sytuacja wróciła do normy albo się ustabilizowała . wiem coś o tym bo jestem w srodku tego cyklonu cenowego , jezeli chodzi o ryż . szczegóły rice@schepens.pl Odpowiedz Link Zgłoś
spector1 Re: i to ekonomista pisze takie bajki ? zmien zaw 26.04.08, 21:29 Gość portalu: cmz@gazeta.pl napisał(a): > niestety twoja teza to najprawdziwsze bajeczki . problem jest > zdecydowanie bardziej złożony i przynajmniej potrzeba jeszcze > kilkunastu miesięcy żeby sytuacja wróciła do normy albo się > ustabilizowała . wiem coś o tym bo jestem w srodku tego cyklonu > cenowego , jezeli chodzi o ryż . szczegóły rice@schepens.pl W środku cyklonu? Jeżeli cyklon ten ma inne imię niż CFTC to jedynie wydaje ci się,że znasz temat. Spector Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: AntyPolityk UE ogranicza produkcje rolniczą IP: *.chello.pl 22.04.08, 00:03 Każe likwidować stada bydła, wprowadza limity mleczne, płaci za to żeby użytki rolne były zalesiane. Gdzie tu sens? Unia mogłaby produkować kilka razy więcej żywności. A tak w tej chwili spekulanci zarabiają na tym że kilka miliardów ludzi będzie głodnych chodzić. I przestańcie chrzanić o biopaliwach, akurat biopaliwa są szansą dla najbiedniejszych. W tej chwili całą "śmietankę" z produkcji paliw, zbiera nieliczna grupa szejków, a tak znacznie większej grupie się by dostało po kawałku tego tortu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: :))) Re: UE ogranicza produkcje rolniczą IP: *.com 22.04.08, 00:24 Gość portalu: AntyPolityk napisał(a): > Każe likwidować stada bydła, wprowadza limity mleczne, płaci za to żeby użytki > rolne były zalesiane. > Gdzie tu sens? Unia mogłaby produkować kilka razy więcej żywności. (...) Tylko te głodne Murzynki tej żywności nie kupią, bo za co? Co miały, to wydały na Kałasznikowy. A nam, w Europie więcej mleka nie potrzeba. I pat. Wiesz, co robi pomoc żywnościowa dla Afryki? Cały naród przestaje robić cokolwiek, siada na nabrzeżu i czeka na statki z żywnością. I jak przedtem głodowała połowa, tak potem, gdy spóźni się statek, głodują wszyscy. Skąd to się bierze? Ano NIKT od miejscowego rolnika nie kupi prosa, kiedy wystarczy poczekać na statek z Europy i dostanie się żarcie za darmo, więc rolnik przestaje się trudzić (to nieopłacalne) i też czeka na statek. I tak to się rozszerza. "Pomoc żywnościowa" dla Afryki de facto jej szkodzi. Prawdziwą pomocą byłoby przejęcie tam władzy, bo Afryki nie boli już kolonializm, bolą ją miejscowe władze ze swoimi wojnami, korupcją, głupotą. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: AntyPolityk Re: UE ogranicza produkcje rolniczą IP: *.chello.pl 22.04.08, 00:31 Z tym masz racje, takie pomaganie zawsze kończy się źle. Wkurza mnie pieprzenie pseudo ekologów o biopaliwach i wpływanie na ograniczaniu pół upraw, bo jak taka unia jest w stanie wyprodukować znacznie więcej żywności niż potrzebuje to reszta świata także może. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: AntyPolityk Przestać chrzanić o biopaliwach IP: *.chello.pl 22.04.08, 00:12 To tylko głupia śpiewka pseudo ekologów. Rolnicy w UE są w stanie wyprodukować 10 razy więcej żywności. Skoro niby biopaliwa ograniczają pola upraw na żywność to o co chodzi z tymi gnijącymi szparagami w Niemczach, albo gnijącymi truskawkami w GB i nie tylko. We łbach się poprzewracało, tak dobrze sie zrobiło że nikt już nie chce harować na polu. Przez limity mleczne stada krów sie likwiduje - ale zabić kilka tysięcy krów można w ciągu godziny, gorzej później odtworzyć te stada!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: AntyPolityk We łbach się wam poprzewracało IP: *.chello.pl 22.04.08, 00:14 Odpowiedz Link Zgłoś
spike20 A u na placi sie za trzymania odlogow 22.04.08, 00:20 I nieprodukcje zywnosci. Pasuje to swietnie do zamykania kopaln tuz przed rekordowymi cenami za wegiel. Niech zyje III RP i Adas Jakala Szechter! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: podatnik Re: A u na placi sie za trzymania odlogow IP: *.com 22.04.08, 00:27 "Rekordowe ceny za węgiel" nie starczą na pokrycie choćby ułamka wydatków koniecznych do utrzymania przez Polaków górniczej braci razem z ich warsztatami pracy. Kraj jest biedny i rozwija się tak wolno, bo ma na utrzymaniu setkę tysięcy górników, milion rolników i milion urzędników i milion rencistów. A pracujących niewielu i mało zarabiają. Już komunizm był wydajniejszy gospodarczo od klerykalnej Polski. BTW, Co masz przeciwko Michnikowi? On zamykał kopalnie? Myśl samodzielnie, nie zamieniaj rozumu za wiarę. Wiara to oszustwo. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mazbip Musimy sie poswiecic dla ratowania Kapitalizmu IP: *.dclient.hispeed.ch 22.04.08, 00:25 Jak kazdy w Was drodzy uczestnicy tego forum zapewne wie, kapital to taki pieniadz, ktory sie rozmnaza. Nie jest to wiec pieniadz trzymany w skarpetce pod materacem, schowany w doniczce z roslinami lub trzymany w szulfadzie pod sztuccami. A sprawa najwazniejszat to to ze nie ma Kapitalizmu bez kapitalu. Tak jak nie moze byc Chrzescijanstwa bez Jezusa a Islamu bez Allaha i Buddyzmu bez Buddy. Wszyscy ktorzy wierza w Kapitalizm, we Wszechmogacy Pieniadz i Ducha Wolnego Rynku musza robic wszystko aby zapewnic rozmnazanie sie pieniadza i przetrwanie Kapitalizmu. Tego jedynie slusznego systemu, ktory wszystkim zapewni powszechny dobrobyt i zaprowadzi do Ziemi Obicanej.Widzielismy jak ogromna ilosc pieniadza wykreowala akcja .com. Niestety to sie juz skonczylo, ale nasza ofiara nie poszla na marne. Banki musialy wiec znalezc inne zrodlo kreacji pieniadza. Hipoteki. Tutaj udalo sie wykreowac olbrzynia ilosc pieniadza. Dzisiaj zadluzenie hipoteczne Polakow wynosi ponad 100 mld zlotych. W polowie 2009 ma wynosic 200 mld wg. szacunkow Expandera. Niestety i to sie konczy. Co zrobic. Pozostaje jeszcze zywnosc. Kilka dni temu czytalem w Neue Zuercher Zeitung ze w roku ubieglym wyprodukowano na swiecie o 5% wiecej zboz. Ceny wzrosly od 50% do (o ile dobrze pamietam) 150%. I o to wlasnie chodzi. Pomyslcie tylko ile dodatkowego pieniadza wykreowano. Fundusze inwestycyje, ktore inwestowaly w zywnosc osiagaja duze zyski. Mysle jednak ze z naszej strony wymagane sa jeszcze wieksze poswiecenia. Wydaje sie jednak ze wszystko jest na dobrej drodze. Rzady amerykanski i brytyjski wykorzystuja juz pieniadze podatnika dla ratowania systemu. Skupuja zle kredyty hipoteczne za dobre obligacje, a w W.Brytanii nawet upanstwowiono jeden bank, wykorzystujac do tego pieniadze podatnikow. Miejmy nadzieje ze to tylko przejsciowo i ze jakis czas bedzie on znowu prywatny. Mozna go np. sprzedac za symbolicznego funta grupie inwestorow ktora obieca doinwestowanie, wykorzystujac do tego np. nasze pieniadze z drugiego filaru emerytalnego. Wiadomo przeciez ze prywatne jest lepsze. Populisci moga tez teraz proponowac aby podnisc podatki tym przywodcom ekonomicznym, ktorzy w ubieglych latach kreujac olbrzymia ilosc pieniadza, jak najbardziej slusznie byli wynagrdzani wielomilionowymi gazami. To bylaby herazja. To sa przeciez ludzie ktorym zawdzieczamy nasz dobrobyt i nasze miejsca pracy. Teraz beda kreowac pieniadz na rynku zywnosciowym, chyba nie ma innej alternatywy. I tu chce jesze raz powtorzyc, nie ma Kapitalizmu bez kapitalu, a wiec nie ma innego wyjscia. A moze ktos ma jakis pomysl? Poza tym sami jestesmy sobie winni. Musimy przeciez konkurowac z Chinami. To nie Chiny same staly sie dla nas konkurancja. To nasi kapitalisci musili przenisc do Chin swoje fabryki, swoja technologie. Technologie, ktore zostaly w duzej czesci oplacone z naszych podatkow. To my przeciez finansujemy uniwersytety i politechniki ksztalcace inzynierow dla naszych koncernow. Bez tego transferu Chiny nigdy nie bylyby zagrozeniem dla nas. Ale my sami jestesmy sobie winni. To my zumsilismy naszych kapitalistow do zamykania fabryk w USA i Europie i otwierania ich w Chinach, bo nie chcielismy byc konkurencyjni i pracowac za taka place jak Chinczycy. Chrzescijanie poswiecali sie dla Wiary, Muzulmanie robia to jeszcze dzisiaj, my tez musimy poswiecac sie dla naszej Wiary. A tak na marginesie. Przypomnialo mi sie ze kiedys czytalem o upadku Kartaginy. Gdy zagrozenie ze strony Rzymu bylo juz bardzo duze, kaplani upominali wiernych o scisle przestrzaganie religii i skladanie pierworodnych synow Molochowi. Kartaginczycy w tych czasach zyli w dobrobycie i nie przestrzagali juz scisle kanonow swojej wiary. W obliczu tak ogromnego zagrozenia ilosc ofiar zwiekszyla sie znaczaco. Niestety nic im to nie pomoglo. Byc moze jednak ich wiara nie byla dosc gleboka. Istnieja mianowicie relacje z tego czasu, ktore mowia ze bogaci kupowali nowonarodzonych od biednych, i skladali je jako swoich pierworodnych w ofierze, oszczedzajac jednoczesnie swoje dzieci. No coz, jesli Wiara nie jest prawdziwa i gleboko to moze to sie zle skonczyc. Odpowiedz Link Zgłoś
lucky81 Re: Musimy sie poswiecic dla ratowania Kapitalizm 22.04.08, 01:28 > Jak kazdy w Was drodzy uczestnicy tego forum zapewne wie, kapital > to taki pieniadz, ktory sie rozmnaza. Kapitał a pieniądz to dwie różne rzeczy. en.wikipedia.org/wiki/Capital_%28economics%29 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mazbip Re: Musimy sie poswiecic dla ratowania Kapitalizm IP: *.fmi.ch 22.04.08, 09:16 @lucky81 No coz moze tez byc kapital zaufania. Pozdrowienia mazbip Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: politykler komóh Ja jadam tylko baby z nosa i miód z uszu . n/t IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.04.08, 07:18 Odpowiedz Link Zgłoś