Dodaj do ulubionych

Umowa z Lekaro podpisana

19.11.13, 19:02
Umowa z Lekaro podpisana, od 1 lutego 2014 ta firma odbierze nasze odpady.
W przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych odpady zmieszane będą odbierane co najmniej raz na dwa tygodnie, a suche odpady segregowane (np. papier, karton, plastik, kartony po sokach i mleku) oraz szkło - co najmniej raz na cztery tygodnie.
Obserwuj wątek
    • miedzylesianin1 Re: Umowa z Lekaro podpisana 20.11.13, 10:46
      Skoro miasto podpisało umowę, to może niech podadzą nowe, bardziej korzystne stawki. Chciałbym wiedzieć ile mamy płacić od 1 lutego. Umowa jest, ale nie wiemy za ile. Żeby zaraz się nie okazało, że będzie dwukrotnie drożej.
    • ceziu75 Re: Umowa z Lekaro podpisana 21.11.13, 10:40
      To krok w dobrym kierunku. Tam gdzie nie ma wątpliwości podpisać umowy na wywóz śmieci, przygotować mieszkańców pojemniki itp. zdobędzie się doświadczenie jak to przebiega w innych dzielnicach, gdzie zgłoszono protesty do przetargu. Jednak mieszkańcy Dzielnic czekają na obniżkę "opłaty śmieciowej" zapowiadaną gdyż firmy, które wygrały przetarg o wiele mnie będą chciały dostać niż zakładał to Ratusz. I jeszcze jedno jak widzimy dzielnice gdzie pzeważają domki tańszy wywóz niż w blokach czyli upadł podtawowy argument Ratusza i Rewolucji Śmieciowej usprawiedliwiający 89 zł/ miesięcznie od domku czy teraz 60 zł/ miesięcznie od domku.
      • balbec Re: Umowa z Lekaro podpisana 11.01.14, 16:44
        Jak wygląda sytuacja z tymi śmieciami? Niby od 1 lutego ma być Lekaro, ale czy oni coś już robią? Czy dadzą pojemniki i kiedy? U mnie stara firma odbierze śmieci za 2 tygodnie po raz ostatni i zapewne wtedy zabierze swój pojemnik. I potem nie wiem - czy mam sobie sam organizować pojemnik, czy ktoś z Lekaro przyjedzie (bo chyba mieli dawać pojemniki)? Wiecie może jak to ma wyglądać?
          • ceziu75 Re: Umowa z Lekaro podpisana 14.01.14, 08:44
            Pozwólcie, że się podzielę swoimi odczuciami na temat Lekaro. U mnie byli 10.01.2013 r. zostawili pojemnik szary nowy i pakiet startowy dwa worki czerwone i jeden zielony na szkło, po za tym ulotkę jak segregować, którą można znaleść na stronie miasta. Z tej ulotki nie wiele wynika co zrobić z pozostałymi śmieciami, które nie pasują do czerwonego lub zielonego worka lub pojemnika na zmieszane.np. butelki po oleju, żarówki, opakowania po farbach, lakierach itp..
            Ja podobnie jak ktoś inny mam pojemnik Bysia, i po raz ostatni wywiozą go po 20 tym stycznia..
            Jak wiecie nie należę do tych co czynią pochwały, ale poza ulotką oceniam bardzo dobrze akcję przekazywania pojemników przez LEKARO, sprawnie. Wiem, że wywóz śmieci zmieszanych będzie odbywał się dla mieszkańców domków co 2 tygodnie niezależnie czy do tej pory mieli odbierane co tydzień czy co 2 tygodnie i 1 raz w miesiącu worki czerwone i worek zielony. Harmonogram wywozu ma być dostępny na stronie internetowej LEKARO po 27.01.2014 r. Lekaro uruchomiło infolinię na którą można dzwonić i się dowiedzieć więcej informacji.. Wed ług mojego odczucia idzie to im nieźle, widać po Dzielnicy jeżdżą samochody i rozwożą pojemniki.
            • w_v_w Re: Umowa z Lekaro podpisana 14.01.14, 13:59
              ceziu75 napisał:
              [...]
              > , które nie pasują do czerwonego lub zielonego worka lub pojemnika na zmieszane
              > .np. butelki po oleju, żarówki, opakowania po farbach, lakierach itp..
              > Ja podobnie jak ktoś inny mam pojemnik Bysia, i po raz ostatni wywiozą go po 20
              > tym stycznia..
              > Jak wiecie nie należę do tych co czynią pochwały, ale poza ulotką oceniam bardz
              > o dobrze akcję przekazywania pojemników przez LEKARO, sprawnie. Wiem, że wywóz
              > śmieci zmieszanych będzie odbywał się dla mieszkańców domków co 2 tygodnie nie
              > zależnie czy do tej pory mieli odbierane co tydzień czy co 2 tygodnie i 1 raz w
              > miesiącu worki czerwone i worek zielony. [...]

Wlasnie od godziny jestem szczesliwa posiadaczka rzeczonego pojemnika, tyle tylko, ze pan powiedzial, ze odbior smieci bedzie co tydzien!

A ta poza tym, to powiedzial, ze nie bardzo sie rozeznaja w tym burdlu :D.

Wawerka
    • marianna02 Re: Umowa z Lekaro podpisana 11.01.14, 19:30
      W Starym Aninie pojemniki już jak widzę rozwiezione, na pewno dostali ci co mieli wcześniej umowy z MPO.
      Sąsiadka była w gminie - podobno stawka bez zmian. Jej dali zły pojemnik - gmina odesłała ją do Lekaro. Więc rozumiem, że gmina poza braniem pieniędzy nic nie robi ...
      • kitop Re: Umowa z Lekaro podpisana 12.01.14, 18:45
        U mnie, przy Trakcie przywieżli pojemnik, postawili pod furtką i pojechali. Dwa dni później znów mi chcieli zostawić pojemnik. I bardzo się dziwili, że nie chcę. Jak w tej firmie jest taki porządek to ja dziękuję. A poza tym - jeden worek na dwa tygodnie to jakaś głupota! A co mam zrobić z drugim workiem? Wywieźć do lasu? Dotychczas ledwo się mieściłem w jednym worku tygodniowo.
        Oj chyba już zacznę tęsknić za MPO.
        • w_v_w Re: Umowa z Lekaro podpisana 13.01.14, 18:45
          U mnie byl "beta tester" z jakims formularzem LEKARO, zapytal ile chce pojemnikow i jakiego dnia zycze sobie wywoz. Niestety nie potrafil powiedziec jak to bedzie faktycznie wygladalo i jakie beda koszty. Co prawda konsultowal sie z jakas dyzurna z "Urzedu" ale to na niewiele sie zdalo.
          Ciemnosc, widze ciemnosc:D

Wawerka
          • yasemin1 Re: Umowa z Lekaro podpisana 13.01.14, 20:56
            Jak to dają ile się chce. U mnie był gość i jak się dowiedział, że nie oddaję pojemnika firmie co do tej pory odbiera śmieci bo to mój własny pojemnik to powiedział, że tylko go oczipuje i już, a dawać nic nie może w takiej sytuacji. To znaczy, że mnie oszukał i przekręcił pojemnik dla siebie?
            Po za tym powiedział, że wszystkie te rzeczy co nie można wrzucać do zielonego i czerwonego worka np. artykuły higieniczne, dezodoranty itp. to trzeba każde do oddzielnej torebki jakiejś własnej. Chyba gościa powaliło co ja sobie zrobię wysypisko śmieci dopóki za miesiąc nie przyjedzie odebrać tych kolorowych worków i tych dodatkowych torebek.
            Chyba dopłacę 12 zł i niech wszystko zabiera jak leci z jednego kosza.
            • miedzylesianin1 Niestety raz na 2 tygodnie.. 14.01.14, 15:42
              ..będą odbierać śmieci - link do lekaro z tą informacją - www.lekaro.pl/warszawa-harmonogram-wywozu/

Rozumiem, że też i cena od 1 lutego będzie o połowę niższa skoro częstotliwość odbioru spada o 1/2? Chyba, że nasza sąsiadka HGW chce nas okraść>
              Skoro do tej pory odbiór był (średnio) 4 razy w miesiącu przy cenie 72 zł, to przy odbiorze 2 razy w miesiącu cena powinna wynosić 36 zł. Nie chcę być okradany. Czy ktoś ma może nowe stawki od 1 lutego?
    • misi_o_o_misio Re: Umowa z Lekaro podpisana 15.01.14, 17:14
      A zauważyliście konieczność wystawiania śmieci przed posesję?
      Mam wiatę śmietnikową, MPO od kilku lat bez problemów odbierało z niej śmieci.

A tu nie tylko drożej, ale i trzeba dodatkowo wystawić.
      Co gorsza możemy czuć się "wyjątkowi" - SITA (Wilanów, Ursynów) a także Lekaro gdzie indziej (Wiązowna, Józefów) dopuszcza odbiór z otwartych wiat śmietnikowych - a tu jak widać uprawia samowolkę. Chyba że znowu ktoś nie dopilnował interesu mieszkańców :-(
      • miedzylesianin1 Re: Umowa z Lekaro podpisana 16.01.14, 10:02
        może się mylę, ale im chodzi o to aby przy odbiorze zeskanować kod ze śmietnika. Taki skan jest potwierdzeniem wykonania usługi, a czip służy do identyfikacji, aby rezolutny mieszkaniec nie wpadł na genialny pomysł wystawienia pojemnika z kodem, ale bez ponoszenia opłaty. Żaden problem wykonać sobie naklejkę z kodem. Gorzej z czipem w pojemniku. Może to i utrudnienie, ale wyeliminuje cwaniaków.
          • ceziu75 Re: Umowa z Lekaro podpisana 16.01.14, 11:56
            Całkowicie się zgadzam, że wystawienie pojemnika przed 6-tą rano czy tez wieczorem nie jest problemem. Ale wystawienie worków będzie problemem. Problemem będą zwierzęta, dzikie kuny, lisy, bezpańskie psy i koty, które rozrywają worki w poszukiwaniu jedzenia, no i dziki ....
          • balbec Re: Umowa z Lekaro podpisana 18.01.14, 17:48
            1/ Prosiłbym o wskazanie, gdzie znaleźliście informacje o konieczności wystawiania pojemników na ulicę? Ja mam wnękę śmietnikową w płocie - jeśli będzie otwarta furtka do tej wnęki, to oni nie pofatygują się jej otworzyć i wyjąć pojemnika? Aż nie chce mi się wierzyć... Oczywiście mogę wystawić, ale jak człowiek czasem zapomni albo gdzieś wyjedzie danego dnia, to co, przepadło?

2/ Przywieźli mi pojemnik, niestety pod moją nieobecność... I jeśli mają opróżniać co 2 tygodnie to jest to jakiś kiepski żart. Dotychczas miałem odpady odbierane też co 2 tygodnie, ale miałem pojemnik 240l (odpady zmieszane, bo nie segreguję i płacę więcej). Teraz dostałem pojemnik-liliputa i też niby ma być co 2 tygodnie? Taki pojemnik rodzina z 2 małych dzieci zapełni w 3-4 dni...

Mam nadzieję, że to wszystko się jakoś ułoży i dotrze, ale na razie mam wrażenie, że w porównaniu z dotychczasową rynkową ofertą (u mnie odbierał BYŚ) płacę 2 razy więcej za usługę 2 razy gorszą.
            • ajk10 Re: Umowa z Lekaro podpisana 18.01.14, 20:21
              Ja również miałam odbiór co 2 godnie, ale pojemnik 240l. Rodzina jest 5-osobowa i słabo wiedzę zmieszczenie się w 120 l z domkniętym pojemnikiem. A odbiór odpadów segregowanych 1x w miesiącu o już w ogóle jakaś kpina, będę chyba wozić do ekostacji, bo trzymać tego w domu nie mam jak. Za takie atrakcje zapłacę 50% więcej niż przed "reformą".
              • maczek1974 Re: Umowa z Lekaro podpisana 19.01.14, 14:00
                Witam,
                Do tej pory mialam odbierane smieci raz na tydzien, zadzwonilam do lekaro, pani przyjela moje dane i informacje ze firma ma odbierac smieci z mojej posesji co tydzien. Powiedziala ze maja strasznie duzo telefonow z pretensjami mieszkancow co do czestotliwosci odbierania. Po 27stycznia podadza nowe harmonogramy. Drugi telefon wykonalam do urzedu miasta, i poinformowali mnie ze to nie lekaro ustala czestotliwosc odbiorow tylko wlasciciel posesji informuje z jaka czestotliwoscia do tej pory byly odbierane smieci. Prosze dzwoncie do lekaro i zglaszajcie swoje roszczenia w sprawie smieci.
                • czarny-azorro To jakie były warunki przetargu ? 19.01.14, 21:25
                  Jak miasto określiło obowiązki firm odbierających odpady, jeżeli teraz mieszkańcy sami muszą walczyć o częstotliwość odbioru śmieci?
                  Nie wyobrażam sobie odbioru śmieci co 2 tygodnie w sezonie letnim.
                  Nie wyobrażam sobie składowania opakować przez miesiąc.
                  Dlaczego nie będzie sieci publicznych kontenerów do odpadów segregowanych - przecież to rozwiązanie zastosowały z powodzeniem chyba wszystkie kraje europy?
                  Dlaczego......
                  Dlaczego.....
                  i pytanie podstawowe
                  Dlaczego pozwoliliśmy na takie zarządzanie naszym miastem .........
                        • marianna02 Re: To jakie były warunki przetargu ? 20.01.14, 07:56
                          Segregacja, utylizacja itp. ... wszystko rozumiem.
                          Tylko z tego co pamiętam z poprzednich wypowiedzi urzędasów, przewodnią myślą było to by obywatele nie wyrzucali śmieci do lasu. Więc skoro polikwidowano ogólnodostępne kontenery na śmieci segregowane , ceny za wywóz poszły w górę, śmieci będą wywożone rzadziej, wszystko trzeba ustalać samemu z firmą wywożącą śmieci, to ja jednak wolę stary system, gdzie mam podpisaną przez siebie umowę z firmą , którą sama wybieram i sama decyduję ile płacę i co ile mi wywożą pojemniki. Bo teraz płacę gminie według jej widzimisię i nie mam żadnego wpływu na jakość usług. Po prostu monopol jak za komuny.
                          Jedyny plus jaki widzę w obecnym systemie to to, że mojej ulicy nie będą rozjeżdżały śmieciarki 4 firm a tylko jednej.
                        • ajk10 Re: To jakie były warunki przetargu ? 20.01.14, 08:33
                          aninianin napisał:

> Polowa tych tanich firm wywozila smieci na lewo , a segregacja byla sciema.

Korzystałam z usług jednej z największych firm na rynku - Bysia. Nie wiem czy mieli ceny niższe od konkurencji ale ciężko byłoby im takie ilości śmieci upchnąć gdzieś na lewo.
                          • ceziu75 Re: To jakie były warunki przetargu ? 20.01.14, 09:08
                            Ja też korzystałem z Bysia przyznać muszę tanio, solidnie , usługa świadczona na wysokim poziomie. Myślę, że twierdzenia o wyworzeniu śmieci do lasu przez firmy to w dużej mierze wymysł "urzędników z Ratusza". Posegregowane śmieci to towar za który jest konkretna kasa, nikt przy zdrowych zmysłach nie pozbywa się źródła pieniędzy. W mojej ocenie jest to "teoria" stworzona na potrzebę usprawiedliwienia wysokiej opłaty śmieciowej w porównaniu do gmin ościennych. Jesli Byś i inne podmioty odbierały śmieci nawet z 4-6 domów na ulicy taniej to napewno firma, która odbiera pokolei dom po domu za wyższą stawkę o 100 % opłaca się jej.
                              • marianna02 Re: To jakie były warunki przetargu ? 20.01.14, 10:33
                                aninianin napisał:

> Tutaj w jednym macie racje: skoro przetargi sa odzielnie dla kazdej dzielnicy t
                                > o ceny za smieci w kazdej powinny byc ustalane indywidualnie w zaleznosci od uz
                                > yskanej ceny na przetargu.

No tak aninianinie, ale czy wyobrażasz sobie, ze w Aninie wywóz będzie kosztował np 60 zł , a na Mokotowie (za tę samą usługę z tą samą częstotliwością) - 45 zł ?
                                W/g mnie każdy sam powinien wybierać sobie firmę tak jak to było do tej pory. Wybór firmy narzucony przez gminę jak widać nie gwarantuje ani lepszej jakości usług ani niższej ceny. Jeszcze jeden pośrednik, który - nie ujmując - nic nie robiąc zbiera kasę .
                                Jeśli chodzi o wywóz przez firmy śmieci na dzikie wysypiska - przecież są odpowiednie instytucje kontrolne.

• aninianin Re: To jakie były warunki przetargu ? 20.01.14, 11:20
                                  To niewykonalne. Zalozenie jest zeby teraz kazdy placil. Dlatego oplaty musi pobierac miasto. A firma nie dostaje tej kasy od ratusza , tylko calosciowo za cala dzielnice gdzie wygrala przetarg jedna zbiorcza sume. I teraz jak chcesz tu kilka firm? W takim systemie nie da sie ich wsadzic. Chyba ze chcesz placic 500 zl miesiecznie, zeby ratusz mogl oplacic 10 firm i sobie wybrac jedna?
                    • kawon86 Re: To jakie były warunki przetargu ? 20.01.14, 10:19
                      Aninianin pisze : Chwileczke: wszyscy chcieliscie zeby bylo jak najtaniej. To jest.
                      No niezupełnie. To władze miasta chciały aby było najtaniej (?) . Owszem wielu z nas było niezadowolonych ze skali podwyzek ale wmawianie , ze sami jesteśmy winni bo chcielismy aby było najtaniej i byle jak to przegięcie.
                      • aninianin Re: To jakie były warunki przetargu ? 20.01.14, 10:26
                        Pamietam dokladnie czas wprowadzania oplat . Wszystkich interesowala tylko cena. Jak pisalem ze niska cena to niski poziom to nikt nie wierzyl. Tak samo jak pisalem o odbiorze co tydzien, to 90 % pisalo: Ja mam co 2 tygodnie , ale tanio i mi starcza. Teraz wszyscy nagle chca co tydzien.

Cena palcona miastu spadnie, bo firmy chca mniej niz zakladano.
                        • ajk10 Re: To jakie były warunki przetargu ? 20.01.14, 10:56
                          Może uporządkujmy - osoby, które pisały w tym wątku, że wywóz co dwa tygodnie to za mało to osoby, które korzystały do tej pory z 2 razy większych pojemników. Teraz zafunduję sobie i sąsiadom widok i zapach worków ze śmieciami, które mi się nie zmieszczą. Za 50% wyższą cenę.
                          • ceziu75 Re: To jakie były warunki przetargu ? 20.01.14, 11:26
                            Trzeba powiedzieć sobie parę, rzeczy żeby ie było przekłamań i każdy z nas wiedział o czym jest mowa, bo temat jest ważny dla każdego:
                            1) Wywóz śmieci jest w kompetencji Gminy, a nie Dzielnicy (nie ma znaczenia czy to Wawer, Ursus, Wilanów, Mokotów) na terenie Gminy musi obowiązywać jednakowa stawka opłaty śmieciowej i sposób jej naliczania za wywóz śmieci (bloki, domki jednorodzinne).
                            2) Stawki opłaty śmieciowej dla Warszawy ustaliła Rada Warszawy. Radni PO z Okegu 7 ( do którego należy Wawer) Kalbarczyk, Masny (wiceprzewodnicząca Rady Warszawy, Wujastyk poparli najpierw 89 zł/miesiąc od domku potem po naciskach społecznych stawki 30, 45, 60 zł/ miesiąc, wiedząc że mieszkańcy płacą znaczniej mniej bo takie rynkowe ceny obowiązują w dużych firmach np. Byś, Sita, MPO Trans Nec..
                            3) Miasto nie zróżnicowało wysokości opłaty od częstotliwości wywozu tyle samo płacą mieszkańcy domku co mają odbierane śmieci raz w tygodniu i tyle samo zapłacą co mają odbierane co 2 tygodnie. Więc nie dziwi mnie, ze każdy chce odbierane mieć co tydzień i ma do tego prawo.
                            4) W bloku śmieci zabierane zmieszane są 2 razy w tygodniu a posegregowane raz w tygodniu, natomiast w domku posegregowane raz na miesiąc (dwa worki czerwone i 1 zielony).
                            5) mieszkaniec bloku płaci 10 zł/ miesiąc domku 30zł/ miesiąc
                            2 osoby w bloku niecałe 20 zł / miesiąc 2 osoby w domku 45 zł/ miesiąc
                            3 i więcej w bloku zdaje się 27 zł w domku 60 zł.
                            6) te kwestie podnosiłem wcześniej tu na Forum lecz szkoda, że do teraz są aktualne... warto poczytać co w tedy myśleli o tym m.in. tu obecni....
                            forum.gazeta.pl/forum/w,4011,140057175,140057175,Ile_zaplacimy_za_smieci_na_Wawrze_od_01_07_2013_r.html
                        • balbec Re: To jakie były warunki przetargu ? 20.01.14, 11:23
                          Aninianinie - tak się składa, że znam się dobrze na tym jak są robione przetargi. Otóż kryterium ceny oznacza, że to MIASTO USTALA WARUNKI, a oferenci określają cenę za usługę na tych warunkach. Więc to nie było tak, że wygrała firma tańsza i oferująca gorsze warunki usługi, a przegrała droższa oferująca lepsze warunki. Wszystkie firmy składały oferty na tę samą usługę i te same warunki, różniły się tylko ceną. Dlatego winę za złe warunki umowy ponosi wyłącznie miasto, które te warunki samodzielnie ustaliło.
    • balbec Re: Umowa z Lekaro podpisana 20.01.14, 11:20
      Dzwoniłem do Lekaro, również zgłosiłem potrzebę odbierania co tydzień. Znamienne jest jednak to, że miasto określiło warunki przetargu tak, żeby było jak najtaniej, ale niekoniecznie wygodnie dla mieszkańców.

Po pierwsze pojemniki 120l. Nie da się dostać większego, co najwyżej - zgodnie z regulaminem Lekaro - można wystawić obok pojemnika dodatkowe worki. Oczywiście mają obowiązek to odebrać..

...ale tu dochodzi druga sprawa. Okazuje się, że wystawienie śmieci na ulicę jest bezwzględnie niezbędne, aby zostały odebrane. Nie mogą stać za furtką w altanie śmietnikowej. Pomijam tu powód, dla którego tak jest (dotychczas praktyka firm śmieciowych była taka, że otwierali sobie altankę i jakoś nie było to dla nich problemem). Ale wyobraźcie sobie jak będą wyglądać ulice co tydzień w dniu odbioru odpadów: wywalone na ulice i chodniki pojemniki, a obok nich worki ze śmieciami. Ale władzom miasta zapewne to nie przeszkadza, skoro dzięki temu cena w przetargu wyszła trochę niższa, bo pracownicy firmy nie muszą się fatygować z otwieraniem furtek i wyciąganiem pojemników.

Ja nawet mógłbym przeboleć, że cena jest teraz wyższa niż za "rynkowych" czasów. Tylko żeby jakość usługi była choć porównywalna... Nie przekonuje mnie niestety mówienie, ze teraz musi być drożej, bo wymagana jest segregacja i nie będzie już wywalania na wysypiska. Po pierwsze nie wierzę, że np. Byś, który był u mnie wcześniej i był prawie 2 razy tańszy, wywalał na wysypiska (podobno jako jedyni mają nowoczesne sortownie). Po drugie, niestety praktyka w innych gminach pokazuje (o czym już nieraz czytałem), że firmy, które wygrały przetargi niską ceną wcale nie wykonują umowy prawidłowo (tzn. nie sortują odpadów), tylko wywalają do lasu. Problem leży tak naprawdę w kontroli i egzekwowaniu umowy, a obawiam się, ze z tym może być różnie.
      • aninianin Re: Umowa z Lekaro podpisana 20.01.14, 11:24
        Wiesz jak teraz to wyglada u osob ktore maja altany smietnikowe a mieszkaja przy glownej ulicy? Zeby taka osobe obsluzyc smieciarka blokuje w porannym szczycie ulice na pare minut. wiec w tym wystawianiu jest sens.
        Co to kontroli masz racje, tylko zauwaz jedno: To co placimy teraz ma malo wspolnego z tym co firma dostaje. Ona zaoferowala stala kwote za cala dzielnice. Zeby teraz obliczyc stawke na posesje tzreba by ja podzielic przez liczne posesji i smietnikow itp.
        • mha1 Re: Umowa z Lekaro podpisana 20.01.14, 17:55
          > Wiesz jak teraz to wyglada u osob ktore maja altany smietnikowe a mieszkaja prz
          > y glownej ulicy? Zeby taka osobe obsluzyc smieciarka blokuje w porannym szczyci
          > e ulice na pare minut. wiec w tym wystawianiu jest sens.

Wiesz, jak będą wyglądały te ulice, gdy będzie obowiązek wystawiania pojemników rano? Będą zablokowane przez cały dzień, bo śmieciarki będą jeździły różnie - u jednych rano, u innych wieczorem. Ja mieszkam w takim miejscu, że gdy wystawimy pojemniki na ulicę, to zablokują kompletnie dosyć mocno używaną uliczkę. Fajnie, nie? :)
    • kawon86 Gdzie wyrzucić butelkę po oleju ? 20.01.14, 11:27
      Poniedziałek, zimno, pochmurno - dla rozgrzewki więc mały quiz : gdzie wyrzucić plastikową butelkę po oleju (np. słonecznikowym) ? Odpowiedzi typu "Jak zwykle - do lasu" nie wygrywają - inne też zresztą nie, bo nie ma nagród ;).

Za czysta.um.warszawa.pl/jak-segregowac-odpady podpowiem :
      - nie do czerwonego worka : " NIE WRZUCAMY: (...) butelek po olejach spożywczych i samochodowych"
      - nie do zielonego worka (nie są szklane wiec dalej nie wnikamy)
      - nie do czarnego : " NIE WYRZUCAMY: odpadów niebezpiecznych, m.in.: (...) , olejów i ich opakowań," (nie mamy podziału na samochodowe i spożywcze więc formalnie zakaz dotyczy każdego oleju)

Oczywiście życzę tylko takich zmartwień i problemów w życiu ;)

• ceziu75 segregacja jest konieczna pod warunkiem.... 21.01.14, 08:56
                Osobiście uważam, że segregacja jest konieczna i nie powinna być utrudnieniem zbytnim dla mieszkańców, pod warunkiem jak jest dobrze zoorganizowany cały system gospodarki odpadami komunalnymi. Osoby te co segregują doskonale wiedzą, że najwięcej jest odpadów suchych (czerwone worki) i one powinny być odbierane przynajmiej 2 x w miesiącu. Druga kwestia to cena. Niezależnie czy co tydzień czy co 2 tygodnie tyle samo płacisz, więc każdy chce mieć co tydzień odbierana - do tej sytuacji doprowadzili twórcy systemu. System przejściowy, który obowiązywał w wielu przypadkach oznaczał tylko podniesienie ceny o 100% natomiast usługę tę co dotychczas realizowała ta sama firma....
                • kapisz1 odbiory co 2 tygodnie 23.01.14, 09:04
                  Po przeczytaniu wcześniejszych wpisów o częstotliwości odbioru śmieci, po telefonie dziś do Lekaro , Pani to potwierdziła....Przyjęła zgłoszenie o konieczności odbierania śmieci 1 w tygodniu. Zobaczymy co dalej będzie. Jest to dziwne, bo Rada Warszawy obniżyła ceny za wywóz z domów jednorodzinnych kosztem częstotliwości, czyli 1 osoba - raz na 3 tyg, 2 osoby co 2 tyg, i 3 lub więcej raz na tydzień. Jeśli z gospodarstwa 3 lub więcej osób mają odbierać śmieci co 2 tygodnie to SORRY, ale opłata powinna być niższa !
                  • ajk10 Re: odbiory co 2 tygodnie 24.01.14, 13:00
                    To jest bardzo interesujące, bo właśnie skończyłam rozmowę a Lekaro i pani powiedziała, że nie ma mowy o odbiorze raz na tydzień, ale mogą podstawić mi większy pojemnik (240 L)
                      • ceziu75 Radni Kalbarczyk, Masny, Wujastyk zagłosowali za.. 25.01.14, 12:26
                        tak drogim i niesprawiedliwym systemem "opłaty śmieciowej" dla mieszkańców domków jednorodzinnych. To oni płacą o kilkaset procent wiecej i w zamian mają co 2 tygodnie wywóz a posegregowanych raz na miesiąc gdzie mieszkaniec bloku ma za niższą cenę 2 razy w tygodniu i posegregowane raz na tydzień. To że jest drożej niż przed lipcem każdy zauważył. Do firmy nie trzeba mieć pretensji bo założenia do przetargu podał Ratusz, a Radni Warszawy w imię jedności Klubu PO zagłosowali za stawkami "opłat śmieciowych". Te nazwiska to "wybrańcy" z Okręgu nr 7 m. in. Wawer. Nikt z nich nie powiedział, że to godzi w interes mieszkańców domków, choć to oni na nich głosowali..
                  • kapisz1 Re: odbiory co 2 tygodnie 27.01.14, 17:40
                    Wg harmonogramu jednak odbiór jest co 2 tygodnie ! Czuję się wy....Płacę więcej i mam gorsze warunki odbioru śmieci ! Teraz jest zima, ale latem przy 30 st. C moje śmieci same dojdą do furtki i ustawią się do wywozu.
      • miedzylesianin1 Re: Liscie, od listopada do maja, 26.01.14, 18:03
        Zawsze można dostarczyć śmieci na Żegańską, przecież miasto jest ich właścicielem. Proponuję, aby urząd na parkingu zrobił miejsce na kontener, aby można było tam wrzucać co 2 tygodnie worki ze śmieciami. Jak im pośmierdzi pod oknami, to może nas zrozumieją, choć na to zbytnio nie liczę.
        • kitop Żegnaj MPO 26.01.14, 18:26
          Jutro ostatni raz wystawiam worek ze śmieciami dla MPO. Byłem ich klientem przez blisko 20 lat, z małą przerwą na jakąś "firmę" która orzynała mnie co miesiąc na parę worków.
          Będę wspominał MPO prawie z łezką w oku. Byli niezawodni a do tego sympatyczni, można się było z chłopcami dogadać w kazdej sprawie... Bo przecież zawsze może wydarzyć się coś nietypowego, coś co po prostu trzeba jakoś tam załatwić. Szkoda....
          Nie wiem jak teraz będzie ale jakoś brak mi optymizmu.
          Żegnaj MPO!
          • w_v_w Re: Żegnaj MPO 27.01.14, 07:50
            kitop napisał:

[...]
            > Nie wiem jak teraz będzie ale jakoś brak mi optymizmu.
            > Żegnaj MPO!

Nie smuc sie, zawsze mozesz podazyc za MPO ;)

Wawerka
            • awerba Re: Żegnaj MPO 27.01.14, 09:49
              Od początku stycznia obserwuję komunikaty dot. harmonogramu wywozu śmieci przez Lekaro. Pojawiała się data 27.01. jako ostateczna publikacji harmonogramu, nota bene potwierdzana przez urzędników na infolinii. Dziś pojawiła się na stronie Lekaro nowa data... a właściwie dwie daty i 27.01 i 30.01 w zakłądce harmonogram wywozu:
              jako:"Dokładne harmonogramy wywozu odpadów dla zabudowy jednorodzinnej będą dostępne 27 stycznia 2014 r. na niniejszej stronie". "Dokładne harmonogramy wywozu odpadów dla zabudowy wielorodzinnej i nieruchomości niemieszkalnych będą dostępne 30 stycznia 2014 r. na niniejszej stronie." To ciekawe...Jeżeli oni mają problemy z ustaleniem harmonogramu to co będzie dalej??? I co na to "nasi włodarze" - zero oddziaływania, a gdzie wcześniej rzucane słowa, cóż - czyżby rozwiał je wiatr (zimowy)???
              • miedzylesianin1 Re: Żegnaj MPO 27.01.14, 10:43
                Zawsze można dostarczyć śmieci ich właścicielowi, czy na ul. Żegańską :-)
                Ja nie mam zamiaru patrzeć jak psy, czy koty rozrywają worki i roznoszą śmieci po ulicy.
                Podejrzewam, że problem przerósł Lekaro i naszych włodarzy.
                Ale dajmy im czas do 30-ego - to raptem 3 dni. Jeśli pojawi mi się info, że odbiór raz na 2 tygodnie, to co drugi tydzień, kiedy Lekaro nie będzie mi odbierac śmieci bedę się fatygował z workiem na Żegańską.
                • maczek1974 Re: Żegnaj MPO 27.01.14, 15:01
                  Witam,

A więc już wszystko wiadomo.
                  Harmonogram dla domów jednorodzinnych co 2 tygodnie odbiór śmieci. Dzwoniłam do Lekaro, Pani poinformowała że taką decyzję podjął jej "SZEF".
                  Piszę maila do Urzędu miasta, za 72 PLN mam 2 wywozy w miesiącu. SUPER
                • miedzylesianin1 częstotliwość 28.01.14, 11:07
                  na stronach Lekaro jest już dostępny harmonogram wywozu - niestety co 2 tygodnie.
                  Nie mniej na początkowej stronie wyskakuje baner, że w razie potrzeby można zgłosić zmianę częstotliwości - zgłaszamy na infolinię.
                  • michal.grabarczyk Re: częstotliwość 28.01.14, 15:47
                    Niestety informacja z infolonii, harmonogram wywozu raz na 2 tygodnie zostałuzgodniony przez Urząd z Lekaro, Lekaro nie może tego zmieniać :( zaczyna si ę zabawa w kotka i myszkę, śmieci segregowane wywożone raz na miesiąc i mieszane dwa razy w tygodniu to jakaś kpina... Czy mieszkańcy mają organizować koło domów własne "składowiska" śmieci?
                    Dodatkowo informacja na stonie Lekaro mówi, że harmonogram np. dla Pragi-Północ będzie dostępny od 27.01, na pytanie do infolinii kiedy faktycznie będzie dostępny dostaję odpowiedź, że 31.01. BRAWO!!!
                      • kitop Re: adres 28.01.14, 21:11
                        Dziękuję sąsiedzie. Znalazłem i nie mogę wyjść ze zdumienia. Po śmieci "normalne" przyjadą za dwa tygodnie ale po ten wielki czerwony wór już na początku lutego. Co ja im tam napakuję? A może....? No właśnie.
                        Poza tym nie mogę zrozumieć dlaczego mam wystawiać moje śmieci już o 6 rano. Co oni - zbierają to w nocy? Jakaś kolejna bzdura.
                        Może to się jakoś ułoży ale jak narazie widzę czarno.
                        • aninianin Re: adres 28.01.14, 22:41
                          Sita do mnie zawsze przyjezdzala kolo 6 rano wiec tak, jezdza tak rano.

Ja mam szczescie bo u mnie odkupili kosz od sity i mam 240 l.
                          Ponadto przesadzacie, u mnie 60 % smeici to byly butelki itp, czyli wszystko co idzie do segregacji.
                    • kawon86 Re: częstotliwość 29.01.14, 09:40
                      Tlumaczenie Lekaro, ze harmonogramu wywozu raz na 2 tygodnie nie można zmienić jest wygodne, ale nieprawdziwe ponieważ pomija jedno słowo w przepisach miejskich "conajmniej raz na 2 tygodnie". Może podadzą więc szczególy ustaleń z Urzędem na które sie powołują?
                      • miedzylesianin1 Re: częstotliwość 29.01.14, 14:11
                        sformułowanie "conajmniej" oznacza minimum, czyli raz na dwa tygodnie, a nie raz na trzy tygodnie. Czyli wywóz nie może być rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Czyli Lekaro będzie lecieć po minimalce. Kasa, kasa, kasa.
                        Ale dzwoniłem pod 19115 i tam miła i sympatyczna pani powiedziała, że odbiory muszą zostać dostosowane do ilości produkowanych śmieci na danej posesji. Ponoc taki obowiązek spoczywa na firmach, które wygrały przetargi.
                        • w_v_w Re: częstotliwość 29.01.14, 15:50
                          ...wszystko sie ulozy, beda zabierac tak jak Mieszkancom bedzie pasowalo.
                          Bufetowa mysli o 3 kadencji, chyba nie ma ochoty polec pod "gora gnojna" a moze powinna?

Wawerka
                        • aninianka Re: częstotliwość 14.02.14, 09:25
                          Ludzie, ja wysłałam w sprawie częstotliwości wywozu wiele maili. Konkretnej odpowiedzi - brak. Wszyscy tylko gadamy, a oni traktują nas jak bałwanów z którymi można wszystko zrobić. Mamy płacić i koniec. Proponuję jakieś konkretne działanie bo inaczej sprawa ucichnie, wszyscy się przyzwyczają . I o to chodzi. Płacić i cicho siedzieć.
                          • miedzylesianin1 Re: częstotliwość 14.02.14, 09:51
                            Sprawa jest prosta i oczywista. Prowadziłem korespondencję z miastem, a miasto z Lekaro i znam kilka odpowiedzi :-)
                            1. Częstotliwość - na chwile obecną nie ma szans na zmianę, bo Lekaro tak podpisało umowę z HGW i wszycho. W umowie mają min. 1/2 tygodnie i będą sie trzymać tego minimum. Dotyczy to oczywiście domów jednorodzinnych. Dla produkujących więcej smieci proponują większe pojemniki - 240 l
                            2. Cena - dopóki nie są podpisane wszystkie umowy, to miasto nie może ogłosić nowych stawek. Tak naprawdę to miastu na rękę taki stan rzeczy, bo płacimy większe stawki. Im dłużej płacimy drożej, tym więcej kasy w mieście, a oddawać nie będą, nie ma się co łudzić.

Tak więc płacić i siedzieć cicho - jak za Gierka lub Gomułki. A jak za bardzo będzie śmierdzieć latem, to proponuję śmieci na ul. Żegańską dostarczyć - miasto jest ich właścicielem :-)
                            • aninianka Re: częstotliwość 14.02.14, 09:55
                              Zgadzam się trzeba zawieźć śmieci pod urząd. Tylko najlepiej gdyby wszyscy w jednym terminie podjechali i żeby było naprawdę ciepło. Ładny zapach uprzyjemni pracę urzędu ;-)
                              • aninianin Re: częstotliwość 14.02.14, 10:31
                                Czy aby troche nie przesadacie? Od kiedy segreguje kosz na zmieszane jest tak pusty ze spokojnie starczylby na miesiac. Pamietam jak czasami sita latem z powodu swiat wywozila po 10 dniach a wtedy mialem kosz zapchany wszystkim i nic nie jechalo, kosz jest dosc szczelny.
                                Co do segregacji: Nie wymagaja zadnego mycia, w zasadzie nawet nie sprawdzaja jak jest segregowane , tylko wywalaja szybko i jada dalej, segregacja to tylko wyrzucenie smieci do innego worka i tyle, wiec nie rozumiem ludzi, ktorzy nie segreguja.
                                • miedzylesianin1 Re: częstotliwość 14.02.14, 10:50
                                  Drogi Aninianie,
                                  jeśli jesteś osobą samotną, to ilość Twoich śmieci faktycznie zmieści się w worku 120 za cały miesiąc.
                                  Ale może dotrze do Ciebie, że niektórzy żyją w związku i nawet wyobraź sobie mają potomstwo!
                                  Niekiedy liczne. Czasem tez są domostwa 3 pokoleniowe i jak Twoim zdaniem zmieszczą się w 1 pojemnik na miesiąc?
                                  Segregacja za kasę? Trzeba być frajerem żeby segregować i za to płacić. Mogę segregować moje odpady i sprzedać surowiec miastu. W innym przypadku jest to zwykłe frajerstwo. W innych państwach UE takie śmieci odbierane są za darmo!!!!

Co do szczelności pojemników - żaden pojemnik nie jest szczelny, a po 10 dniach w upale po 30 stopni będzie smród choćby przy otwieraniu pojemnika.
                                  Ale Ty może lubisz się "sztachnąć" takim aromatem przed pójściem do pracy? Ja nie.
                                  • aninianin Re: częstotliwość 14.02.14, 11:01
                                    U nas sa 4 osoby i uwierz ze po segregacji zostaje malo. 80 % smieci to wlasnie plastikowe opakowania itp. Nie segreguje za pieniadze a po to by chronic srodowisko.
                                    Nie wiem , z mojego kosza nigdy nie jechalo nawet w duze upaly, wiec widocznie Sita daje szczelne.
                                    • miedzylesianin1 Re: częstotliwość 14.02.14, 11:37
                                      do tej pory robiliśmy segregację (5 osób, 3 pokolenia),ale :
                                      1. odpadków organicznych w tygodniu 1 mały worek 60l
                                      2. odpady segregowane - po tygodniu 1 worek 120l

I tu lezy problem, bo gdyby segregowane śmieci były odbierane co tydzień, to mogę to nawet za frajer robić. Ale skoro po tygodniu mam jeden duży wór, to po 4 tygodniach mam ich 4.
                                      I pytanie zasadnicze - gdzie mam to trzymać? Czy moja posesja to składowisko śmieci?
                                      Po miesiącu pierwsze dwa wory zaczynają cuchnąc, chyba, że będę mył kubeczki po jogurtach, śmietanach i innych deserach, mył słoiki i butelki. Ale nie mam na to czasu i szkoda wody i chemii plus dodatkowy koszt za wywiezienie.

Jeśli wszystkie śmieci będą odbierane raz na tydzień, to z miłą chęcią segreguję.
                                      W innym przypadku mam to gdzieś i wole dać w sposób pośredni pracę iluś tam osobom przy segregacji śmieci.
                                        • miedzylesianin1 Re: częstotliwość 14.02.14, 12:58
                                          czy ganek jest do trzymania śmieci? Raczej nie. Czy za składowanie śmieci na własnej posesji miasto Ci płaci? Nie.
                                          Nie widzisz w tym absurdu - latem będziesz miał 10 worów odpadów. Piękny widok i zapach.
                                          Ja wolę dopłacić 12 złotych i wywalać wszystko bez magazynowania.
                                          Ale żyjemy ponoć w wolnym kraju i każdy ma prawo wyboru. Choć w przypadku śmieci zostaliśmy brutalnie zgwałceni i nie mamy żadnego prawa wyboru. Jak niewolnicy.
                                          • aninianka Re: częstotliwość 14.02.14, 13:23
                                            Odniosłam połowiczny sukces. Po moim kolejnym mailu do Lekaro (żądałam dodatkowego kosza) przed chwilą mi go dowieźli. W mailu zaznaczyłam, że to tylko tymczasowe rozwiązanie - do nadejścia lata.
                                            Z wywozem jest podstawowa zasada. W deklaracji zgłaszałam wywóz co tydzień i za to zobowiązałam się płacić. Gmina (Lekaro) nie dotrzymuje warunków umowy ze mną odbierając śmieci raz na 2 tygodnie. Nikogo nie powinno interesować , kto ile ma śmieci, nie jest też istotne że jednemu śmierdzi - drugiemu nie. Istotne jest to, że jeśli płace za wywóz 1x w tygodniu to powinno tak być.
                                            Gdybym przy wypełnianiu deklaracji zaznaczyła wywóz co 2 tygodnie, to płaciłabym mniej.
                                          • w_v_w Re: częstotliwość 14.02.14, 14:57
                                            miedzylesianin1 napisał:

[...] Czy za składowanie śmieci na wł
                                            > asnej posesji miasto Ci płaci? Nie.
                                            [...]

No wlasnie, w tej sytuacji, HGW, albo Lekaro powinno placic nam za skladowanie/przechowywanie ich wlasnosci, skoro nie sa w stanie odbierac 1/7 dni :D
                                            Moze byc stosowny rabat! hahahaha

Wawerka

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka