Dodaj do ulubionych

Nowe wypracowanie maturalne

IP: *.elk.mm.pl 30.03.04, 19:31
Dlaczego każdy licealista MUSI umieć napisać analizę i interpretację wiersza
na nowej maturze? Pytanie to zadaję, będąc polonistką.Na starej maturze
interpretację wybiera śladowy procent maturzystów, a na nowej ma to być
norma. Rozumiem na poziomie rozszerzonym-ten poziom wybiorą humaniści, ludzie
oczytani, rozumiejący i lubiący poezję.To trudna praca, a na nowej tę
interpretację trzeba jeszcze napisać "pod model odpowiedzi". Interpratacja i
analiza porównawcza utworu poetyckiego była moją pisemną pracą na polonistykę
w Gdańsku, ale to były świadomie przeze mnie wybrane studia. Czy tylko ja mam
takie odczucia?
Obserwuj wątek
    • martini_very_bianco Re: Nowe wypracowanie maturalne 31.03.04, 23:32
      A ja uważam, że to dobry pomysł, ponieważ analiza i interpretacja są rzeczami
      całkowicie wyuczalnymi - trzeba tylko poświęcić trochę czasu, żeby ludzi
      nauczyć, jak to robić. W interpretacji trudno lać wodę, konkret i tyle, a w
      polskich szkołach baaaardzo często uczy się wodolejstwa.
      W moim liceum analizę i interpretację wybierało niewiele osób, ale na pewno
      nie były to ilości śladowe, i w więkoszści byli to faceci z mat-fizów. Efekty
      były zawsze bardzo dobre, bo porządna analiza wymaga, jak sama nazwa wskazuje,
      analitycznego myślenia. A oczytanie... Hmmm... Michał Głowiński: "Metody
      wewnętrzne i zewnętrzne w czytaniu tekstu" na pewno pamiętasz ten artykuł,
      skoro jesteś polonistką, na pewno to pamiętasz.
      • Gość: myslak Re: Nowe wypracowanie maturalne IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.04.04, 06:54
        W 4-letnim liceum można było ODUCZYĆ absolwentów podstawówek liczenia epitetów
        i WYUCZYĆ analizy.

W nowym LO, w czasie wariackiego pędu po tekstach przez 2 lata, można tylko
        zniechęcić do poezji.
        Ja się zgadzam: uczenie "pod model" (i to pospieszne!) jest gorsze, niż
        starozytna metoda "co poeta miał na myśli".
        • martini_very_bianco Re: Nowe wypracowanie maturalne 01.04.04, 12:53
          No to może po prostu już w podstawówce nie uczyć liczenia epitetów, a zacząć
          uczyć logicznie i sensownie myśleć? Matko, ale się cieszę, że szkołę skończyłam
          parę lat temu i nie załapałam się na te wszystkie zawirowania...
      • Gość: MP Re: Nowe wypracowanie maturalne IP: *.fuw.edu.pl 01.04.04, 13:36
        Czy w każdym wierszu analiza pod względem treści (interpretacja) jest czymś
        jednoznacznym?
        Lub idąc dalej: czy napisano choć jeden niebanalny wiersz, dla którego jest to
        absolutnie jednoznaczne?

A w związku z tym:
        Czy analiza użytych środków jest niezależna od interpretacji?
        Czy jest do pomyślenia model odpowiedzi tak pojemny, że zdolny pomieścić
        wszystkie możliwe interpretacje i ich konsekwencje dla dokonywanych analiz?

A może chodziło Ci o to, że "całkowicie wyuczalna" jest ta jedynie słuszna
        analiza i interpretacja?
        • Gość: Majka e tam... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.04.04, 14:16
          Martini teoretyzuje :)

Czytałam dzisiaj uczniom dwie interpetacje "Spójrzmy prawdzie w oczy" S.
          Barańczaka. Obie napisane przez autorytety. Każda z nich dotyczyła zupełnie
          innej płaszczyzny wiersza i inne były wnioski końcowe. Oba teksty świetnie
          napisane.
          Każdy z autorów na Nowej Maturze dostałby minimum punktów: nie zawarli w swoich
          wypowiedziach wszystkich elementów wymaganych przez model.

Słynna była w swoim czasie próba dokonana na Wielkich Interpretatorach
          uniwersyteckich : żaden nie zmieścił się w przydziałowych 110 minutach ;)
          Niestety, nikt nie wyciągnął z tego wniosków :((

Wracamy do średnowiecza: uczymy, co trzeba w wierszu znaleźć. Nie uczymy czytać
          poezji. Może by się i udało, ale w liceum trwającym dużo dłużej.
          (Tylko po co? ;))
        • martini_very_bianco Re: Nowe wypracowanie maturalne 01.04.04, 22:18
          No jeju, przecież o to chodzi, że nie jest jednoznaczna! Włsśnie tak ma być.
          Chodzi o to, żeby uczeń uzasadnił, dlaeczego myśli tak, a nie inaczej. Żeby
          wykazał się umiejętnością analitycznego myślenia, a nie pisał kolejne
          wodolejstwo na jakiś "przekrojowy" temat. Jeśli napiszesz, inwokacja Pana
          Tadeusza to monolog homoseksulaisty do skierowany do nowego obiektu
          westchnień, to o ile to porządnie uzasadnisz i Twoje rozumowanie będzie się
          trzymało tak zwanej kupy, to uważam, że sprawdzający powinien docenić precyzję
          wywodu i umiejętność logicznego myślenia, a nie poglady. Przepraszam, jeśli
          obraziłam czyjeś patriotyczne uczucia:)

16%VOL
          • Gość: MP Re: Nowe wypracowanie maturalne IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.04.04, 22:25
            Martini...
            Czy Ty wiesz co to jest model odpowiedzi?
            Wejdź sobie na strone CKE i pobierz syllabysa.
            A potem zaproponuj taki syllabusopodobny model,
            w którym by się zmieściło wszystko to co
            piszesz o inwokacji łącznie z "obiektem westchnień".
            Jak Ci się uda, to masz u mnie martini :-)
            • martini_very_bianco Re: Nowe wypracowanie maturalne 01.04.04, 23:02
              HEHEHE, ale to są dywagacje czysto teoretyczne, bo ja na szczęście opuuściłam
              liceum, zanim to całe zawirowanie się zaczęło:))))) Nie uczę i te modele...
              hm... Czy możesz mnie zaprosić na martini i bez tego?

16%VOL
              • Gość: MP Re: Nowe wypracowanie maturalne IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.04.04, 03:58
                :-)
                A kto tu pisał o zaproszeniu? Gdybyś zapracowała wysłałbym przez posłańca :-)
                • martini_very_bianco w sprawie martini 02.04.04, 18:22
                  widzisz, ja nie muszę pracować, wystarczy, że jestem i już wszyscy ślą mi
                  martini przez posłańców. Oczywiście, tylko ci na tyle rozgarnięci, żeby to
                  docenić...

16%VOL
                  • Gość: MP Re: w sprawie martini IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.04.04, 20:40
                    :-)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka