Dodaj do ulubionych

choroba rozchodnika

03.07.20, 10:42
Od wielu lat mam na tarasie różne gatunki rozchodnika w dużych donicach na tarasie. W tym roku po raz pierwszy moje ulubione rozchodniki zachorowały. Wszystkie, bez względu na odmianę. Co to jest, co robić? To moje ulubione rośliny, od lat nie do zdarcia...
Obserwuj wątek
  • enith Re: choroba rozchodnika 03.07.20, 16:20
   Wygląda na chorobę grzybową. Nie mieliście w Polsce bardzo dużo deszczu ostatnimi czasy? Rozchodniki to rośliny w większości sucho- i słońcolubne. Za mokro, za ciemno, za ciasno i grzyb się zaczyna panoszyć.
   Możesz spróbować oprysku fungicydem o szerokim spektrum działania, ale musisz też jakoś chronić te skrzynki przed deszczem, jeśli nadal intensywnie pada. Pędy mocno porażone powinnaś wyciąć i nie kompostować. Nie zraszaj roślin przy podlewaniu, podlewaj pod roślinę, gdy ziemia jest już mocno sucha.
   Niestety, mokra pogoda nie sprzyja roślinom podatnym na grzyba. Ja miałam tu kiedyś tak mokrą wiosnę, że wszystkie moje piwonie poraziła szara pleśń i nie doczekałam się ani jednego kwiatu z kilkunastu roślin.
    • horpyna4 Re: choroba rozchodnika 03.07.20, 21:16
     Przede wszystkim ochronić je trochę przed deszczem, ale muszą mieć dużo światła. Może wykombinować im jakiś daszek ze szkła albo z pleksi? Chodzi o to, żeby miały jak najwięcej słońca.

     Potraktować środkami przeciw grzybom pewnie można, ale ja nie jestem specjalistką od środków chemicznych, więc nie podpowiem, co kupić. Ale i tak powinny przedtem zostać zabezpieczone przed moczeniem.

     No i ziemia też nie powinna być za mokra, nie tylko liście.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka