slezan 08.12.03, 21:57 www1.gazeta.pl/wyborcza/1,34474,1813286.html Bardzo ciekawy artykuł. Wiele cennych przemyśleń, pouczających i dla polskich i dla śląskich szowinistów. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: ptysiek Re: Naród śląski widziany z Warszawy IP: *.podchorazych.katowice.pl 08.12.03, 22:51 Punktu widzenia Purchawy = postcarski punkt widzenia Odpowiedz Link Zgłoś
slezan Re: Naród śląski widziany z Warszawy 08.12.03, 22:57 Bzdura. Tekst jest bardzo życzliwy wobec Ślązaków i RAŚ. Życzliwy nie oznacza bezkrytyczny. Mam nadzieję, że nasi RAŚowi liderzy wezmą pod uwagę te cenne, wypowiedziane z pewnego dystansu uwagi. Odpowiedz Link Zgłoś
arnold7 Re: Naród śląski widziany z Warszawy 08.12.03, 23:41 Tekst jest w porzadku. Przed nami duzo pracy, a na poczatek - rewizja spapranej reformy administracyjnej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Hanysek Niech zyje 'narod' slaski... IP: 5.5R1D* / *.is-energy.de 09.12.03, 10:55 i jego wielki przywodca, z dziada pradziada Slazak Jorgel Gorzelik!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Pytek Niech zyje 'narod' slaski... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.03, 12:05 Pojakymu Noród piszecie we cudzych słowjach? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: arcykr W trzech zdaniach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.12.03, 11:41 Artykuł został napisany daleko od Śląska. Z daleko gorzej widać szczegóły. Diabeł tkwi w szczegółach. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aqua Re: W trzech zdaniach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.12.03, 11:49 Gdyby chłop ruszył się z Warszawy, pojechał na śląsk, poszperał troche na forum katowickim, trochę inaczej widziałby sprawę. Widać również, że jest zwolennikiem regionalizmu, co nie jest takie oczywiste w zjednoczonej Europie. Odpowiedz Link Zgłoś
slezan Re: W trzech zdaniach 09.12.03, 14:28 "Chłop" pojechał na Śląsk, bo wziął udział w konferencji "Regiony, regionalizm i Unia Europejska" w październiku tego roku w Katowicach. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szporkaca Niych sie kożdy dociepnie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.12.03, 14:47 Jo tam bół i nauków wysuchoł. Je żech ze przipisanio, ale i łosióngniyńciów - Szlónzok. Teroski byda szporowoł, coby Nasz kapitoł społeczny rosnół. Odpowiedz Link Zgłoś
aqua Re: W trzech zdaniach 09.12.03, 15:13 jedna jaskółka wiosny nie czyni, jedna podróż nie uczyni warszawiaka znawcą regionu, prowincji, kolego slezan. Odpowiedz Link Zgłoś
slezan Re: W trzech zdaniach 09.12.03, 15:20 A skad wiesz, ze to była jedyna podróż? Wygodnie to przyjąc - zwalnia to z trudnego obowiązku przedstawienia własnych argumentów. Dał Wam gośc z Warszawy do wiwatu. Pokazał, ze można normalnie dyskutowac o pewnych sprawach. Rozumiem, że Wam wstyd. Wyciągnijcie naukę z tej lekcji. Odpowiedz Link Zgłoś
aqua Re: W trzech zdaniach 09.12.03, 15:36 Często się mylisz się, slezan, z większością tez gościa z Warszawy zgadam sie. Nie zgadam się natomiast z jego widzeniem Polski regionalnej. W zjednoczonej Europie takie regiony będą za słabe by konkurować z silnymi regionami niemieckimi czy włoskimi. To cała Polska w tej Europie będzie regionem, bo taka jest jej realna siła gospodarcza i polityczna. Odpowiedz Link Zgłoś
slezan Re: W trzech zdaniach 09.12.03, 21:57 Kiedy Hiszpania dokonała regionalizacji jej potencja był także mały. Odwracasz związki przyczynowo-skutkowe. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aqua Re: W trzech zdaniach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.03, 09:15 Nic nie odwracam, natomiast wiem, że potencjał Hiszpani z chwilą przystąpienia do Unii był znacznie większy niż obecnej Polski. Dobrobyt Hiszpanii zwiększył się nie dlatego, że powstał separatystyczny region Katalonii, lecz dlatego, że przystąpiła do Unii Poza tym regionalizacja Hiszpanii została wymuszona przez zbrojne separatystyczne organizacje, ETA doskonały przykład. Chociaż muszę przyznać że Baskowie, Katalończycy, to starodawne narody narody i ich separatyzm jest w historycznie uzasadniony. Po trzecie Hiszpania nie graniczy z Niemcami, nikt obcy nie rości sobie prawa do ich ziem. Nie narzuca im wzorca postępowania, jedynie słusznej prawdy. Odpowiedz Link Zgłoś
slezan Re: W trzech zdaniach 10.12.03, 12:59 Tobie się chyba Niemcyśnią po nocach:-) A Hiszpania uzyskała wyniki nie tylko dzieki przystapieniu do UE - Grecja tez przystąpiła. Grecja jest scentralizowana, Hiszpania nie. Odpowiedz Link Zgłoś
aqua Re: W trzech zdaniach 10.12.03, 17:48 Niemcyśnią mi się nie po nocach, mam ich wiesz gdzie..;-), ale to nazywa się geopolityka. Irlandia jest scentralizowana i ma się dobrze, we Francji nawet nie myślą o decentralizacji. A gdyby w Polsce była taka pododa jak w Grecji, ciepłe morze, pomarzyć można. slezan napisał: > Tobie się chyba Niemcyśnią po nocach:-) A Hiszpania uzyskała wyniki nie tylko > dzieki przystapieniu do UE - Grecja tez przystąpiła. Grecja jest > scentralizowana, Hiszpania nie. Odpowiedz Link Zgłoś
slezan Re: W trzech zdaniach 10.12.03, 22:04 Wiesz Ty chociaż ilu Irlandia ma mieszkańców? To właśnie dowód na funkcjonalność stosunkowo małych struktur. Kolejny dwoód nieiwedzy to Twoja opinia o Francji. Po pierwsze - we Francji nastąpiła decentralizacja. Po drugie - Francja jest przykładem państwa fatalnie zorganizowanego, a to m.in. dlatego, że decentralizacja byla połowiczna. Odpowiedz Link Zgłoś
aqua Re: W trzech zdaniach 11.12.03, 14:44 slezan napisał: > Wiesz Ty chociaż ilu Irlandia ma mieszkańców? To właśnie dowód na > funkcjonalność stosunkowo małych struktur. Kolejny dwoód nieiwedzy to Twoja > opinia o Francji. Po pierwsze - we Francji nastąpiła decentralizacja. Po > drugie - Francja jest przykładem państwa fatalnie zorganizowanego, a to m.in. > dlatego, że decentralizacja byla połowiczna. Kiedy? Tak zcentralizowanego kraju jak Francja ze świecą szukać. Francja to Paryż a potem, długo, długo nic. A może wiesz dlaczego tak trzymają się swojego ustroju politycznego, co? Ty wszak wszystko wiesz. Odpowiedz Link Zgłoś
slezan Re: W trzech zdaniach 12.12.03, 10:21 W latach 1982-1986 we Frncji nastąpiły reformy decentralizacyjne. Chyba o tym nie czytałeś? Szkoda. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aqua Re: W trzech zdaniach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.12.03, 09:37 Były tak nieznaczne, że nie warte wzmianki. Czy powstały jakieś autonomiczne regiony? Odpowiedz Link Zgłoś
slezan Re: W trzech zdaniach 15.12.03, 23:04 Były znaczne, choć regiony nie są autonomiczne. Jeszcze nie są. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aqua Re: W trzech zdaniach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.12.03, 14:01 Nie ma regionów tylko departamenty, wielkość ich jest w przybliżeniu taka jak nasze województwa przed reformą. Odpowiedz Link Zgłoś
slezan Re: W trzech zdaniach 16.12.03, 14:55 Wypadałoby doczytać. Nad departamentami są regiony. Ich komptetencje określa ustawa z 2 marca 1982 r. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aqua Re: W trzech zdaniach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.12.03, 09:25 Takie dawne polskie makroregiony, nie mające prawie żadnych kompetencji, stworzone dla kamuflażu. Tak wypadałoby doczytać. Podciągnę się. Odpowiedz Link Zgłoś
arnotd7 Re: W trzech zdaniach 09.12.03, 15:42 slezan napisał: > A skad wiesz, ze to była jedyna podróż? Wygodnie to przyjąc - zwalnia to z > trudnego obowiązku przedstawienia własnych argumentów. Dał Wam gośc z Warszawy > do wiwatu. Pokazał, ze można normalnie dyskutowac o pewnych sprawach. Rozumiem, > > że Wam wstyd. Wyciągnijcie naukę z tej lekcji. Dziekuje. Odpowiedz Link Zgłoś
linder1 Hipokryzja i demagogia tzw. narodowości ślaskiej 09.12.03, 16:59 To wręcz niesamowite, jak obłudni potrafią być tutejsi zwolennicy tzw. narodowości ślaskiej. Co myślą naprawdę, pokazują zgromadzone tutaj liczne cytaty i każdy może to sprawdzić na forum Katowice. Natomiast teraz obłudnie zapewniają, że ich cele nie są antypolskie. Ale na forum Katowice błyskawicznie wychodzi z nich prawdziwa natura, czyli nianawiść i tylko nienawiść do Polski, podziw dla ziomkostw tzw. wypędzonych oraz cyniczna demagogia pod hasłem : wszystkiemu są winni gorole ( czytaj Polacy ) ! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sandwich Re: Hipokryzja i demagogia tzw. narodowości ślask IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.12.03, 17:02 Fakt. Przesadzają. Odpowiedz Link Zgłoś
linder1 Re: Hipokryzja i demagogia tzw. narodowości ślask 09.12.03, 17:23 Pisząc o cytatach miałem na myśli "dzieła wybrane" Arnolda forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=521&w=9537074&a=9560628 forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=521&w=9537074&a=9568955 i Slezana : forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=521&w=9537074&a=9568547 Odpowiedz Link Zgłoś
slezan Re: Hipokryzja i demagogia tzw. narodowości ślask 09.12.03, 22:00 No to spróbuj obalić wyrżone w moim poście tezy. Zobazymy, jaki z Ciebie wielki intelektualista. Dostajecie, koledzy wszechpolacy, straszne baty. Kutz, Waniek, Łukowski, Smolorz - kto następny Was sponiewiera? Żal mi Cię - Twój świat się wali,a Ty nawet nie wiesz dlaczego:-) Odpowiedz Link Zgłoś
linder1 A ty umiesz czytać ? 09.12.03, 22:22 Bo ja napisałem konkretnie,a ty nie odpowiedziałeś na moje uwagi. I nie jestem wszechpolakiem. Łukowskiemu już dobrze odpowiedzieli inni. Waniek, Smolorz i Kutz sami nie wiedzą, co za głupoty piszą o Sląsku. Odpowiedz Link Zgłoś
slezan Re: A ty umiesz czytać ? 09.12.03, 23:18 A gdzie to napisałeś konkretnie? Był juz tki jeden, co uważał, że na wszystkim się zna i zawsze ma rację. Inni, co myśleli inaczej "sami nie wiedzieli, co za głupoty piszą". Z reguły kończyli podle - a na tego gościa mówiono Soso. On miał władzę, więc był niebezpieczny. Ty masz tylko kompa - i jesteś żałosny. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Pytek A ty umiesz czytać ? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.01.04, 18:05 Abo bez breli? Odpowiedz Link Zgłoś
stefan_ems Re: Hipokryzja i demagogia tzw. narodowości ślask 09.12.03, 22:04 No ale co w tych tekstach jest nie tak? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: malop Małopolska uważa Ślazaków za sąsiedni naród Polakó IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 09.12.03, 22:19 Małopolska uważa Ślazaków za sąsiedni naród Polaków . Ślazaków o bardzo bogatej tradycji Odpowiedz Link Zgłoś
gorol7 Re: Małopolska uważa Ślazaków za sąsiedni naród P 09.12.03, 22:25 Gość portalu: malop napisał(a): > Małopolska uważa Ślazaków za sąsiedni naród Polaków . > Ślazaków o bardzo bogatej tradycji Tych slaskich neandertalczykow nie mozna nazwac narodem!!!!!!!!!!!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: olo117 Re: Małopolska uważa Ślazaków za sąsiedni naród P IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 10.12.03, 00:02 Jak możesz gorolu tak mówić? Twój rodak rodem z Krakowa Malop powinien być dla ciebie wzorem. Pyrsk Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kamratka Małopoloki majoom Szloozokoow za soosiedni Norood IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.03, 09:18 Bo soom po soonsiedzku, znajoom Nos uod downa. Szanujoom Naszo Tradycyjo i Kultura tak jak My jejih. Wjedzoom i pamjyntajoom wjela zawdziynczajoom Szloonzokoom i Szloonskowi. Jak porzoondne Soomsiady radujoom sie Naszoom rados'cioom, smoocoom naszym smootkym. Bez to Nasze kamratstwo niy uciyrpi skirz inkszyh Polokoow! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: francek Re: Małopoloki majoom Szloozokoow za soosiedni No IP: *.dip0.t-ipconnect.de 10.12.03, 09:39 na ja, ale roz nos wyciulali, jak nom tygo zdrajcy Korfantygo przislali. bez niygo nie mieli by tera gorolow i nie byli polonizowani! a na granici do gorolow stol by nasz adler i pisaloby Schlesien! moze byliby my nawet drugymi bajerami! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: chop z babóm Małopoloki majóm Szlónzoków za Noród! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.03, 10:31 Marzynia jak ptoszki furgajóm pó niebje. Jak niy leci! Odpowiedz Link Zgłoś
anita58 Re: Hipokryzja i demagogia tzw. narodowości ślask 10.12.03, 14:47 Gość portalu: sandwich napisał(a): > Fakt. Przesadzają. a ty oczywiscie nie przesadzasz ... „NIECH ŻYJE NARÓD ZAGŁĘBIOWSKI!!!!” forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=59&w=9577082 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jan Re: Naród śląski widziany z Warszawy IP: *.dip.t-dialin.net 10.12.03, 17:29 To takie proste.Slazak to ktos,ktory dzieli ludzi na Swoich i Goroli.I to juz od najmlodszych lat.Juz na Szpilplacu za dziecka rozroznialo sie Goroli i Slazakow. To sie wiedzialo,to sie czulo.. Powojenny "nowy Slazak" nie rozumie tego podzialu.Dla takiego Gorol to tez swoj. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: antygorol Re: Naród śląski widziany z Warszawy IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 15:12 klupnij sie w twoja gorolsko gowa Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Pytek Noród ślónski świdratym łokym widziany ze Warszawy IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.12.03, 10:11 We siedymnostym pokolyniu? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: świderpips Noród ślónski świdratym łokym widziany ze Warszawy IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.12.03, 08:47 Abo niyskorzi! Odpowiedz Link Zgłoś