Gość: Heraldek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.08.06, 00:57 Podwójne planemo - ni pies ni wydra.... Jak Kaczynscy..... Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: Miś W kosmosie jeszcze jest wiele rzeczy do odkrycia IP: 70.255.209.* 04.08.06, 02:13 Przeciez dotychczas mozemy zobaczyc niemal wylacznie obiekty w naszym ukladzie slonecznym lub tylko gwiazdy poza nim. Dopiero niedawno zaczeto zauwazac obiekty takie jak opisane w artykule, ktore swieca bez reakcji termojadrowej. Nalezy mniemac, ze olbrzymia wiekszosc obiektow astronomicznych jest dla nas niezauwazalna. W miare postepu w astronomii bedziemy dowiadywali sie o coraz nowych odkryciach. Moze ta czarna materia stanowiaca przewazajaca czesc masy kosmosu, black matter, to nie egzotyczny stan materii, a planety, kamienie, pyl, gaz w miejscach kosmosu nie oswietlonych przez pobliskie gwiazdy, a wiec dla nas nie zauwazalne? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kami Re: W kosmosie jeszcze jest wiele rzeczy do odkry IP: *.zgora.dialog.net.pl 04.08.06, 09:26 No raczej owa "black matter" to nie głazy, pył czy nieoświetlone obiekty, je chociaż są dla nas niewidoczne, tak naprawde są dostrzegalne ponieważ posiadają pewną masę i oddziaływują z innymi obiektami(gdy tak owe są), zakrzywiają czasoprzestrzeń(gdy ich nie ma) [rozwiązanie Einiego:p w OTW], emituja promieniowanie spoza zakresu widzialnego (czyli nadfiolet lub podczerwień). A ciemna materia... powstała ponieważ rachunki teoretyków się nie zgadzają, wszechświat się rozszerza coraz szybciej a teoretycznie nie powienien[zbyt mało materii]. Przypomne że podobny problem był w XIX wieku ze światłem, problem tzw. dualizmu kurpuskularno-falowego czyli dwojakiej natury światła (światło jako uporządkowany ruch czasteczek fotonów, oraz fala o określonej czestotliwosci) o której tak naprawde nie wiedziano, wiec wymyslono eter:p... Ciekawa teoria również XIX wieku, a mianowicie "cieplnik":D kto studiuje astrofizyke lub cosik pokrewnego napeno spotkał sie z tą pierdoła (z naszego punktu widzenia:) ) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: :-)W Re: W kosmosie jeszcze jest wiele rzeczy do odkry IP: *.pwpw.pl 04.08.06, 12:28 Ja bym się tak z eteru nie wyśmiewał. Jest to sposób nazwania próżni, która ma całkiem ciekawe właściwości fizyczne choć praktycznie jest pusta. A może sama idealnie pusta przestrzeń nie mogłaby przenosić energii w postaci fali elektromagnetycznej. Próba przypisania własności fizycznych próżni eterowi nekoniecznie jest błędem, a może tylko sposobem do łatwiejszego zrozumienia tematu. Tam gdzie stałe elektryczna i magnetyczna są równe 0 lub niskończoności fala elektromagnetyczna nie może się propagować. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Miś Trudnosci w wykrywaniem planet i glazow IP: *.dsl.rcsntx.swbell.net 04.08.06, 13:17 Gość portalu: kami napisał(a): > tak naprawde są dostrzegalne ... emituja > promieniowanie spoza zakresu widzialnego (czyli nadfiolet lub podczerwień). Dlugosc fali emitowanego swiatla jest odwrotnie proporcjonalna do temperatury obiektu, lambda = ~1/T, a ilosc promieniowanej energii jest proporcjonalna do czwartej potegi temperatury. Czyli prawdą jest, ze zimne obiekty emituja minimalna ilosc podczerwieni. Natomiast nadfiolet, ktorego dlugosc fali jest krotsza od swiatla widzialnego praktycznie nie jest emitowany przez obiekty na tyle zimne, ze nie emitujace swiatla widzialnego. Pole grawitacyjne umozliwia wykrywanie olbrzymich planet krazacych wokol gwiazd, bo ich pole grawitacyjne porusza te gwiazdy. Natomiast mniejsze planety, nie mowiac nawet o glazach, sa dla nas jak narazie niewykrywalne. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kami Re: Trudnosci w wykrywaniem planet i glazow IP: *.zgora.dialog.net.pl 04.08.06, 18:01 no bardzo interesujące stwierdzenie lambda jest proporcionalne do 1/temperatura :p a ja myslałem ze do odwrotności czasu, kurde po astrofizyce człowiek wielu rzeczy się dowiaduje:D no ale wszystkiego rozumieć nie musi...:p Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kami Re: Trudnosci w wykrywaniem planet i glazow IP: *.zgora.dialog.net.pl 04.08.06, 18:11 dobra dość dowcipów każdy szkolanik wie (o ile mial kinematyke na poziomie podstawowym:)) ze droga = prędkość * czat, tutaj droge "zamieniamy" na długość fali, prędkośc na stałą "c" a czas na okres!! a nie temperature!! zasadnicza różnica wystarczy sprawdzić jednostki. Powodzenia:)) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Miś Pech na astrofizyce IP: *.dsl.rcsntx.swbell.net 05.08.06, 10:13 Gość portalu: kami napisał(a): > kurde po astrofizyce człowiek wielu rzeczy się dowiaduje > .., ze droga = prędkość * czat, tutaj droge "zamieniamy" na długość > fali, prędkośc na stałą "c" a czas na okres!! a nie temperature!! To pech, ze czlowiek na astrofizyce nuczyl sie tylko d = v * t, a nie slyszal o prawach opisujacych promieniowanie cial czarnych. Gdyby w liceum uczyl sie fizyki, to tez mialby szanse tego sie dowiedziec. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kami Re: Pech na astrofizyce IP: *.zgora.dialog.net.pl 05.08.06, 20:50 jak juz to ciał "doskolane czarnych" mistrzu:p a wspomniany wzór odnosi sie do problemu i dziecinnego błędu wykonanego przez "przedpisarza":) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: r. Re: W kosmosie jeszcze jest wiele rzeczy do odkry IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.08.06, 14:23 > No raczej owa "black matter" to nie głazy [...] Jezeli juz to: "dark matter" r. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Michal Bez sensu !! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.08.06, 10:59 Jezeli te obiekty maja 14 a drugi 7 % masy Jowisza to jak moga miec 1 % masy slonca. Nawet gryby sie odniesc do miazdzacej skali mas obu tych obiekto (slonce jowisz) to jednak jest to zupelnie bez sensu Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jola_dywity [...] IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.08.06, 11:04 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Miś Czytaj uwazniej IP: *.dsl.rcsntx.swbell.net 04.08.06, 13:08 Gość portalu: Michal napisał(a): > Jezeli te obiekty maja 14 a drugi 7 % masy Jowisza .. Obiekty maja masę - pierwszy z nich 14 razy, a drugi - 7 razy większą od Jowisza. To jest 1400% i 700% masy Jowisza. Michale - czytaj uwazniej! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mentor Brązowe karły nie świecą na brązowo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.08.06, 12:10 Autor artykuliku napisal: "brązowe karły (...) oddają już tylko nagromadzone ciepło, świecąc słabo na brązowo". Nieprawda! Brązowe karły wcale nie mają barwy brązowej. Taką nazwę nadano im tylko dlatego, żeby odróżnić je od innych obiektów astronomicznych zwanych też karłami - białych, czarnych, żółtych i czerwonych - a brakowało już kolorów ;) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Z Re: W kosmosie są bezpańskie planety IP: *.k2.pl / *.k2.pl 04.08.06, 12:12 Heh, wygląda to na zwykły mikroukładzik planetarny. Gwiazda, czyli brązowy karzeł i jedna planetka. Ze względu na porównywalną masę, krążą wokół wspólnego środka ciężkości. No i co tu takiego dziwnego... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: astromajster Re: W kosmosie są bezpańskie planety IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.08.06, 12:27 "Heh, wygląda to na zwykły mikroukładzik planetarny. Gwiazda, czyli brązowy karzeł i jedna planetka. Ze względu na porównywalną masę, krążą wokół wspólnego środka ciężkości. No i co tu takiego dziwnego..." my takie ze szwagrem po wypiciu litra robimy na poczekaniu i puszczamy w kosmos, ot tak... fajna zabawa. a PO to żeczywiście jedna banda złodziei. jak samoobrona i sld razem wzięte. niestety porządne PIS musi się z nimi męczyć na wózku...(:-( pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
madcio Re: W kosmosie są bezpańskie planety 04.08.06, 13:02 Jak dla ciebie Bezprawie i Niesprawiedliwość są w porządku, to już więcej pytań do pana nie mam. :D Dobra, wiem, politycznych trolli się nie karmi... Odpowiedz Link Zgłoś
cynozura Re:Przyjacielu najmilszy!Ongiś był taki... 04.08.06, 16:45 ...dowcip:"A mnie,obywatelu sierżancie,to wszystko się z dupą kojarzy." To,oczywiście -jak się domyślasz-tylko fragment wspomnianego dowcipu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jan albedo Re: W kosmosie są bezpańskie planety IP: *.quinnpumps.com 04.08.06, 17:00 Cokolwiek najbardziej dziwacznego i niezrozumialego zostalo lub zostanie odkryte w naszym Wszechswiecie, to nic i chyba nigdy nie zastpi i nie dorowna takiemu Fenomenowi i tak niepowtarzlnej rzeczy jak NASZA ZIEMIA. P.S. Nie odpowiadam na list Heraldka, choc zgadzam sie z Nim w 100%. Po prostu nie moge w inny sposob dostac sie " na lamy GW" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: nitjer Zawsze mówię, że Wszechświat niejednym zaskoczy IP: *.toya.net.pl 04.08.06, 17:34 I czekam na odkrycie takiego niezwykłego układu, w którym wokół jakiejś gwiazdy podobnej do Słońca będzie krążył brązowy karzeł. A po orbicie identycznej jak brązowego karła, w którymś z jej punktów libracyjnych będzie znajdować się planeta podobna do Ziemi. Jakże niezwykle by to wyglądało gdyby brązowy karzeł i ta planeta obiegały owo słońce w odległości akurat 150 mln km. Jakże niezwykłe mogłyby być widoki, mity i kosmologiczne dociekania mieszkńców takiego globu. Ciekawe czy uważaliby swoją sytuację za wyjątkową i wyciągali z niej bardzo metafizyczne wnioski ? Ludzie na pewno w takiej sytuacji takowe by wyciągnęli. Co o tym sądzicie ? Odpowiedz Link Zgłoś
madcio Re: Zawsze mówię, że Wszechświat niejednym zaskoc 14.08.06, 15:27 > I czekam na odkrycie takiego niezwykłego układu, w którym wokół jakiejś > gwiazdy podobnej do Słońca będzie krążył brązowy karzeł. A po orbicie > identycznej jak > brązowego karła, w którymś z jej punktów libracyjnych będzie znajdować się > planeta podobna do Ziemi. Jakże niezwykle by to wyglądało gdyby brązowy karzeł > i ta planeta obiegały owo słońce w odległości akurat 150 mln km. Hmmm. Takie coś byłoby chyba stabilne (cos mi się kołacze po głowie, ze gdzieś czytałem na temat opracowania naukowców o możliwości istnienia planet dosztukowanych "na drugiego" na tej samej orbicie). Im większa masa głównego ciała niebieskiego, tym większy moze być glob w L4 i L5 na stabilnej orbicie. >Ciekawe czy uważaliby swoją sytuację za wyjątkową i wyciągali z > niej bardzo metafizyczne wnioski ? Co pan. Już nasza sytuacja była podstawą do bardzo, bardzo metafizycznych wniosków. Odpowiedz Link Zgłoś
dosc_tego eeee tam ja juz sobie kilka kupilem..... 14.08.06, 20:46 i mam zamiar je odsprzedac oczywiscie 100 drozej :-))))) Odpowiedz Link Zgłoś