Dodaj do ulubionych

Naród śląski widziany z Warszawy

08.12.03, 21:57
www1.gazeta.pl/wyborcza/1,34474,1813286.html
Bardzo ciekawy artykuł. Wiele cennych przemyśleń, pouczających i dla polskich
i dla śląskich szowinistów.
Obserwuj wątek
    • Gość: ptysiek Re: Naród śląski widziany z Warszawy IP: *.podchorazych.katowice.pl 08.12.03, 22:51
      Punktu widzenia Purchawy = postcarski punkt widzenia
      • slezan Re: Naród śląski widziany z Warszawy 08.12.03, 22:57
        Bzdura. Tekst jest bardzo życzliwy wobec Ślązaków i RAŚ. Życzliwy nie oznacza
        bezkrytyczny. Mam nadzieję, że nasi RAŚowi liderzy wezmą pod uwagę te cenne,
        wypowiedziane z pewnego dystansu uwagi.
        • arnold7 Re: Naród śląski widziany z Warszawy 08.12.03, 23:41
          Tekst jest w porzadku.
          Przed nami duzo pracy, a na poczatek - rewizja spapranej reformy
          administracyjnej.
          • Gość: Hanysek Niech zyje 'narod' slaski... IP: 5.5R1D* / *.is-energy.de 09.12.03, 10:55
            i jego wielki przywodca, z dziada pradziada Slazak Jorgel Gorzelik!!!!!
            • Gość: Pytek Niech zyje 'narod' slaski... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.03, 12:05
              Pojakymu Noród piszecie we cudzych słowjach?
    • Gość: arcykr W trzech zdaniach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.12.03, 11:41
      Artykuł został napisany daleko od Śląska.
      Z daleko gorzej widać szczegóły.
      Diabeł tkwi w szczegółach.
      • Gość: aqua Re: W trzech zdaniach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.12.03, 11:49
        Gdyby chłop ruszył się z Warszawy, pojechał na śląsk, poszperał troche na forum
        katowickim, trochę inaczej widziałby sprawę. Widać również, że jest
        zwolennikiem regionalizmu, co nie jest takie oczywiste w zjednoczonej Europie.
        • slezan Re: W trzech zdaniach 09.12.03, 14:28
          "Chłop" pojechał na Śląsk, bo wziął udział w konferencji "Regiony, regionalizm
          i Unia Europejska" w październiku tego roku w Katowicach.
          • Gość: szporkaca Niych sie kożdy dociepnie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.12.03, 14:47

            Jo tam bół i nauków wysuchoł.

            Je żech ze przipisanio, ale i łosióngniyńciów - Szlónzok.

            Teroski byda szporowoł, coby Nasz kapitoł społeczny rosnół.
          • aqua Re: W trzech zdaniach 09.12.03, 15:13
            jedna jaskółka wiosny nie czyni, jedna podróż nie uczyni warszawiaka znawcą
            regionu, prowincji, kolego slezan.
            • slezan Re: W trzech zdaniach 09.12.03, 15:20
              A skad wiesz, ze to była jedyna podróż? Wygodnie to przyjąc - zwalnia to z
              trudnego obowiązku przedstawienia własnych argumentów. Dał Wam gośc z Warszawy
              do wiwatu. Pokazał, ze można normalnie dyskutowac o pewnych sprawach. Rozumiem,
              że Wam wstyd. Wyciągnijcie naukę z tej lekcji.
              • aqua Re: W trzech zdaniach 09.12.03, 15:36
                Często się mylisz się, slezan, z większością tez gościa z Warszawy zgadam sie.
                Nie zgadam się natomiast z jego widzeniem Polski regionalnej. W zjednoczonej
                Europie takie regiony będą za słabe by konkurować z silnymi regionami
                niemieckimi czy włoskimi. To cała Polska w tej Europie będzie regionem, bo taka
                jest jej realna siła gospodarcza i polityczna.
                • slezan Re: W trzech zdaniach 09.12.03, 21:57
                  Kiedy Hiszpania dokonała regionalizacji jej potencja był także mały. Odwracasz
                  związki przyczynowo-skutkowe.
                  • Gość: aqua Re: W trzech zdaniach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.03, 09:15
                    Nic nie odwracam, natomiast wiem, że potencjał Hiszpani z chwilą przystąpienia
                    do Unii był znacznie większy niż obecnej Polski. Dobrobyt Hiszpanii zwiększył
                    się nie dlatego, że powstał separatystyczny region Katalonii, lecz dlatego, że
                    przystąpiła do Unii
                    Poza tym regionalizacja Hiszpanii została wymuszona przez zbrojne
                    separatystyczne organizacje, ETA doskonały przykład. Chociaż muszę przyznać że
                    Baskowie, Katalończycy, to starodawne narody narody i ich separatyzm jest w
                    historycznie uzasadniony.
                    Po trzecie Hiszpania nie graniczy z Niemcami, nikt obcy nie rości sobie prawa
                    do ich ziem. Nie narzuca im wzorca postępowania, jedynie słusznej prawdy.
                    • slezan Re: W trzech zdaniach 10.12.03, 12:59
                      Tobie się chyba Niemcyśnią po nocach:-) A Hiszpania uzyskała wyniki nie tylko
                      dzieki przystapieniu do UE - Grecja tez przystąpiła. Grecja jest
                      scentralizowana, Hiszpania nie.
                      • aqua Re: W trzech zdaniach 10.12.03, 17:48
                        Niemcyśnią mi się nie po nocach, mam ich wiesz gdzie..;-), ale to nazywa się
                        geopolityka.
                        Irlandia jest scentralizowana i ma się dobrze, we Francji nawet nie myślą o
                        decentralizacji. A gdyby w Polsce była taka pododa jak w Grecji, ciepłe morze,
                        pomarzyć można.

                        slezan napisał:

                        > Tobie się chyba Niemcyśnią po nocach:-) A Hiszpania uzyskała wyniki nie tylko
                        > dzieki przystapieniu do UE - Grecja tez przystąpiła. Grecja jest
                        > scentralizowana, Hiszpania nie.
                        • slezan Re: W trzech zdaniach 10.12.03, 22:04
                          Wiesz Ty chociaż ilu Irlandia ma mieszkańców? To właśnie dowód na
                          funkcjonalność stosunkowo małych struktur. Kolejny dwoód nieiwedzy to Twoja
                          opinia o Francji. Po pierwsze - we Francji nastąpiła decentralizacja. Po
                          drugie - Francja jest przykładem państwa fatalnie zorganizowanego, a to m.in.
                          dlatego, że decentralizacja byla połowiczna.
                          • aqua Re: W trzech zdaniach 11.12.03, 14:44
                            slezan napisał:

                            > Wiesz Ty chociaż ilu Irlandia ma mieszkańców? To właśnie dowód na
                            > funkcjonalność stosunkowo małych struktur. Kolejny dwoód nieiwedzy to Twoja
                            > opinia o Francji. Po pierwsze - we Francji nastąpiła decentralizacja. Po
                            > drugie - Francja jest przykładem państwa fatalnie zorganizowanego, a to m.in.
                            > dlatego, że decentralizacja byla połowiczna.

                            Kiedy? Tak zcentralizowanego kraju jak Francja ze świecą szukać. Francja to
                            Paryż a potem, długo, długo nic. A może wiesz dlaczego tak trzymają się swojego
                            ustroju politycznego, co? Ty wszak wszystko wiesz.
                            • slezan Re: W trzech zdaniach 12.12.03, 10:21
                              W latach 1982-1986 we Frncji nastąpiły reformy decentralizacyjne. Chyba o tym
                              nie czytałeś? Szkoda.
                              • Gość: aqua Re: W trzech zdaniach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.12.03, 09:37
                                Były tak nieznaczne, że nie warte wzmianki. Czy powstały jakieś autonomiczne
                                regiony?
                                • slezan Re: W trzech zdaniach 15.12.03, 23:04
                                  Były znaczne, choć regiony nie są autonomiczne. Jeszcze nie są.
                                  • Gość: aqua Re: W trzech zdaniach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.12.03, 14:01
                                    Nie ma regionów tylko departamenty, wielkość ich jest w przybliżeniu taka jak
                                    nasze województwa przed reformą.
                                    • slezan Re: W trzech zdaniach 16.12.03, 14:55
                                      Wypadałoby doczytać. Nad departamentami są regiony. Ich komptetencje określa
                                      ustawa z 2 marca 1982 r.
                                      • Gość: aqua Re: W trzech zdaniach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.12.03, 09:25
                                        Takie dawne polskie makroregiony, nie mające prawie żadnych kompetencji,
                                        stworzone dla kamuflażu. Tak wypadałoby doczytać. Podciągnę się.
              • arnotd7 Re: W trzech zdaniach 09.12.03, 15:42
                slezan napisał:

                > A skad wiesz, ze to była jedyna podróż? Wygodnie to przyjąc - zwalnia to z
                > trudnego obowiązku przedstawienia własnych argumentów. Dał Wam gośc z Warszawy
                > do wiwatu. Pokazał, ze można normalnie dyskutowac o pewnych sprawach. Rozumiem,
                >
                > że Wam wstyd. Wyciągnijcie naukę z tej lekcji.


                Dziekuje.
    • linder1 Hipokryzja i demagogia tzw. narodowości ślaskiej 09.12.03, 16:59
      To wręcz niesamowite, jak obłudni potrafią być tutejsi zwolennicy tzw.
      narodowości ślaskiej.
      Co myślą naprawdę, pokazują zgromadzone tutaj liczne cytaty i każdy może to
      sprawdzić na forum Katowice.
      Natomiast teraz obłudnie zapewniają, że ich cele nie są antypolskie.
      Ale na forum Katowice błyskawicznie wychodzi z nich prawdziwa natura,
      czyli nianawiść i tylko nienawiść do Polski, podziw dla ziomkostw tzw.
      wypędzonych
      oraz cyniczna demagogia
      pod hasłem :
      wszystkiemu są winni gorole ( czytaj Polacy ) !
      • Gość: sandwich Re: Hipokryzja i demagogia tzw. narodowości ślask IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.12.03, 17:02
        Fakt. Przesadzają.
        • linder1 Re: Hipokryzja i demagogia tzw. narodowości ślask 09.12.03, 17:23
          Pisząc o cytatach miałem na myśli
          "dzieła wybrane" Arnolda
          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=521&w=9537074&a=9560628
          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=521&w=9537074&a=9568955
          i Slezana :
          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=521&w=9537074&a=9568547
          • slezan Re: Hipokryzja i demagogia tzw. narodowości ślask 09.12.03, 22:00
            No to spróbuj obalić wyrżone w moim poście tezy. Zobazymy, jaki z Ciebie wielki
            intelektualista. Dostajecie, koledzy wszechpolacy, straszne baty. Kutz, Waniek,
            Łukowski, Smolorz - kto następny Was sponiewiera? Żal mi Cię - Twój świat się
            wali,a Ty nawet nie wiesz dlaczego:-)
            • linder1 A ty umiesz czytać ? 09.12.03, 22:22
              Bo ja napisałem konkretnie,a ty nie odpowiedziałeś na moje uwagi.
              I nie jestem wszechpolakiem.
              Łukowskiemu już dobrze odpowiedzieli inni.
              Waniek, Smolorz i Kutz sami nie wiedzą, co za głupoty piszą
              o Sląsku.
              • slezan Re: A ty umiesz czytać ? 09.12.03, 23:18
                A gdzie to napisałeś konkretnie? Był juz tki jeden, co uważał, że na wszystkim
                się zna i zawsze ma rację. Inni, co myśleli inaczej "sami nie wiedzieli, co za
                głupoty piszą". Z reguły kończyli podle - a na tego gościa mówiono Soso. On
                miał władzę, więc był niebezpieczny. Ty masz tylko kompa - i jesteś żałosny.
                • Gość: Pytek A ty umiesz czytać ? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.01.04, 18:05
                  Abo bez breli?
          • stefan_ems Re: Hipokryzja i demagogia tzw. narodowości ślask 09.12.03, 22:04
            No ale co w tych tekstach jest nie tak?
            • Gość: malop Małopolska uważa Ślazaków za sąsiedni naród Polakó IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 09.12.03, 22:19
              Małopolska uważa Ślazaków za sąsiedni naród Polaków .
              Ślazaków o bardzo bogatej tradycji
              • gorol7 Re: Małopolska uważa Ślazaków za sąsiedni naród P 09.12.03, 22:25
                Gość portalu: malop napisał(a):

                > Małopolska uważa Ślazaków za sąsiedni naród Polaków .
                > Ślazaków o bardzo bogatej tradycji


                Tych slaskich neandertalczykow nie mozna nazwac narodem!!!!!!!!!!!!!!!
                • Gość: olo117 Re: Małopolska uważa Ślazaków za sąsiedni naród P IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 10.12.03, 00:02
                  Jak możesz gorolu tak mówić? Twój rodak rodem z Krakowa Malop powinien być dla
                  ciebie wzorem.
                  Pyrsk
                  • Gość: kamratka Małopoloki majoom Szloozokoow za soosiedni Norood IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.03, 09:18
                    Bo soom po soonsiedzku, znajoom Nos uod downa.

                    Szanujoom Naszo Tradycyjo i Kultura tak jak My jejih.

                    Wjedzoom i pamjyntajoom wjela zawdziynczajoom Szloonzokoom i Szloonskowi.

                    Jak porzoondne Soomsiady radujoom sie Naszoom rados'cioom, smoocoom naszym
                    smootkym.

                    Bez to Nasze kamratstwo niy uciyrpi skirz inkszyh Polokoow!
                    • Gość: francek Re: Małopoloki majoom Szloozokoow za soosiedni No IP: *.dip0.t-ipconnect.de 10.12.03, 09:39
                      na ja, ale roz nos wyciulali, jak nom tygo zdrajcy Korfantygo przislali. bez
                      niygo nie mieli by tera gorolow i nie byli polonizowani! a na granici do gorolow
                      stol by nasz adler i pisaloby Schlesien!
                      moze byliby my nawet drugymi bajerami!
                      • Gość: chop z babóm Małopoloki majóm Szlónzoków za Noród! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.03, 10:31
                        Marzynia jak ptoszki furgajóm pó niebje. Jak niy leci!
        • anita58 Re: Hipokryzja i demagogia tzw. narodowości ślask 10.12.03, 14:47
          Gość portalu: sandwich napisał(a):

          > Fakt. Przesadzają.
          a ty oczywiscie nie przesadzasz ...
          „NIECH ŻYJE NARÓD ZAGŁĘBIOWSKI!!!!”
          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=59&w=9577082
    • Gość: Jan Re: Naród śląski widziany z Warszawy IP: *.dip.t-dialin.net 10.12.03, 17:29
      To takie proste.Slazak to ktos,ktory dzieli ludzi na Swoich i Goroli.I to juz od najmlodszych lat.Juz na Szpilplacu za dziecka rozroznialo sie Goroli i Slazakow.
      To sie wiedzialo,to sie czulo..
      Powojenny "nowy Slazak" nie rozumie tego podzialu.Dla takiego Gorol to tez swoj.
      • Gość: antygorol Re: Naród śląski widziany z Warszawy IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 15:12
        klupnij sie w twoja gorolsko gowa
      • Gość: Pytek Noród ślónski świdratym łokym widziany ze Warszawy IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.12.03, 10:11
        We siedymnostym pokolyniu?
        • Gość: świderpips Noród ślónski świdratym łokym widziany ze Warszawy IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.12.03, 08:47
          Abo niyskorzi!
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka