Dodaj do ulubionych

"Ostatnie pytanie" Isaaca Asimova - reset entropii

30.06.20, 13:22
Przez przypadek natknąłem się na dyskusję o opowiadaniu Isaac'a Asimova pt: "Ostatnie pytanie", opublikowanym w roku 1980

Na znanym portalu "Wykop" [ www.wykop.pl/link/191036/ostatnie-pytanie-krotkie-opowiadanie-isaaca-asimova/ ] ktoś napisał:

[ pablitow 11 lat temu-87, Dzień Dobry, Nie jestem analfabetą, ale nie potrafię się skoncentrować długo. Potrzebuje ciągłej zmiany bodźców, dlatego mam kłopot z czytaniem długich tekstów. Jeśli byłby ktoś tak miły i mi streścił w paru słowach o co chodzi.]

Wyjaśnienia udzielane wtedy owemu Internaucie zainteresowały mnie. Przeczytałem w/w opowiadania Isaaca Asimova.

[ www.youtube.com/watch?v=oZiZRnnRFQI
www.sadistic.pl/ostatnie-pytanie-vt430944,15.htm
kupdf.net/download/isaac-asimov-ostatnie-pytanie_5c2be2fae2b6f5af3acad143_pdf
pl.qwe.wiki/wiki/The_Last_Answer ]

Konstrukcja opowiadania napisanego przed 40 laty jest wspaniała. Oto fragment:

[— A może któregoś dnia będziemy w stanie odtworzyć to wszystko? Odbudować? —
powiedział.
— Nigdy.
— Zapytaj Multivaca.
— To ty go zapytaj. No, spróbuj! Stawiam pięć dolarów, że powie, iż to jest niemożliwe do
zrobienia.
...
— Pytanie to można było sformułować prościej, np. tak: czy możliwe jest, aby całkowita
entropia Wszechświata zaczęła maleć?
]

Pytanie to jest stawiane w opowiadaniu coraz to "silniejszej inteligencji" wielokrotnie.

W końcu wychodzi na to, co teraz mówimy we wszystkich szkołach na całym świecie... że zaistniał Big Bang.
Oznacza to, że wzrastająca entropia nagle zostaje zresetowana. Wychodzi więc na to że Wszechświat nie jest
układem izolowanym.

Ośmielam się postawić tutaj, dzisiaj pytanie szanownym dyskutantom grupy "Nauka":

Dlaczego nasz Wszechświat nie jest układem izolowanym? Co istnieje ponad czasoprzestrzenią Wszechświata?

Aby moje pytanie było precyzyjne podaję w P.T. fragmenty z Wikipedii dotyczące entropii.

~ Andrew Wader
..............................
P.S.

Według Wikipedii [ pl.wikipedia.org/wiki/Entropia ] :

[ Entropia – termodynamiczna funkcja stanu, określająca kierunek przebiegu procesów spontanicznych (samorzutnych) w odosobnionym układzie termodynamicznym. Entropia jest miarą stopnia nieuporządkowania układu[2] i rozproszenia energii[3]. Jest wielkością ekstensywną[b]. Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki, jeżeli układ termodynamiczny przechodzi od jednego stanu równowagi do drugiego, bez udziału czynników zewnętrznych (a więc spontanicznie), to jego entropia zawsze rośnie. Pojęcie entropii wprowadził niemiecki uczony Rudolf Clausius.

... i niżej...

w podrozdziale hasła pt: "Kosmologia"

Według II zasady termodynamiki każdy układ izolowany dąży do stanu równowagi, w którym entropia osiąga maksimum. Zakładając, że Wszechświat jako całość jest układem izolowanym, powinien on również dążyć do równowagi. Wychodząc z tych założeń, Hermann von Helmholtz wysunął hipotezę śmierci cieplnej Wszechświata, według której Wszechświat w końcu dojdzie do równowagi termodynamicznej, w której niemożliwa będzie zamiana energii cieplnej na pracę, przez co niemożliwy będzie rozwój Wszechświata. Stwierdzenie tego faktu jest jednak stosunkowo trudne do zaobserwowania i dlatego prowadzi się liczne dyskusje, czy Wszechświat jest, czy nie jest układem izolowanym, czy też tylko zamkniętym, oraz czy rzeczywiście dąży jako całość do równowagi. Przeciwnicy tej koncepcji są zdania, że rozszerzającego się Wszechświata nie można traktować jako układu izolowanego, gdyż nie można wyznaczyć obszaru, z którego nie wychodziłoby promieniowanie. Wiadomo jedynie, że entropia olbrzymiej większości znanych układów izolowanych rośnie w kierunku, który nazywamy przyszłością. Tak więc, z tego punktu widzenia, termodynamika określa kierunek upływu czasu (tzw. termodynamiczna strzałka czasu).

Według Boltzmanna aktualna entropia Wszechświata jest jeszcze bardzo niska, w porównaniu z wartością „docelową”, na co dowodem miały być wysokie
Współcześnie taka interpretacja entropii jest jednak uważana za całkowicie nieuprawnioną z kosmologicznego punktu widzenia.]
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka